EN ADIEIITENTIE-IILAI) TOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- Ik* J 1852. No. 13. den 14 February. ZATERDAG Mmiiiniiiiinii Bill)» SNEEKER BINNENLAND. verzamelde stil Bij den raad geld De bouw Olie die neef den heer A. W. Stam omtrent het verordening op het benoemen te Sneek. was dat 1III. 27 der 50; 3de der i. ;en’ tge- P<1- 1 bij aver •ene SS, pen van bij eene ifs- 11 k, be- ni ide t is iste liet uit jn. im- id, 1W- oe- gte de :h ere jke n ren een werd St. Se- St. Millan. der aveh- eeue H ja- gioen errijk jkcn ariër- r. i der L*eneu laar eljjc- uade- spro- was Het vordt Listig* ter t’s te n uit ko- COURANT missive van nn. van Weststelling- rigten beurtveer van belas van deze goed nage- werd bijgewoond door dr. Adler dr. Meldola opper-rabbijnen der beide Is- en door een groot aantal en aanzienlijkste Israelite)! van Dr. Adler heeft eene rede ge il ij het doel der bijeenkomst op voorstel van Samuel werd tot de oprigting zonal verder zes reglban- het aantal kantongeregten op na waar de weinig onbeduidend regtsge- waren geene inkrim- en stierf 78> l’f 41* 37 35- 3< A 72 J 38| 78 De wond is ge- dat er dezer dagen in Hannover door eenen dronkaard eene weddingschap gedaan was om 25 glazen jenever aclitereens ledig te drinken. B. S. Stietlstra be- van de plaatselijke Na overeenkomst begon hij, en ziet, bet volle getal werd door hem geledigd. Dan hiermede nog niet tevreden zijnde, wedde hij opnieuw om nog 6 glazen ledig te drinken en hoewel men zag, dat zijn verstand reeds zeer beneveld was, begon hij op nieuw te drinken. Zoo wer den weder 5 geledigd waarna hij rustte zich echter herstellende, zeide hij: «waar de 5 zijn gebleven daar moet ook het zesde wezen hij dronk nog eens viel achterover, in denzelfden oogenblik. ’s GRAVENHAGE 10 February. Naar wij van meer dan ééne zijde vernemen zou de minister Van Bosse het voornemen hebben op gevat, zijne portefeuille neder te leggen. De oorzaak van dit besluit moet gelegen zijn in de aanneming door de tweede kamer, in hare zitting van gisteren van bet amendement der heeren De Man c. s. tot gedeeltelijke aflossing der schuld aan de Handel-Maatschappij. [Een later berigt noemt dit gerucht voorbarig.] AMSTERDAM, 8 February. Gisteren, om streeks middernachtontdekte men in een huis op eene der hoofdgrachten dezer stad, dat er een manspersoon binnengeslopen was. Toen men dien persoon door de bevoegde magt wil de laten arresteren betuigde de dienstmeid uit dat huis, dat het haar vrijer was. De policie stoorde zich echter weinig daaraan en heeft niet alleen den man, maar ook de dienstmeid in verzekerde bewaring genomen. AMSTERDAM, 9 February. van state is thans in onderzoek het ontwerp van wet, houdende regeling van het regtsge- van de vertfchil- Men kan dus do aan de tweede ka- SNEEK 13 February. Op maandag den 16 dezer, voormiddags 10 uur, zal de gemeente raad dezer stad eene openbare zitting houden waarbij, naar wij vernemen, onder anderen de navolgende punten zullen behandeld worden: Te delibereren over een besluit van HH. ge deputeerde staten betrekkelijk de voorgestelde straf in de verordening op het herbergen van vreemdelingen. Rapport omtrent het verzoek van J. C. C. Erbé. Idem omtrent de magistraats-bank. Mededeeling van een’ brief van Ph. M. Broek- huijsen betrekkelijk het invorderen van mcet- loon van turf. Voorstel van burgemeester en wethouders be trekkelijk de verordening op de invordering van plaatselijke belastingen. Idem van den heer mr. trekkelijk de emolumenten commiezen. Idem van maken van eene i van stedelijke ambtenaren. Te delibereren over eene burgemeester en wethouders werf, betrekkelijk een op I tusschen Noordwolde en Idem over eene missive van de stads alge- meene armvoogden betrekkelijk eene verhooging van tractement voor den catechizeermeester J. J. van Velzen. Mededeeling van een besluit van HH. gedep. staten betrekkelijk de verordening op de be noeming van bestuurders van instellingen van weldadigheid. Te delibereren over de resolutie van gedep. staten van 30 October 1851 no. betrekkelijk de benoeming van een’ boekhouder in het 0. B. Weeshuis. (In advies gehouden.) Ook wij hebben onlangs medegedeeld het lofwaardig gedrag van een’ dienstknechtAlbert Kruit genaamd te Odoorn in Drenthebij eenen feilen brand van het huis zijns mees ters, daar hij, met levensgevaar, veel van diens bezittingen redde, doch met opoffering van zij ne zuur verdiende eigene kleederen en geld welke in de vlammen bleven. Dat waarlijk treffende feitonder de aandacht des konings gekomen heeft thans voor dien braven eenvoudigen jongeling de verrassing ten gevolge gehad eener koninklijke gratificatie van ƒ75 door tusschenkomst van den burgemeester zijner plaats hem uitgereikt. Het stoom-oorlogschip Amsterdam, welke naam door Z. M. aan dien bodem is gegeven in aanbouw op ’s rijks werf te Amsterdam is thans bijna voltooid, zoodat op donderdag 19 dezer, zijnde de verjaardag des konings, het schip zal worden te water gelaten zijnde deze dag met goedvinden van Z. M. daartoe bepaald. De Amsterdam waarvan de kiel werd gelegd op 18 Junij 1850, is 57.20 ellen langen 10.40 ellen breed heeft twee machines gezamenlijk van 300 paardenkracht en voert 8 stukken van zwaar kaliber. De bouw van dit vaartuig wordt zeer geroemd. Eene telegrafische depêche uit Madrid van 6 February des middags meldt De toestand der koningin is zeer gunstig.” Te vier ure op denzelfden dag werd getele grafeerd Het verband is afgenomen, sloten. De koorts verdween. De volgende telegrafische depêche gedateerd 7 Febr. te 8 ure des morgens, berigtte: De koningin blijft wèl.” En op dien dag werd nog getelegrafeerd De moordenaar is heden morgen ter dood gebragt." De booswicht heet Don Martin-Mcrine of Don Maniiel-Martin-Merino (is naar men wil een neef van den beruchten carlist van denzelfden naam, bekend onder den naam pastooreen priester en even ondeugend als bij) geboren te Anedo, provincie van Legrono oud 63 jaren monnik van de orde van St. Franciscus, voor malig priester bij de parochie van St. Se.bastiaan en thans in bediening bij die van St, Millan. houdende regeling bied en aanwijzing der zetels lende regts-coilegiën enz. aanbieding van dat ontwerp mer eerlang tegemoet zien. Zoo wij wel onderrigt zijn dan zouden de kosten der regterlijke, regeling, zoo als zij bij dit ontwei]! worden voorgesteld, in vergelijking met de kosten, daartoe, ingevolge de tegen woordige wetvereischtnog eene bezuiniging van bijna ƒ200,000 opleveren. Daartoe zal in de eerste en voornaamste plaats bijdragen de suppressie van 7 geregtshoven welke in overeenstemming met het bij de ka mer aanhangige ontwerp van wet op de regter lijke organisatie, bij dit ontwerp van wet is voorgesteld. Indien onze berigten juist zijn zijn voorgedragen de opheffing van ken doch zon zeer weinige uitzonderingen uitgebreide werkkring en bied in hel oogloopend ping hebben ondergaan. GRONINGEN-, 10 February:. Als iels hoogst zeldzaams verdient vermeld te worden dat in de kerkelijke gemeente van Nnis en Niebert vier paar menschcn wonen die gelijktijdig in Mei 1800 in deze gemeente getrouwd zijn zoodat zij in Mei van dit jaar 52 jaren zijn gehuwd, geweest. Deze personen zijn: te Nuis Jan G. Hazenberg en Albertje Hazenberg, oud 78 en 76 jaren te Niebert Hesder E. Renkema en Itje Alserda oud 81 en 71 jaren; Hedde II. de Boer en Trientje R. de Boeroud 77 en 76 jaren; Popke Akkersma en Aukje VVie- brands oud 73 eu 73 jaren. ASSEN 10 February. Voor eenige dagen kwam de heer Lambers, i’ijks-ontvanger teGie- len bij den arrond. betaalmeester alhier stor ten onder de gestorte waarden bevonden zich ook eenige bankbiljetten welke bij tingschuldigen ontvangen had één ter waarde van ƒ40, hoewel zeer maakt werd echter dadelijk door den boek houder van den betaalmeester voor valsch ver klaard. Een minder geoefend oog zou zeker door de bijna volkomene overeenkomst met ech te bankbiljetten bedrogen zijn geworden alleen is het papier anders dan van gewone bankbil jetten en ontbreken de watermerken in het papier; wel heeft men gepoogd, dezelve op het papier te werken maar zulks is zigtbaar zeer slecht gelukt. Dit biljet, naar de Nederl. bank gezonden zijnde, is daar de verklaring van den. Volgens een ander berigt. was hij niet in vaste kerkelijke bediening, maar nu bij deze, dan bij gene parochie. In 1820 zou hij het kloos ter hebben verlaten. Zijn kloosternaam is broe der Gelito. De Spaansche bladen Espana en Heraldo zeggen dat hij in 1821 de orde van St. Fran ciscus verliet omdat hij zich niet aan het ar moedig en gestreng kloosterleven kon onderwer en dat hij kort daarna reeds blijken gaf oproerige gezindheid. Men zag hem eens, een straat-tumultmet de constitutie in de en met een’ dolk in de andere hand en bedreigingen uitende tegen koning Ferdinand VII. Later vlugtte hij naar Frankrijk. Daar werd hij bij eene parochie geplaatst, gaf les in de Spaansche taal en verzamelde eene aanzien lijke som gelds. In 1841 kwam hij weder in Spanj er geplaatst, eerst bij de parochie van bastiaan en daarna bij die van St. Millan. Zijn geld gebruikte hij om woekerwinsten te trekken van behoeftige monniken. De geestelijke over heid plaatste hem daarop in eene andere paro chie. Uit alle inlichtingen nopens den moor denaar blijkt dat hij woest en twistziek van aard dat hij gaarne dagbladen las en vooral de Fransche coup d’état van 2 Decem ber hem nu stil en peinzend dan opgewonden maakte. Toen hij gegrepen werd en men hem den dolk het overtuigend bewijs dat hij de schul dige was, ontnam, zeide hij zeer bedaard »Nu ia ik ben hel!" en tevens rustig liet hij erop volgen: hoe dom, dat ik niet een twaalftal mijner vrienden om mij had! Men zou dan dingen hebben geziendie men geenszins ver moedde." De justitie en andere hooge personaadjesdie hem in de gevangenis bezochten ten einde in lichtingen nopens de beweegreden die hem tot de misdaad bragten te erlangen of hem een woord van ernstige vermaning toe te spreken behan delde hij op de grofste wijze. Overigens zou hij gezegd hebben, dien morgen te zijn uitge gaan, onder den eed, van de koningin te zul len vermoorden dat hij reeds eerder den dolk had gekocht ten einde daarmede de ko- ningin-moeder en Narvaez om het leven te bren gen dat Isabella II, door de cortes tot ko ningin uitgeroepen als zoodanig geene wettige regten had en dat hij door haar te dooden eene dienst zou bewijzen aan de menscliheid Het blijkt, dat de lieden ter dood gebragte moordenaar der koningin verscheidene tnede- pligtigen had hieraan zijn de buitengewone maatregelen toe te schrijven welke onmiddellijk na den moord-aanslag genomen werden. Uit Madrid meldt de Nacion, dat het ka binet in eene zitting gehouden in den nacht van 27 op 28 January, besloten heeft, eene krachtig gestelde nota te rigten aan den presi dent der Fransche republiek, tegen het besluit betreffende de goederen der familie Orleans voor zooveel de goederen betreft, aan de infan te Louisa Ferdinanda wegens haar huwelijk met den hertog van Montpensier, toebehooren- de. De heer Latour, particulier secretaris van den hertog van Montpensier, is naar Parijs ver trokken om gezegde nota over te brengeïi. Den 4 January jl. werd te Londen eene openbare meeting gehouden met het doel om te beraadslagen over de middelen tot liet slich ten eener school of seminarium, ter opleiding van Engelsche kerkleeraars (predikers in de land taal) bij de Israëlitische eeredienst. Deze vergadering had tot voorzitter sir Moses Montefioreen en raëlilische gemeenten der voornaamste beiderlei ritus, houden, waarin ontwikkelde, en op voorstel van den heer Samp son Samuel werd tot de oprigting van de be doelde leerschool besloten. In deze bijeenkomst die de belangrijkste meeting wordt genoemd ooit door de Israëliten van Engeland gehou den werd reeds voor een bedrag van ƒ10,000 aan donatiën ingeschreven. In de Hanoversche Zeitung leest men, j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1