MEI WS- EX AIIVEIITEXTIE-BLAI) VOOR IIE STAD EN HET IIIHONIIISSE1IENT SNEER. 1852. No. 19. 7de Jaargang, ZATURDAG den Maart. i. BINNENLAND. BUITENLAND. Pê- >83 5?. 73? 38A :b g(- de al of de Lau- 5?< 5A 37; is? 'j p Ie 'g >g T Q SNEEKER e tarier? er n- 50 o op [dg ril •11 >e e e e g er- •lit aff :h- 10 35, 79- 18; i»; 37; 11 It Ic e- rf ia ar te e- ;r ti ll it e- j’ t- 1- van die lieden den het grootste gedeelte Badensche ingezele- aan C. Dito goedkeuring l pd. weit: April op r36j liet wordt meer blijkbaar, dat de vredelievende verze- van Lodewijk Napoleon weinig vertrou- de Duitscbe regeringen inboezemen noodige maatregelen nemen om COURANT bet ontwerp hebben gestemd: de hee- i van Ysselt en De onzer en vierden beiden hunne 25jarige ambtsbediening, te we ten prof. J. L. C. Schroeder van der Kolk en L. G. Visscber. De leerlingen van prof. Schroeder van der Kolk zoowel de oude als de tegenwoordige hebben hunnen leermeester, bij die gelegenheid eene fraaije pendule ten geschenke doen aanbie den door eetie daartoe benoemde commissie. De student Fab'us heeft daarbij eene toepasselijke aanspraak gehouden.” GBOMNGEN, 1 Maart. Ten vorigen jare moet zich eene door bet gouvernement ingestel de commissie, door een op de plaats zelve daati onderzoek overtuigd hebben van niet wenscbelijkheid der indijking van werzee. Thans is, naar men met zekerheid ver neemt, aan den aspirt.-ingenieur van den wa terstaat L. A. Reuvers en den heer R. Reijuders civiel-ingenieur te Appingedatn opgedragen het doen van de vereischte waterpassingen en opne mingen in deze provincie. Men meent alzoo, dat het genoemde onder zoek lot eene gunstige uitkomst zal geleid heb ben en dat deze voor Friesland en Gioningeii zoo nodige onderneming op eene voor beiden gewenschte wijze zal lot stand komen. Men schrijft uit Ulrtun, dd. 28 Febr. Een aantal huisgezinnen maken zich hier en in de gemeenten Eenrum en Uithuizen gereed om in de volgende maand naar Amerika te ver huizen anderen die mede den wenscli naar landverhuizing te kennen geven vinden zich echter bezwaard om de noodige reiskosten eti die voor uitrusting te vinden. tegen elke overweging die later noodig mogt worden geacht. De wetgeving kan in liet ver volg op de zaak terugkomen en kan dan een stelsel aannemen dat zij thans ondoelmatig acht. Tegen 1 ren De Sitter, Van Sasse Kern penaer. AMSTERDAM, 29 February. Voor eenige dagen is men op het Kaasplein begonnen met het leggen der fundering voor liet standbeeld van Rembrandt. Naar wij vernemen, zal de onthulling op den 4 Mei plaats hebben bij welke gelegenheid in het Park een luisterrijk feest zal worden ge vierd waaraan de voornaamste autoriteiten de zer slad deel zullen nemen. AMSTERDAM, 3 Maart. Heden middag te half een ure is Z. M. de koning met Dd. ge volg alhier gearriveerd. Z. M. en Z. K. IJ. prins Hendrik verschenen onmiddellijk op het balcon van bet paleis, en werden aldaar door de menigte harlelijk begroet, welk bewijs van hulde door Z. M. minzaam werd beantwoord. lieden middag is er ten hove groot diner van 36 couverts, waaraan burgerlijke en mili taire autoriteiten zijn genoodigd. Naar men ons verzekert is Z. M. gewoon bezoek in de hoofdstad vervroegd door eejte reis, die lid. in deze maand naar de Noordelijke provinciën des rijks denkt te doen. Verder meenen wij te kunnen melden dat de Russi sche grootvorsten Nicolaas Nicolaewitsch en Mi chael Nicolaewitsch, die in ons i ijk worden ver wacht ook de hoofdstad en Zaandam met een bezoek zullen vereeren. Deze Russische vorsten zouden zeer verlangend zijn om het land en de plaatsen te zien waaraan bun keizerlijk ge slacht door familie-belrekkingen en door zoo gewiglige herinneringen gehecht is. Uit ’s Hage wordt ons berigtdat de eerste kamer der stalcn-generaal in hare zitting op heden, liet ontwerp van wet tot amortisatie van schuld over 1851, zoodanig als het door de tweede kamer geamendeerd was, met 30 tegen 4 stemmen heeft verworpen. L. M. heeft goedgevonden van den Helder, als een blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens zijne met goed gevolg bekroonde pogingen tot redding der cquipagie van het aldaar in de maand Januari] jl. gestran de kofschip Gesina J antina, welke pogingen met veel levensgevaar zijn gepaard gegaan te verleenen de gouden medaille, vastgesteld bij koninklijk besluit van 24 Jan. 1841 benevens eene gratificatie van ƒ100. De den 28 Febr. te Vlaardingen uit de Noordzee gearriveerde beughoeker Jonge Jan schipper Jan Schep, heeft alleen aan verschelt visch het aanzienlijk montant van 800 ontvan gen en 45 ton gezouten visch aangebragt. De berigten uit zee, omtrent de vangst, luiden als vroeger: veel visscherij doch veel ruw weder. —-Men leest in de Piov. Ulr. Cour: De lieer dr. M. U. Verloren vervulde zaturdag avond de spreekbeurt in het Natuurkundig Gezelschap. Ten onderwerp had hij den haring gekozen. Pezen voor ons vaderland steeds zoo belang rijken visch, behandelde hij zeer breedvoerig en kenmerkte hem onder de overige dierenom vervolgens te gewagen van de eigenaardigheden zijner levenswijze. Ouder de redenen, welke men heeft opgegeven om het plotselijk verdwij nen van den haring te verklaren, was ook die dat men dit loeschreef aan het verschijnen van bijzondere haringen van welken sommigen in de geschiedenis epoque hadden gemaakt. Zeer opmerkelijk was zeker de mededeeling van den heer Verloren van de vangst in 1587 van twee haringen op welker huid hieroglyphische tee- kenen waren die een Züricher hoogleeraar in de godgeleerdheid Eglinbad beschouwd als hem toegezonden ter nadere verklaring van de duistere plaatsen der Openbaringen van Johan nes!! De spreker vertoonde het zonderbaar boek dienaangaande door genoemden geleerde uitgegeven.” Men leest in de Prov. Ulr. Courantd. d. 1 Maart: lieden bereikten twee hoogleeraren dig te houden doch zou zich niet verzetten Itoogeschool deuzclfden ouderdom FRANKFORT, 27 February. en meer keringen wen aan en dal deze de op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Op het voorbeeld van Beijeren dat zijn leger met 13,000 man vermeerdert, zal nu mede inWur- lemberg eene buitengewoon sterke ligting van manschappen plaats hebben. Naar men levens verneemtzullen in dit jaar niet alleen de ge wone verlofgangers maar zelfs de uitgediendo soldaten onder de wapens gehouden worden voorzigligheids-maatregelen van dien zelfden aard worden ook in de overige Duitscbe stalen tege moet gezien. Men wil mede opgemerkt hebben dal sedert kort in de meeste derzelvc zoo als ouder anderen in Nassau militairen aan het hoofd der minislerlëti worden geplaatst. Handelsbrieven uit Breslau maken gewag van eene groole tentoonstelling, welke aldaar in de maand Mei plaats zal hebben. Deze ten toonstelling zal gehouden worden in eene soort van glazen paleis, dat eene ruimte van meer dan 30,000 vierkante voeten beslaan en zich door eene doelmatige en uiterst prachtige inrig- ting onderscheiden zal. Alle takken van nijver heid bijzonder in het vak van werktuigen zullen er op een waardige wijze vertegenwoor digd zijn. FRANKFORT, 29 February. Sedert de ope ning der scheepvaart komen dagelijks scharen landverhuizers in Mannheim aan. Hun verlan gen naar een nieuw vaderland is zoo groot.dat zij zelfs in dit gure jaargetijde niet sehromen eene zoo bezwarende reis met vrouw en kinde ren te ondernemen. Eergisteren zijn van daar ruim 400 en gisteren 250 Rijn afgezakthel zijn voor Wurtembergers Zwitsers en nen, tot de bemiddelde klasse behoorende. Naar men verneemt is de Ooslenrijksche regering voornemens het leger te reduceren en op den voet van vrede te brengenotn ook langs dien weg den financiëlen staat des rijks te verbeteren. DANTZ1G 25 February, De landverhuizing van hier en omstreken bepaalde zich lot hiertoe uitsluitend bij eenige Doopsgezinde familiëu die naar hel zuiden van Rusland trokken al waar baar aanzienlijke ondersteuning wordt ge schonken. De keizerl. regering toch schenk iedere familie bij hare aankomst zekere hoevee heid land en vrijdom van belasting voor 10 STA1EN-GENERAAL. De commissie van rapporteurs der tweede kamer heeft met 3 tegen 2 stemmen verklaard dat zij geene vrijheid vindt, om de aanneming van bet ontwerp van wet, strekkende lot het heffen eener belasting op de renten zoo als het is liggende, aan te raden. De eerste kamer der staten-generaal beeft in bare zitting van den 1 dezer, het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 8 der wet van 30 Mei 1847 (regten van in- en uit voer op de granen) aangenomen met 30 tegen 3 stemmen. Evenzoo met algemeene stemmen het ontwerp, tot regeling van de door den militairen straf- regter uitgesproken veroordeelingcn bij herha ling van misdaad of wanbedrijf. Bij de discussiën over het eerste ontwerp behoorde de heer Ciemers tot het getal van hen die weder een’termijn wilden bepaald zien, op welken de regten op de granen andermaal wer den herzien. Hij erkende, dat bescherming op zich zelve een kwaad is, doch beweerde, dal het soms ook kwaad kon zijn niet te bescher men. Er kunnen omstandig! den zijn die bij zondere bescherming voor den landbouw ei- schen. De beer Sasse van Ysselt is van het zelfde gevoelen. Zijns inziens is de tijd nog niet gekomen om het vraagstuk op te lossen. De begrafenis daarvan acht hij ontijdig, en hij wil die althans door zijne slem geen’luister hel pen bijzetten. Van een tegenovergesteld gevoe len is de heer Van Bijckevorsel. Deze noemt de graan-kwestie een twistappel dien hij met vreug de ziet wegwerpen. In eene periodieke behan deling van deze aangelegenheid ziet bij kwaad. Zoo noodig kan de regering of de tweede ka mer altijd een voorstel dienaangaande doen. Hij wijst op Engeland dat meer bloeide na de op heffing der schaalreglen op het koren. Immers bet gebruik van koffij en thee nam sedert dien tijd toe, wijl de mindere klasse meer geldbad, om die te koopen. In Frankrijk is het be schermend stelsel gehandhaafd, en daa r ismeer dan ergens anders, de landbouw gedrukt. Daar worden steeds hypotheken op landerijen gelegd en dil is ook een gevolg van liet beschermend stelsel. Waar geene handelsvrijheid beslaat, lijdt èn de consnmaieur èn de beschermde. De heer Cremers wantrouwt de statistieke cijfers, in zoo verre zij meer verbruik ook als meer welvaart willen doen doorgaan en wat het voorbeeld van Engeland betreft, dat kiest hij in deze zaak juist lot bet aanraden van voorzigtigheid. Daar zijn thans lage regten op de granen en dus moe ten wij in staat zijn te kunnen mededingen. Daar trad een nieuw ministerie op dat het Amerikaansche handelsslelsel onderzocht, hetwelk van alle producten die met de voortbrengselen des lands in mededinging treden, regten heft. Als Engeland dat volgt, dan zal het de vraag zijn of onze landbouw geene bescherming behoeft. De heer Van Ryckevorsel voert aan dat hel En- gelsch ministerie verklaarde, de bedoeling niet te hebben om het bewuste vraagstuk ter be handeling te brengen, ook omdat het voor zijne ineening de meerderheid van het lagerhuis niet bad, en men verzekert zelfs, dat liet der natie geenszins eene nieuwe bescherming zal opdrin gen. De heer De Kempenaer zegt dat de land man hoopt dat de regering hem tegen buiten- landsehe mededinging zal ondersteunen en schri|ft den verwarden financiëlen toestand van F rankt ijk aan de reeks van revolution toe, die dat land teisterden. De heer d’Ablaing van Giessenburgh is het ééns met den heer Van Ryckevorsel. Een land, dat, voor zijne eigene behoeften A aan vreemd graan noodig heeft moet geene beschermende wetten vast stellen. De landbouw behoort zich te ontwikkelen door vermeerdering van wetenschappelijke kennis, zoowel theoretisch als praclisch en hij houdt ^ich verzekerddat daartoe door de regering de noodige voorstellen zullen worden gedaan. De minister van financiën zegt, dat er op dit oogenblik volgens het oordeel der kamergeene heseberming noodig is. Mogt dit later gebeu ren dan kan daartoe bet voorstel worden ge daan. De regering wenscht de kwestie niet le ven

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1