DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN AlliERTEUIE-IILII) VOOR 1852. No. 6. WOENSDAG i SNEEKER BINNENLAND. aange- EUITENLAND. d. 1 s d. p- w. ens voortdurend talrijke ar- 1 1 Ttf 1 i I over hoop te zullen stekenterwijl deze be loofde hen in eene herberg te zullen tractoren hij lokte hen werkelijk, onder dat voorgeven, in eene arbeiderswoning, alwaar hij, bijgestaan door eenige arbeiders, een der landloupers eene soort van dolk of priem ontrukte, waarna bei den, door de met hooi en mestvorken gewapen de arbeiders alhier werden binnengebragt. Eenige verdachte voorwerpen bij deze per- gevonden deden de justitie besluiten naar Middelburg op te zenden, waaraan 11. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op de missive van den Heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 8 Januarij 1852, no. 42, 2de afd. over de uitvoering van het Koninklijk besluit, van den 5 Dec. 1851, Staatsblad no. 149, houdende instelling van een eereteeken voor eervolle lang durige werkelijke dienst bij de Schutterijen Maken door deze bekend dat de personen welke zich in de Gemeente bevinden die in de ter men vallen van het genoemde Koninklijk be sluit en verlangen met het daarbij ingesteld eereteeken te worden begiftigd zich ter Secre tary dezer Stad zullen moeten aanmelden uiter lijk vóór den 28 dezer maand, onder overleg ging van eene verklaring van dienst aandui dende den lijd gedurende welken en in welken rang zij in werkelijke dienst zijn geweest bij de Schulerij der Gemeente en bij de Mobiele Schut terij buiten de woonplaats. En zal deze worden afgekondigd en plaktzoo ais gebruikelijk is. Sneck den 21 Januarij 1852. Burgemeester en IVethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dez-elven JIACJA. WEENEN, 13 Januarij. Uit Konstantinopel wordt berigtdat zich de laatste emigranten elf in getal naar Londen hebben ingescheept. Vijf officieren, waaronder generaal Stein, zijn in dienst des sultans gebleven. Laatstgenoemde heeft eenen gewigtigen arbeid in het vak der ge nie ondernomen. HAMBURG, 14 Januarij. Sinds de Ooslen- rijksclie keizer op den laaisten dag van het vo rige jaar de grondwet heeft afgeschaft, is het met Oostenrijk erger geschapen dan onder het bestuur van vorst Metternich. Slaven, Honga ren Duitschers en Italianen allen kunnen evenzeer zich beroemen op het geheele gemis aan staatkundige vrijheden. Maar onder Met ternich behield ieder nog zijne nationaliteit. Deze toestand is klaarblijkelijk slechts houdbaar door de kracht der bajonetten die overal trou wens de wereld in rust moeten houden doch in elk geval nimmer een’ Hongaar of Italiaan Oostenrijksche vaderlandsliefde in de ziel zal prenten. Alleen een staand leger van 500,000 man kan Oostenrijk in zijnen legenwoordigen toe stand staande houden. Maar dan ook is er niet te denken aan eene vermindering van het bud get, terwijl het budget op de hoogte, waarop het thans staat, op den duur niet te betalen is. Men moge thans het gevaar voor de demo cratie geweken achten de financiën zijn in er barmd ijken toestand en voor Oostenrijk is bij na aan geene regeling meer te denken. MADRID, 10 January. De gisteren genomen maatregelen van veiligheid zijn nog niet ge staakt. Nog immer wordt het ministerie van binnen), zaken door eenige compagniën infan terie bewaakt, terwijl sterke patrouilles door de stad kruisen. Gisteren kwam het nog tot eenige botsingen tusschen de agenten van policie en eenige oproerige soldaten waarbij de laatsten echter het onderspit dolven. De krijgsraad die zich sedert eergisteren per manent verklaarde, heeft gisteren, ten gevolge van de bekende oproerige gebeurtenissen een’ korporaal en een’ trompetter ter dood veroor deeld de executie had heden plaats op het plein der kazerne van de garde. 40 korporaals en soldaten zijn veroordeeld om naar de Phi- lippijnsche eilanden gedeporteerd te worden terwijl 6 soldaten met levenslange gevangenis gestraft werden. Er hebben overigi restatiën plaats. LONDEN, 14 Januarij. Met het stoomschip Europa zijn berigten ontvangen uit New-York tot 1 January. De president der Fransche re publiek had, door den Franschen gezant te Was hington officiëel aangekondigd dat 11 ij ter wille van de rust en het geluk des Franschen volks, de geheele controle over hel bewind had aan- SNEEK 20 Januarij. De tweede kamer der staten-generaal zal hare werkzaamheden hervat ten op dingsdag den 27 January aanstaande, des namiddags te één ure. Uit een bijzonder schrijven van Batavia 28 Nov. ,jl. blijkt, dat liet vroeger medege deelde gerucht, dat de luitenant-generaal her tog van Saksen Weimar, Java verlaten en naar het moederland terugkeeren zou zich allezins heeft bevestigd. Redenen van gezondheid heb ben den opper-bevelhebber van het Nederl. Indisch leger tot dat besluit geleid. Reeds met de landmail van December zou de hertog van Java vertrekken zoodat hij waarschijnlijk in de volgende maand in Nederland zal aan komen. Men leest het volgende in de Dordlsche Courant Onze stadgenootde heer Jacobus van Alte na die zich bij het ongeval hetwelk heeft plaats gehad ten huize van dejr beer C. Hiensch op den 9 October-A°. P0., zoo zeer loffelijk gekweten heeft, en door zijne bekende hulp vaardigheid en ijver, tot voorkoming van een grooteren ramp voor onze stad merkelijk veel heeft bijgedragen ontving dezer dagen van de assurantie-maatschappij tegen brandschade te Zutphen alwaar de gofcderen van gemelde'n lieer C. Hiensch verzekerd waren, uit erkente nis daarvoor eene fraaije zil veren tabaksdoos met toepasselijke inscriptie. ’s GRAVEND AGE, 17 Januarij. Het heeft II. K. 11. prinses Frederik der Nederlanden be haagd, verschillende geschenken, voor loterijen van weldadigheid te bestemmen als o. a. een voor eene verloting te Oldenzaal strekkende tot daarstelling van een liefde-gesticht voor ver waarloosde kinderen twee voor de commissie tot uitdeeling van spijzen voor de algemeene ar men te Beverwijk, en een voor de vereeniging van den H. Kincentius d Paulo te RosendaaL Men verneemt, dat de koning besloten heeft met 1 Mei a. s. geheel en al van liet beheer van den kon. Franschen schouwburg in deze residentie af te zien en aan die inrigting eenvoudig eenê subsidie te verleenen. Er zal dien ten gevolge, een directeur over dien schouwburg worden gesteld die de onderne ming voor zijne eigene rekening zal voeren. Melt zegt, dat de beer Eugène Monrose die taak op zich genomen heeft. SLUIS, 14 Januarij. Twee Duitschers, zon der papieren werden in het laatst der vorige week door de maréchaussé over de grenzen ge- bragt doch zij keerden na eenigen tijd weder op ons grondgebied terug. Zij ontmoetten toen een’ schrijnwerker dezer stad, met wien zij een onderhoud aanknoopten en al spoedig verschil kregen, Een hunner dreigde den schrijnwerker sonen hen maandag gevolg werd gegeven. O. I. KOLONIËN. BATAVIA, 29 November. Onder de veror deningen door den gouverncur-generaal blij kens de jongste landmail genomen noemen wij de volgende: dat de meesters hunne slaven be hoorlijk zullen moeten kleeden en voeden ter beoordeelintj van het plaalselijk bestuur; dat zij aan eiken slaaf, van hun tiende jaar af, ten minste één gulden ’s maands en van hun veertiende jaar af, ten miuste twee gulden ’s maands zullen moeten verstrekken en hen geenszins zullen mogen mishandelen door straf oefening aan den lijve onthouding van voedsel of kleeding, oplegging van overmati^en arbeid of niet behoorlijk verzorgen bij ziekte of onge steldheid. genomen; eene verzekering, welke te Washing ton met zeer veel twijfel ontvangen was. Te New-York Philadelphia Baltimore en Washing ton hebben zeer vernielende branden gewoed. Bij het verbranden van de boekerij van het ka- pitool bepaalden zich de vlammen tot dat ge deelte van het gebouw. Bija 35,000 boekdeelen werden vernield, benevens een aantal manuscrip ten schilderijen en kaarten. De oorspronke lijke verklaring van onafhankelijkheid is bewaard gebleven. De oorzaak van den brand was on bekend. Kossuth was te Washington. II ij had Philadelphia en Baltimore bezocht. Op den 31 December werd hij aan den president voor gesteld. Volgens een dagblad van New-York scheen Kossuth zeer teleurgesteld over den uit slag van dit onderhoud. Hij zou den 3 dezer bij den president dineren. Er was in het con gres zeer veel over Kossuth geredekaveld. De geestdrift van liet algemeen was te Washington niet zoo groot als de vrienden van den ex-dic- tator hadden vermoed. De heer Henry Clay heeft zijn ontslag genomen als lid van den se naat. In het jaar 1851 waren te New-York 289,600 landverhuizers aangekomen waaronder 163,256 uit Ierland 28,553 uit Engeland en 69,883 uit Duitschland. LONDEN, 15 Januarij. Volgens den Times zou het gerucht den bijval dien Rusland 4 Oostenrijk en Pruissen aan Louis Napoleon’s coup d' élat geschonken had, ten hoogste over dreven hebben. Rusland, zegt de Times, wil geen anderen rang erkennen dan dien de pre sident thans bekleedt, Oostenrijk geeft dubbel zinnige blijken van goedkeuring, door eene aan staande iigling van tachtig duizend man, en Pruissen is zeer terughoudend, terwijl het En- gelands vriendschap zoekt. De Times maakt verder nog gewag van het ondankbare, dat er in gelegen zou zijn, indien de president Zwit serland niet beschouwde als aanspraak hebben de op geheele onafhankelijkheid van handelen omtrent vlugtelingendaar het land hem ge herbergd heeft en burger maakteja zelfs wei gerde uit te leveren, trots Frankrijk. PARIJS, 14 Januarij. Men wil, dat L.-Na poleon in een eigenhandig schrijven aan den paus zijne gevoelens uitdrukt van kinderlijke gehechtheid en verklaart al zijne krachten te willen aanwenden om het Socialisme te beteu gelen. Men voegt er bij dat in een langdurig onderhoud de prins Bonaparte aan een’ hoog geplaatst geestelijke zou gezegd hebben: »Ver- »sta mij wel, ik behoor tot de godsdienst van »den paus; ik weet, dat ik hier slechts als het «ware op mijnen doorlogt ben, maar ik hoop »er lang genoeg te verblijven, om aan twee monsters, het Socialisme en de Revolutie den doodslag te geven.” Deze woorden zijn in alle wel ondörrigte kringen dikwijls herhaald. De venters van dagbladen zijn zeer mis noegd. De menigte wil niets meer weten van politieke lectuur. Zij leert het lezen afook is het te duur. De prijzen, 15, 20 a 25 cen times per exemplaar, zijn te hoog. De Public alleen kost 10 cent. maar bevalt bet publiek niet. Uit nood leest het den Moniteurdie steeds op sommige plaatsen der stad wordt aan geplakt; dit is een goede maatregel van het gouvernement. Sommige nationale gardes brengen zelven hunne geweren naar de mairien uit eerbied voor de wet en voor het gezag! Wonderlijk doch ook opmerkelijk teeken des lyds in Frank rijks hoofdstad. PARIJS 15 Januarij (’s namiddags). De lang verwachte constitutie is heden in den Moniteur verschenen. In de inleiding verklaart de presidentdat hij tot voorbeeld heeft genomen instellingen die wel verre van te verdwijnen bij den min sten wind van volksbewegingen slechts door het vereenigd Europa konden worden otnverge- worpen. Sedert 50 jaren bestond Frankrijk door eene organisatie, die onder- het consulaat en het keizerrijk werd tot stand gebragt. De instellingen van den tegeuwoordigen tijd moeten hetzelfde karakter van nationaliteit en van open baar nut dragen. Men kan zeggen dat het zamenstel van het maatschappelijk gebouwhet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1