DE STU) BN HET AHDÖNDISSEMENT SNEER. MEI US- EN ADVEHTEATIE-DLAI) VOOR I 1832. No. 11. den 7 February. ZATURDAG •4- in» i 1 COURANT. SNEEKER BINNENLAND. =3 Sara kapt. A. i n en eene jnar be e t C i jp- an ar te uh trft aan lie- rts- 60 .■fit ste /an leri ie, le ict t o- de de niemand heeft geschreven want het predikant Van Velde de on- cn eenige huisgezinnen voor Winburg zouden hebben de E.S( reikt en drag van plaatsen was bc- overtrof het be- Het getal depots tot verkoop van bij- is sedert de laatste alge- De onlvang- het genootschappelijk jaar de uitgaven ƒ40,642.17 be- op I Mei jl. een batig saldo Deze belangrijke uit- imelyk verschuldigd aan van giften en legaten het afgeloopen jaar ont- t de gevolgtrekking mag in de zaak der bij- SNEEK6 February. Te Joure is den 30 January van de werf van de scheepsbouwmees ters S. Geerts en Zoon met het beste gevolg van stapel geloopen de kopervaste schoener Louise Albertina, groot p. in. 150 roggelasten onder directie eener reederij van R. S. Geerts en gevoerd zullende worden door kapitein IJ. P. Hinlopen. Uit de Handelingen der 37ste algemeene vergadering van liet Nederlandsche Bijbelgenoot schap in het vorige jaar, onder het voorzit terschap van nir. S. baron van Heemstra com missaris des konings in de provincie Utrecht, te Amsterdam gehouden, blijkt, dat het getal bijbels en testamenten in het toen afgeloopen jaar door liet genootschap afgeleverd beliep 26,980, welk getal tot dusverre niet met 988 exemplaren het toen voorgaande jaar. waar men beis heeft opgerigt rgadering toegenomen. meene ve sten hadden in 76,298.59|en dragen, zoodat er was groot ƒ35,656.42’. komst was men voorna het aanzienlijk bedrag die het genootschap in I ving en waaruit men maken dat de belangstelling i belverspreiding over het algemeen niet verflaauw- de maar veel in kracht heeft gewonnen. Uit de achter de Handelingen gevoegde verslagen blijkt ook dat zich enkele predikanten op Java in de verspreiding van het werk onder de Ja vanen zeer ijverig betoond hebben. Onder deze verdienen vooral de heeren Brumund predikant te Soefakarta en van Davelaar, pre dikant te Rembang, genoemd te worden. Ook de waardige zendeling Jellesma blijft met warme belangstelling het werk onder de Javanen be hartigen. Sedert de oprigting van het Neder- landsch Bijbelgenootschap in 1815, tot 30.4 pril 1851, zijn er afgeleyerd 163,186 bijbels 10,773 oude testamenten 282,502 nieuwe testamenten te zanten 456,461. De voorzitter eindigde zijne aanspraak bij die gelegenheid onder anderen met eene aansporing aan allen die de taak der bijbelverspreiding hebben ter hand geno men om met vasten tred voort te gaan op den aangevangen weg hen aan te moedigen de moeijelijkheden die zich nu en dan voordoen te bestrijden hen le overtuigen dat ook hun arbeid niet ijdel zal zijn en het doel langzaam maar zeker eenmaal zal worden bereikt, wan neer naar het plan van Gods bestuur de tijd daartoe zal gekomen zijn die dag dien onze oogen niet zullen zien maar waarop wij nog- tans vertrouwend staren dat allen zullen ge- bragt worden tot de kennis der waarheid. Nadat in het begin der vorige maand bij het weeshuis der Ned. Herv. gemeente te Ley den eene gift was ingekomen van ƒ1000, en bij de kerkelijke collecte in het armenzakje dier gemeente ƒ100, en in dat der Waalsclie ge meente ƒ200 was gevonden, is op den laatsten zondag dier maand nog weder in eene der ker ken van de Ned. Herv. gemeente eene gift van 1000 voor de armen gecollecteerd. De heeren M. de Vries te Groningen J. David Pz. te Leuven en L. A. te Winkel te Leyden op het laatstelijk le Brussel gehouden letterkundig congres tot leden benoemd der re dactie van het Ncderlandsch woordenboek over eenkomstig de cisclien der hedendaagsche taal wetenschap, hebben eene uilnoodiging gerigt aan alle letterkundigen en in het algemeen aan elk die zich daartoe op eenigerlei wijze in staal moge gevoelen hun bij de zamenstelling van dezen veelomvattende!) arbeid hunne me dewerking te verlcenen door het leveren van bijdragen. Elke mededecling van woorden of uitdrukkingen die ter verrijking van het woor denboek zouden kunnen dienen elke aan wijzing van bruikbare bouwstoffen, zal door de redactie in dank ontvangen en erkentelijk vermeld worden. De Amsterdamsche reeders van het den 17 dec. II. overzeilde Neder), koopvaardijschip Theodora en Sarakapt. A. van Oosteroom het loopende tooneel- dus met den 31 Mei aanstaande; zul- ten gevolge Zijner Majesteils beschik- van dat tijdstip af, in hel scliouw- nationale voorstellingen worden hebben ondanks zich zelvcn eene schadevergoe ding van ƒ10,000, bij schikking, ontvangen van de reeders van de Corinthian welk Britsch vaartuig het Nederlandsche had overzeild. De Ned. consul te Plymouth, de heer Luscombe, liad beslag doen leggen op het Eugclsche schip hetwelk weder wilde uitzeilen doch ontving van de reeders der Theodora en Sara het be- rigtom die vervolging maar te staken. Hij was echter te zeker van zijne zaak, en deed het be slag niet opheffen waaruit volgde dat de ree ders van de Corinthian met hem in schikking traden en eene som van 1050 p. st. tot scha deloosstelling toestonden welke de Amsterdam- sche reeders dus tegen hunnen wil is toegezonden. Men schrijft uit ’s Hage aan de Amst. Cour: Wie nog een afdoend bewijs behoeft «.lat men tot liet gieten van standbeelden geenszins tot fabrijken buitenslands de toevlugt behoeft te nemen vervoege zich thans aan de fabrijk der heeren Enthoven alhier, die met de mees te welwillendheid den toegang verleenen ter bezigtiging van het thans geheel voltooide stand beeld van Rembrandt. Dit in hunne werkplaats gegoten en voor Amsterdam bestemd monu ment weegt ongeveer zes duizend Ned. pon den, is uit één stuk gegoten, en kan gewis den toets der vergelijking met vreemde voort brengselen doorstaan.” De commissarissen des konings voor dc schouwburgen te ’s Hage hebben, overeenkom stig de bevelen van Zijne Majesteit, den ko- ninklijk-Frafischen schouwburg aldaar ontbon den met het einde van jaar en lende er kingen burg-gebouw gegeven. Het Handelsblad berigt Ter correctionnele teregtzitling van de regt- bank te Zutphen op den 21 Jan., werd ze kere vrouw uit Dinxperlo vervolgd wegens eene opligting die weder een bewijs oplevert, dat er nog in de 19de eeuw geloof wordt geslagen aan tooveren. De beklaagde eene in den om trek barer woonplaats algemeen bekende kaar- tenlegster, in wier kunst velen een volstrekt vertrouwen stellen werd ten vorigen jare be zocht door zekeren wever uit Aalten en diens zuster, met verzoek, om hun de toekomst le voorspellen. Zij voorzeide hun een groot ge luk, hetwelk daarin bestond, dat in hun huis een groole schat in eene kistwelke naauwelijks een paard kon trekken verborgen was en ver zekerde hun dezen te kunnen bezorgen met de bijvoeging, dat zoo de schat verborgen bleef hun huis zou verzinken of verbranden. Zij be weerde, zekere olie te verknopen, door welker uitgieting boven de plaatswaar de schat ver borgen was deze van zelven uit den grond te voorschijn zou komen dat daartoe ongeveer 30 kannen zouden noodig zijn en dat de olie ƒ5 per kan kostte. De jonge lieden na hierover met hunne moeder geraadpleegd te hebben bragten al spoedig ƒ5 aan de toovenaresom eene kan olie te erlangen; deze kwam daarna met eene kan in het bewuste huisom de plaats aan te wijzen, waar de schat verborgen was, en slaagde al spoedig, na het geheele huis bloots voets te hebben doorgeloopen om de juiste plaats aan te wijzen. Zij maakte aldaar een gat en stortte hierin met een kommetje, waarin de olie moest worden overgegoten, het geluk aan brengende vocht. Op die wijze moest elke weck eene kan worden gegoten. De ligtgeloovige be woners haalden achtereenvolgens nog 3 kannen zouden welligt zijn voortgegaan hadde niet tusschenkomende omstandigheid hun de hoop, den schat te erlangen, doen verliezen. In de vierde week kwam een spinner uit de nabijheid van Boekholt om te vragen, of dc schat aldaar werkelijk gevonden was, en toen hij vernam, dat de tijd daartoe nog niet was aangebroken, vertelde bij aan de beklaagde on der dezelfde omstandigheid en onder het be- driegelijk voorwendsel dat de schat onder Aal ten gevonden wastot hetzelfde einde reeds ƒ228 te hebben betaald. Natuurlijk werd thans bij allen op eenmaal bet geloof aan de zwarte kunst van de waarzegster de bodem ingeslagen. Van hunne onkunde overtuigd, dienden zij eene klagte in bij den burgemeester van Dinxperlo waarvan thans dc vervolging voor den strafreg- ter het gevolg was. De beklaagde werd dun ook ter zake voorschreven veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren. Aangaande eenige ongeregeldheden, welke in het stadje Harden berg voor eenige dagen plaats hebben gehad verneemt men de volgende bijzonderheden De openbare school is sedert bijna een vacant, door het overlijden van den zeer jaarden onderwijzer Pruim. Er werd iemand met de waarneming der scliooldienst belast, die zich de gunst van het publiek vooral van den geringen stand wist te verwerven. Dc ingezetenen hebben daarop met uitzon dering van een 15 a 16tal der notabclsten een rekwest aan het gemeentc-beslnur ingediend met verzoek, om depensatie van het vergelij kend examen, ten behoeve van den waarnemer. Na langdurige deliberation en consideration stemden eindelijk drie leden vóór en vier legen het ingediende verzoek. Hierop kwam het volk op de been, ten getale van meer dan 200 man en heeft den raad door dreigementen als andcr- zins genoodzaakt zijne goedkeuring aan het ver zoek te geven. Daarop hebben dadelijk drie leden van het bestuur hun ontslag ingediend terwijl zulks nog door een ander lid, zoo men zegt, zal gevolgd worden. Men schrijft uit Hasselt, dd. 2 February. De berigten welke wij in het Zondagsblad van gisteren lezen, omtrent de onderwijzers, ten verleden jare naar dc Kaap de Goede Hoop ver trokken zijn onjuist en berusten gedeeltelijk op de verkeerde lezing van eenen brief, alhier uit de Kaapkolonie ontvangen. Sedert zijn vertrek van hierheeft J. Pierik zoo verre wij weten, tot heden evenmin aan zijnen vader, als aan iemand anders geschreven. Ook schijnt liet dat hij sedert zijn vertrek van de Kaap stad aan zeggen dat de derw ijzer Pierik de Kaffers van vlugt genomen is wel mogelijk doch rust tot nog toe, op losse geruchten, die aan dc Kaapstad waren gekomen en hier heen zijn ovet- gebriefd. De onderwijzer Pierik had eene plaats kunnen krijgen vijftig of zestig nren van de Kaapstad, maar het is zijne eigene keuze, dat hij eene gouvernements-plaats in de souvereini- teit heeft aangenomen waar zijne inkomsten behalve vrije woning en het schoolgeld der kin deren uit ƒ1200 bestaaleen groot onderscheid zeker bij de geringe inkomsten, die hij aan den Kam per-Zeedijk had. UTRECHT, 3 February. Men verneemt, dat door de Fransche regering ten opzigte van de Nederlandsche dagbladen, bij ons gouvernement stappen gedaan zijn, gelijk aan die, welke le Brussel aanleiding hebben gegeven tot de in be slagneming van het Rulletin Francaisen zulks krachtens de wet van het jaar 1816. Het zou deze aangelegenheid zijn over welke dc minis terraad in de laatste dagen bijeenkomsten heeft gehotftlen. GRONINGEN', 2 February. Bij resolutie van den 8 Jan. 11. hebben burgemeester en wethou ders dezer stad aan de heeren N. 11. Dosker E. J. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop, J. A. Jonkhoff, J. C. de Mol Moncourt en O. L. Schildkamp alhier magtiging verleend tot oprig- ting van eene bijzondere school der eerste klasse. SURHUISTER VEEN 29 January. Het zoo vurig gewenschte en sinds lang benoodigde on derwijs op de Surhuisterveensterheide zal nu toch spoedig gegeven kunnen worden. Het ver zoek der commissie van plaatselijk toezigt over de school te Surhuisterveen aan de staten van de provincie Friesland om ƒ300 tractement ’sjaars voor eenen te benoemen onderwijzer op de Heide is in zooverre verhoord dat de sta ten in hunne laatste zomervergadering ƒ150 toestonden, onder voorwaarde, dat het gemeen- te-bestuur van Acbtkarspelen ook ƒ150 ver schafte. Dit bestuur evenwel niet bij magte zijnde aan dien eisch te kunnen voldoen wend den de staten zich in hunne herfstvergadering lot Z. M. den koningmet verzoekom uit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1