NIELÏÏS- EN ADEEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ‘ii Jl 1852. No. 17. Z AT L R DAG s. idc Jaarpan»; den 28 Februarij. Ir. liet net SNEEKER van den het BINNENLAND. ee- jii- BUITENLAND. 280 5A net an- ind 311- ne lie- lag te an 11 ns- ing Ui er, d, _'ds e ii- les :ijd nis iks nk -is- mt oe- cr- ar- cli- d ie 79| 17- l'lf 41- 38J 5*. 10 5J 721 37| ter an. ve st in lecns. weit Oct. 29'j zieken om aan mannelijke en feitelijke bevolking men Nadat eerst vrouwelijkede wel- en toen het getal een naar ver- behouden dan haar, k. was toegedacht van hel bataljon dat AMSTERDAM, 24 Februarij. De minister van financiën, in ervaring gekomen zijnde, dal de advertentie, voorkomende onder no. 7132 in de N. Rolt. Cour, van 1 Dec. j I.houdende aanvraag, om agenten voor eene gevestigde zaak afkomstig is van het hoofdbestuur der indus- trie-compagnie gevestigd te Hamburg met het doel, om de personen, die het agentschap gan- iieniente belasten met de plaatsing bier te lande van de loten eener aan die industrie-com- pagnie verbondene loterij van fabrijkgebouwen en aangezien werkelijk reeds ingezetenen door voorgespiegelde voordeelen verlokt zich in strijd met de wet, met dat agentschap hebben ingelaten en deswege zijn veroordeeld waar schuwt een ieder, om zich van alle agentschap van buitenlandsche loterijen te onthouden om dat dit is verboden en met straf bedreigd bij. de wet van 22 July 1814. In het jongste nonitner van het Over-Ke- luivsch Weekblad, vindt men eene statistiek der gemeente Barneveld. Nadat eerst zoo het betaamtde tige en van de Hervormden R. Katholieken, Waal- schen Doopsgezinden Afgescheidenen opgegeven ging d_ over i runderen schapen varkens bokken geiten en kippen terwijl hij en soms bespoltelyke rs wel ran ten om mond tot mond selijken haard, schijnen. Wij hebben zelfs geene hoop, dat men niet reeds zoude weten dat ook dit gedicht is ge schonken tot welzijn van het algemeen en dat de opbrengst zal strekken tot bijdrage voor eene Protestantsche vereeniging ter verpleging van want Tollens is sedert lang gewoon, de armen en nooddruftige!) juweelcn te schenken welke veel opbrengen. De Bedel brief, Goede Nacht van. de Armen aan de Rijken: zij hebben eenen breeden weg gebaand voor de lieve en gevoel volle Pleegzuster. Wij voegen hierbij echter den wensch dat hij, die een exemplaar koopthet niet zoo druk aan anderen ter lezing geve en daardoor het debiet benadeele. Het is waarschijnlijk dat de ge dichten van Tollens eene gezamenlijke uitgaaf tegemoet gaan waarin dan ook wel dit en an dere losse gedichten zullen gevonden worden. Maar men behoort, onzes inziens, ook op de bedoeling van den grijzen dichter te letten. Bedenkt, dat die dichter Tollens is! HELDER 24 February. Heden middag is van hier, per het schip Surinamekapt. R. v. d. Mey, naar Suriname vertrokken de wel eerw. lieer ds. Van Schaick met familie. GRONINGEN 23 February. Het berigt door de N. Roti. Cour, van den 22 dezer medege deeld omtrent het voorkomen van de pokken ook hier ter stede moet in zóó verre als on juist worden aangemerkt als er, naar wij met zekerheid kunnen vermelden zich slechts drie gevallen tot dusverre hebben voorgedaan als 1 in een schip, 1 in liet akademisch ziekenhuis en 1 in een huis aan het Zuidcrdiep. Er be staat hier dus tot nu toe gelukkig volstrekt geene reden tot bezorgdheid of vrees. De ingezetenen van Coevorden zonden de zer dagen eene commissie uit hun midden naar den minister van oorlogten einde Z, Exc. c. s. betrekkelijk de.wijziging van op liet geslagt trachtten onderscheidene leden dat voorstel te doen afwijzen omdat het ontij dig was. De minister van financiën toch zal het geheele stelsel onzer belastingen lol een on derwerp van de overwegingen der wetgevende magt maken en zich dus vooraf, met een enkel punt van het belastingstelsel bezig te houden zou den geregelden loop van zaken verstoren. Te meer waren enkele leden tegen het voorstel omdat de minister van financiën immers niet weigerde, deze of gene belasting af te schaffen. Een ander lid, de heer Schooneveldbeveelt der kamer een omzigtig gebruik aan van twee barer regten bel amendement en het initiatief. Het laatste wilde hij alleen aangewend hebben, als liet beter is, dat eene voordrag! uitga van de wetgevende magt en niet van de regering en ook, als de regering onwil loont. De spreker mogt deze waarschuwing wel laten hoorei). De Fransclie en Pruissische kamers hebben door eenen aanhoudenden stortvloed van amendementen en door een ruim gebruik van bet regt van initiatief, zich zei ven onder de minachting der natiën begraven. Dikwijls werd haar door de menigte toegeroepen dat zij door amendementen alleen haar daggeld zocht te ver- hoögcn Van daar, dat liet volk wel eens spot tend een voorstel als papierengeld beschouwde, dat de vertegenwoordiging zich door de natie liet betalen. Zoo was het ginds doch bier is het zoo niet. Het goede woord echter aan de wetgevende magt om onze parlementaire vor men niet te doen ontaarden, is voorzeker met genoegen gehooid. Wijlen mejufvrouw P. J. Steengracht en vrouwe Caland geb. A. E. Scborer, vermaak ten aan het Burger Weeshuis en aan de diakonie der Ned. Herv. gemeente te Middelburg ieder ƒ4000 en ƒ2000. ROTTERDAM, 24 February. Het Nederland- sche volk werd dezer dagen weder onthaald op eene lettervrucht van zijn geliefden Rotterdam- sclien volksdichter Tollens. Wij schrijven dit niet, omdat liet verschijnen van het gedicht: de Pleegzuster nog onbekend zoude zijn. De mare dat er een gedicht van Tollens is uitgekomen wacht niet op de cou- verspreid te worden. Zij gaat van en wordt verteld aan den hui- Maar zwijgen zoude vreemd WEENEN, 19 February. Gisteren woei hier een orkaan, zoo als de oudste lieden zich niet herinneren. Van wege de policie waren de meest mogelijke voorzorgen genomen, waaraan men bet ook wel gedeeltelijk moet toeschrijven dat men ten minste voor zoover tot heden be kend is geworden geen verlies van menschen- levens te betreuren heeft. Evenwel waren de straten met dakpannen en afgewaaide schoor steenen als bezaaid. WEENEN, 21 Februarij. Uit Verona wordt geschreven, dat de maatregelen, door de mili taire overheid in den laatslen tijd tegen een aantal Protestantsche Zwitsers in Milaan geno men niet ten doel hebben de vrije godsdienst oefening te beperken, maar alleen, dat zij zich aan de voorbeschrevene bepalingen houden. Voor een jaar geleden vereenigde zich namelijk een aantal Protestantsche Milauesche fatniliënom uit hunne eigene middelen een’ predikant te be zoldigen en hierin geslaagd zijndededen zij een beroep. De vereeniging verzuimde de goed keuring der overheid te vragen. Zoo lang zij zich echter als particuliere vereeniging gedroeg legde de regering baar niets in den weg. Na verloop van een jaar vernieuwde het genootschap het contract met den predikant voor drie jaren en daar liet zich te gei ijker tijd een locaal aan schafte tot openlijke uitoefening der eeredienst* veroorloofde de predikant zich cenige handeliu punten maakt a d'èlaten pen der Belgiscl: op grond der i:: pligtingen. T”j I 2 heeft gesnuffeld den accijns medewerking in te roepen tot het behoud van ]let garnizoen, thans in die stad aanwezig. Met de meeste welwillendheid door den achtenswaar- digen krijgsman ontvangen en na uiteenzetting van de rampen van allerlei aard die Coevor den sedert eene halve eeuw troffen, vertrokken zij weder, met de hoop, dat aan hun verzoek zou worden voldaan. Gedeeltelijk is dit geschied. Bij besluit van Z. M. den kon'ng. zal Coevor den eene compagnie meer te beginnen met Mei e. doch verliest den staf naar Zwolle wordt verplaatst. 0. PEKELA, 22 February. De hier wonen de zeeman Harm Rentes Jonker, ais kok va rende op een hier tehuis behoorend kofschip heeft hetzelve uithoofde van dagelijks ongenoe gen met de overige bemanning, den 29 Junij a. p. in Spanje verlaten is te Villa Rico een klein gehucht, aan land gekomen, en vandaar in zijn gewoon zeemanspak door Spanje Frank rijk en Belgie gereisd en alzoo eindelijk dcu 27 Sept, daaraanvolgende hier behouden aange komen hebbende meer dan 400 uur te voel afgelegd en 170 uur gevaren. Van deze reis is door bovengenoemde waarheid opgemaakt verhaal in het licht schenen en voor eigene rekening gedrukt en uit gegeven het kost slechts 30 cents, en wij be velen het, in het belang vooral van den armen schrijver, een’ ieder aan, en wenschen den schrijver een aan ruim debiet. KOLONIËN. Volgens de rapporten van den luitenant-ko- lonel waarnemend resident en militairen kom- inandaut van Palembang, loopende tot 4 Dec. II., hielden in onderscheidene districten de woe lingen aan, doch werd steeds, waar men met onze troepen in aanraking kwam door de laatst- gemelden de bovenhand behouden. Volgens de meening van den genoemden be velhebber, zal die slaat van zaken niet tot ecii einde worden gebragtdan ua eene krachtdadige bezetting van den Ampat Lawang alwaar het hoofd van den opstand, Radja Tiang-Alam» zich ophoudt. Door de vele zieken onder de te TebingTin- gie vereenigde troepen, en den ingevallen re- gen-moesson moest die expeditie eenigen tijd worden uitgesteld en van dat tijdsverloop zou worden gebruik gemaakt, tot evacuatie der zie ken en hunne verwisseling door versche van Java te zenden manschappen, De ziekte te Tcbing Tingie werd gehouden voor plaatselijk omdat ook zij die geene ver- moeijenissen hadden doorgestaan aldaar werden aangetast. Evang. Lutherschen Remonstranten i en Israëlilen was de zamensteller dier statistiek lot de dieren, noemde het aantal paarden honden katten eenden wetende tol hoe verkeerde gevolgtrekkingen statistieke cijfers wel eens aan leiding geven voor de 7 Barneveldsche ezels de omschrijving viervoetige voegde. In 1851 verzond Nijkerk in Gelderland 231,761 N. P. roggebrood 31,322 N. P. grut- tenniecl en 477,382 N. P. tabak terwijl al daar onder anderen, werden aangevoerd, vijf honderd negenenzestig mudden zemelen. Te Almelo werd dezer dagen een nieuw orgel in de Roomsch-kalholieke kerk pleglig ingewijd. De organist by de Hervormde ge meente aldaar bespeelde hel, terwijl ook onder zijne leiding de zangers werden geoefend, die bij deze gelegenheid een heerlijk koorgezang uit voerden. De Zwolsche reederij op Huil heeft beslo ten een stoomschip in die vaart te brengen. Wij ontleenen aan een’ brief uit Brussel liet volgende: De nieuwe Fransche gezant, de hertog van Bassanois sedert eenigen tijd ijverig werkzaam. Wij laten het voor de ver antwoording der Engelschc dagbladen die het verzekeren, of hij werkelijk aan de regering het voorstel zou hebben gedaan om den Leeuw op het veld van Waterloo weg te nemen. Wij kunnen niet geloovcn dal de neef des grooten keizers zich zoo belagehelijk zou aanstellen. Van verschillende zijden wordt inlusschen ver zekerd, dat de herwinning van Belgie eene der van het programma des presidents uit is noodzakelijk gevolg van den coup dat graaf Castellane met het sloo- lie vestingen zou belast worden in 1831 aan Belgie opgelegde ver- Wij gelooven echter, dat niemand het geheime zakboekje van den president en liet programma gezien en dat hij die drie jaren over den coup d'élat broeide zoo maar in eens in drie maanden ge heel Europa voor het hoofd zou gaan slooten. Hoe liet zij, de Belgische generale stafis in vol len arbeid. Ieder linie-bataljon wordt met 100 man vermeerderd. Uit Antwerpen booren wij, dat der kamer een crediet van 6 millioen zal aangevraagd worden om een verschanst kamp jn de nabijheid der stad te maken en tot ver sterking van den linker-oever der Schelde.” De Belgische regering heeft het publiek eene onderzeesche telegrafische lijn toegezegd tqsschen Ostende en Londen. Twee compagniën vroegen daartoe concessie, doch hebben zich vereenigd en werden toen concessionnarissen. Het zijn Engelschen en wel de heeren James Charmicaël en John Berlt. AMSTERDAM, 25 February. By de discus- siën op 23 dezer in de tweede kamer gehou den over hel voorstel des heeren De Fremery v K o o Cr. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1