NIEUWS- EN AOVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AHIIONDISSE11ENT SNEEK. 'I I den 24 Maart. L 2 WOENSDAG /1I 4 si: II BINNENLAND. geplakt /I 3t BUITENLAND. ?n 2J op de in :n schepen, als: terdam 10 Bij vonnis :n er n i! d n t- >r >r :r n t. 01 «11 2; 9 r‘. ÓJ 011 5’ 8; 1>A t ef in 22 an- ;2«. pd. 3* 9} n. i, a- 1- I til I, ar t, i e- 1 uitgang geen gevaar telegrapbische en Amerika in den van den telegraaf onder de SNEEK 23 Maart. Sedert onze laatste op gave van den 16 dezer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeelop nieuw 25 runderen we gens de longziekte, gestorven of afgemaaktzoo- dat het getal thans bedraagt 944. Naar men verneemtzal de heer Ypeij die, ten gevolge zijner benoeming totadvocaat- generaal bij het prov. geregtshof in Friesland, ophoudt lid van de tweede kamer der staten- generaal te zijn doch die als zoodanig herkies baar was, zich niet wederom verkiesbaar stellen en als lid der tweede kamer aftreden. II. M. de koningin-weduwe vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik', heeft haar jaarlijksch bezoek op den 17 Maart (den sterfdag van Z. M. Willem II) in den vorstelijken grafkelder, in de Nieuwe Kerk te Delft, gebragt; na eenige oogenblikken in dezen vertoefd te hebben zijn de vorstelijke personen naar ’s Gravenhage te ruggekeerd. Door de Nederlandsche Handel-maatschap- pij zijn bevracht geworden de voor en voor van Men spreekt veel van zou be- zoo al geen medepligtigen had. Eenige dagen ge- men huurde iemand de Calle del Lobo en be- Twee dagen den eige: WEENEN, 15 Maart. Er is sprake, dat de in 1846 begonnen proefneming eener regstreek- sche stoombootdienst van Amsterdam naar Wee nen eerlang zal voorlgezet worden. HAMBURG, 15 Maart. Dezer dagen zag men alhier, gedurende beorstijd, twee tamboers van de stedelijke schutterij in hunne montering op de beurs verschijnen die gedurende tien minu ten de trom roerden daarna plaatsten eenige werklieden die hen vergezelden een zwart bord boven den hoofdingang van de beurs, waarop met witte letters de naatn van een Ilain- burgsch koopman geschreven was die zijne be talingen geschorst, daarna de vlugt genomen en zijne zaken in de grootste wanorde achtergelaten bad vervolgens werd na het plaatsen van het bord gedurende twee ureneene der beurs klokken, de zoogenaamde schandklok geluid. Deze drie straffen welke men bier noemt de «executie van een frauduleus bankroetierzijn bevolen bij eene wet van de 14de eeuw toen het Hanzestisch verbond zijnen hoogstee trap van bloei had bereikt. Toenmaals werden bovendien de brieven, waarbij bet burgerregt en het regt tot drijven van koophandel werd verleend door -- Het bord zal drie één dag op bovengenoemde plaats BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te wetendat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 11 Maart 1852 onder no. 12, is ingetrok ken en buiten effect gesteld de Verordening op de invordering der Plaatselijke Belastingen van de Gemeente Sneek vastgesteld in de vergade ring van den 2 October 1851. En opdat deze kome ter algemeene kennisse, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 20 Maart 1852. Burgemeester en IK el houders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. tusseben de partij van Narvaez en die van Es- parlero eene toenadering te bewerkstelligen. LONDEN, 14 Maart. De Glasgow Post be helst het volgendewaarin sprake is van een oud-gedienden kapitein van eene geheel nieuwe soortwelke niets gemeens heeft met dc oude bevaren zeelieden der koopvaardijvloot: Onder de talrijke schepen, die in de vorige week door tegenwind teruggehouden werden in de haven van Lambash eiland Artan (Schotland) bevond zich de oude brik Cloelusdie sedert zeer lan gen tijd wordt bestuurd door eene jeugdige en aardige vrouw, Betsy Miller genaamd, dochter van den overleden reeder en handelaar in scheeps timmerhout William Miller. Miss Betsy ver vulde, nog zeer jong zijnde, op verscheidene schepen van haren vader de fupetiën van su- per-carga en opmerkende hoe de kapiteins hun ne werkzaamheden verrigten bekroop baar de lust, om zelve een vaartuig te commanderen. De vader voldeed aan dezen zonderlingen wensch zijner dochter en vertrouwde haar het bevel over de Cloelus toehetwelk zij tot den liui- digen dag heeft behouden. Zij heeft op hare verschillende zeetogten verscheidene stormen doorgestaan waarin menig gezagvoerder van het mannelijk geslacht zijn schip op de klippen heeft zien vergaan. De houding van miss Betsy op het achterdek gedurende de geweldigste windvlagen zoude zelfs een’ admiraal tot eer verstrekken. Wij moeten er bijvoegen, dat, gedurende den langen tijd, dat deze jeugdige vrouw ter zee reist, geen man der equipage, geen stuurman die onder bare bevelen stond ooit anders dan met den grootstee eerbied tot baar heeft durven spreken. De Cloetus is zeer bekend in de havens van BelfastDublin Cork enz. Deze brik heef; zich dikwijls in onze oor den vertoond en de ruwe zeelieden der Hoog landen noemen dezelve vertrouwelijk het schip met de she-caplain (vrouwelijke kapitein). LONDEN, 15 Maart. Sedert eenigen tijd is er spraak geweest van eenen telegraaf onder de Atlantische zee benen naar Noord-Amerika. Ve len hebben dit plan voor eene hersenschim aan gezien maar het wetenschappelijk tijdschrift Athenaeum houdt het voor uitvoerbaar en hoogst belangrijk. Het meent, dat het voor 500,000 dollars tot stand zou kunnen gebragt worden maar al kostte bet ook twee millioenen zoude het toch de grootste en nuttigste onderneming zijn die ooit lot stand gebragt is. De draad door de lersche zee tot een punt aan de zuid- weslelijke kust van Ierland getrokken zoude naar het naaste punt op het vaste land van Noord-Amerika (Halifax) eenen weg van ruim 2000 Eng. mijlen hebben te maken. Met gutta pgreha omlegd en bovendien door zijn in water onverstoorbaar bennep-omkleedsel volkomen be veiligd, zoude hij in den stillen zomer door voorzigtige en ervarene zeelieden kunnen gelegd worden hetgeen dan dag en nacht zonder tus- schenpoozen zoude kunnen geschieden en wel bij gewone stoomvaart. Eens in de diepte neêr- gezonken zoude de draad veilig zijn als men de voorzigtigheid in acht neemt, om tot punt van uitgang en einde steile kusten te kiezen waar geen gevaar is van ankers. Wat zoude eene telegrapbische verbinding tusschen Enge land en Amerika in den weg staan? Doormid del van den telegraaf onder de zee door, staat Engeland reeds in verkeer met Frankrijk en alle voorname steden van Europa. Wicrd bij deze verbinding de linie op Halifax gevoegd en de gemeenschap, die zich uit deze haven naar alle deelen der Vereenigde Staten uitstrekt, dan zou de halve wereld door de tooverdraden omgord zijnen de nieuwsbladen van Nieuw-Orleans b. v. zouden in staat zijn de gebeurtenissen te melden, die den nacht te voren in Italië, 8000 Eng. mijlen verhadden plaats gehad en in Duitsche dagbladen zoude men heden lezen wat gisteren in Mexico geschiedde. LONDEN, 18 Maart. Gisteren avond hielden de gemeenten zich bezig met eene wet op het onderwijs, naar aanleiding van talrijke verzoek schriften uit Manchester en Saltford. De eerstgenoemde plaats stelde daarin grootbelang, dewijl die stad eene menigte kinderen bevat. Bij het bezoek der koningin aldaar, werd zij verwelkomd door tachtig duizend kinderen, die navolgende 22 Amsterdam 11; voor Rot- Middelburg 1. het kantongeregt te Deven ter, dd”. 15 Maart jl.zijn II. J. letterzetters- leerling en S. L. bakkersleerling, beide wo nende te Deventer wegens het spelen met cen ten op de straat binnen Deventer, veroordeeld ieder in eene gevangenisstraf van éénen dag en solidair in de kosten. Uit Ulrum wordt gemeld, dat van uit dien omlrek op den 8 dezer weder 15 personen naar Noord-Amerika zijn vertrokken welke nog door 24 anderen binnen kort zullen gevolgd worden. Nadat dc berigtgever eene opgave van die per sonen heeft gedaan als welke meerendeels dag looners zijn vervolgt hij «Onder dc daglooners hoorden wij, bij hun ne opgegevenc reden van vertrek klagten aan keffen over geringe verdiensten als genietende slechts een daggeld van 30 centzijnde nog niet eens zooveel als de prijs van 3 Nederl. ponden roggebrood en inderdaad wanneer des daglooners vrouw, met 3a 4 kinderen be zwaard de huishouding met 36 stuivers week geld moet besturen en zij zal van de meer dere verdienste bij den zomer de huishuur op leggen en de uitgaven bestrijden voor eetwaren tegen den winter, kleederen schoenen, turf, olie kosten voor volstrekt noodige gereedschap pen-, schoolgelden en andere onvermijdelijke uitgaven dan moet men zich verwonderen hoe zij in hunne armoede nog rond komen en geen wonder dan ook, dat, bij de lage daghuren en den druk der accijnsenhet pauperismebij oenen zoo welvarenden stand van landbouwers in bijna alle dorpen en gehuchten onzer pro vincie onder ambachtslieden kramers en dag looners hand over hand toenemende is. Daarentegen wordt in de brieven van vroe ger naar Amerika vertrokken landverhuizers hoog opgegeven van de ruime verdiensten van het werkvolk aldaar, waarvan wij brieven gelezen hebben die bij overmaking van bet benoo- ctigde geld voor uitrusting en reiskosten hunner achtergeblevene familie, het verhuizen naar nieuwe wereldvol bloei en beweging aanne melijk maken. Mogten zij zich in hunne hoog- beulshanden verbrand, maanden en blijven. MADRID, 12 Maart. eene gebeurtenis, die, zoo ze waar is, wijzen, dat Merino, ten minste aanhangers leden zoo verhaalt een appartement in taalde een once goud vooruit, daarna bragt hij den sleutel aan den eigenaar terug onder voorgeven dat hij het vertrek niet meer gebruiken kon. Toen men in het vertrek kwam vond men het geheel met zwart behangen en in het midden een katafalk om ringd door brandende waskaarsen. De katafalk prijkte met het het opschriftter gedachtenis van Merino. Behalve deze gebeurtenis worden nog andere verhaald die een dergelijk karakter dragenmaar welke door de censuur zorgvul dig uit de dagbladen worden geweerd. Zij boe zemen velen ongerustheid in en een der dag bladen behelsde dan ook dezer dagen eene op roeping aan alle partijen, ten einde zich aaneen te sluiten en zich rondom den troon te scharen. Er zijn, zoo men zegt, stappen gedaan, om gespannene verwachting niet teleurgesteld vin den 1 In de vorige maand bad in de omstreken van Petersburg, bet volgende voorval plaats. Een gezelschap aanzienlijke personen vereenigde zich tot eene beerenjagt. Een groote beer ver schijnt en nadert een’ der deelnemers den lieer De Vogué secretaris der Fransche ambassade, op scliots-afsiand. Hij vuurt en wondt het dier. De grimmigheid van eenen gekwetsten beer is bekend. Het woedende dier valt op een’ nabij slaanden jager aan en werpt hem ter aarde. De heer De Vogué die geen tweede lading meer op het geweer had, valt, om den jager te redden den beer met zijnen hartsvanger aan en brengt hem eenen geweldigen stoot toe welke ongelukkigerwijze niet doodelijk was. De nog woedender geworden beer wendt zich nu van den onder zijne klaauwen liggenden jager en valt met ontzettende kracht den heer De Vogué aan. Tot geluk van dezen, die met moed eenigen tijd met den beer kampte snelde de baron Van Bylandtsecretaris van liet Ne- derlandsclie gezantschap, toe, zette den beer den loop zijns geweers achter het oor en gaf vuur. Doodelijk getroffen viel liet dier neder, en de heer De Vogué was van eenen zekeren dood gered zijne wonden zijn niet gevaarlijk ook den jager, die ernstiger gekwetst is, hoopt men in hel leven te behouden. GRONINGEN, 18 Maart. Men verneemt, dat de breede kerkeraad der Nederduilsche Her vormde gemeente alhier, dezer dagen, gelijk reeds door zgo vele anderen geschied is, zijne klagten en bezwaren heeft ingediend aan de tweede kamer der staten-generaal betreffende de bekende voorgedragene armenwet. i I SNEEKER ef e- e-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1