NIEUWS- EN .llliEllTEAÏIE-lIL.III VOOli DE STA» EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ’I r*. 1852. No. 8. WOENSDAG den 28 Januarij. /jS[ re Wk 7(le Jaargang Mant. D' 1 f A ii 1» id E.S/ SNEEKER BINNENLAND. wezen j 3 'v Gisteren deel- j van I bewtren ï’a A Keiler en de ten geschenke te hebben bekomen wegnemen of trachten weg te lie den ring, de vragen: 7, d. 7, 5e jk 1: j u f v r. goed hem dit in den donker mogelijk een der gaspijpen was al- op het toilet nedergelegd. Bij zijn - -Jgt Ki«,u>auic>3 non Jit van toepassing; 5) o in door beleedigd wordt hare toestemming niet ons ook moord het toe slagen in tweegevecht niet vcrschoon- ns de wet 6) omdat de wet heeft jufvr. Keiler af- de Kalfjeslaan, tegen l en onthalsd en getracht en daartoe De procu- gc- der acte den wij t in het treurig regtsgeding tegen Jan Slotboom slechts den eisch mede door den heer procureursgeneraal tegen den beschuldigde uitgesproken. Thans geven wij den hoofd-in- houd van het requisitoir van den procureur- generaal. Nadat hij eerst over de belangrijkheid refter uitspraak, in eene zaak als deze, had gespro ken onderzoekt hij eerst wat er is bewezen en ten tweede de strafbaarheid daarvan. 1) De beschuldigde gewachthaar geleid naar eenen boom geplaatstgebonden de kostbaarheden zich toegeëigend ’s GRAVENUAGE 22 Januarij. Ter voor ziening in de behoefte van burgerlijke genees kundigen in de volgende residentiën op Java, als: Preanger-regentschappen Tagal Japara, Rembang Bezoeki (afdeeling Probolingo) en Madioen is door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië de tusschenkomst van het departement van koloniën ingeroepen ten einde Nederlandsche geneeskundigen aan te sporen zich, tot uitoefening van dat vak, in de ge noemde residentiën neder te zetten. Voor ieder dezer residentiën wordt aan eenen geneeskundige verzekerd eene toelage uit’s lands kas, ten bedrage van ƒ100 ’s maands onder gebondenheid om daarvoor, afgescheiden van hunne bijzondere praktijk de plaatselijke bur gerlijke geneeskundige dienst, des gevorderd, waar te nemen. Verdere geldelijke tegemoetkoming in de kos ten van uitrusting of der reize naar Java wordt van gouvernementswege niet verstrekt. Die genegen zijn, op dien voet naar Oost-In- dië te vertrekken worden uitgenoodigd zich vóór den 15 Febr. dezes jaarsschriftelijk bij het departement van koloniën aan te melden, onder overlegging van bewijzen van voldoening aan de wet op de nationale militie en van goed zedelijk gedrag, en met opgave van hunnen wetenschappelijken graad en hunne tegenwoor dige standplaats. Aan hen die den graad be zitten van doctor in de genees- heel- en ver loskunde zal de voorkeur worden gegeven. ’s GRAVENUAGE, 23 Januarij. Men ver neemt, dat het grootste gedeelte van de onder- officiers-vereeniging de Oefenschool der dienst doende schutterij, alhier, overeengekomen is, wekelijks onderling theoretische oefeningen over den wapenhandel te houden onder welwillende leiding der heeren 1ste luit.-adjudant M. Ver kerk en J. Adams, met het voornemen dezelve later praclisch te herhalen. Met eerstgemelde oefeningen heeft men dingsdag jl. bereids een aanvang gemaakt. Wij juichen dezen ongedwon gen dienstijver zeer toe, omdat daardoor in de gelederen onzer sledelijke schutterij meer naauw- gezetheid en juistheid bij de uitvoering barer manoeuvres op het terrein zullen ontstaan. ’s GRAVENUAGE 24 Januarij. Naar men verneemt, is heden door den heer J. Galman aannemer van publieke werken aan den minis ter van binnenl. zakenaangeboden een door hem ontworpen plan met de daartoe belioorende teekeningen tol daarstelling van eene brug over het IJ te Amsterdam waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ2,700,000. Deze brug zal vol gens het plan eene lengte hebben van 1000 el bij eene breedte van 24 el en van eene zoo danige bouworde zijn dat zij hoogst gemakke lijk zal wezen voor rijtuigen voetgangers enz. terwijl de grootste schepen daaronder onbelem merd zullen kunnen doorvaren. Bovendien schijnt bet dat de onderneming renderen zal. Hel ontworpen plan zal door den minister aan Z. M. den koning worden voorgelegd om het zelve in overweging te nemen. Bevoegde be oordeelaars zoo in Amsterdam, langs de Zaan, als in de residentie zijn zeer met liet plan in genomen. Noord-IIolland verlangt niets vuri ger dan dat liet de hooge goedkeuring van het gouvernement zal mogen wegdragen ten einde in eene lang gevoelde behoefte te voorzien. - Men meldt aan het Zondagsblad van den Helder, 21 Januarij het volgende: Voor eenige weken deelde ik u een staaltje mede van den nog altijd stand houdenden inportanten uitvoer van vee uit deze plaats per stoombooten naar Engeland thans zie ik mij in staat gesteld UEd. eene authentieke opgave te doen van be doelden uitvoer over het afgeloopen jarig tijd vak als: 2001 stuks slieren, ossen, koeijen en vaarzen; 1314 liokkelingen en kalveren 227 varkens; 34,302 Schapen en 113 lammeren; welk vee men kan rekenen bijna uitsluitend van den Noord-Hollandschen veestapel afkomstig te zijn telde men daar nu bij hetgeen vooral ook uit Friesland en andere plaatsen van ons land wordt uitgevoerd dart zal dat cijfer verbazend hoog klimmen. AMSTERDAM 24 Januarij. vallig achter de coulissen de benedenste kleed kamers voorbij gaande bespeurt eenen onaange- namen reuk die hem al dadelijk aan gas doet denken in dat vermoeden wordt hij spoedig bevestigd, daar hij eene dier kamers, waarvan de deur even open stond; binnentredende vol gas-damp vindt. Zijn eerste werk was te waar schuwen dal men hem met geen licht moest naderen waarop hij het vertrek onderzoeken de zoo g was bespeurt dat gebroken en verder onderzoek in de overige kleedkamers, die digt waren, vindt hij er minstens een vijf tal die insgelijks op dezelfde baldadige wijze waren behandeld, zijnde in sommigen zelfs meer dan eene pijp vernield. Het behoeft geen be toog, welke ongelukken men te wachten zou gehad hebben indien zulks niet tijdig ontdekt was, en men bij het ontsluiten dier kamers met licht ware binnen getreden. De ontsteltenis was dus ook zeer groot, liet is te hopen dat het onderzoek, dat in het werk wordt gesteld de daders moge doen uilvinden. Men weet, dat het Fransclie leger in Al geria ook tot de uitvoering van openbare wer ken wordt gebezigd. Volgens opgave zijn se dert de in bezitneming van Algerie aldaar door de troepen 133 steden en dorpen gebouwd 7580 bunders land droog gemaaktwaterloopen tot bevloetjing van landen ter gezamenlijke leng te van 251.000 ellen, walerloozingen ter lengte van 75,000 ellen en 116,000 waterleidingen aangelegd benevens 430 welputten en regen bakken 118 waschhuizen 12 markten en hal len 13 slaglhuiz.en 12 kweekhoven voor jong plantsoen 3 hengstenstoelerijen 21 gast- en ziekenhuizen, 44 kerken en kapellen, 20 Mo- hammedaansche bedehuizen, 19 scholen en 117 andere openbare gebouwen. MEl’PEL, 22 Januarij. De zucht tot navol ging is groot en speelt dien ten gevolge op het wereldlooneel der menschelijke bedrijvigheid eene voorname rol vooral wanneer bet ge woonten gebruiken en bovenal de verander lijke mode geldt; men vraagt dan dikwijls niet of ze naar omstandigheden ter invoering geschikt en passende is, hel is slechts bij menigeen ge noeg, dat hij er onvoorwaardelijk aan wenscht voldaan te hebben. Zoo begint men thans bier op enkele plaatsen, in het nog altijd eenvoudige en nederige Drenthe, den nieuwen bouwtrant der huizen na te volgen. Bij de in den gepas- seerden zomer nieuw gebouwde kerk en pastorij te Frederiksoord heeft men ook die pastorij met een plat dak gebouwd het zink waarmede de zolder bekleed is, stak ver over de zijden van het gebouw heen dienende hoofdzakelijk tot afwatering. Het stormachtige weer, dat in het laatst der vorige weck gewoed heeftheeft het dak eensklaps dooreen’ rukwind losgescheurd en, zoo verhaald wordt, medegevoerd tot op een belendend huis waardoor dü schoorsteen van dat gebouw werd omvergeslagen overigens is geene aanmerkelijke schade veroorzaakt, dan dat de pastorij eenige dagen van zijn dak is be roofd en dat de kosten moeten aangewend wor den om hetzelve er weder op te fabriceren. Dit geeft voorwaar hier weinig aanmoediging tot zoodanigen bouwtrant. De boeren in den omtrek willen bet in het algemeen als eene straf aangemerkt hebben; bet is, zeggen ze, te zwierig voor Drenthe, vooral voor een do- miné’s-buisdat moet toch altijd nederig en eenvoudig zijn. ’s 1IERT0GENB0SCH 20 Januarij. Het wa ter, die geesel onzer stad en omstreken, heeft al weder nieuwe verwoesting aangerigt. Heden morgen omstreeks 5 ure spoeldeten gevolge van het doorbreken eener Cingelkade de brug op den Vnghtschen steenweg, nabij het fort St. Antonie, weg. Men huivert bij de gedachte aan de ijzing wekkende ongelukken welke dit had kunnen na zich slepen. Een met twee paarden bespan nen rijtuig waarin zich een twaalftal inwoners dezer stad bevonden zoude waarschijnlijk in den afgrond zijn gestortzoo niet eén jonge ling, welke even voor hetzelve nitging, het ge vaar gezien en den koetsier nog tijdig genoeg Ook de Bredasche post- ook den gouden ring te bekomen gepoogd den vinger af te snijden, reur-generaal loont aan dat de moord is schied geheel zoo als de qualificatie beschuldiging luidt. Hij stelt nopens het .~.i van den beschuldigde: op haar verzoek te hebben vermoord goederen alsmede liet men van 1) of dit waarheid is? 2) of het verschoonend is? Ad. lm. Er is geen bewijs voor het bewe ren van den beschuldigde, noch schriftelijk, noch door aanwijzingen. De verslagene was een malend wezen blijkens hare uitdrukkingen tegen verschillende getuigen gebezigddoch daaruit vloeit niet voort, dat zij hem, beseb. zou hebben verzocht haar te vermoorden. Er blijkt niet, dat zij geen’tegenstand zou hebben geboden muls en haartoer waren van het lioold en een schoen van den voet des beschuld. buis was met bloed bevlekt: deze omstandigheden bewijzen dat de verslagene te genstand heeft geboden ook blijkt dit nog uit het binden der armen. Het komt hem proc.-generaal aannemelijk voor, dat de moord uit hebzucht is gepleegd dat de beschuld. ‘het mes en touw heeft mede- gebragt dat de verslagene niet gesproken heeltom hem aan te moedigen dal zij ón mogelijk zoo een stoïetjnsche borst kon gehad hebben dat het beweren van den beschuld. dat de verslagene hem zou hebben verzocht, haar vinger van den trouwring te ontdoen, ten einde die niet in handen van baren man zou komen, stellig een verzinsel is, daar er uit de verschillende getuigen is gebleken, dat er geene oneenigheid tussclien man en vrouw bestond. Ad. Hm. het misdrijf is niet verschoonbaar: I) omdat het verlangen, zich het leven te doen ontnemen, is zinneloos; 2) omdat de gevolgen voor de maatschappij onberekenbaar zouden zijn 3) omdat hier niet te denken valt aan medepligtigheid aan zelfmoord daar de bescli. het feit alleen pleegde en de verslagene juist zeide zich zelve niet te willen vermoorden 4) omdat de verslagene als krankzinnige hare toe stemming niet geven kon volenti injuria is hier dus niet dat de maatschappij er waartoe de verslagene geven kon dat bij brengen van baar zijn volge geene distinctie toelaat. Verder zegt de proc.-generaal dat van de auteurs alleen Chaveau en Hélle gunstig gestemd zijn voor den moordenaar op verzoek, doch vele anderen zoowel Oudere als nieuwere van een ander gevoelen zijn. Ten slotte behandelt de proc.-generaal nog den voorbedachten rade en het verraderlijke van den moord, en eindelijk den diefstal en de po ging lot diefstal en neemt daarna zijn re quisitoir tot schuldig-verklaring van den be schuldigde aan de hem ten laste gelegde feiten en veroordeeling tot de straffe des doods. Men schrijft uit ’s Ilage 22 dezer: Gisteren avond bevond zich een gedeelte van hel personeel der kon. Fransclie opera in den schouwburg, ten ëinde eene repetitie te houden der bekende opera: la Fille du Régiment. Het tooneel was, zoo als bij zulke gelegenheden ge bruikelijk is, weinig, de zaal in het geheel niet verlicht, evenmin de kleedkamers. Een der suppoosten (een zoogenaamde lampeman)toe- gewaarschuwd hadde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1