DE STAD EN DET AIÜ1ONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN 1DEEIITENTIE-BLAD TOOI! 1852. No. 12. WOENSDAG -.v BINNENLAND. de 73 4 38A 34. blok- inis- 784 18/J 18/..- 18/ff 41* 38/, 5,‘J 9]> sa; 354 344 MOORD-AANSLAG TEGEN IIET LEVEN DER KONINGIN VAN SPANJE. Deze omstandigheid is alleen toe te schrijven (ff I E.S/ SNEEKER 43 ‘dor on Na. v;ui aan kerk nle- het con- Iver- ech- ngc- - In •Iers adat men van van I, te irden. laad taats langs ■ken .Tiol- 9 die ecdi- blien t de .000 nog •nt<‘n lirllt dat ibleii pd, •ies, ool- rl.; ienst mis kend het e de i liet den :ster- lissa- erd mds- w. aan i ge- Isclie een zegd L ge inen ndat -kei- der Toen Spanje werd een middellijk gegrepen. en’ ge morgei! zant. van (jnet van de Stad SNEEK aan artikel 7 der wet liet kiesregt enz. van den 4 no. 37), de inwoners zoo zij elders in de aangeslagen daarvan n. aange- BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER noodigtter voldoening tot regeling van July 1850 (Staatsblad dezer Gemeente uit, om, directe belastingen zijn vóór den 15 dezer maand te doen blijkc En zal deze worden afgekondigd en plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 7 February 1852. De Burgemeester voornoemd S. TEN CATE. op 2 February jl. de koningin zich naar de kerk zij omringd van dolksteek getroffen. Hij is Men gelooftdat de kwetsu lijk is. De koningin verloor hare tegenwoordigheid van geest niet. De ongerustheid is algemeen in den nacht van maandag op dingsdag was II. M. vrij rus tig de koorts en de ontsteking gewone gevol- lie opper-kerkenraad te Ber- aan de Consistorie» eene circulaire over de zoogenaamde Duitsche Ka- en daarin gezegd dat die secte over het algemeen alle Goddelijke openbaring ver werpt of naar believen verklaart en vreemd is aan wezenlijk godsdienstige grondbeginselen. Daarom schrijft hij yoordat de leden der vrije gemeenten” niet tot de tafel des Heeren mogen worden toegelaten want daar de avond maalsviering tot versterking en bevestiging van het geloof aan de gemeenschap met Christus strekt, zoo kunnen zij die daarin niet vinden, die zoodanig geloof vaarwel zeiden en zich een nieuw Evangelie vormden. Ook tot het laten doopen der kinderen kunnen de leden der be wuste gemeenten om dezelfde redenen niet wor den toegelaten en bij gevolg ook de Evange lische kerkgebouwen niet tot de uitoefening der godsdienst aan de Duitsch-Katholieken worden afgestaan. UTRECHT 6 February. Men verhaaltdat de heer Van Hall als gezant te Parijs zou wor den benoemd. Velen hadden de benoeming van den heer Boree! v. Hogelanden verwacht. Er zijn er door wie het vertegenwoordigen van Nederland bij dit Fransche gouvernement al» 1 van van Antocha begaf, het geheele hof, door De schuldige werd on een priester. ur niet gevaar- SNEEK 10 February. Sedert onze laatste opgave, dd. 3 dezer maand, zijn er weder, in de gemeente Wijmbrilseradeel 44 runderen ter oorzaak der longziekte gestorven of afge maakt, zoodat het getal daarvan thans 742 bedraagt. Onlangs verzekerde een dienstmeisje alhier dat zij ’s avonds en wel in den voor-avond naar wij meenen door een’ manspersoon onverhoeds op straat was aangevallen en van haar zilveren oorijzer beroofd geworden. Wij hebben dit on aangenaam nieuwtje toen niet medegedeeld. Waarom niet? dat is voor onze lezers hetzelfde. Maar nu eerst maken wij er opzettelijk melding van dewijl een naauwkeurig onderzoek aanlei ding heeft gegeven tot het vermoeden, dat het meisje bij de vermelding van het te zoek of kwijt raken van haar oorijzer, de waarheid ge spaard heeft. Z. M. heeft zijn verlangen doen kenbaar maken om wederom in dit jaar geene openba re feestplegtiglieden ter gelegenheid van Hd. aanstaanden verjaardag te doen plaats hebben maar denzelven weder te vereenigen met dien, op 17 Junij gevierd wordende. Wij vernemen, dat de beroemde inrigting en stichting voor verwaarloosden van den heer Frankenhuijzen aan hetwelk hij al zijne zorg heeft toegewijd en zijn vermogen besteedthans in vollen bloei eerlang in handen zal overgaan van eene maatschappij welke haar nog verder zal trachten uit te breiden en baar voortdurend bestaan verzekeren. Uit Waddinxveen meldt men aan hel Zon dagsbladHet dorp Waddinxveen hetwelk voornamelijk bestaat door papiermakerijen is thans niet weinig in verlegenheid gebragt,door het gebrek aan lompen. Dat materiaal is zóó schaars voorhanden dat het niet alleen buiten gewoon hoog in prijs is maar zelfs niet eens te verkrijgen. Er staan dan ook reeds eenige papiermolens stil uit gebrek aan die lompen hetwelk voorwaar wel een groot ongeluk mag genoemd wordenzoowel voor de eigenaars die thans zonder verdiensten zijn, als nog meer voor de menigte werklieden, die aan .eiken molen gebruikt worden en thans zonder werk zijn. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter kennisse van de hierbij belanghebbenden datop woens dag den 18 February aanstaande door de hoofd administratie van het 4de regement Dragonders te Deventer, in het openbaar zal worden aan besteed, de levering van 337 Paarden, ten be hoeve van de verschillende korpsen Kavalerie en Artillerie van het leger; en dat de voor waarden waarop de aanbesteding zal worden gehouden, ter lezing liggen in het bureau van den Kapitein Kwartiermeester bij voornoemd regement Dragonders bij het departement Oorlog te ’s Gravenhage en in het locaal het Provinciaal bestuur te Leeuwarden. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als te geschieden gehruikelyk is. Sneek den 7 February 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven MACA. aan den smokkelhandel die in de lompen ge dreven wordt op' Engeland (want dezelve mo gen niet worden uitgevoerd) waar men eenen on gelijk veel hoogeren prijs daarvoor besteed. Die smokkelhandel (die waarlijk niet gemakkelyk moet vallen met zulke waar,) wordt voorname lijk op het eiland Texel gedreven, waar de lom pen heen worden gevoerd en zoo bij gunstige gelegenheid verder. De papierfabrijkanten hebben dan ook rekwes ten gepresenteerd aan de regering om zulks krachtdadig tegen te gaan. En wij wenschen dat het van goed gevolg zal zijn dewijl anders de armoede, waaraan de papierwerklieden zijn blootgesteld en het mogelijk verval van het thans tamelijk welvarende dorp schier onver mijdelijk is. Prof. A. Numan tijdelijk belast met het oppertoezigt over 's rijks kabinet van landbouw werktuigen te Utrecht, heeft het volgende be- rigt bekend gemaakt wegens den staat van dat kabinet in 1851: Het getal der bezigtigers is in 1851 geweest 511, zijnde 32 minder dan in 1850, toen dit getal 543 bedroeg. Van de 511 personen wa ren 442 Nederlanders en 69 vreemdelingen alzoo 49 onzer landgenooten minder, en 17 buitenlanders meer dan in 1850. Nagemaakt zijn 110 werktuigen, alle door Nederlanders. Dit is wel 2 minder dan in het vorige jaar doch overtreft nog vele vroegere jaren. Door onze landgenooten zijn 17 en door vreemdelingen 79 voorwerpen afgeteekend waar van 42 door éénen bezigtigcr uit Hongarije, 15 door één’ uit Kopeuhage 10 door één’ uit Spanje, 8 door één’ uit Duitschland en 4 door één’ uit Frankrijk. Terwijl het kabinet dus bij voortduring eene voldoende belangstelling, zoo bij den inlander als buitenlander, blijft ondervinden, zoo zal de nog betrekkelijk weinige vermindering der inlandsche bezoekers moeten worden toegeschre ven aan liet niet aanvullen van het kabinet met nieuw uitgevonden werktuigen waarin thans vooral een aanzienlijke vooruitgang plaatsheeft, daar menige belangsteller in dezen zich verwij dert, zoodra hij verneemt, dat er geene nieuwe werktuigen zijn bijgekomen zijnde hem liet oude reeds bekend.” De Amersfoorlsche Courant deelt de vol gende bijzonderheid mede, omtrent het onlangs afbranden van de bouwhoeve, bewoond door L. ten Hoorn in het gehucht Koudhoorn. Genoemde landbouwer, met zijne vrouw naar de Amersfoorlsche weekmarkt gegaan, had de zorg voor zijn goed opgedragen aan een’ ^jari gen knaap en aan een meisje, dat dien leeftijd nog niet had bereikt. Van het door hen aan gelegde en knappende vuur sprong eene vonk op de kat, die aan den haard lag; deze zich bezeerd gevoelende, nam de vlugt naar het ach terhuis, waar zij zich zoo heeft weten te ver bergen dat de kinderen haar niet hebben kun nen vinden, maar weinige oogenblikken daarna uit het achterste gedeelte der woning de vlam moesten zien uitbarsten. Daar het huis op een half uur afstands van den Soesterberg drie kwartier tiurs van de kom der gemeente en een kwartier van andere huizen was gelegen, was alles, de geheele inboedel het bouwgereedschap en vijf koeijen verbrand eer men hulp kon verleenen zijnde er slechts twee varkens gered, terwijl de knaap en liet meisje nog tegenwoor digheid van geest genoeg hebben gehad om het tweejarig kind uit de wieg op te nemen en aan eenen wissen dood te ontrukken. gen eener wonde, baren echter geene ernstige vrees voor het leven der vorstin. Bovenstaande telegrafische depêche werd vrij dag middag te Parijs ontvangen. Het Fransche dagblad la Patrie zegt nopens deze afschuwelyke daad het volgende: De aanslag op het leven van Spanje’s ko ningin bragt Parijs in de grootste ontsteltenis. Al de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden en een groot aantal staalkundige perso nen verdrongen zich als het ware donderdag in het hotel van den Spaanschen ge- Men zag er ook den Fransche» minister buitenlandsche zaken terwijl generaal Ro- aan den gezant, namens den prins-presi- dent, diens belangstelling betuigde in het on geluk dat II. M. Isabella trof. De gezant is zeer bedroefd. In de kindschbeid der koningin was hij steeds aan het hof. Als hem iets lot troost overblijftna de ontvangst der hoogst laconieke depêche zijn het alleen de bewijzen van deelneming, die hem van allerwege toe- kotnen.” Men ziet te Parijs, en gewis overal in Eu ropa verlangend uit naar uitvoeriger berigten aangaande den toestand van de koningin, over den persoon, die zulk eetle verschrikkelijke daad kon plegen en over de beweegredenendie hem daartoe bragten. De sluiting van de Protestantsche kerk te Milaan bad onder de volgende omstandigheden plaats: Het refectorium van een oud klooster was tot bedehuis ingerigten bij de eerste gods- dienst-oefening werd Luther’s lied Een vaste burgt is onze God, aangeheven. Daags daarna kwam er een bevel van den veldtuigmeester Giulay, om de godsdienst-oefeningen te staken. Vreemd genoeg vertrok Giulay terstond na de onderteekening van dit bevel voor langzoo dat er niet op teruggekomen kon worden. Men hoopt bij Radetzky regt te zullen krijgen en zet de godsdienst-oefeningen intusschen voort in eene bijzondere woning. Toen onlangs de reeds gelegde eerste steen voor eene Protestantsche kerk te Turyn weder werd uitgegraven en de bouwstoffen verstrooid naar het schijnt op bevel van den minister, trok de Engelsche gezantlord Abercromby zich de zaak ernstig aan. Zijne klagten werden door de ministers Galvagno en Farini vrij koel aangehoord maar toen de gezant verklaard had dat hij zelf voor de ongehinderde voortzetting van het werk zorg zon weten te dragen ont ving hij nog op denzelfden avond een bezoek van den minister Cavour, die zijn leedwezen over het voorgevallene betuigde, met belofte, om alle mogelijke maatregelen te zullen nemen ter bescherming van het werk. AMSTERDAM 7 February. Per telegraaf wordt uit ’s Hage gemeld, dat de jaglwet lieden met 47 tegen 12 stemmen aangenomen en de beraadslaging over de amortisatie-wet daarna aangevangen is. De Evangelise! lijn heeft geschreven tholieken Ijl I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1