NIEliWS- EJi ADVERTENTIE- u r BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEBEKT SNEEK. 41 1852. No. 23. ZATURDAG 7de Jaargang. BINNENLAND. te- iu BUITENLAND. :e- n, de ;de ra te rm en ll, ot- k, ro- vd en en. >n E.?Z I SNEEKER t ten leu van deren de haring rogge) i gpde- 18 an op 54 38 16 en ■der ene der eze erk aar- is zen ige- -n nde er, ene ner an- ene st a ar ior- hct be- uit /an iro- >m- rs, iar- a, '8, Ir an w. end van bet ton- is ingetrokken.” Men schrijft uit Fries van het In Baden belooft van dit werkje winstgevende!! tak F9’ I :8|i 8i 12 i8| voor van cul- i dat, omtrent de afkondi- van algemeen bestuur 4) van het koloniaal batig BEKENDMAKING. Bij de heropening der zomerdienst, welke op maandag den 22 dezer zal aanvangen worden de uren wanneer het Postkantoor voor het pu bliek is opengesteld, gewijzigd als volgt: van 6*- tot 9 uur des morgens, van 10*- des mor gens tot l uur des middags van 3 tot 5 uur des namiddags, en des avonds van 7 tot 8 uur. Gedurende de opening van het kantoor kan men zich voorzien van postzegels voor gefran keerde brieven, welke, gelijk de ongefrankeerde brieven, in de bus kunnen worden geworpen. Sneek 19 Maart 1852. De Directeur van het Postkantoor te Sneek ESSER. FRANKFORT, 13 Maart. Wij hebben reeds vroeger gewag gemaakt van de reis, door den heer Schwal op last der Badensclie regering, door de Nederlanden gedaan ten einde de aankwee- king en behandeling van den tabak in dat rijk van nabij gade te slaan. De door hem gedane waarnemingen zullen, naar wij vernemen eerst daags in druk verschijnen, men zich vele voordeelen dien nieuwen en tuur. De aandacht is hier algemeen gevestigd op de berigten van de grenzen waar zich gewig- tige gebeurtenissen schijnen voor te bereiden. Behalve in Bosnië, heerscht mede eene groote gisting in de Donau-vorstendommen. Men houdt bet er algemeen voor, dat eene vreemde magt daarbij de hand in het spel heeft. BERLIJN, 13 Maart. De prins van Pruissen heeft gisteren de deputatie van de eerste kamer ontvangen. De prins heeft daarbij bepaaldelijk te kennen gegeven dat de stand van zaken in Frankrijk het mobiel maken van het leger, in bet volgende of weliigt nog in dit jaarzal ver- eisclien hij heeft er voorts op aangedrongen dat het ministerie van oorlog op alle mogelijke gebeurtenissen in Frankrijk steeds met ernst het oog zal houden. PARIJS, 13 Maart. De laatste maarschalk van Frankrijkdie nog door Napoleon benoemd hare belangrijkheid als voedingsmiddel niet meer zoo veel gewigt is als vroeger, en ten an- aan de reformatie. Vóór dien tijd was een belangrijk voedingsmiddel vooral op de talrijke heilige- of vastendagen om die visscherij te begunstigen werden dan ook voor al in Engeland meermalen de vastendagen ver meerderd. Na de kerkhervorming kon die viscli geen gedwongen voedingsmiddel meer zijn en moest derhalve in gebruik verminderen, en die zoogenaamde groote visscherij minder winstge vend worden. Eindelijk voerde spreker menig vuldige bewijzen aan dat in vroegere tijden ook in andere landen deze visscherij en de han del in gezouten haring eene aanzienlijke uitge breidheid had, ter wederlegging van de gewoon lijk aangevoerde oorzaak van het verval onzer visscherij namelijk de concurrentie van andere landen. Deze concurrentie bestond vroeger even zeer als thans en zoo wij ten dezen opzigte bij andere volkeren achterstaan moet dit voor namelijk worden toegeschreven aan onze wetge ving op de visscherij. Het Zondagsblad schrijft uit Zelhem: De buitengewoon zachte winter moge vooral voordeelig geweest zijn voor de brandstollen enz. van een veel grooter belang is het te kun nen melden dat hij zijnen voordeeligen invloed in dubbele mate heeft uitgeoefend op den land bouw eene der hoofdbronnen van Nederlands welvaart. Indien men het winterkoren (tarwe en in het zoogenaamde graafschap Zutplien slaatmoet men zich verwonderen over de thans reeds zich vertoonende groeikracht. De koren velden doorwandelende zoude men zich ver beelden eene maand verder in den tijd te zijn. Hoogst voordeelig (het moge den stedeling vreemd in het oor klinken) was voor den landbouw de onlangs plaats gehad hebbende vorst zij zui verde den grond van schadelijke gewassen en insecten terwijl zij het winterkoren in zijne groeikracht stuitte. Een oud Geldersch spreek woord zegt: Een in- (terug) houdende Maart Is geld waard.” De landbouwer alhier treedt intusschen onder de streelendste vooruitzigten de lente in. Men schrijft uit Harderwijk, 13 Maart, aan de Minst. Courant Met klimmende belangstelling verbeiden wij den dag van 30 Maart aanstaande den dag waarop waarschijnlijk zal worden beslist, wat van deze vroeger zoo nijvere streken thans moeraspoelen moet worden. Op dien dag toch zullen de staten van Overijssel de zaak der Stu wen in de Vecht voor de ontworpene kanalisa tie en der Dedemsvaart in overweging nemen. Men zal dan de plaatsen aanwijzen waar de stuwen zullen gelegd worden en de sommen daartoe noodigin vereeniging met de kanaal maatschappij bepalen. Hoe zullen de staten van Overijssel zich ge dragen hetgeen zij tot nog toe voor ons de den was weinig, in vergelijking van andere oor den dezer provincie met name Twenthe. De Staten uit dat kwartier zijn ons meestal zeer vijandig vooral wanneer men de belangen der Dedemsvaart en die van Coëvorden en Ilanno- vbr met de onze in overeenstemming wenscht te brengen, en dit is toch zoo natuurlijk. Wij hopen, dat de staten allen zullen door drongen zijn van den geest van onpartijdigheid en van de zucht, om eenen verwaarloosden hoek der provincie in voorregten te doen deelen waarop dezelve aanspraak heeft, en die der ge- heele provincie tot voordeel zullen zijn. De pogingen, om de zestig ongelukkige werklieden onder de ingestortte kolenmijn bij Bergen in Henegouwen bedolven te redden zijn opgegeven. Verschrikkelijk is de gedachte aan den toestand dier lieden. Zijn ze nog in leven en zoo ja hoe is hun leven Ontzettende onzekerheid voor de vrouwen en kinderen en betrekkingen dier rampzaligen. Zij zulleil hunne echtg'enooten vaders en bloed verwanten wederzien als lijken 1 Onvoorzigtig- lieid was de oorzaak vah deze verschrikkelijke ramp. Die haar beging doodde zich en met zich zestig meiisclien 1 Welk eene les lot SNEEK 19 Maart. In het Weekblad van het Regt van 15 dezer komt een vonnis voor tegen den tapper N. Fregeres I.B.zn. te Amster dam. Om het hoog gewigt der zaak is het van belang, dat aan dat vonnis de uitgestrektste bekendheid worde gegeven en is liet dan ook uit dat oogpunt, dat wij hetzelve hier korteling mededeelen. Gedachte tapper had, in den nacht van 28 op 29 September des vorigen jaarsgeweigerd op vordering van de policie eenen drenkeling in zijne tapperij op te nemen en te laten ver blijven te dier zake is dezelve bij vonnis van 4 Fehr. II. gewezen bij het IVde kanlon- geregt te Amsterdam, veroordeeld tot eene geld boete van ƒ25 en de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Aan het provinciaal geregtshof van land was dezer dagen liet personeel openhaar ministerie geheel onvervuld. Thans deelt de Slaats-Couranl de benoeming mede van den heer mr. A. Ypeyofficier bij de arrondissements-reglbank te Leeuwarden lot advocaat-generaal bij genoemd hof. Dr. M. C. Verloren, te Utrecht, hield de zer dagen in het Natuurkundig Gezelschap al daar, weder eene verhandeling over den haring en sprak over de geschiedenis der haringvissche- rij. Hij weêrlegde het gevoelen dat de haring in het voorjaar uit de Ijszee zou komen en zuidwaarts trekken. Daar bet zouten van den haring eeuwen vóór Beukelszoon bekend was, trok hij zijne uitvinding in twijfel. In Frank rijk kaakte Uien ook reeds haring zeker meer .dan 60 jaren vóór de uitvinding van Beukels zoon. Het is echter mogelijk dat bij het ka ken of zouten verbeterd kan hebben of althans liet eerst bij öns heeft ingevoerd. De geschie denis der liaringvisscherij voor Nederland dag- teekent van 1163; in 1640 werden 700 buizen uitgezondendoor Enkhuizeii alleen 400. De reden van de groote vermindering van die vis scherij werd door déti spreke!- tofegesch reven aan bet mindere verbruik thans dan vFoegëVten gevolge van de meerdere Uitgebreidheid der scheepvaart, landbouw en veeteelt, waardoor voorzigtigheid voor de 30,000 arbeidersdie werken in de mijnen van Henegouwen De senaat der stad Bremen heeft het ver zoek der burgerschap om een voorstel in over weging te nemen lot afschaffing der belasting op rogge en roggemeel van de band gewezen. De burgerschap wenschte ook, dat er maatregelen werden genomen lot ondersteuning van den groe ten nood der behoeftige klasse, die gewoon is verdiend brood Ie eten, en nu door gebrek aan werk zich liet gebruik van vele noodzakelijke levensbehoeften moet ontzeggen. Dit laatste is wel opmerkelijk tegenover den bloeijcnden handel te Bremen waarvan zoo dikwijls eene verrassende schilderij wordt opge hangen. De berigten uit Spanje blijven zeer ongun stig. De regering doel nu en dan eenen iucon- slitutionnelen zijsprong en benoemt en ontslaat bijna eiken dag ambtenaren Aan den adel die reeds meer titels heeft dan een gewoon mensch kan onthouden, is nu ook weder het, sinds onlieugelijken tijd afgeschafte seignor toe gevoegd. In vroeger lijd mogt ieder die bena ming dragen als hij een jaarlyksch inkomen had van 6000 francs rente. AMSTERDAM, 16 Maart. Heden ontvangen wij uit ’s Hage het volgende telegrafisch berigt s De tweede kamer der stalen-generaal heeft heden het wets-ontwerptot uitgifte van tien millioen muntbiljetten aangenomen. De voordrag! tot vermindering negeld der zeeschepen AMSTERDAM, 17 Maart. ’s Gravenhage De minister van binnenlandsche zaken zal nog vóór het einde dezer week (weliigt morgen) een uitstapje doen naar Duitschland. De afwe zigheid van Z. Exc. zou echter van zeer kor ten duur zijn. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal op gisteren is bepaald dat op dohderdag aanstaande zal worden beraadslaagd over liet wetsontwerp betreffende het zegelregt, en op vrijdag daaraanvolgende over het wets ontwerp betreffende het regt van patent. Na afloop der beraadslagingen over laatstge noemd wets-ontwerp, zal achtereenvolgens wor den overgegaan tot de beraadslagingen 1) over het wets-ontwerp betreffende den accijns op liet gedistilleerd 2) over dat rakende den accijns op liet zout3) over ging van maatregelen over dattot regeling slot. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat op woensdag den 21 April aan staande des voormiddags van 9 tot des namid dags 1 uur, op het Gemeente-huis alhier, zal worden gehouden de vergadering tot het kiezen der leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrijken waarvan de vestiging in deze Gemeen te is bepaald bij ’s Konings besluit van den 18 February jl.no. 67 dat de lijst der kiesge- regtigden voor een’ ieder ter inzage ligt op de Secretary dezer Gemeente en dat de bezwaren tegen deze lijst gedurende acht dagen te reke nen van heden bij bet Gemeente-bestuur kun nen worden ingeleverd. Eu zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 20 Maart 1852. Burgemeester en Wet houders v oor no eind S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven IIAGA. RANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1