DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILAD VOOR I I ZATURDAG 1852. No. 5. den 17 January. I 7de Jaargang. fêf TE zü- op Mi 1 ft Tff 1 ft 3 h ft 'X SNEEKER la BINNENLAND. i w. i IJ I 1^ 2 ff ff- lie lie n- huisgezins afwezig. Aan uitblusschen en liet huis vol van Velen hielpen en redden wat uitgeworpen Op den 24 de- Akademie van door den van het hevig hagel onderzocht vonden kistje de. eene waarde op de tafel lag. de policie op 1 el 417 boven Bij een onderzoek men geene schade aan de De wind was toen aan oefende nog slechts 39 pond I I eeniging: Tot Nut en gezellig verkeerop Kwp- permaandag (12 dezer) een eigenaardig feest. De leden dier vereeniging bragten eene hulde aan de verdiensten van Lourens Janszoon Coster door het zingen van eenige coupletten ter zijner eer, bij zijn standbeeld op de groote markt, cn vervolgens eene serenade aan de heeren com missaris des konings, den burgemeester en aan de gezamenlijke aldaar gevestigde boekdrukkers. Daarna vereenigden zich de leden met hunne vrouwen en gasten in de fraai versierde zaal van den Doelen waar ook de lieer burgemees ter en de heer A. de Vries, door hunne tegen woordigheid van hunne belangstelling in den voortdurende bloei der vereeniging blijkgaven, en bragten den verderen tijd tot laat in den liaelitin genoegelijk verkeer, door. De Drentsche Cour aut meldt uit Odoorn liet volgende: Edele daden zijn der vermelding waardig. Bij den feilen brand te dier plaatseop den COURANT. voormalig Instituut, in het bétel dier instel ling hare eerste vergadering houden. ROTTERDAM, 12 Januari). Wij ontvangen heden eene telegrapliiscbe depêche uit Triest, dd. 11 dezer, met berigten uit Batavia, loo- pende tot 27 November. Zij behelzen dat onze troepen op Palembang zoodanige voordeelen op de insurgenten hebben behaald dat de opstand in die residentie zoo goed als onderdrukt be schouwd wordt. Groote lof wordt aali de dap perheid onzer soldaten en bet beleid der bevel hebbers toegezwaaid. Uit de rapporten blijkt, dat men onder de troepen Vele zieken telt. IIELDER, 10 January. Na het woeden der lievige stormen van den gepasseerde» nacht vernam men bier beden morgen Omstreeks 5 uur, het stranden van een schooner- of kof schip in de nabijheid van het Falga. Velen spoedden zich naar de plaats des onbeils, ofït zoo mogelijk hulp te bieden. Inmiddels tracht te menniettegenstaande de duisternis en de hevige branding der zeede reddingsboot be hoorlijk bemand in zee te brengen met de ui terste inspanningen mogt men daarin slagen doch alle moeite, die men aanwendde, om liet in gevaar zijnde schip te bereiken, was, uit hoofde liet holle der zee, vergeefsch ontzet tend was het noodgeroep der equipage bij het steeds toenemende gevaar. In dit dreigend oogenblik neemt Com. Dito, een bootsgezel, het schier ongelooflijke, maat niet minder manmoedige besluit, om, na zich eene lijn om het ligcliaam te hebben gebonden waarvan men het andere einde aan land hield te beproeven liet schip al zwemmende te berei ken. Huiverend zag men hem' zich te water begeven, en ten spel aan de woedenste golven die zich als steile rotsen verhieven, werd hij tot tweemalen toe door stortzeeën ternggesla- gen maar door mensclilievendheid geprikkeld grijpt hij telkens nieuwen moed en heeft ein delijk het geluk het Schip, het doel zijner op offering te bereiken. Nu in gemeenschap met het land zijnde, trachtte men de reddingsboot op de door hem medegevoerde lijn uit te ha len waarin men aanvankelijk scheen te zullen slagen; doch digt nabij het schip genaderd zijn de brak de lijn door de woede eener zeewaar op de boot vol water getaakte en met de be manning op het strand werd geslagen. Bedoelde boot hierdoor voor het oogenblik onbruikbaar geworden zijnde, besloot C. Dito een stuk hout met eene lijn naar land te doen drijven, ten einde daarmede zware lijnen uit te halenwaar langs men de equipage door de branding heen zou kunnen redden. Dit plan hoe hagchelijk anders, gelukte volkomen, en verkleumd en verstijfd als zij waren van koude en water, kwam de equipage met C. Dito be houden aan wal. Met blijdschap en dankbaar heid werd hij begroet, en, zoo iemand, hem vooral komt eene belooning toe, geëvenredigd aan zijn manmoedig en menschlievend gedrag. Later vernam men, dat het kofschip is genaamd Gezina Jantinakapt. II. Rosema van Rou- aan met koolzaad naar Amsterdam. De lading is beschadigd en zal mogelijk gedeeltelijk ge borgen worden het schip zal weg zijn. GRONINGEN, 12 January. Uit Kantens wordt ons van den 10 dezer geschreven: Heden morgen hadden wij alhier een onWedcr. Eene donderbuivergezeld van en door een’ stormwind voortgezweept, kwam uit het noord-westen tot ons overwaaruit zich van tijd tot tijd donderslagen lieten booren. Door den bliksem werd de pel- en rogge- molen van 0. Stuivinga getroffen waardoor een gedeelte van de regtopstaande roede en het hekwerk vernield werd en de as en eenig bin nenwerk min of meer beschadigd. Onderschei dene stukken hout der roeden vond men verren afstand van den molen liggen.” STEDUM 10 January, Heden morgen on geveer 8 ure, brak alhier zulk een geweldig, doch kortstondig, onweder los, voorafgegaan en gevolgd door harden wind en bagelbuijen als bij menschen geheugen hier niet heeft plaats gehad. Het geheele dorp was bij twee der felste slagen als het ware geheel in vuur ge wikkeld. Knetterende bliksemslagen en rate lende donder volgden onmiddellijk op elkander laatsten avond des jaars, was het hoofd des een koopman in kruidenierswaren 1 was niet te denken allerlei koopmansgoederen, wierpen uit en zochten te i en gered kon worden. Eere zij echter, bij uitnemendheid, den ge- trouwen dienstknecht des huizes! Hij denkt aan de levende have zijns meesters, en in een oogenblik is het gered uit de reeds in volle vlam slaande woning, behalve een enkel stuk, om hetwelk niemand denkt. Hij denkt aan eenen ouden kranken vader van zijn’ huisheer die in de kamer van het huis te bed ligt, vliegt er heen neemt hem tegen diens wil (want hij sloeg geen geloof aan het dreigende gevaar) op de armen draagt hem tot in het verbrijzelde vensterraam waar de vrouw des huizes deer lijk gebrand, en anderen verdere hulpe bewij zen. Hij denkt aan eene trom met geld en papieren van aanzienlijke waarde aan zijnen meester en diens vader toebeboorende haalt die nog uit de keuken, van de plaats, die hij kent, terwijl alles rondom hem brandt; ziet geene andere kansom zijn leven te redden dan door een klein raam, voor hetwelk twee ijzeren staven zijn vastgemaakt scheurt die uit springt er door, en laat zijne eigene kist met kleederen en eene, voor hem niet geringe, som geldsdeels verdiend loon deels door zijne ouders hem nagelaten in een achterka mertje staanMenscbenvriendcn (W'/e voor den braven knecht, ter vergoe ding van zijn verliesiels over heeften hel hem zelven niet wil doen toekomenzende het aan de Redactiedie hel zal overmaken reeds is f 1.50 ontvangen. Redactie der Drentsche Courant.') ’sGRAVENHAGE, 12 January. Z.M. heeft, bij besluit van 1 dezer, goedgevonden te be palen dat voor zooveel de dienst zulks zal toelaten ook over het loopend jaar aan de hoofd en subalterne officieren van het leger langdu rige verloven onder genot van van het acti- vileits-tractenient kunnen worden verleend. ’sGRAVENHAGE, 12 January. ILt verslag der commissie van rapporteurs (bestaande uit de heeren van Golstein Melman Dullertvan Hall en Godefi'oi) omtrent liet hij kon. bood schap van 7 October jl. nader ter overweging aan de tweede kamer voorgelegde ontwerp van wet, betreffende de zamenstelling der regterlij- ke magt en het beleid der justitie, is den 12 December jl. opgemaakt. In dit zeer uitgebrei de stuk worden de bedenkingen van meer al- gemeenen aard medegedeeld welke ten aanzien van het gemelde ontwerp gerezen zijn. Aan het slot van het verslag verklaart de commissie van rapporteursdat zij na ernstige overwe ging tot het besluit is gekomen dat het te genwoordige wets-voorstel niet kan worden goed gekeurd en dat dit haar eenparig oordeel be rust op de onvolledigheid der voordragt. Zij heeft misdien de kamer de afwijzing van het voorstel aangeraden. AMSTERDAM, 11 January. Gisteren mid dag betrad in zekere woning de dochter des huizes een der bovenvertrekken en zag daar eenen vreemden persoon. Op hare vreag wat hij daar deed antwoordde hij op het kantoor te moe ten zijn; toen het meisje hernam, dat daar in huis geen kantoor was, zeide hij zich dan in het huis vergist ter hebben en ging heen. Men nu het vertrek waar hij was ge- _en ontdekte, dat met hem ook een was verdwenen eenige munten bevatlen- Gelukkig echter, dat hij verhinderd was, kamer binnen te gaanwaarin meerder Kort nadat de zaak bij was aangegeven ontving men be- rigtdat rilën efen’ persoon had gearresteerd, die in een ander Huis was binnengeslopen en waarin dezelfde ongenoodigde gast Van de eerst genoemde woning werd ontdekt. Reeds vroeger voor misdrijf tot den kerker veroordeeldwas hij eerst voor weinige dagen daaruit ontslagen. AMSTERDAM, 12 January, zer maand tal de Koninklijke wetenschappen daartoe opgeroepen gewezen voorzitter der eerste klasse SNEEK 15 January. Gisteren avond hadden de talrijke leerlingen van den onderwijzer II. Koster een regt aangenaam feest. In de con certzaal te dezer stede, gaven zij aan hunne ouders en aan eene menigte anderen de meest- voldoend» proeven van hunne vorderingen in de zangkunde. Indrukwekkend en treffend in derdaad was het, te hooren boe al deze leer lingen, de kleinste zoowel als de grootste zelfs moeijelijke 2-, 3- en 4stcmmige mtizijkstukkeu op eene harmonische wijze ten uittoer bragten. De gedurig herhaalde applaudissementen getuig den dan ook ten duidelijkste van de bijzondere tevredenheid van ieder, die liet zangfeest bij- woonde. Allen waren ook verrasttoen zij door kinderen van wie één nog maar 8 jaar oud is, moeijelijke solo’s, aria’s en duetten hoorden zingen, met eene vastheid in maat en juistheid van toon die algenieene goedkeuring verdien den. Overtuigend heeft dit eene en andere op nieuw bewezen welk eene bijzondere geschikt heid de onderwijzer H. Koster bezit, om kin deren op eene zeer doelmatige wijze in zangen muzijk te oefenen en te bekwamen waarom wij den wensch niet kunnen onderdrukken, dat nog meer ouders hunne kinderen aan ne uitmuntende zanglessen toevertrouwen. Als eene bijzonderheid die opmerking ver dient, moet ook nog van dit feest vermeld wor den dat de 13jarige zoon van onzen bekwamen organist Velds, door een obligaat op de pianino getoond heeft, niet alleen, dat hij eenen zeer gelukkigen aanleg bezit voor de muzijk maar tevens, dat hij de lessen zijns vaders met het beste gevolg heeft genoten. Men leest (in de Slaats-Cour. het volgende Volgens de waarnemingen door den provin cialen opzigter C. van der Sterraan den Helder gedaan, oefende de wind bij den zuid westelijken Storm, in den nacht van den 3 op den 4 de zer, eene drukking van 25 tot 30 Nederl. pond op de vierkante el. ’s Morgens daarop werd de wind breeder of schoot die uit naar het noordwesten waarbij de kracht meer en meer toenam tot omstreeks 4 ure des namiddagsvan den 4 dezer, toen de wijzers van den wind- drukmeler 60 pond aan wezen. De maximum-wijzer in de peilkas toonde des namiddags van denzelfden dag, te 6 ure, dat het water met den vloed Amsterdamsch peil stond, langs de kustheeft zeeweringen ontwaard, het afnemen en druk. De anqroïde-barometer teekende op den 4 des morgens te 3 ure 30 m. 740 mm. 5 en des avonds te 6 u.re 750 mm. De kast van den winddrukmeter staat onbe wegelijk vast. Daaraan was, zoo min als aan het gebouw, waar die in geplaatst is, eenige schudding of beweging te bespeuren. De grootste windkrachtdie sedert het be staan Van den winddrukmeter aan den Helder door dat werktuig is aangeduid bedroeg 62 pond en werd waargenomen op den 24 Novem ber 1850. Te Haarlem vierde de Typografische Ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1