'1 NIEüffS- EN ADVERTEKTIE-BLAD VOOR HE STAÜ EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 1852. No. 9. den 31 January. ZATURDAG <de Jaargang. II. Kuilen- nil - i‘ M r iniiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiijiiii»^ SNEEKER K=S BINNENLAND. r V ret BUITENLAND. >1 ni Wij juich poppen L. Meek te Mctsclawier Van bet perceel door Daniumadeel 4 4 4 4*. 4 T J T H 1 1 i V. cl» jn- w. een Napoleon klemmen te trekken begrijpen -x E.SZ Miami! nieuwe handclsvereeiiiging is ge- de te Londen naar de meer jaren was nemen vlugt. op een hulp willen verleencn lietgi halstarrig van de hand is gewezen. De poli- cie daarvan kennis krijgende, heeft zich naar de plaats des onheils gespoed doch alle hulp was reeds te vergeefs. Deze gruwelijke daad wordt aan volslagene armoede toegeschreven. cene zeer vredelievende en vriendschappelijke nota overhandigd waarin het behoud van den algemeenen vrede als Frankrtjk’s hoofddoel wordt opgegeven. FRANKFORT, 23 Januarij., Uit Peslh wordt medegedeeld dat men in Hongarije nog steeds in de grootste onzekerheid verkeert omtrent liet lot dat het land door Oostenrijk wordt voor bereid. De stadhouder, baron v. Gehringer, heeft dezer dagen Hongarije voor goed verlaten. Onderscheidene door hem genomene maatrege len waardoor het nationale gevoel der Honga ren zeer werd gekrenkt, hebben hem zeer im populair gemaakt, zoodat men te Weenen noo- dig heeft geoordeeld hem terug te roepen. In den kaatsten tijd zijn vele personen meest al tot den adelstand behoorende gearresteerd op grond, dat zij met Engeland eene strafwaar dige correspondentie hebben onderhouden met het doel, eene nieuwe omwenteling'in Hongarije voor te bereiden. Voor het toekomstige han delsverkeer van Peslh is intusseben een gewig- tige slap gedaan. De statuien van de aldaar te vestigen Lloyd zijn door de regering gesanclion- neerd. Deze i heel geschoeid op de leest van en Triest gevestigde, gewijzigd beperkte en plaatselijke behoeften. Al de te Peslh gevestigde Engelsche familiëu hebben bevel ontvangen die stad te verlaten. FRANKFORT, 24 Jannarij. Naar men alge meen verneemt, heelt Lodewijk Napoleon aan de Duitscbe hoven eene nota gerigt waarin bij het verkoopen der goederen van de familie Or leans tracht te reglvaardigen. Hij beschuldigt namelijk de leden dier familie, dat zij steeds tegen de belangen van Frankrijk zamengespan- nen hebben. BERLIJN, 24 Januarij. In den gisteren ge houden kabinetsraad moet de verandering van liet gemeentewezen en de herziening der con stitutie besproken zijn en aanleiding tot onee- nigheid hebben gegevenzoodat sommigen be reids van eene vfireding der ministers van bin- nenlandsche zaken eeredienst en financiën spre ken. Gisteren scheen het ministerie daarin over een te stemmen dat hel vraagstuk der hervor ming zich inzonderheid tot de zamenstelling der eerste kamer uitstrekken moest, en dat dezelve alleen aan de kroon behoorde te worden opge dragen doch de meeningen over het vraagstuk van de zamenstelling der tweede kamer waren zeer verdeeld. Niet minder wijken dezelve in andere vraagstukken uiteen. De heer von Man teuffel is legen de voorstellen des ministers van binnenlandsche zaken betreffende eene veran dering in het gemeentewezen. De minister van oorlog verlangt de verhooging van zijn budget, waar zich de minister van financiën bepaald le gen verklaart. Eindelijk heeft de minister van eeredienst het terrein zijner bevoegdheid over schreden. Men ziet eerstdaags de onlknooping dezer verwikkelingen tegemoet, en niet onmoge lijk ware liet, dat die aanleiding gave, dat de minister-president von Manteuffel zich van be kwamere personen omringde. Zoo even verneemt men, dat de regering een wets-ontwerp bij de kamers zal indienen, betreffende de zamenstelling der eerste kamer, waarbij het beginsel van verkiezing geheel uit gesloten wordt. BERLIJN, 27 Januarij. Gelijk in Weenen, is ook hier eene zeer vredelievende nota van het Fransche gouvernement ontvangen waarin verklaard wordt, dat bet zich zoo veel mogelijk van alle interventie-politiek onthouden zal. LONDEN, 21 Januarij. Men gaat voort met de verdedigingsmiddelen van Engeland uit to breiden. Te Devon port, bij Sheerness en te Portsmouth zijn thans 31 oorlogsstoomschepen tot de dienst gereed terwijl nog vele andere gereed gemaakt worden en daarenboven 7 oor logschepen van stoommachines worden voorzien. Men zegt, dat de geheele vermeerdering van het leger 25,000 man zal bedragen overigens zal de militie georganiseerd en in den wapen handel geoefend worden. Ook de verschillende positiën langs onze kus ten worden behoorlijk versterkt, zelfs zal dit het geval wezen met den Tower te Londen. Eindelijk zal ook de vloot in de Middellandsche ’sGRAVENHAGE24 Januarij. Er loopt alhier een man met eene poppenkast, die, of schoon hij de zoon is van een beroemd .vader met zijn gezin in hoogst armoedige omstandig heden verkeert en door zijn nederig bestaan middel te naauwernood in de meest beperkte behoeften der zijnen kan voorzien. De man zou voor eenige dagen, eene vertooning houden voor een huis alhier, doch terwijl hij zich in hetzelve bevond om ten aanzien van den prijs of den duur der voorstelling te onderhandelen hebben baldadige jongens hem het middel ont nomen om voort te gaan met zijne broodwin ning zij hebben het ambulant looneel met den geheelen toestel in het water geworpen. Het huisgezin werd hierdoor geheel broodeloos daar de decoratiën enz. onbruikbaar waren ge worden. Het voorgevallene kwam echter ter oore van eene geachte en verdienstelijke too- neelspeelster van het Fransche gezelschap, de door haar veeljarig verblijf hier burgeres ge- wordene mad. P. en deze trok zich het lot van den ongelukkigen poppenkast-vertooner zoo zeer aan dat zij hem dadelijk eene ondersteu ning deed geworden en hiermede niet tevreden ten zijnen behoeve onder hare medeleden van den koninklijken schouwburg eene lijst deed rondgaan waarop weldra voor eene aan de be hoeften geëvenredigde som was ingeschreven, terwijl de poppenkast, ten gevolge van dit voor val tevens fraaijer dan ooit te voorschijn zal komen, daar eenige leerlingen-decorateurs nieu we decoratiën vervaardigen en de costumier van liet tooneel de poppen van nieuwe en zeker betere klecding zal voorzien. De Haagsche pop penkast zal harer standplaats dus paard blijven zitten en zich zorgeloos been en weder wiegelen Menigeen begroet den loop der zaken in de Fransche republiek met hei melijk genoegen. Men ziet er het begin in van het einde en dat is de restauratie. Napoleon zal de autoriteit weder in eere brengen de parlementaire regering begraven vrijwillig of gedwongen door den dood of door zelfverloo chening aftreden, en den geschiedschrijver deze woorden in de pen geven hij was de brug, waarover het wettig koningschapin het tot rust gebragte Frankrijk terugkeerde.” HAARLEM 27 Januarij. Gisteren is hier de volgende ijsselijke misdaad bekend geworden Een metselaarTweelaart genaamd in de Koksteeg woonachtig, moet vrijdag avond jl. in dronkenschap en na voorafgeganen twistzij ne huisvrouw den hals afgesneden en vervol gens om de misdaad te bedekken het lijk in eenen put verborgen hebben. Daar de vrouw vroeger meermalen om twist weggeloopen was, kon haar verdwijnen, gedurende de eerste da gen geene verwondering baren doch gisteren morgen scheen bij zelf te begrijpen dat de misdaad niet langer bedekt kon blijven. Hij zeide derhalve tot zijn’ zoon (omstreeks 15 ja ren oud): ik heb uwe moeder vermoord, en gij moet mij helpen om haar lijk van de Kou de Hoorn in liet Spaarne te werpen.” Deze weigerde dit echter, waarop de vader zijn’zoon met den dood bedreigde, zoo hij den gcplceg- den moord durfde aangeven. Later echter hier van naar liet schijnt, teruggekomen, zeide hij tot zijn’ zoon: ga het aangeven, zoo gij wilt; ik ga mij het leven benemen.” Daarop is hij weggegaan en naar Zandvoort geloopen. Dejus- titie, die middelerwijl kennis van de zaak ge kregen had kwam hem voor en nam hem in bovengemeld dorp, op een uur afstand van de ze stad gelegen, in hechtenis. In het rijtuig, waarmede bij werd weggevoerd trachtle hij zich den pols-ader af te snijden maar dit misluk kende is hij hier levend teruggebragt en in verzekerde bewaring gesteld. DOKKUM 23 Januarij. De aanbesteding van den zoo zeer gewenschlen grindweg over de na te noemen gemeenten met leverancie van alle daartoe noodige materialen over eene gezamen lijke lengte van 38,831 el, bad den 17 dezer hier plaats. Aannemers zijn gewordenVan liet perceel door Ferwerderadeel Johs. Bek huisD. S. Roorda S. Adema en II. Kuilen- berg allen te Leeuwarden, voor 46.333. Van het perceel door West- en Oostdongeraal C. P. Keuning, te TernaardII. P. Keuningte Ee en L. Meek, te Metselawier voor ƒ77,863. Van het perceel door Daniumadeel en Tietjerk- steradeel F. S. Schaafsma te Harlingen, A. J. Zwolsman beide te Kuinre en alzoo ten gezamenlijke bedrage penkast zal harer standplaats dus voortaan we der tot eere strekken. Wij juichen dit toe, niet omdat in deze stad aan poppen en komedie spel behoefte is, maar omdat bier door mad. P. en hare navolgers en helpers een blijk is ge leverd van groole liefdadigheid die den hoogst geplaatste in liet vak den op den laagsten trap geraakte met kracht doet ter hulpe komen. AMSTERDAM, 25 Januarij* De lieer A. B. Ta tl rel directeur van de graveerkunst van de kon. akad. van beeldende kunsten alhier heeft, zoo als bekend is in der tijd een keurig por tret gegraveerd van II. M. de koningin. Thans heeft gemelde kunstenaar een even schoon por tret van Z. M. den koning vervaardigd naar de schoone schilderij van den beer N. Piene- tnan. Die gravure is door den vervaardiger aan II. M. de koningin opgedragen en IL M. heeft als blijk van welgevallen hem eenen brilianten ring met Hr. Ms. naamcijfer ten geschenke ge zonden. AMSTERDAM28 Januarij. Het officiële Fransche blad, de Moniteurheeft een berigt medegedeeld dat aan velen genoegen en ge rustheid gaf, namelijk dat de regering geene buitengewone maatregelen meer lot handha ving der orde zou nemen. En toch was de beurs flaauwer! Men schreef dit toe aan be langrijke financiële maatregelen, als: eene be lasting op het inkomen en op de renteaf schaffing van de belasting op de dranken enz. Geen wonderdat de financiële wereld zich hierover zeer verontrust en dit veel helangrij- ker acht dan al de staatsraden senaten re- kwestmeestersauditeurs, enz. De stoffelijke belangen der natie mogen de staatkundige ook wel in de schaduw plaatsen trouwens wat po litieke vrijheid meer of minder brengt niet al tijd dadelijk geluk of ongeluk aan. De grootst mogelijke staatkundige vrijheid en de doodelijk- sle orde beide zijn, onder verarming des volks een ijdel hoofdtooisel of een zwart pak bij versleten schoenen en eenen ledigen maag. Het is eene bittere ironie des tijds dat de borgtogt voor de rust der wereld alleen in den uaam wordt gevonden, tegen wien voor 36 ja ren een kruistogt werd gepredikt die toen als de eeuigste hinderpaal voor den vrede werd beschouwd en wiens ondergang met dutzende inenschenlevens werd gekocht. Om de oude monarchiëu vrijer adem te doen balen moest te Parijs liet roer van slaat om- Zullen de volkeren de les daaruit of op hun politiek slok- Kamman en voor ƒ74,500 van ƒ198,696. VRIES, 25 Januarij. Onlangs vertoonde zich te Taarlo in deze gemeente, een zoogenaamde ganzenarend die eene kat aangreep en met zich in de lucht nam na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben vielen hij en de door hem geroofde kat, dood op den grond neder, zon der dat men de oorzaak weet. OOSTERIIOUT 24 Januarij. In de naburige gemeente Raamsdonk heeft gisteren een droevig voorval plaats gegrepen. Eene arme vrouw uit de gemeente Loon op Zand heeft zich met haar kind van 3 jaren, in eene wiel verdron ken nadat zij pogingen had aangewend haar tweede bijzijnde kind, hetwelk echter ouder in op dezelfde wijze het leven te be- dit kind is echter het droevige lot ont liet voorgevallene door eenige personen afstand bemerkt zijnde, hebben dadelijk een door de moeder gewezen. WEENEN. 25 Januarij. De Fransche ge zant de la Cour heeft op nieuw dezer dagen aan den president-minister von Schwarzenberg |l A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1