AIIIIONIIISSEMENT SNEER. EN ADVEHTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET MEIAVS- J 1 11 1852. No. 22. WOENSDAG in 1 BINNENLAND. BUITENLAND. ’ll ’ll ‘I >1 <1 ’ll ’ll d- eh aL PARIJS 9 Maart. Bij het jongste bal in de Tuilerien, door den prins-president der re- SNEEKER =3 .'tl t. 3 er de beide parle- li >9 Frankrijk te wezen geen onvoordeelig Ter gelegenheid te Bazel tooneelen J} op Ml. J ie >P S- fl. d. ib t. ve d. 11- 311 •s le s- ie er ve gestekl 40gul- i aim de mine op- erf-depot 12 gul- van de t, te it- n. le k en en le- in d- r, 4, 311 en n- •r. pig bestuur ontbonden zijnde, zijn de leden der hoofd-commissie benoemd zoodat de instelling thans eenen geregelden loop heeft en men bij voortdurende en steeds toenemende belang stelling het vertrouwen mag voeden, dat zij eene bescheidene plaats zal innemen naast zoo vele weldadige inrigtingen in Nederland. De Slaals-Courant geeft nu liet bedrag op der liefdegaven ontvangen tot leniging der rampen veroorzaakt door den watersnood in 1850. Daaruit zien wij dat er aan de huizen der ingezetenen gecollecteerd is 195,553.66* FRANKFORT, 10 Maart, van het karneval hebben er plaats gehad die zeer ernstige verwikkelingen met Frankrijk na zich slepen kunnen. In eene openlijke maskerade, weidde president der Fran sche republiek door eenen op eenen wagen ge plaatsten aap voorgesleld. Daarbij werd levens een schimpdicht rondgedeeld, waarin de Fran- schen voor ezels werden verklaard omdat zij zich aan den tegenwoordigen staat van zaken onderwerpen. Onderscheidene Fransche officie ren die ooggetuigen waren van deze beleedi- ging de Fransche nationale eer, onder het oog der policie aangedaan konden slechts met moei te leruggcboudeii worden om zich hierover dadelijk voldoening te verschaffen. Zij brasten zulks ter kennis van den prefect te Colmar, die zich gehaast heeft, de Fransche regering hiervan te onderrigten. LONDEN, 9 Maart. De liandelsvereeniging van Manchester heeft II. maandag, onder het voorzitterschap van den mayor dier stadsir John Potter eene meeting gehouden om over den tegenwoordigen stand van zaken te beraad slagen. Na eene wijdloopige discussie is de vol gende motie aangenomen De vereeniging innig overtuigd dat de in voering van liet stelsel van handelsvrijheid krach tig heeft bijgedragen tot de verbetering van den maatschappelijke!! toestand des lands protesteert ten sterkste tegen elke poging, strekkende, om eene wijziging te brengen in de handelsstaat- kunde, welke sedert de laatste jaren gevolgd is. De vereeniging kleeft de meening aan, dat eene terugkeering tot de beschermende regten slechts tijdelijk zou zijn, en dat elke poging, tot de herstelling dier regten aangewend slechts aan leiding zou geven om de opgewondenheid te doen voortduren dat overigens de staat van onzekerheid ten allen tijde schadelijk is geweest voor handel en nijverheid. Om deze beweegre denen wendt zich de vereeniging eerbiedig tot het gouvernement van II. M. om eene duide lijke verklaring, aangaande zijn toekomstig han- delsstelsel. De vereeniging heeft vervolgens besloten om eene petitie waarin de bovenvermelde inzigten zullen worden uiteengezet aan de beide parle- mentshuizen te zenden en dat dezelve aan den heer William Brown voor het lagerhuis en aan den hertog van New-Castle voor het hooger- huis zal worden ter hand gesteld. De nationale inschrijving voor het verbond tegen de graanregtenle Manchester, bedroeg gisteren 40,000 p. st. PARIJS, 7 Maart. als Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Ilolland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg Men schrijft uit ’s Gravenhage Cour, van 12 dezer: Gisteren morgen heeft de heer De Man ge durende de redevoering van den heer Van Hall een toeval in de kamer der staten-generaal ge kregen men heeft hem dadelijk zoo veel mo gelijk door geneeskundigen die leden der ka- en per rijtuig naar Men is bezig met de in ventarisatie der nalatenschap van wijlen den maarschalk Soultwelke 25 millioenen francs bedraagt. Maarschalk van ten tijde van Napoleon was postje |j belooft zoo veel en velerlei kunstgenot dat wij met verlangen het programma tegemoet zien. Wij gelooven dat het in de laatste helft van de maand Mei zal plaats hebben. AMSTERDAM, 13 Maart. Op gisteren, om streeks één ure, is de eerste ijzeren buis voor de duin-waterleiding in bet bijzijn van den beer C. K. de Geus, opzigter der stedelijke werken te Haarlem, door den heer Aird aan nemer in den grond gelegd aan de Leydsche- vaart te Leyduin onder luid gejuich van al de aanwezige beambten der maatschappij. Al het werkvolk is daarna feestelijk onthaald. Gisteren hebben wij gemeld, dat de twee de kamer art. 1 der conceptwet, tot heffing eener belasting op de renten heeft aangeno men met 33 tegen 31 stemmen. Per telegraaf ontvangen wij te half 3 ure het berigldat art. 3 der belastingwet op de renten bevattende de uitvoeringis verwor pen met 35 tegen 29 stemmenwaarna de minister de wet heeft ingetrokkensoo ook die nopens de brandstoffen. De discussie over de overige belastingwetten zal nader worden bepaald. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Stad SNEEK, Gelet op de missive van den Commissaris des Konings in Friesland van den 9 Maart 1852, 2de afd.^_ no. 427 Brengen door deze ter algemeene kennis, dat, ter meerdere aanmoediging van de werving van Nederlanders voor de dienst in de Over- zeesche Bezittingenhet handgeld, hetwelk, volgens eene bekendmaking van den 19 Maart 1851 voorloopig op 20 gulden was i thans weder tot het vroeger bedrag van den is terug gebragt van welke som belanghebbenden al dadelijk vóór h zending naar het koloniaal w den zal kunnen worden uitbetaald. En zal deze worden afgekondigd en aange plaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 13 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. T13 CU E. Ter ordonnantie van Dezelveti Hlf.A. 'en in de Wiel Daar de bewoners reeds te warenis de brand eerst van buiten zagen ont- ■en was en men- ongeklecd als zij nier zijn, hulp toegebragt zijne woonplaats vervoerd. In de Beijersche kamer van afgevaardigden kwam onlangs het budget voor onderwijs en eeredienst in behandeling. Onderscheidene spre kers voerden over eerstgenoemde aangelegenheid het woorden menige belangrijke aanmerking werd in het midden gebragt. Zoo wasonder anderende heer Hamm (onderwijzer) tegen de vermeerdering van inrig tingen van onderwijs en opvoeding voor vrou wen. Er zijn beweert bij volksscholen en meer behoort de staat hierin niet te doen. Opvoedings-inrigtingen voor jonge dochters ge ven gewoonlijk slechte resultaten. De meisjes houden zich daarin bezig met de beoefening der schoone kunsten met de letterkunde lossen ingewikkelde raadsels op enz. enz. Maar een eenvoudig aanteekening-boekje voor de huishou ding aan te leggen dat kunnen zij gewoonlijk niet. Zij kennen de bloemenspraak en niet de tafelgroenten, Zij lezen reisbeschrijvingen en studeren in Humboldts Kosmos maar het Augs- burger keukenboek is baar onbekend. Zij lezen romans doch liet oude goede boekje van Salz man n over de opvoeding der kinderen bleef haar vreemd. Zij leeren de zwaarste opera-me- lodiën neuriën maar het eenvoudigste wiegelied kunnen zij de lieve kleinen niet voorzingen. De spreker oogstte toejuiching voor zijne iro nische hoewel niet geheel juiste schildering der meisjes-kostscholen. ’s GRAVENUAGE 13 Maart. De heer W. P. de C. Vrugt, hof- en kamerzanger van wij len Z. M. koning Willem II, heeft alhier een concert willen geven met verwondering wij zouden bijna zeggen met verontwaardiging vernemen wij dat zijn plan schipbreuk heeft geleden uithoofde liet bedrag der inteekening de onkosten niet heeft kunnen bestrijden. Wij gevoelen zeer diep deze weinige belangstelling die dezen vaderlandschen kunstenaar heeft moe ten treffenZondb. AMSTERDAM, 12 Maart. Wij verheugen ons heden op nieuw met een enkel woord mel ding le kunnen maken van liet aanstaande Rem- brandts-feestdaar wij vernemen dat men se dert eenige dagen verbazend groote ramen, met schilderdoek bespannenaan sommige ateliers bezorgen zag en die voor het Rembrandts-feest bestemd waren. Maar niet alleen onder de kunstschilders heerscht groote geestdrift voor dat feest op het gcheele gebied der schoone kunsten heeft zich deze naar wij vernemen uit gebreid. Men spreekt van muzijkale composi tion door de voornaamste toonkunstenaars van ons land; van dichtwerken onzer meest gevierde poëten van aanbiedingen tot medewerking van maatschappijen en vereenigingen aan toon- en zangkunst en welsprekendheid gewijd. Het feest SNEEK 16 Maart. Sedert onze laatste op gave van den 9 dezer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 33 runderen we gens de longziekte, gestorven of afgemaaklzoo dat het getal thans bedraagt 919. Zondag 11., ’s avonds ongeveer 9 uur is er brand ontstaan in de boerehuizingebewoond door Ti t te Ottes Boustra geleg nabij Bakhuizen. bed en ingeslapen door anderen die het dekt, toen dezelve het dak uitgeslagi reeds groote vorderingen gemaakt had. De schen zijn er uitgekomen zoo het bed verlieten doch genoegzaam al de goe deren granen hooi en 44 stuks rundvee be nevens 4 paarden zijn door den brand verteerd. HH. MM. de koning en koningin hebben van den bouwman J. Goeijenbier, te Waterin gen, ten geschenke ontvangen nieuwe aardap pelen welke uit den kouden grond zijn voort- gebragt. De correctionele kamer der arrond.-regt- bank te Rotterdam heeftdezer dagen, den bur gemeester eener nabij liggende gemeente veroor deeld tot 8 boeten, ieder van duizend gulden, of, bij onvermogen, tot eene gevangenisstraf van één jaar, ter zake dat hij, als ambtenaar van den burgerlijken stand, in acht huwelijks- acten geene melding had gemaakt van de om standigheid dat door de bruidegoms aan de nationale militie was voldaan. De regtbank heeft overwogen, dat deze omstandigheid moet blijken uit de aclen zelven en dat het er niets toe doetdat later het bewijs wordt geleverd dat de bedoelde bruidegoms werkelijk aan de natio nale militie hebben voldaan. In de onlangs gehoudene derde algemeene vergadering van de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging Nederlandsch Mettragis verslag 'gedaan van den stand van zaken, en het aan vankelijk gedrag der jongens, die geplaatst zijn. Op den 18 December des vorigen jaars werden de eerste kweekelingen opgenomen. Thans be loopt hun aantal 26, namelijk, l uit Maastricht 3 uit Arnhem, 2 uit Zutphen, 1 uit Utrecht, 1 uit Dordrecht, 1 uit Rotterdam, 2 uil ’sila ge, 1 uit Nijmegen, 1 uit Gorinchem, 1 uit Harlingen, 2 uit Doesburg, 2 uit Leyden en 8 uit Amsterdam zoodat twee familie-woningen bezet zijn en eene derde eerstdaags betrokken wordt. De directeur is de heer J. W. Schlim- mer vroeger hoofdouderw ijzer. Het toezigt over den landbouw is opgedragen aan den héér IJ. Konijnenburg en twee huisvaders zijn in de familie-woningen en bij den veldarbeid met het bestendig toezigt over de kinderen belast wier ijver en gedrag tot hiertoe over het alge meen gunstig genoemd mag worden. Het voorloopig bestuur had op den 18 Ja nuari) 1). met commissarissen op Rijsselt eene vergadering gehouden en het financieel beheer aan commissarissen overgedragenhet voorloo- 12,445.50 21.366.12 56.811.84 54,980.17 7.654.28 10,958.45 k 7.216.86 8.042.43*. 8,182.04 2.325.82 5,570.14’- aan de Amst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1