NIEUWS- EN ADVEHTENTIE-DLAD TOOI! DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 4. den 14 Januarij. WOENSDAG !l 1 6 1 5 T< 141 -c' 7de Jaargang A ir m ra RANT. SNEEKER BINNENLAND. Als BUITENLAND. 10 7 6 4 4 4 1 1 ’14 <4 45 lis- •st: pril pd. 237 179 186 119 119 93 26 23 genoegzame bewijzen rvolging. Zaturdag avond 11. ech- eene geheime berg- den winkel des ver- daar vond men eene o? geest en het 1468 last. 2450 last. ■4 •l 14 te Leeuwarden uit- van B. C.beschul- aan den diefstal van i Maassluis Enkhuizen Zwartewaal Middelharnis De Rijp Amsterdam Delfshaven W ormerveer Geliecle aanbr. met 97 schep. liet resultaat der visscherij is geweest als volgt: ien ieu Vlaardingen met 60 schep, WEENEN, 7 Januarij. De beroemde zende ling, dr. Knoblecher meldt in eenen ren brief, dat hij in de laatste helft bei- eene reis door de woestijnen van Diulié on dernomen had. 109 kameelen droegen de ba gage en 77 groote lederen zakken waren met Nijlwater gevuld ten gebruike in de woestijn, liet geheele gezelschap genoot, bij het afzenden van den brief, eene goede gezondheid. Naar men verneemt moet onze regering, in vereeniging met Pruissen en Rusland we derom eene zeer scherpe nota aan de Engelsche regering gezonden hebben waarin op de ver wijdering van Mazzini en eenige der beruchtste vlugleiingen uit Londen aangedrongen wordt. Wordt dit verlangen niet toegestaan, dan zqu- den geene Engelsche burgers in die drie rijken meer geduld worden. FRANKFORT7 Januarij. Ten gevolge van de ingevallen vorst zijn vele schepen met graai» beladen, uitgebleven, waardoor de prijzen aan merkelijk gerezen zijn, liet is voornamelijk op de binnenlandsche wateren dat de scheepvaart door het ijs verhinderd wordt. BERLIJN, 7 Januarij. De voor twee jaren te Hamburg opgerigte hoogesehool voor dames zal gesloten worden niet uit gebrek aan rede voeringen maar uit gebrek aan geld. Welligt had zij meer deelneming gevonden als de leden dezer inrigting zich mee»- met haa»- eigenlijk doel de opvoedkunde hadden beziggehouden dan met de hoogere en zedelijke staatkunde. Men had bij haar eene bergpartij eene uiter ste regter en regterzijde eene uiterste linker en linkerzijde en een centrum. In het afgeloopen jaar bragt de belasting op de honden te Berlijn zoo veel op, dat zij een fonds daarstelde van ruim 40,000 gulden hetgeen wordt aangewend tot het makeu van trottoirs of voetpaden op de straten. BERLIJN, 7 Januarij. De policie te Berlijn houdt streng toezigt op liet voo»- de winkel ramen ten toon stellen van de zedelijkheid kwet sende platen, die in allerlei vorm, onder an deren als nieuwjaars-kaartjesonder de menigte werden verspreid. Een de»- kunsthandelaarste dier stede, maakte vooral zijn werk van dien schandelijken handeldoch bij elke huiszoe king tot vijfmaal toe herhaald ontsnapte bij bij gebrek aan genoegzame bewijzen aan eene regterlijke ve ter gelukte het der policie, plaats onder den trap van I dachten te ontdekken en In liet begin de»- teelt vond de aanvoer vrij goeden aftrek vooral werd de Maatjes haring zoowel ter verzending naai- Rusland als ter bin nenlandsche consumtie, voortdurend lot hoogej» prijs verkocht. In het najaar was echte»- de afzet van Vollen haring, in .verhouding tolden lagen prijs, gering, voornamelijk ten gevolge van het telken jare afnemend debiet iu Noord- Duitschland. Naar Ijlen haring was daaren tegen veel vraag zoodat die soort in de eerste hand finaal is opgeruimd. BRIELLE 9 Januarij. Als eene bijzonder heid kan vermeld worden dat de echtgenoot van een’ onzer ingezetenen eergisteren voor de derde maal van tweelingen is bevallen zoodat zij in den tijd van 14 jaren aan 16 kinderen het leven heelt geschonken. COEVORDEN5 Januarij. In den avond van 30 Dec. jl. verliet een jongeling het Hoo- geveen om bij zijne ouders alhier woonach tig den nieuwjaarsdag door te brengen. Een uur van de plaats, aan hel einde van een bosch dat aan gene zijde der vaart is gelegen en waarover een draaivonder ligt riepen hem 3 mannen toe, dat hij afgeven zoude, hetgeen hij bij zich had. De jongeling nog geen 17 jaren oud bezat tegenwoordigheid van genoeg om den vonder af te draaijen i op een loopen te zetten waardoor bij die man nen gelukkig ontkwam. Eet» hunner meende bij te herkennen voo»- eenen persoon die hier vroege»- op misdaad van inbraak werd betrapt en aan wiens gevangenneming zijn vader toen maals deel had genomen. SNEEK13 Januarij. Zaturdag jl. heeft de arrondissements - regtbank spraak gedaan in de zaak digd van medepligtigheid het bewuste kistje met gouden voorwerpen. De regtbank heeft den beklaagde schuldig ver klaard aan liet hem ten laste gelegde feit en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 18 maanden. Op den 8 deze»- is dooi- de regtbank te Groningen tot gevangenisstraf van tien jaren ver oordeeld de persoon die op de laatste Zuid- laardermarkt door den heer Schutter was aan gehouden als hebbende eenige dagen vroeger eene gouden halsketting te Groningen ontvreemd. Na de arrestatie bleek dat bij eenen valschen liaan» bezigde om zijne antecedenten onbekend te doen blijven. De genoemde teregtzitting toonde aan dat hij daarbij groot belang bad. Hij werd nu toch overtuigd, onder den hem regtens toekomenden naam van Ostermohr, se dert 18301848 meermalen tot langdurige straf fen waarondei* acht jaren tuchthuis, in dit land te zijn veroordeeld; ook werd aangetoond, dat hij vervolgens in Belgie herbaaldelijk we gens diefstal was veroordeeld en tusschen beide het naburige Hannover met een bezoek vereer de, waarom zijne uitlevering van daar is aan gevraagd. Men verneemt dat bij na afloop der alliier aanhangige procedure naai- Dilzuui zal worden vervoerd, ten einde aldaar wegens nach- telijken diefstal teregt te staan dat hij dan naai- Amsterdam zal worden geleid uit hoofde van twee vonnissen aan welke»- voltrekking hij doo»- de vlugt zich heeft onttrokken om dan vervolgens de straffen te ondergaan die hem in ons land zijn opgelegd en daarna we der aan Hannover te worden uilgeleverden zoo eindelijk zijne rekening met tie wederzijd- jsche justitiën te sluiten.Het 0. M. heeft aan het beleid en den burgerzin van den lieer Schut ter grooten lof toegezwaaid die hoezeer par ticulier persoon den gevaarlijken dief arres teerde., en daardoor aan de reglsveiligheid van ons land en die onze»- naburen eene opmerke lijke dienst bewees. Aan het Zondagsblad wordt nit Amster dam medegedeeld dat den 6 deze»- de laatste de»- zes ketels van de Van Lijnden bij Sloten daar aangekomen is, om geheel op nieuw ver nageld te worden. Nog nimmer waren de ke tels aan dit werk behoorlijk digt en ten laatste nam het lekken dermate toedat de stookers niet veilig mee»- bij de vuren stonden en men wel gedwongen was tot eene belangrijke repa ratie te besluiten, waardoor, behalve de daar door veroorzaakte kosten ook nog het onbere- kenbaar nadeel eene»- lang vertraagde droogma king van het mee»- het gevolg is. Het is niet alleen deze toestel die groote voorzieningen be hoeft maai- ook de twee anderen verkeereu in eenen zeer gebrekkige»» toestand en vereischen herstellingen. Gaat men de kosten dier groote sloomtoestellen na de tijd die ei- met het op- rigten derzelve verloopt, de geringe uit werking die men verkrijgt, zoo moet men innig betreu ren dat men den voorstanders der pompen de vrije handen heeft gelaten en dat men geene windmolens gebruikte, van welker uitkomsten men de zekerheid had. Dezer dagen zijn te Nijmegen geapprelien- deerd en naar het huis van arrest overgebragt vijf jonge lieden uit de burgerklasse tegen wel ke door de arrondissements-regtbank ter dezer stede moet zijn verleend reglsingang wegens gewelddadige aanranding tegen de eerbaarheid van eene jonge dochter des avonds te voren op den openbaren weg nabij deze stad gepleegd. Te Havelte genoten op den nieuwjaarsdag een zestal personen in liet zoogenaamde Lok aldaar, op eene vrij aardige wijze een koud bad. Na reeds eenige de»- buren geluk te hebben ge- wenschtwillen zij ook de buren aan de over zijde de»- vaart bezoekenen begeven zich te zatnen in eene schouw, zetten van wal, doch wat gebeurt, deze kan den zwaren last niet dragen zinkten de zoo even nog verhitte jongelieden zijn plotseling verkoeld daar ze zich tot aan den hals in het koude water bevinden, l Het liep echter goed af; want men kroop er den een na den anderen, druip nat, weer uit, ofschoon een der meisjes haai- oorijzer achter liet, dat den volgenden morgen is opgevischt. Uittreksel uit eenen particulieren brief van den 1 Nov. 11., van eenen landverhuizer te Ka- lamazo in Noord-Amcrika aan zijne betrekkin gen te Leyden: Ik verdien nu in den wintertijd zeven shil lings (ƒ2.40) daags met timmeren. Het is nu 18 jaren geleden dat Kalamazo werd gesticht het bloeit reeds als eene oude stad door de gunstige ligging, zijnde hier de groote stapel plaats van den oostelijken spoorweg naar Dit- brood en van den westelijken naar Buffalo. De treinen rijden dag en nacht met volk en koop waren soms met 24 wagens. In en om du stad zijn 25,000 inwoners er staan nn zes ker ken eene Presbyteriaanscheeene Episcopaal- schc eene Methodiste eene Doopsgezinde nog eene secte van Hervormden alsmede eene Room- schewelke laatste Ieren zijn. Iedere gezind heid moet zijne eigene godsdienst bekostigen. In vorig schrijven heb ik gemeld dat ik nog geen bedelaar heb ontmoet: jenever- wordt hier ook zeer weinig gedronken: beschonkenen ont moet men hier bijkans nooit. De 4 Julij is bier de vrolijkste dag in de Vereenigde Staten de dag hunner vrijverklaring. Er was toen één beschonken man die door de policiedienaars werd opgebragt den volgenden dag kon hij naar huis gaan.” De Engelsche steenkolen-mijnen leveren ’sjaarlijks gemiddeld 500 millioen centenaars op. Alleen die van New-Castle geven 100 mil lioen centenaars, dat is tweemaal zoo veel als in geheel Pruissen. Vroege»- werden de kolen in Engeland bij de maat verkocht, maar de armbesturen vonden hierin voo»- de behoeftige!» groot nadeel en bewerkten dat de afzet nu bij het gewigt plaats vindt. Het gewigt geeft ech ter nog geen voldoende zekerheid legen bedrog want hierin speelt de vochtigheid eene groote rol. In Engeland zelfs worden jaarlijks 70 mil lioen cent, kolen verbruikten deze tak van han del geeft 170,000 menschel» het brood. AMSTERDAM, 9 Januarij. Eergisteren mor gen kwam jhr. Gevers van Kethel en Spaland voorzilte»- van de algemeene rekenkamer in een rijtuig gezeten van den Rijk wij kschen weg uaar ’s Gravenliage. Reeds op den weg gingen de twee paarden, voor het rijtuig, aan het hollen. De koetsier had het ongeluk van den bok te vallen en een zijner beenen te breken. De paarden gingen door ove»- de Bogt van Guinea, lijnregt door tot in de Hoogstraat, en alzoo door het meest bezochte gedeelte der stad zon de»- dat men ze tot staan kon brengen. Met ongelooflijke vaart snelden zij over bruggen en straten verbrijzelden steenen palen en zouden gewis verder doorgehold hebbenhadden zich niet gelukkig in de Hoogstraat twee rijtuigen bevonden waar tusschen zij geklemd raakten en aldus tot staan kwamen. Niettegenstaande het ochtend was en er zich veel volk in de straten bevond heeft »nen geen ongeluk te be treuren gehad. De heer Gevers die in levens gevaar verkeerde, heeft de tegenwoordigheid van geest gehad, in het rijtuig te blijven en om hulp te roepen. Hoezeer hevig ontsteld en verschrikt heeft hij geenerlei letsel bij dit toeval gekregen dat zoo ligt voor hem en anderen de rampspoe digste gevolgen had kunnen hebben. AMSTERDAM. 10 Januarij. In hetjaar 1851 is de Hollandsche haringvisscherij uitgeoefend geworden door 97 schepen waarvan slechts enkelen goede rekening hebben gemaakt. Over het algemeen genomen heeft de vangst de uit- rustingskosten niet kunnen dekken waarbij de vermindering der rijkspremie zeer gevoeld wordt. particulie- van Novein- i Nul ié a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1