EN ADI'EHTENTIE-IJLAI) NOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- h 1 7de Jaargang. 18-52. No. 7. den 24 January. ZATURDAG K r- ‘A Or iiiiMiBiimiii Wlllllillllllll SNEEKER I t l l BINNENLAND. L BUITENLAND. de 1851 J t niet eenig kleingeld twee valsche gul- steinpel (welk merktuig op de naak- J. K. wordt en heeft zich de gevangenis door het leven beroofd, om de twee Men kan hare n in gen feest! lijken verjaardag derhadden er jaren uit de fondsen en wegens van de helling der schcep- doon oeriegt. Heden is voor Noord-Holland mr. J. M. Maanen aangevangen de behandeling der van J. Slotboom beschuldigd van den moord, op 17 Augustus 1851 gepleegd in (1) Door de aanzuivering van vorige diensten eene buitengewone ontvangst op het patentregt, (2) Ten gevolge van de schorsing vaarlrcgtu) en van de afschaffing van grootvorstin door mevrouw Maas aan meer dan 300 van de behoeftigste huisgezinnen uildeelin- gen van levensmiddelen brandstoffen en kle dingstukken plaats. De kleêren 800 a 900 stuks, waren alle, onder toezigt van mevrouw Maas door bare leerlingen vervaardigd op de naaischool van Hare Majesteit. Wij waren in de gelegenheid de kleedingstukken te bezigtigen en moeten bekennen, dat, zoowel de nette be werking als de hoedanigheid van ze gemaakt waren ons Men kan dan ook de zorgvuldig lievende belangstelling in het lot roemen, ge reeks den van verstrekt, verhoord. AMSTERDAM20 Januarij. het provinciaal geregtshof van onder voorzitterschap van den heer van zaak van de stof, waar- getroffen heeft. ge en zoo menscli- van de koningin-moeder van Schevenings armen niet genoeg Moge de Algoede haar nog eene lan- van jaren sparen dan worden de be- zoovelen die zij tot hulp en steun J 3 t 1 COURANT steeds klimmende. De peilschaal aan de Maas brug teekent 3 el 50 d. Ter oorzake van dien waterstand worden de gehuchten llcugem en Limmel met ovesrtrooming bedreigd. Nog ee ltige duimen en het water treedt buiten zijne oevers. WEENEN, 16 Januarij. De porie beeft bet voorstel, namens Engeland gedaan, wegens den aanleg van eenen spoorweg in Turkije goedge keurd. De Turken zullen eenen spoorweg tot Alexinac (bij Nissa) op eigen kosten de Engel- schen van Alexinac lot Semendria daarstellcn. Servie zal aan den aanleg van eenen spoorweg van Alexinac tot Belsrado deelnemen. FRANKFORT, 17“ Januarij. Uit Warschau wordt medegedeeld dat de inlijving van Polen in het Russische rijk in het afgeloopene jaar groote vorderingen heeft gemaakt. Behalve het tolwezen werden mede de administration der posterijen als ook de eeredienst en het open baar onderwijs onder het Russische beheer, geplaatst; wijders werden de Russische munten maten en gewigten ingevoerd, zijnde den 15 February aanstaande vastgesteld als de uiterste termijn voor het wettige gebruik der vroegere. Er is te Warschau, ter bevordering van het han delsverkeer, eene stoomboot-maatschappij tot stand gekomen. Reeds wordt door hare sleepvaartui- gen een groot aantal met granen beladen sche pen naar Danlzig gebragt, om van daar in on derscheidene rigtingen verder vervoerd te wor den. FRANKFORT18 Januarij. Dikwerf hoort men tot meerdere bondsregeringen liet verwijt rigten dat zij achterlijk blijven in het leveren van hunne geldelijke bijdragen; dit kan niet van de Nederlandsche regering gezegd worden die eerst voor weinige dagen eene zeer belang rijke som aan de bondskas heeft uitbetaald. PETERSBURG, 29 December. De minister van eeredienst en openbaar onderwijs, vorst Scliirminski-Scbichmatoffbeeft eene statistiek openbaar gemaakt van de verschillende gods dienstige gezindten in het groote Russische rijk. Volgens dat stuk vindt men thans in Rusland naast ruim 52 millioen belijders der schisma tieke Qriekscli-Rnssische leer, 2,847,000 R. Ka tholieken 1,229,886 Lulherschen 356,075 Gre- goriaansche Armeniërs, 18,461 Katholieke Ar meniërs, 37,012 Kalvinisten 1,189.802 Israë- liten 2.320,810 Mahoinedanen190,092 La- maïien of Bouddhistische Tibctanen en 163,030 andere heidenen. LONDEN 16 Jannarij. Van wege het bestuur van den onderzeeschen telegraaf, lusschen Dover en Calaisis thans liet volgende berigt open baar gemaakt betreffende een voorval waarvan in eenige dagbladen reeds gewaagd wasDe Russische schooner Robertden 3den dezer na bij Dover voor anker liggende raakte door ee nen lievigen stormwind aan het drijven docli het anker met den kabel die den elektrieken draad bevatin aanraking komende stuitte het schip, hetwelk elf uren lang, totdat de storm bedaarde in dezelfde stelling bleef. De be manning geholpen door de manschappen eencr loodsboot, was niet in slaat, het anker op te winden. Aan den telegraaf is daardoor niet het geringste letsel toegebragtde kabel heeft deze zware proef goed doorgestaan.” LONDEN, 17 January. Men vernam giste ren met het levendigste genoegen dat een Hol- landsclie galjoot (de Hilleckina of Hellenia van Amsterdam naar Livorno, kapt. Gruppe- laardie de grootste dienstvaardigheid betoon de), in de baai van Biscaya dertien schipbreu kelingen der Amazone gered heeft. De kapi tein behoort daar niet onder. Zij behooren meestal onder de machinisten en het lager scheepsvolk. Men hoopt thans meer te verne men omtrent een’ ramp die eenen zoo diepen indruk gemaakt beeft, als zelden in Londen het geval is. Elke geredde levert stof tot eene geschiedenis op zich zelf, en men betreurt slechts, dat sir John Ommaneyde Comman dant te Davonport zoo volstandig weigerde om eene stoomboot uit te zendenter opsporing van de nu welligt op zee omgekomen schepe- Kalfjes-laan. Met uitzondering van de wed. Rebel door ziekte verhinderd zijn al de getuigen 42 in getal, door het openbaar ministerie gedagvaard aanwezig. Na de voorlezing der acte van beschuldiging herinnert de voorzitter den beschuldigde, dat hij in zes verhooren voor den regter-commissa- ris de misdaad had ontkend en eerst na het zevende toen de ontvreemde voorwerpen ten zijnent ontdekt waren bekend had. De be schuldigde verklaarde thans in die bekentenis te volharden. De twee geneeskundigendie het lijk der vermoorde hadden onderzocht, getuigen a dé charge, zijn niet tegenwoordig. liet proces verbaal door den burgemeester -van Nieuwer- Amstel opgemaakt is op last des voorzitters gelezen. De inlioud daarvan alsmede van de acte van beschuldiging, is het publiek hoofdza kelijk bekend. De president liet door den grif fier het visum repertum en eenige belangrijke tot den processe behoorende stukken voorlezen. Hoogst bevreemdend is het voorkomen van den beschuldigde. Zijn profiel heeft fraaije lijnen, zijn uiterlijk is gunstig en zachtaardig zelfs. Men heelt moeite in hem den moordenaar in koelen bloede te zien. Hij was eerst zeer aan gedaan gedurende de zitting scheen aanhou dend te weenen en moest nu en dan drinken. Op last des voorzitters werd hij gekleed in het gewaad, dat hij bij het volvoeren der misdaad droeg en als zoodanig door hem erkend was. Het verhoor der getuigen is begonnen met den man de dochter en de schoonzoon van den verslagcne. De beschuldigde zelf heeft, na dat de eerste ontroering voorbij was zeer bedaard op de hem gedane vragen geantwoord en zich geheel aan zijne laatste voor den heer regter-commissaris afgelegde verklaring gehouden hoofdzakelijk inhoudende, dat hij de misdaad op verzoek en met een door de verslagcne zelve medegebragt mes heeft gedaan. GOEDEREEDE, 18 Januarij. Gisterenavond kwamen alhier drie mannen uit Overflakkee en kochten eenen garingen voorraad levensmiddelen in verschillende winkels, ten einde gedurig geld terug te krijgen van hunne valsche muntstuk ken. Een der winkeliers bemerkt zulks en ver voegt zich met het valsche stuk bij den burge meester. Deze doet in den laten avond de uit gangen der plaats bezetten en geeft bevel de vreemdelingen aan te houden. Een hunner, J. K. van Sommelsdijk wordt belet Goedereede te verlaten en naar den burgemeester getrans porteerd die geinelden persoon doet onderzoe ken en i deus en een te borst hing) bij hem ontdekt, in verzekerde bewaring gehouden den volgenden morgen in middel van ophanging, van De justitie doet alle nasporingen andere misdadigers te vinden, werkzaamheden dus niet vooruilloopen. MAASTRICHT, 18 Januarij, Het water blijft SNEEK23 Januarij. Volgens de Staats- Courant bedroeg de opbrengst der middelen in de twaalf maanden van 1851 tegen over de opbrengst van de twaalf maanden van 1850, als volgt: In 1851 directe belastingen ƒ19.457,087.72 in 1850, ƒ18,749,437.34; in 1851, in- en uitgaande regten scheepvaart-regten vuur- ton- en bakengeld ƒ4,684,411.38, in 1850, ƒ5,014,720.97}; in 1851acc. 20,353,341.41 in 1850, ƒ20,401,820.75; in 1851, registra tie- zegel- succ.-regten enz. 9,929,547.87} in 1850, ƒ9,251,946.30}; in 1851, regt van waarborg op de gouden en zilveren werken ƒ159,689.95, in 1850, 166,437,79} in 1851, poster, 1,330,102.35} in 1850. 1,294.137.15; in 1851 loterij 413,467.50, 1850425,633.10. Totale opbrengst in 1851 56,327,648.37 in 1850, ƒ55,304,133.42. De directe belastin gen hebben in 1851 meerder opgebragt dan in 1850 ƒ707,650.38 (l); de registratie-, zegel-, successie-reglen enz. ƒ677,601.57posterijen ƒ35,965,38} totaal ƒ1,421,217.33}. De in-en uitgaande regten scheepvaart-regten vuur- ton- en bakengeld hebben in 1851 minder op- gebragl dan in 1850 ƒ330,309.59} (2); accijn sen ƒ48,479.34}; regt van waarborg op de gou den en zilveren werken ƒ6,747.84* loterij ƒ12,165.60 totaal ƒ397,702.38}. De geheele opbrengst der middelen bedroeg in ƒ1,023,514.09} meer dan in 1850. In de maand September jl. werden in de gemeente Oude Tonge, bij gelegenheid der ker mis aldaar, bij verschillende personen, meestal kramers uitgegeven eenige stukken van ƒ2.50 en van ƒ1, van de jaren 1847, 1848 of 1850, welke later bleken valsch te zijn. Een ernstig onderzoek heeft tot hiertoe niet mogen leiden tot de ontdekking van den persoon of personen door wien die valsche muntstukken zijn in om loop gebragt. Het onderzoek door liet niunt- collegie moet tot resultaat hebben opgeleverd dat al de valsche muntstukken afweken van hel wettige gewigt voor de Nederl. rijksdaalders en guldens, en ten aanzien der gehalte, dat de scheikundige bestanddeelen van al deze stukken bleken te zijn tinlood en ruime sporen ko per; dat deze stukken waren gegoten in vor men vervaardigd naar echle Nederl. muntspe ciën en dat zij dus in uilerlijk voorkomen die speciën nabootsen doch in bestanddeelen daar niet mede overeenkomen. De Arnhemsche Courant meldl uit Lobilh 16 Januarij Heden avond p. m. 8 uur zijn er. op de boer derij van de wed. Van Embden drie mansper sonen verschenen die poogden aardappelen te ontvreemden. De zoon loste op hen een schot waardoor een der daders naar men zegt zekere Kaaks van den Eltenbcrg gewond werd en 2 dagen daarna aan de gevolgen overleden is. Deze persoon laat eene vrouw en twee kinderen na. De Relftsche Courant meldt Als een vervolg op hetgeen wij uit bijzondere berigten nopens de krijgsverriglingen in het Palembangsche reeds mededeelden kan het vol gende dienen Tot op het laatst van October hebben onze wapenen gezegevierd maar door het groot getal zieken namen de troepen te Tcbing Tingie eenige rust. Den 17 November zijn uit Batavia nog 200 man naar Palembang vertrokken, terwijl den 25 daaraanvolgende een stoomschip van Palembang te Batavia aankwam met twee gekwetste officieren. Ook heeft men het verlies van den kapitein der infanterie Camp bell te betreuren die door de vermoeijende togten is bezweken. In de bovenlanden is de communicatie nog al eens gestremd geweest. ’s GR AVENHAGE 20 Januarij. Gedurende de laatste dagen vierden de armen te Scbeve- Ter gelegenheid van den heuge- van H. M. de koningin-moe- weder even als sedert twintig van de hoogst mildadige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1