EN ADTEIITENTIE-RLII) VOOR DE STU) EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEliWS- SSLS' 1852. No. 21. den 13 Maart. ZATURDAG gg 4 7de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 15 MAART 1852, des voormiddags ten tien uur. J 1 fin fl!» iiiiiimiiiiiniiii SNEEKER BINNENLAND. 4t’< P<1. I. llllllllllllBllllllMllllli in ■j" en eft raf 9J 8)1 Sil- 811 8>« 5?< "A 5J '7)1 5)i 8J 8 iwe 22 en lat ail la in ne ■ie 511 ;n ir- et >r- de il- >e- ke op 6; 11 e- <lt it. :1s ii- er P- et :r- en er en 3S- st. Ir an den grond in het lane aanvragen. op het her- vreemde perso- het Bureau van het bij Strafregt voor- De bepalingen verbindende orn al dan niet van SNEEK 12 Maart. Bij koninklijk besluit van den 5 Maart II. zijn benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen onder anderen te Wageningen de heer E. II. Ramaer thans ontvanger te Sneek te Sneek de heer J. II. M. Sp ree, thans ontvanger te Beetsterzvraag te Lemmer, de lieer II. II. Schotanus a Sterin- ga Lemke, thans surn. der registratie en do meinen in de provincie Friesland. aan de Gron. W TE %ZEGL' 1 TODRANT, le de 'H Bij en de F’ e an m ds in en !k 5. iet Ier en et n- r-h Art. 3. der vorenstaande artikelen zijn het even of de vreemdelingen reispassen voorzien zijn. Art. 4. zal naar aanleiding van van den Code Pénal i eene boete van drie tot in cas van herhaling eene ge- vinciën, de gemeente-rekeningen van 43 plaat* sen in 10 jaren tijds niet waren ingeleverd. Er waren over de 400 rekeningen achter gebleven en bet hield ettelijke jaren aan, eer alles weder in behoorlijke orde was gebragt. Bij gelegenheid, dat de Engelsche minister van binncnlandsclie zaken, Walpole, zich te Midhurst aan eene herkiezing zou onderwerpen sprak bij liet volgende: Wij leven in eenen tijd, waarin twee begin selen krachtig werken en elkander bestrijden het eene is het sloopendeliet andere liet be houdende beginsel. De werking van het sloo pende hebben wij in de vier laatste jaren op liet vasteland gezien de zegeningen van liet andere hebben wij hier genoten. Het eerste heeft rijken onderstboven gekeerd vrijheden kwistig geschonken en weder vernietigd en tot despotismus als eenig redmiddel van de gru welen der revolutie en regeringloosheid geleid. Intusschen was er hier geen stilstand, maaralle veranderingen zijn rustig lot stand gekomen omdat wij op de aloude grondslagen bouwden en op practisch nut niet op afgetrokken be ginselen liet oog hielden. Lord Derby is de leider der conservative staatkunde, zonder wel ke het den lande niet kan wélgaan. Deze staat kunde beschouwt de Godsdienst als den besten den eenigen grondslag van de welvaart van in dividuen en volken. Zij beschouwt den staat niet als een wetteloos, levenloos, goddeloos werktuig, alleen dienstig voor onze tijdelijke behoeften en belangen maar als eene in strek king en doel Goddelijke instelling, die ’smen- sclien gansebe wezen ook zijne geestelijke na tuur en eeuwige bestemming omvat. Zoodanige zijn de beginselen van liet ministerieen zij al léén kunnen het land doen bloeijen.” De concessionarissen voor den onderzee- sclien telegraaf, tusschen Ostende of eene andere Belgische haven en Dover, moeten daarmede gereed zijn binnen 6 maanden of, bij onvoor ziene beletselen binnen een jaar. Indien de Engelsche en Belgische gouvernementen dit ver kiezen moeten uitsluitend ter hunner beschik king twee lijnen worden gesteld. Overigens zal voor alle landen en personen doch het eerst voor Engeland en Belgie en voor de inwoners dier rijkgn dat correspondentie-middel worden opengesteld. Als waarborg voor eene rigtige en tijdige uitvoering der concessie, zullen de on dernemers ongeveer 25,000 gulden in handen van beide meergenoemde gouvernementen stel len. Volgens een rapport, bij liet Engelsche parlement ingekomen heeft de Kaap de Goede Hoop eene oppervlakte van 118,256 vierk. mij len. De blanke bevolking bestaat uit 39,840 mannen en 36,658 vrouwen en de gekleurde uit 90.252 mannen en 94,649 vrouwen. Men berekent dat de oostelijke en westelijke distric ten 285.279 inwoners hebben. AMSTERDAM, 9 Maart. Wij ontleencn aan een schrijven uit Hamburg liet volgende: De laatste post uit de Vereenigde Staten werd niet alleen op de kantoren met gespannen verwach ting tegemoet gezien maar ook in de huiska mers en salons. De telegraaf bad onlangs be- rigtdat Jenny Lind den 5 February met eenen jongen pianist uit Hamburg, Otto Goldschmidt gehuwd was, en deze tijding was reeds als voor- loopig gerucht gedurende verscheidene maanden in omloop doch daar de familie van den brui degom geen officiële tijding had ontvangen werd bet nieuws nog altijd betwijfeld. Dezer dagen echter wordt bet zwart op wit bevestigd. Met de post ontving de vader van den bruidegom geacht koopman te Hamburg, de schriftelijke bevestiging van liet telegrafisch berigt. Het zal uwe lezeressen mogelijk niet onaangenaam zijn te vernemen, dat Otto Goldschmidt, de geluk kige echtgenoot een zeer bevallig en bemin- nenswaardig jonkman is van 22 jaren en uitste kend klavier-virtuoos. Jenny Lind maakte reeds voor eenige jaren geleden in Londen kennis met hem, cn noodigde hem uit naar New-York te komen toen zij hare concertreizen door de Vereenigde Staten begon. Zij speelden en zon gen toen in compagnie de Yankees het goud uit de beurswantom waar kunstgenot te sma ken of op den regten prijs te schattenwaren Tegen de overtreders artikelen 475 en 478 worden uitgesproken vijf gulden en i Vangenisstraf van vijf dagen. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun berigt van den 26 February 1852, no. 17, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13 Maart 1852. Burgemeester en Ihet houders voornoemd S. TEN GATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. sluiting geloof t die bezwaren thans zich niets meer van een sedert kan verzetten en catie der overeenkomsttusschen de twee daar bij betrokken regeringen mag tegemoet zien. Het provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft op den 9 dezer G. Pulling, J. Pulting en M. R. Bertram schuldig verklaard aan 1) valschheid in 473 geschriften van koophandel door het namaken van geschriften en handtec- keningen en 2) het des bewust gebruik maken van 237 stuks van die valsche geschriften cn diensvolgens veroordeeld ieder tot een half uur tepronkslellingbrandmerk met de letter F en 12 jaren confinementalsmede tot betaling van 710 geldboeten, elk van .ƒ50, met de kosten. Men meldt uit Tiel dd. 6 Maart: Gisteren en lieden zijn voor de arrond.-regt- bank alhier de pleidooijen gevoerd in de zaak van het bestuur der domeinen, als eischerte gen den heer Van Rossem, als gedaagde, be treffende liet beheer der geestelijke goederen te Mr. J. W. Schiff trad voor den ei- cn beweerde dat het bestuur der do- over allegoe- geregtigd was Rossem. seller op nieinen als bet beheer hebbende deren van den staatbevoegd en om van den gedaagde, die vrijwillig de admi nistratie van deze aan den staat toebehoorende goederen had op zich genomen en gevoerd re kening en verantwoording en overgifte van het beheer te vorderen. Mr. J. M. de Kempenacr voerde het woord voor den gedaagde en deed in eene zeer uitvoerige rede de geschiedenis van deze geestelijke goederen en de betrekking, waarin de heer Van Rossem tot dezelve stond kennen waaruit volgde dat deze goederen krachtens de stichtingen cn de bestaande wet ten, zijn in de doode hand, alleen bestemd tol de dienst dei' kerk onder toezigt van den heer als patroon, en dat de staat op dezelve niet eenig regtnoch van eigendom noch van be heer heeft, en veel minder een dier regten bewijst. Men berigt uit Uithuizen Cour. Den 5 Maart had hier eene buitengewone be- gravenis plaats die zich door den hoogen ou derdom der overledene en de talrijkheid barer afstammelingen onderscheidde. De vrouw, die men ter aarde bestelde, ge naamd Aaltje Harmanus Danhof, was te Onder- dendam in den jare 1756 geboren, zoodat zij den ouderdom van 96 jaren en 4^ maand be reikte. Zij is tweemaal gehuwd geweest; met haren eersten man, bij wien zij 5 kinderen over won 18- en met haren tweeden Roelf Klaas- sens van den Berg (kerk timmerman bij de Her vormde gemeente) 49 jaren en 7 maanden uit welk huwelijk 1 kind werd geboren. Deze 6 kinderen waarvan de oudste bijna 70 jaren telt, zijn nog allen in leven en hebben 48 klein kinderen voortgebragtvan welke reeds weder 21 achterkleinkinderen zijn, zoodat hare regt- streeksche nakomelingschap bij haar leven be stond uit 75 personen. Haar man is 77 jaren oud en schijnt geheel den aanleg te hebben haar in leeftijd te evenaren zoo niet te over treffen. Te Berlijn bij Smith Elder en Co. is in het licht verschenen hel leven van Taou- Kwang, den jongst overleden keizer van Chi na, beschreven door wijlen den zendeling Giitz- laff. Dit werk is uit de nagelaten schriften van den hoogst bekwamen zendeling opgesteld en bevat belangrijke bescheiden over het Hemelsche Rijk. Bij de discussiën in de Pruissische tweede kamer, over de gemeente-wet deelde de mi nister van binnenlandsche zaken mede dat tijdens zijne vroegere betrekking in de Rijnpro- A1K0NDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 16 February 1852 onder no. 6, is vast gesteld de navolgende Verordening; HERORDENING bergen van nen enz. Art. 1. Alle herbergiers logement- en slaapsteêhou- ders welke gewoon zijn, personen te herber gen, zullen van degenen, welke nachtverblijf’ bij hen komen houden des avonds van den dag waarop zij aangekomen zijn en wel tus schen 9 en 10 uur, eene naauwkeurig ingevul de en met hunne namen onderteekendc nacht- hjst aan het Bureau van Policie inleveren on der overlegging tevens der reispassen, ingevalle zij daarvan voorzien zijn. Van personen die later dan ten 9 uur des avonds zijn aangekomen zal die aangifte den volgenden morgen vóór 9 uur bij den Commis saris van Policie moeten zijn bezorgd. Die naclitlijstcn (te verkrijgen aan van Policie) zullen een uittreksel art. 475 no. 2Wetboek van geschreven register uitmaken. Art. 2. De overige ingezetenen zijn verpligtom wanneer zij vreemdelingen herbergen, daarvan binnen 24 uren na hunne aankomst aan het Bureau van Policie kennis te geven. Voor vreemdelingen worden gehouden al die genen die buiten het koningrijk der Nederlan den wonen. Volgens de Amst. Cour. zal Z. M. de koning den 19 April e. k. deze provincie be zoeken. Uit ’s Gravenhage meldt men aan de Amst. Cour, het volgende: Het is bekend dat er nog eenige bezwaren bestonden tusschen de regering en de Rijn- Spoorwcg-Maatschappij in verband met de aail- aan het Pruissische Spoorweg-net. Ik u met zekerheid te kunnen melden dat zijn opgeheven zoodat er tegen de eindelijke daarstelling zoo langen lijd verwacht werk men nu ook spoedig de raiifi- PUNTEN TER BEHANDELING 1) Een besluit van heeren Gedeputeerde Sta ten betrekkelijk het Reglement van orde voor den Raad. 2) Een brief van Burgemeester en Wethou ders van Wonseradeelomtrent den weg van Bolsward naar Harlingen. 3) Een brief van J. R. van der Plaatshou dende klagte over trekschippers. 4) Rapport van de commissiebetrekkelijk een plan van verdeeling van bosebje, en de deswege ged

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1