AI)VEIÏTE\TIE-BLAI) 1001! Illi STAD EX HET AlillOXIIISSEllEXT SNEEK. MEOWS- EX r. i- e 1852. No. 18. WOENSDAG I. 4 I» SNEEKER BINNENLAND. s i L* 5 I BUITENLAND. i i i *8 *8 I 1 I van den re iir 5. <r 1 er P- et ui IU st n ■J ;r i. n ie .e is er no» niet spoedig drank stelde den koope borrel te drinken. maledat beiden schuitje begaven was. Op eenigen raakte bet schuitje men druipnat op den weg. den naar de stad terug, en WEENEN, 23 February. Dezer dagen heeft liet volgende voorval hier groot opzien gebaard. De keizer keerde van eene parade terug bege leid door eenige generaals en zijn’ adjudant, graaf Grunne. Bij bet inrijden van de slotpoort bemerkt laatstgenoemde ouder liet zaamgeschool- de volk een jong inensch die den hoed op hield niet alleen, maar bedaard zijn sigaar bleef staan rooken toen de keizer hem voorbij ging. Dadelijk kreeg een ordonnans-officier bevel hem te arresteren en naar de wacht te brengen. Hij verklaarde Hongaar van geboorte en reisbediende van een bandelsliuis in Pesth te zijn en zich nooit met staatkundige zaken bemoeid te heb benbij kende den keizer niet, en had daarom geen blijk van eerbied gegeven. De adjudant liet daarop onmiddellijk den provoost komen den jongeling op eene der banken van de wacht vastbinden en hem in die houding vierentwin tig stokslagen geven, waarna hij, met bevel om binnen 24 uren Weenen te verlaten, weder in vrijheid werd gesteld. rige eerepoort geplaatst, welke, ouder andere toepasselijke versieringen ook de wapens ver en van het zoo ver gele- bet gevierde huwelijk in Voor het zakkend ragers- fraaije eerepoort opgerigt j van bet den burgemeester ver toonde van onze siad gen Soerabaya waar 1827 gesloten werd, buisje was mede eene welker opschriften bij de vermelding feesttevens hulde aan kondigden. De festiviteiten werden geopend met eene feest rede, in de Hervormde kerk, door den predi kant, ds. Barger, uitgesproken; vervolgens be zochten de feestvierende cchlgenooten de scho len waar de jeugd onbekrompen- werd ont haald, terwijl de school-lokalen smaakvol ver sierd waren. Te 12 ure kwam opzettelijk de schutterij onder de wapenen en macheerde na de inspectie, tot voor de woning des burge meesters, hield parade, en defileerde, na mon delinge pligipleging der officieren, voor het feestvierende echtpaar. Des avonds werdenin de uitspanning de Zwaan, alle stedelijke ambtenaren of per sonen, die tot de stad in eenige betrekking slaan de schutterij enz. op een keurig colla tion onthaald, terwijl in de hier bestaande so ciëteit Amicilia door den burgemeester aan zijne familie, betrekkingen en de voornaamste ingezetenen der stad eene partij werd aangebo den welke met een bal eindigen zal. Ook de zakkendragers vierden feestin het naar hun beroep genaamde huisje. Ten slotte zijn ook de armen niet vergelen maar met brood, vlecseh turf en geld ruim bedeeld. Ook waren enkele gebouwen des avonds fraai geïllumineerd. SNEEK 2 Maart. Heden morgen, ongeveer 5 uur, sloeg de vlam plotseling uit het dak van de kaarsenmakerij van den heer O. Verwer op het Achterom alhier, en, na verloop van weinige oogenblikken vertoonde zich aldaar een brand, die hoog in bet luchtruim opsteeg en een angstverwekkend aanzien kreeg. De oogenblikkelijk .genomene maatregelen van policie en van ons, zoo gunstig bekend brand- wezen werden ook nu weder met een gewenscht gevolg bekroond want binnen een uur was men den brand meester een’ brand die zooveel voedsel vond en men heeft hem gedwongen, zich enkel bij de bijkans geheel vernielde labrijk te bepalen. Nu vijfjaren geleden, had in de zelfde fabrijk gelijke ramp plaats. Sedert onze laatste opgave van den 24 Fe bruary II. zijn er, in de gemeente Wtjmbrilser- adeel op nieuw 29 runderen wegens’ de long ziekte, gestorven of afgemaakt, zoodat bet getal thans bedraagt 848. Van gouvernementswege is bepaald dat aan iederen Nederlander, die zich voor de kolo niale dienst verbindt ,f 40 handgeld zal worden gegeven waarvan bij bij de eerste goedkeuring dadelijk ƒ12 in handen kan krijgen, en bet restant bij de finale goedkeuring te Harder wijk, zal worden ontvangen. Volgens loopende geruchten zou in het wets-ontwerp nopens de regterlijke collegiën thans bij den raad van state aanhangig zijn voorgesleldom een hof voor Zuid- en Noord- llolland en Utrecht te Amsterdam en een voor Noord Braband en Zeeland te ’s Bosch te vesti gen; de plaatsen der zetels van de beide andere hoven zijn minder bekend waarschijnlijk zullen dit zijn Arnhem voor Gelderland, Limburg en Overijssel en Groningen voor Groningen Fries land en Drenthe. Ook zoude daarbij de ophef fing van eenige regtbanken en de vestiging van eenige kantongeregten zijn voorgesteld. In het verslag, door den minister koloniën opgemaakt nopens het beheer en staat der kolonie Suriname, gedurende 1849 vindt men eene breede opgave van de lotgeval len van Nederl. landbouwers, en de wederwaar digheden, met welke deze eerste proefneming aan de Saramacca is gekenmerkt geworden waarvan in het laatst van 1849, behalve zeven ambtenaren nog 127 kolonisten zoo mannen als vrouwen op het etablissement Groningen aanwezig waren. Dienaangaande verklaart de minister, dat der gelijke ondernemingen niet alleen door de re gering moeten worden beproefd, maar het werk van bijzondere personen behooren te zijn, ver mits de kolonist anders te vee! zijnen steun zoekt in den onderstand van het bestuur; maar dat intusschen is gebleken (en hetwelk van hoo- ge waarde moet worden geacht), dat in Suri name, ook onder ongunstige omstandigheden, is geschied, wat vroeger onmogelijk werd geacht dat namelijk in dit tropisch gewest veldar beid is verrigt door kort te voren uit bet noor den van Europa aangekomen landbouwers; dat Nederl. landbouwers dit gedurende verscheidene jaren hebben gedaan, en dat de ijverigsten hun ner de duurzaamste gezondheid hebben geno ten dat de veldarbeid wat het bezwaar be treft bijna als gelijk aan dien, welke in Hol land wordt verrigt, is te achten; dat de ge- zondheids-toestand voldoende is geweesten de sterfte in geene meer ongunstige verhouding slaat dan in Nederland, en dat de zoodanigen die goeden raad hebben opgevolgd en geen gehoor gegeven aan de verkeerde inblazingenaan de Saramacca tegenover armoede in hunne vorige positiebij toereikende levensmiddelen en in Let bezit van geschikte woning en akkers, zich nog in slaat hebben bevonden eenige besparin gen aan hunne betrekkingen in Nederland over te maken. Te Edam had den 16 Febr. een vreesselijk voorval plaats. Zekere Gerrit Heilman schoen maker te Volendam bad een kabinet gekocht van Matthijs de Graaf, schilder te Edam. Des middags zou dit meubelstuk vervoerd worden en de vetkooper den kooper daarin behulpzaam zijn. De verkoopereen minnaar van sterken ■r voor, om eerst een Zulks geschiedde in dier beschonken zich in het waarin het kabinet aanwezig afstand echter van de stad vol water, en de helden ko- Hierna keeren hei naar de slad terug, om zich te droogen te verwarmen, doch al ras gaan zij weder den weg naar Volendam op waar zij door het overmatig gebruik van sterken drank, zoodanig bedwelmd worden dat zij op den weg vallen en in slaap geraken met het ongelukkig ge volg, dat Heitman den volgenden morgen dood op den weg gevonden werd De Graaf schijnt nog bij tijds ontwaakt te zijn anders ware hij welligt ook het slagtoffer van zijn onmatig drin ken geworden. Heitman laat eene vrouw en vier jeugdige kinderen na. Men schrijft uit Hattem (Gelderland): Ten aanzien van den toestand der vruchten op den akker slaande, kunnen wij de verzeke ring geven dat deze over het algemeen zeer voldoende is: de scheepvaart onbelemmerd voort gaande stijgen hooi en stroo gestadig in prijs. Sedert II. najaar is de afzending van geslagte varkens naar Engeland in deze streek allerbe langrijkst; meer dan 2000 stuks zijn daarvoor in een omtrek van 3 uren geslagt alle van een gewigt van 80 tot 100 of ruim 100 Ned. pd. Alleen bij gebrek aan voorraad heeft deze ver zending sedert eene maand minder plaats ge vonden de opkoopers besteden nog 12’- a 13 cents per pond voor het levende varken.” Uit Zwartsluis schrijft men dd. 27 Febr.: Treurig ziet het er met de onderscheiden polders uit die van het 2de en 3de district staan geheel onder water, en wendt men liet oog naar het noord- en zuidoosten henen dan is van den kostelijken polder van Mastenbroek niets boVen water dan de woningen en de mo lens. De werken aan liet Zwolsche Diep zijn er bepaald oorzaak van. De zuider-leidam heeft 8 palm verval en dus bewijs genoegdat die dammen al het water, tegenhouden; bij vier dagen aanhoudende oostewinden, geen 3 palm verval komen er ooste-winden dan zullen de polders welligt tot Mei of langer onder water slaan. Het Protestantsche diakonessen-buis te Pa rijs heeft zich, zoo als de naam ook aanduidt, vooral tot taak gesteld om jonge zusters op te leiden tot het zoo moeijelijk werk der verzor ging van zieken en kinderen. Het omvat eene zaal voor zoogende kinderen eene bewaar school waarvan de leuze is: laat de kinder- kens tot mij komen” eene andere gewone meisjesschool een ziekenhuis een door gangshuis voor jonge verwaarloosde meisjes en een asyl voor gevallene, boetvaardige vrouwen. Verder eene openbare Evangelie-prediking twee zondagsscholen eene school voor be jaarde vrouwen eene godsdienstige biblio theek onderwijs in de godsdienst eene normaalklasse en kostelooze ziekenhulp. Deze uitgestrekte werkplaats der Christelijke liefde is te vinden in een uitgestrekt gebouw, in de voorstad St. Antoine. De slad Jeruzalem met bare omstreken heeft sedert 1^ jaar provinciale staten en een’ gemeente-raad waarin ook Christenen en Joden zitting hebben. Ten gevolge van eene geheel nieuwe wijze van beheer, is er in den jongsten tijd eene volkstelling, doch alleen van belast bare mannen, gehouden, waaruit bleek, dat de 8 districten van Jeruzalcm’s gebied, 135,001 Mahomedanen 12,462 Christenen1079 Jo den en ongeveer 2000 vreemdelingen tellen. AMSTERDAM, 27 February. Gisteren over leed alhier, in den ouderdom van 82 jaren, pe heer J. van E. Ferares, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en rabbijn bij de Porlugeesch-Israëlitische gemeente alhier. Zijne benoeming tot ridder kenmerkte zich, van de zijde van wijlen Z. M. Willem II door een’ trek van kiesche oplettendheid, welken wij te dezer gelegenheid vermelden. Zijne benoeming had juist plaats op den dag voor dien waarop de grijsaard zijne gouden bruiloft zoude vieren en nu werd de zoon (thans nog opper-rabbijn tc ’s Hage) van wege den koning opgedragen om zijnen vader op den voor hem gewigtige dag uit ’s konings naam te verrassen. Dit werd dan ook gedaan door den zoon die zijn’vader in tegenwoordigheid van een groot aanlal ver wanten en vrienden bijeengekomen om den grijsaard geluk te wensclien het ridderkruis op de borst hing, onder het houden van eene ge paste aanspraak. GOUDA, 25 February. Naar men verneemt beeft het II. M. de koningin behaagd, de op- dragt aan te nemen van eene prachtuitgave des Bijbels, opgebelderd door gelijkluidende plaat sen en aanleekeningen van eenige vaderlandsche godgeleerden met 70 keurig bewerkte staalpla ten waarvan de 1ste en 2de aflevering bereids het licht zien bij den uitgever G. B. van Goor alhier, en welke uitgave bovendien reeds onder steund is, door de inteekening van U. M. eti Z. K. II. prins Frederik. DELFTSHAVEN, 25 February. Heden werd in onze siad een feest gevierd zoo als bier ze ker hoogst zelden het geval is, eu waaraan men veilig zeggen kan dat de gehcele bevolking deelnam. De burgemeester, de heer P. van der Hilst vierde zijne zilveren bruiloft. Van de meeste huizen en schepen wapperden de nationale kleu ren lot zelfs in hel naburige Schoonderloo en velen der eerste waren met groen versierd. Vóór de uitspanning de Zwaan, nas eene kcu-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1