NIEUWS- EN ADI'EliTEXTIE-lILAI) 1001! DE STAD EN IIET A1III0MIISSEJIENT SNEEK. k 1852. No. 15. den 21 February. ZATURDAG 7de Jaar --- .f- ct ;il i h- S' SNEEKER "J BINNENLAND. J11 uur van arg- BUITENLAND. 5; 9J giste- plan- il!} HI! ;2« >?!i H} Ie ie Hl ill ne Hl gt 4- de Ie- t el- il- :ie o- eii in ict lit te- S 9 sr- 1 ne •g- le di ll. Eft en Eft pd. 24 die pd. ilj io; ■8’ 8} 8} 8} 1} 18} lit lit 11- ict ad ER o- in re et '5 Ie in ie tie Ui ill isnia- haar in het leven als bet ware lenig rucliten zoude Z. E. de minister COURANT. des morgens voor rekening van een der fraai- De DIRECTEUR van liet POSTKANTOOR te SNEEK maakt voorloopig bekend dat de na volgende gelegenheden Ier verzending van brie ven zijn opengesield als: Naar Amsterdam des dingsdngs, donderdags en zaturdags des avonds te 5 ure. Naar Groningen dezelfde dagen 8| uur. Naar Woudsend dagelijks des morgens 9 uur, uitgenomen dingsdags, alsdan le 10’ ure. NB. In de lijst der postdiensten dit jaar uit gegeven is een abuis in de dienst op de Lem mer c. a. ingeslopen welke post des namiddags 3j uur vertrekt, en niet 3| uur. De Directeur voornoemd ESSER. FRANKFORT, 14 February. Sedert den aan vang dezer maand wordt met verdubbelden ijver gearbeid om onderscheidene bondsveslingen iu slaat van defensie te stellen en van al het noo- dige te voorzien. Dit geschiedt op bevel der militaire bondscommissie die tevens commissa rissen heeft benoemd om dezelve in den loop dezer maand te inspecteren en naar bevind van zaken te rapporteren. BERLIJN, 15 February. De eigenhandige brief van den koning der Belgen door den prins De Ligne overgebragtzou naar men wil, over het in Belgie algemeen verspreide ge rucht nopens eenen te vreezen Franschen inval bandelen. LONDEN, 14 February. In de avond-zil- ting van het huist der lords op 12 dezer, gingen al de gaslampen uit, en moest men de zaal in der baast op eene andere wijze verlichten. Vele leden maakten zich zeer vrolijk met deze ver duistering, en één hunner kondigde onder al gemeen gelach aan dat bij deri volgende mor gen eene motie zou doen, tot verlichting in het huis, door waskaarsen. Te Glasgow wordt thans den pacha van Egypte gebouwd ste jagten welke men tot nog toe beeft gezien. De machine van het jag-t is van 300 paarden krachten. De boot is van ijzeren bestemd tot bet doen van pleiziertogten op den Nijl. De ornamenten cn tapisseriën van binnen zijn allerprachtigst; men schat de kosten daarvan op 25,000 p. st. liet plafond der zaal is van witte zijde, met gouden versiersels, en alles dien overeenkomstig op de kostbaarste wijze ingcrigt. PARIJS, 14 February. Een oud-ambtenaar voorspeltdat de prins-president zich zeer ze- ten onder vestingen zijn ontslag als zoodanig bobben verlangd. ROTTERDAM, 16 February. Gisteren in den laten avond begaven zich drie mannen met eene boot, naar het brikschip Abeonahetwelk op sleephelling aan het Nieuwe Werk alhier, ligt te timmeren vermoedelijk met het doel om liet te berooven. liet schip gezwaveld zijn de was het ruim, waar hel doel van hunnen logt geborgen was, gesloten. Terwijl twee der dieven den waker, die volgens zyn verhaal over rompeld was, vasthielden, slaagde de derde er, na eenige moeite, in, om een der luiken l<r openen. De oogenblikkelijk uiisi roomende zwa vellucht bedwelmde hem echter en deed den dief slikkende naar beneden siorten. Zijne mak kers, hetn eenen gil van smart boorende slaken namen de viugt. Een hunner echter geraakte bij het in de boot springen in het water en verdronk onmiddellijk zijn lijk is heden mor gen opgevischt. Omtrent het lot van den der den is men onzeker. LEADEN, 14 February. Eene Onnatuurlijke wreedheid is dezer dagen aan het licht gekomen. Eene vrouw alhier riep bet medelijden van sommige menseben in door op haar kind te wijzen, dat steeds schreeuwde. Als reden daar voor werd door baar opgegeven dat hetzelve groolen honger had. Een geneesheer die meer malen de vrouw met liet schreeuwende kind gezien had werd daarop opmerkzaam en vroeg aan de moeder naar de oorzaak er van doch bij ontving het gewone bovengemelde antwoord. Hierop liet hij haar met zich mede gaan, ten einde het in zijne woning iets te eten te geven. De moeder werd ondervraagd, of het kind ook aan iels anders leed doch dit werd ontkennend beantwoord. De arts verzocht haar nu om de Jtleederen van het kind cens los te maken, doch hieraan werd niet onmiddellijk voldaan hetgeen waan verwekte, en het kind werd tegen den wil der moeder ontkleed, ten einde het genees kundig te onderzoeken. Doch wie schetst de verbazing van den geneesheer, toen hij eene halve notendop ontdekte, welke op den buik bevestigd was, en waaronder eene groote spin- nekop was geplaatst, die natuurlijkerwijze het kind wonden toebragt en onophoudelijk mar telde. in Noord- op zeer groote schaal gedreven. In eerste maanden van 1851 werden daar uit zee aangebragt voor omstreeks aan spermacelie voor 4.500,000 walvisch-traan en voor 1,200,000 aan balein ging de vangst zoo voort zou bet gebeele jaar eene som opleveren omstreeks 15 millioen dollars. ’s GRA VENHAGE17 February. In de zit ting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren is ingekomen afschrift van een lus- scheii Nederland en Belgie gesloten tractaat tot wering van den sluikhandel, liet welsonlwerp houdende bepalingen omtrent bet bouwen plan ten enz. binnen zekeren afstand van vesting werken is, nadat achtereenvolgens de afzonder lijke artikelen waren aangenomen, met 31 legen 23 stemmen afgestemd. De verwerping der wet op het bouwen in de nabijheid van de vestingen is geheel on verwacht,* zegt de Nederlander. Men wist, dat enkele leden, in hetgeen hun voorkwam ge deeltelijke onteigening te zijn onoverkomelijk bezwaar hadden dat sommige leden van Gro ningen en elders tegen het ontwerp zonden stemmen maar verwerping scheen ondenkbaar. Thans beweert mendat de ontknooping van het raadsel zou gelegen zijn in eene poging om de heeren Van Spengler, Van Bosse en Van Rosenthal ter zijde te stellen. Het zou merkwaardig zijn, indien een minister van oor log hooggeacht bij het leger cn de natie zijn ontslag nam, ter zake van eene wet, waartegen geen ander dan een juriediek bezwaar bijge- bragt werd. Van den 18 Febr. Volgens loopende ge- van oorlog ter zake van het besluit der kamer van ren, betreffende de wet op het bouwen en SNEEK, 19 February. Sedert eenige dagen werden alhier des avonds, in sommige winkels diefstallen van winkelgoederen gepleegd, waar de daders, in den eersten opslag onbekend bleven. Aan onze wakkere, onvermoeide en in haren ijver nimmer vei flaau wende policie mogt het echter heden gelukken, lwee jongensG. M. en II. de V. te arresteren en aan de be voegde regterlijke magt over te leveren als ver- moedelijkc daders van eenige dier misdrijven. Dezer dagen is van regeringswege afgewe zen liet verzoek van Jan Martens van der Vaart te Kolderwoldeom kwijtschelding van twee geldboeten, elk van ƒ15, waartoe hij bij ver stek is veroordeeld wegens overtreding van het provinciaal reglement tegen de longziekte onder bet rundvee in Friesland. Men schrijft uit Zwolle: Het is een waar genoegen wanneer men de belangrijke bedrijvigheid ziet in de gron den alwaar de Drenlsche en Overijsselsche ka nalen gegraven worden; honderde werklieden, vroeger broodeloos, vonden gedurende dezen ganschen winter het ruime levensonderhoud voor hen en hun gezin; de armenbesturen erkennen het dankbaar, en ieder is verheugd over zulk een schoone toekomst, die nog lange jaren kan aanhouden. liet gezegende winterweder heeft het zijne ruimschoots bijgedragen, om den ar beid voort te zetten. Wie heeft er ooit vóór den baron van Dedetn aan gedacht, om gedu rende den winter zulke werken te onderne men? Door het Hoogeveensche Veld, vroe ger des winters ontoegankelijk, wordt thans een heerlijk kanaal gegraven, terwijl de kanalen naar Almelo worden geschapen, trots bet water dat vroeger de groote hinderpaal scheen. ’s Hertogen bosclt naar liet naburige den Dongen, eene schuit waarin zich 27 personen cn daar onder ongeveer 20 vrouwen bevonden. Bijna aan de plaats der bestemming gekomen liep de schuit op eenen paal, waardoor zij een zwaar lek bekwam. Door het dringen der personen naar de eene zijde der schuit, sloeg deze om en vie len allen in het water. Eene zekere de Haas, van ’s Bosch en een drietal bewoners van den Dongen, waagden zich aan het gevaar om hun ne naluiirgenoofen aan eenen wissen dood te ont rukken en hadden het geluk na vele inspan ning, allen te redden. Keulen had in bet begin van bet vorige jaar 90.085 inwoneis waarvan 14,674 personen (of 4664 familien) in hunne woningen onder stand ontvingen. Daarenboven zorgde de stad in 1851 voor 1753 arme zieken in de gasthui zen en voor 916 weeskinderen. Tot dit alles werd vereisebt eene som van ongeveer 300,000 guldens. De Preuss. Zl<j. berigt uit Brandenburg dat de straten aldaar schitterend verlicht wor den door eene vloeistof, Camphine genaamd, uitgevonden door den scheikundige Köhring en bereid uit inlandsche bestanddeelen zonder spiritus. De ondernemers hebben ze!ven de sierlijke lampen geleverd, die als vroeger op palen staan. Daardoor spaart men dus de groole kosten die er steeds voor de daarstelling en het onderhoud der gazpijpen worden geëischt. De koningin van Spanje is geheel hersteld cn teekent weder de documenten die Hd. naam behoeven. De minister van buiienlandsche za ken zond aan de buitenlandsche diplomatie eene nota over Merino’s moord-aauslag die diepen indruk maakte. De oppositie tegen het gouver nement toont zich zeer verontwaardigd over bet verbranden van hel lijk des mooidenaars en noemt dit eene daad die in deze eeuw niet le huis behoort. Zij voorspelt daaruit de wederinvoe ring der inkwisilie! De minister van justitie heeft gelast, dal de dolk en de pislool-kogels in het kort, alles wat den aanslag op hel leven der koningin in herinnering kon doen houden te vernietigen. Uit Milaan schrijft men, dat de maarschalk Radelzky aan de Protestanten voorloopig. tot aan de beslissing van liet ministerie, verlof ver leend heeft lot vrije uitoefening hunner gods dienst. De walvischvangst wordt thans i Amerika de zeven le lande 2.800,000 doll, dollars aan dollars dan van -- J,, groote hinderpaal scheen. Wanneer de werkzaamheden zoo voortgaan dan zal de Hoogeveensche vaart zeer spoedig cn die naar Almelo welligt nog dit jaar door diep geladenc schepen bevaren worden handel en scheepvaart aldaar bloeijen en de arbeidende klasse Gode loven voor diens redding uit hare vroegere ellende. Alleen aan de Overijssel sche en Drenlsche kanalen, zijn nagenoeg 2000 personen werkzaam.” Men meldt uit Nieuwe Pekela dd. 13 February: Gisteren avond had alhier hel vol gende ongeluk plaats: De dochter van D. Smit, om half zeven uur het huis verladende in ge zelschap van haren oom II. Bekkering ten einde de catechisatie mede bij le wonen had hel ongeluk, van den draai, onmiddellijk bij bare woning gelegen, mis le slappen, en alzoo in hel water te storten. II. Bekkering baar da delijk naspringende, om haar te redden, mogt niet in zijn edelmoedig plan slagen, daar bij, èn door ontsteltenis èn door de duisternis ver ward, haar niet kon vinden. Op zijn geschrei kwam de daarbij wonende landbouwer K. Bu- zeman uit zijne woning loopen met een licht, en ofschoon zelf vrij ongesteld aarzelt bij niet om de ongelukkige te hulp te snellen. Dade lijk begeeft hij zich te water, en na vele in spanning gelukt het hem, de reeds bewuslelooze dochter aan wal en bij hare ouders te brengen, lil liet eerst scheen zij als dood doch na ee nige oogenblikken mogt men het genoegen ken om! I gebragt le zien. In den namiddag van den 10 vertrok van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1