NIEUWS- EN IIHERTENTIE-BLAI) TOOR DE STU) EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1852. No. 14. WOENSDAG f- <1 SNEEKER BINNENLAND. voor- 60} 0. 36 34J 5/k 9J1 1.78} 18} l«i 18} Ui 38/, 72} 38} i Gel- 225; euwe I. inder {•- op jl liet Wel ;eluk- argen t zijn leen wart- :vend 3 aan i des ken e tot hau te de ver- rblij- 11 eer g be- eene liier den Daar- inger had tiols dat ij nu iegel t af daar- ieder leg- usle. nog dok- den. 8C- zich 3efs Ol'l kien hjk, i en rkte weg h ij toch oraf naag der gers zich iiije escli nc- had oud ver- o!” 3eds :ene kor- t ik icht kier de icht >cd- an loe- 5. en geheime en weldra op de grenzen van West- nam 20 leden daarvan iu werkplaatsen overrompelde LONDEN, 12 February. In een de deu predikant Welsh, te Liverpool, dringen. aan schrijft vele gebeden pen van heiligen en gebruik geen enkel persoon bij die de gezegende gevolgen Noch hier ter plaatse noch een enkel voorbeeld SNEEK, 17 February. Sedert ons laatste be- rigt van 10 dezer, zijn er in de gemeente Wij ni- brilseraal weder 40 runderen, ten gevolge der longziekte gestorven of afgemaakt, makende met vorigen een getal uit van 782 runderen. Men schrijft van den Leydschen Dam, dd. 11 Febr. aan het llandelsbtad Sedert eenigeu lijd houdt bier, op bepaalde dagen een zoogenaamde wonderdoctor zitting om menschen die kwalen hebben van goeden raad te dienen en hunne genezing te beproe ven. De toevloed van menschen uit naburige dorpen en uit ’s Gravenhage neemt telkens in aantal toe. Het gemeen verhaalt wonderen van de goede gevolgen welke de lijders ondervin denen van de diensten, die de man schier ge heel belangloos aan de lijdende menscliheid be wijst, ofschoon men geen enkel persoon bij naam noemt, die de gezegende gevolgen werkelijk heeft ondervonden. in den naasten ointrekis van genezing bekend. vak der handboog-nijverlieid. Fabrijkanten die drie achtereenvolgende jaren eene zilveren me daille behalen zullen eene gouden en zij die drie jaren achtereen eene bronzen verwer ven eene zilveren bekomen. De voorwerpen moeten vóór 15 Mei e. k. aan den intendant van het Loo worden ingezonden voorzien van bewijzen dat zij in Nederland door Nederlan ders vervaardigd zijn. AMSTERDAM, 12 February. In de tweede Pruissiscbe kamer, waar nu en dan nog al scherp gesproken wordt, gaf dezer dagen de heer Keiler den raad om toch vooral bedaard te blijven. «Voorstellen, die de hartstogten in beweging brengen zeide hij doen schade niet alleen aan de regering maar ook aan liet land. Zij lokken discussiën uit, die de zitting van eenen geheelen dag eischen iedereen tot er gernis zijn en niets goeds aanbrengen. De ka mer beraadslage daarom met bedaard overleg want de Pruissiscbe natie bleef nog voor het geloof bewaard, dat het welzijn des lands bevor derd wordt, als de regering en de vertegen woordiging elkander eenmaal ju de week aan Geneesmiddelen reikt de man niet uit;beloo- ning vraagt bij niet doch laat zich die wel op- H ij beveelt allen het geloof in God voor en het aanroe pen van heiligen en in sommige gevallen het gebruik van hoender-eijeren welke op Witten Donderdag gelegd zijn. Ieder, die den man wenscht te raadplegen, betaalt 10 ets. en ontvangt daarvoor een kaar tje, waarop het no. staat, dat de volgorde aan wijst, waarop men kan toegelaten worden. Er ■wordt handel in de toegangs-kaartjes gedreven en er worden voor de laagste nommers betrek kelijk belangrijke sommen besteed of specula tie door winstbejagers daarbij in het spel komt zou niet geheel te verwonderen zijn. Heden was de toeloop voetmet daartoe en met men van menschenwelke te voet, met daartoe opzettelijk varende schui ten en met rijtuigen aankwamen, verbazend groot men schat het aantal op meer dan acht honderd; doch welk eene teleurstellingallen moesten ongetroost en ongeholpen terugkeeren omdat de man niet verscheen. Enkelen zijn daarop naar Soetermcer gegaan in de onder stelling, dat hij daar te vinden zou zijn. Nadat ter teregtzitting der arrondissements- regtbank te Gorinclii in op den 4 dezer, was behandeld de hoogst belangrijke zaak van het openbaar ministerie tegen Lambertus de Ruijter kapt, der stoomboot Admiraal dé Ruijter, va rende van Tiel op Rotterdam, beschuldigd van door nalatigheid en onvoorzigtigheid op den 27 October II. het zwaar geladen vaartuig van den zandschipper Dirk den Breijen waarop zich, behalve dezen, zijn knecht, huisvrouw en twee kinderen bevonden op de hoogte van het Papcndrechtsche Veer, zoodanig te hebben overvaren dat hetzelve onmiddellijk is gezon ken met dat gevolg, dat bij dezen ramp ge zegde kinderen het leven hebben verloren en de knecht is gekwetst geworden bij welke be handeling een aantal getuigen ook ter ontlas ting, zijn gehoord en de beklaagde door den advocaat ’t Hooftuit Rotterdam, is verdedigd, zoodat die teregtzitting ruim 7 uren heeft ge duurd heeft gezegde regtbank den 13 dezer, bij een zeer gemotiveerd vonnis, den beklaagde schuldig verklaard aan al de, hem bij dagvaar ding ten Jaste gelegde feiten en hem veroor deeld tot de straf van eenzame opsluiting voor den tijd van zes weken, mitsgaders in twee geldboeten, als van ƒ25 en ƒ8 met de kosten. Volgens rapport van den inspecteur van den waterstaat, uit Arnhem van den 12 dezer, was liet water te Pannerden in het laatste et maal tot benedeu het correspondentie-peil ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat het Contin gent voor de Nationale Militie, dit jaar telele ren voor deze Stad bedraagt eenentwintig man. Sneek den 17 February 1852. Burgemeester en IEethouders voornoemd S. TEW CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. haren trekken.” De ontdekking van vier benden valsche munters in de Rijn-provinciën waarvan wij gis teren reeds spraken is geschied door dr. Stic her politie-raad te Be.’Jyn. Reeds lang bestond aldaar het vermoeden dat er werkplaatsen tot liet vervaardigen van valsch geld moesten bestaan want het werd veel gezien, en het werk was goed uitgevoerd. De minister belastte daarom dr. Stiebermet eene bijzondere zending naar de Rijn-provinciën, ontdekte bij aldaar en falen 4 benden en hechtenis. In twee de poiicie de munters terwijl zij met hunnen arbeid bezig waren. De boofd-fabrijk bevond zich in het dorp Wallerberg, tusschen Bonn en Keulen. Daar vond de poiicie, nadat liet gebeele dorp des nachts in de grootste stilte met soldaten was omsingeld in eenen kelder, een kolossaal munt-toestel 5 centenaars zwaar en 8 voet hoog. De in staal gegraveerde stempels een aanzienlijke hoeveelheid valsche daalders en zeer wel geslagen goudstukken werden in be slag genomen. AMSTERDAM, 14 February. In de jongste dagen werd in een koren-pakhuisin de Tecr- ketelsteeg alhier, diefstal van koren ontdekt, waarvan werd kennis gegeven aan de poiicie, aan wier ijverige nasporingen het reeds gelukt is gisteren den daderbenevens den kooper (een broodbakker in deze stad) en drie andere medepligtigen in handen te krijgen al welke personen aan de justitie zijn overgeleverd. ROTTERDAM, 15 February. De medaille welke aan Tollens op zijn 70sten verjaardag in goud werd vereerd is thans ook voor liet pu bliek in zilver en in brons verkrijgbaar. Zij vertoont aan de eene zijde het portret des dich ters met liet omschrift: Hendrik Tollens Ca- roluszoonQ4 September J180en aan de an dere zijde eenen lauwerkrans waarin de woor den Nederland aan zijnen geliefden Volks dichter24 September J850. Zij doet den bekwamen vervaardiger, den heer S. C. Elion, lid der koninklijke akademie van beeldende kun sten te Amsterdam, alle eer aan. HOOGEZAND, 12 February. De sluikcrij met het zoogenaamd «geoorloofd vervoer” is nog steeds in vollen gang. Een tal van knapen en meisjes trekken nog dagelijks beladen met kandij, zout, voorloop enz., naar Winschoten en omliggende dorpen ja zelfs naar plaatsen welke daarvan 6 a 7 uren verwijderd zijn; na tuurlijk lot groote schade van den winkelier. Hoe die jonge lieden welke dag aan dag dit bedrijf uitoefenen opgroeijen ligt voor de hand het zou ons niet moeijelijk vallen otn eene berekening te geven, aantoonende dat er jaarlijks eene enorme som op die wijze voor den staat verloren gaat. ROERMOND 9 February. Gisteren is liet water in de Roer 50 duim gevallen. De Maas- triclitsche straatweg is daardoor weder vrij. Nu zijn echter eenige der verwoestingen zigtbaar geworden op den weg en de belendende lan derijen door het water aangerigt. De straatweg die aldaar hoog is, en als het ware eenen dijk vormt werd door de golven weggeslagen over eene lengte van circa 30 el waardoor het wa ter zich over de bouw- en weilanden eenen uit weg baande. De diepste plaatsen van de door braak heeft men nog niet kunnen peilen en van de landerijen die thans lot bedding dezer eenslags ontstane rivier dienen zal wel niets teregt komen. Aan de vermelde doorbraak is het toe te schrij ven dat de brug over de Roer behouden is gebleven. Vier A vijf palen zijn echter wegge slagen en met den stroom medegevoerd twee derzelve, die later opgevischt zijn, waren niet uitgespoeld maar door midden gebroken waar uit men de ontzettende kracht van den stroom kan afleiden. De brug is door het aanbrengen van balken en kettingen zoodanig bevestigddat zij ofschoon in zwakken toestand door voet gangers gebruikt kan worden. BUITENLAND. verslag van aan do daald dien ten gevolge en uit hoofde van den aanhoudenden val te Keulen en van het gun stige weder, was de sedert eenige dagen iuge- stelde buitengewone rivier-correspondenlie in de provinciën Gelderland en Overijssel wederom opgeheven. Het water op de Nedcrlandsche boven-rivieren was nn overal vallende; op de Beneden-Waal Lek en Beneden-Maas was liet nog min of meer wassende. Alle berigten om trent den toestand der Geldersche rivieren en dijken waren zeer geruststellend. Volgens be- rigt van den hoofd-ingenieur in Noord-Brabant van den 12 dezer, openbaarde zich laatstelijk ook op de Maas eenige val van het water. De Drentsche Courant meldt uit Meppel «De kinderziekte duurt hier nog voort, en is bij de oniugi ënten van eenen zeer boosaardi- gen aard. Hiervan diene het volgende voor beeld hetwelk tevens allen die hardnekkig weigeren, om zich of hunne kinderen te laten vaccineren kan keren aan welke gevaren zij zich en de hunnen blootstellen en welke er de treurige gevolgen van kunnen zijn. Zeker ie mand alhier was en is nog met zijne echtgenoot een vijand der vaccinatie, en daarom werden hunne kinderen in der tijd niet ingeënt. Bin nen weinige dagen nu hebben zij vier hunner kinderen, drie zoons en eene dochter, aan de kinderziekte verloren van welke de jongste zoon, sedert eenige maanden gehuwd, 34, en de oudste 46 jaar oud was; deze laatste laat eene weduwe met 6, en hun andere zoon, die 38 jaar heeft bereikt, eene weduwe met 3 kin deren na, terwijl de dochter, 42 jaar oud, 5 kinderen ter verzorging aan haren echtgenoot overlaat, die, even als de panden barer broe ders, nog te jong zijn, om hun verlies te kun nen beseffen. Voorwaar treffend en treurig!” Door de zorg van den lioogl. Miquel te Amsterdam, heeft de Ned. Indisch regering in het midden des vorigen jaars eene bezending kina-boompjes van de beste soortontvangen die naar ’s lands plantentuin te Buitenzorg ver zonden zijn, om aldaar proeven met de cultuur te nemen. Mogt die proef gelukken waarvoor naar men meende, veel waarschijnlijkheid be slaat dan zou dit niet slechts een zegen voor de menscliheid, maar ook een belangrijk gelde lijk voordeel voor Indië zijn daar de prijs van de kinabast, zoowel door het vermeerderd ge bruik der kinineals door de roekelooze be handeling van den kinaboom in Zuid-A merika waar de Cascarilleiros den boom tot verkrijging der bast eenvoudig vellen zonder zich om zijne instandhouding te bekommeren in den laatsten lijd zeer is gestegen. ’s GRAVENHAGE, 13 February. De com missie, door Z. M. den koning benoemd, tot regeling der wedstrijden op het Loo, heeft be kend gemaakt, dat Z. M. weder 5 medailles heeft uitgeloofd, als: eene zilveren voor eenen handboog eene zilveren voor doel- en boul- pijieu eene bronzen voor eenen armband en vin gertoppen eene bronzen voor eene bandboog- pees en eene bronzen voor eenig ander werp hetwelk geacht kan worden in aanmer king te komen, als wezenlijke verbetering in het CÖÜRANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1