JI1VEIITENTIML1D VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN IL 1852. No. 25. den 27 Maart. ZATURDAG J i VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK i BUITENLAND. BINNENLAND. J - e SNEEKER r i L* j plakt I 1 ni in ia tuur Hollandsche Kolonie omslagen van sommige straten I deed i den Hemdijk. Oosterwolde. 1 t t- :t t- e n r- k n zijne vetsmelterij. voor de benoeming ingebragt en I. om benoemd te de pl. belastingen. om eene deur in van het 0. B. Wees- van aanbeveling van en 7 H7el houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. kunsten dat deze wel 50 miilioen Zoo vond men ook sclirifte- giften aan fatsoenlijke behoef- van 20 millioenen Men zegt in 1848 moeite is gedaan om die be wijzen door de vlammen te vernietigen docli dit mislukte, en als die bewijzen thans het licht eens zage.n zou menigeen verwonderd en me nigeen beschaamd staan. PARIJS, 21 Maart. Gelijk vroeger is mede gedeeld zijn er niet alleen een aantal personen door het gebruik van ciderwijn ongesteld ge weest maar zelfs velen aan de gevolgen daar van gestorven. Gisteren is wederom eene vrouw van 48 jaren in de rue Popincourtten huize van haren zoon, een’ wijnkooper, na het ge bruik van eenige glazen van dien vervalschten wijn overleden. PARIJS 23 Maart. De Italiaansche dagbla den deelen een belangrijk nieuws mede het welk zoo al niet in al zijne bijzonderheden toch wel wat de hoofdzaak betreftniet on waarschijnlijk is. Zij verzekeren namelijk, dat BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen hiermede ter kcnnisse van alle Veehouders, binnen deze gemeente, dat de waardering van hun Vee, voor de hef fing der belasting over 1852, door de benoem de deskundigen TJEERD HOEKSTRA en JELLE RIEMERSMA zal plaats hebben tusschen den 26 Maart April e. k. En zal deze worden afgekondigd en aange- 1 zoo als gebruikelijk is. Sneek den 26 Maart 1852. Burgemeester en MAANDAG DEN 29 MAART 1852, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Kunstweg tusschen Bolsward en Harlingen. Bezwaren tegen de kiezers-lijsten door Mr. M. van Heloma J. F. Martin C. C. Erbé. Kohieren van en Perkshaven. De paardenmarkt. Een brief van de Voogden huis betrekkelijk eene lijst eenen boekhouder. Verzoek van T. Sevensma om stads grond in grond pacht. Idem van S. Nauta om benoemd te worden tot boekhouder van bet 0. B. Weeshuis. Brief van den heer I. Wouters waarbij de zelve zijn ontslag neemt als Wethouder. Rapport van Burgemeester en Wethouders omtrent den grond in het boschje. Besluit betrekkelijk de veemarkt te Pingjum. Het opmaken van eenen staat van de eigen dommen. Verzoek van K. de Jong, worden lot ontvanger van Idem van Sjoerd Jaasma een stek. Brief van 0. Verwerover Rapport van de commissie van ambtenaren en bedienden. Idem voor de begrinding van Idem voor het beurtveer van Idem voor dat van Noordwolde. AMSTERDAM 23 Maart. De Fransche Mo- niteur laat nog altijd wachten op de belangrijke decreten die zoo men beweertin de Elysée- sche portefeuille gereed liggen. Intusschen heb ben wij de laatste week van des presidents dic tatoriale magten bet wordt tijd, dat hij zich haaste indien hij iets gewigtigs wil spreken en doen zonder de bemoeijingen van delibereeren- de staats-ligchamen. Voor ernstigen tegenstand behoeft bij echter niet beducht te zijn. Alzoo geen belangrijk nieuws uit Parijs. De president hield eene kleine revue, deelde decoratiën van het legioen van eer en eenige medailles uit, waaraan een pensioen is verbonden en daarbij eene korte toepraak. Overigens liet zich in de Fransche hoofdstad het reeds honderdwerf herhaald geruchtnopens de aanstaande herschepping een keizerrijk zeer van te gelooven alles en niets. voor zeker aan twijfelen. van de republiek in luide hooren. Wat is daar- Te regt antwoordt iemand Er is even veel reden om het te nemen als om er aan te twijfelen. Is het den wenseh van Louis Na poleon dan zal hij keizer zijn zonder dat Frankrijk daardoor in beroering komt. Ieder wacht die heerschappij, hetzij hij haar ten vriend of ten vijand is. Politieke waarzeggers waar van Parijs geheele zwermen heeft, voorspellen ,dc wedergeboorte des Franschen keizerrijks op 5 Muiverjaardag van den dood des keizers. FRANKFORT, 20 Maart. Volgens mededee- lipgen uit Weenen is het den Oostenrijkscben cousul-generaal in Egypte gelukt een einde te maken aan de onderdrukking, waaraan de Eu- ropesche kooplieden op den zoogenaamden Wit ten Stroom blootgesteld waren. Het is hem ge lukt van den gouverneur van Soudan de ophef fing der schatting te erlangen die de hande laars tot dusverre van hunne koopwaren moes ten voldoen. Dien ten gevolge heeft men reeds onderscheidene vaartuigen onder Oostenrijksche vlag van Charloem zien vertrekken om dien stroom op te zeilen en langs dien weg tot in het hart van Afrika door te dringen. Uit Dantzig wordt medegedeeld, dat de handel in barnsteen, sedert eenigen tijd, aldaar zeer is toegenomen. In liet afgeloopen jaar werd in de omstreken dier stad een stuk van 13 pond gevonden ter waarde van 3000 daal ders. Sedert kort zijn weder onderscheidene zware stukken gevonden welke a 40 daalders per pond verkocht worden. MADRID, 17 Maart. De berigten uitde pro vinciën melden als aanslaande een Carlistischen opstand in de omstreken van Figueras en Ge rotte. Alle tijdingen stemmen daarin overeen dat de Carlistische partij'zich allerwege verme teler en zekerder van den goeden uitslag toont. Eenige personen deel uitmakende van Carlisti sche bendenzijn reeds op de grenzen van Frankrijk gearresteerd. N0ÖRD-AMERIKA. Sheboygan 17 February. Op eene den 15 Jan. gevierde bruiloft te Grand Haven werd door de 15 aanwezige feest- genooten eene schriftelijke verbindtenis gemaakt inhoudende, dat zij jaarlijks gezamenlijk de som van 25 dollars zouden storten tot overbrenging van hulpbehoevende vrienden en bekenden uit Nederland naar Amerika. Voorzeker een navol- genswaard'g voorbeeld! Kossuth schrijft in een’ brief aan de com missie, dat hij 30,000 dollars voor Hongarije ontvangen en een conlrakt gesloten beeft voor veertigduizend geweren legen twee dollars per stuk. Hij verklaart zich legen de groote geld- verkwistingen in eere-maallijden en paraden eu zegt dat zijn doel zou bereikt wezen indien dat geld aan hem gegeven ware. Kossuth heeft zijne woonplaats in Londen gekozen en een huis gehuurd in Kenlington. Men verzekert, dat eerst België liet land zijner keuze was, doch de sedert zijn vertrek plaats gehad hebbende veranderingen in Frankrijk heb ben dit plan gewijzigd. Men verzekert tevens, dat de V. Staten stellig besloten hebben, den Magyaren bijstand te verleenen, indien Rusland interveniëeren mogt tegen eene nieuwe poging van Hongarije, tot verwerving van de onafhan kelijkheid, die door Kossuth altijd als aanstaande tegemoet gezien wordt. PARIJS, 21 Maart. De heer Vavin maakt belangrijke bijzonderheden openbaar uit het le ven van den overleden koning Louis Philippe. Daaruit blijkt op nieuw, dat bij groote sommen ten beste gaf tot aanmoediging van kunsten en wetenschappen, en francs beliepen, lijke bewijzen van ligen ter waarde dat er Zou het Elysée zich zóó haasten Zou het Elysée zóó lang wachten Men ver beelde zich aan een’ Franschman die beide vragen te hooren doen op zeer bedaarden ja haast on verschilligen toon dan zal men tevens weten waartoe Frankrijk sedert 1848 gekomen is! En het buitenland? Men schijnt daaromtrent tamelijk gerust; trouwens de groote boven zijn wel gepolst en als Louis Napoleon zich tot kei zer laat proclameren door den wil van het Fran sche volk, zal men door de boogere staatkunde die alles kan bewijzen aantoonen dat die procla matie geene zonde is tegen de tractaten van 1815! Wij zeiden laat proclameren, en dit zou men na 5 Mei inderdaad kunnen zeggen. Louis Napoleon zal volgens de geruchten op den dag, die ’s keizers dood op St. Helena herin nert, eene revue houden, en als die is geëin digd zullen herauten het paleis der Tuileriën verlaten en den volke verkondigen: de kei zer is dood leve de keizer Zóó zou Louis Napoleondoor een eoup d' étateen keizer, en de republiek, die trouwens alleen in naam bestaat, een keizerrijk zijn Men leest in het Handelsblad 22 dezer: Op 17 dezer overleed te Amsterdam in 77ja- rigen ouderdom de hr. Marten Westerman nu laatstelijk mede-directeur van den Hollandschen schouwburg aldaar. Hij was een zeer verdien stelijk tooneelspeler en tooneeldichler niet al leen maar bekleedde ook overigens als Neder- landsche letterkundige eenen zeer aanzienlijken rang. Ook als boekhandelaar heeft hij zich hoogst verdienstelijk gemaakt door zijne geluk kige pogingen lot verspreiding van de kennis der oudere Nederlandsche dichters. Ilij was, in den vollen zin des woords een braaf man geacht door allen die hem kenden opgeruimd en helder van geest tot in de laatste oogen- blikken zijns levens. Zijne naastbesiaanden en vrienden betreuren hartelijk zijn verlies, zijne kinderen beweenen den besten vader, en zijne hoogbejaarde weduwe staart met weemoed op het graf van hem met wien zij 56 jaren in gelukkigen echt vereenigd was. De H7 ortdagblad van Luxemburg, is voor de correctionele policie gedagvaard legen den 22 dezer, als beschuldigd van boosaardig- lijk en in het openbaar de koninklijke waardig heid en het gezag van den koning groot-herlog te hebben aangerand en den koning groot hertog te hebben belasterd, in een artikel, ge titeld Kan een Proteslantsch vorst over een Katholiek volk regeren Uit Memel meldt men, 13 Maart, dat de roggeprijzen aldaar, door aanvoer, van de hoog ste notering 82 Sgr. tot 72 a 70 Sgr. zijn te rug gegaan. De speculanten zouden op levering tegen het voorjaar a 65 Sgr. willen verkoopen. Te Riga zouden 30,000 last rogge ter verzen ding zijn aangegeven. Een gedeelte daarvan gaat naar de Pruissische Oost-zeehavenseen ander* naar Noorwegen enz. doch het meeste naar Nederland, ten einde van daar naar Pruis- sen te worden verscheept. Volgens brieven uit Madrid van den 15 zou het thans blijken dat de konings-moor- der Merino, inderdaad medepligligen moet heb ben gehad. Er zouden daaromtrent belangrijke bewijsstukken ontdekt zijn. De koningin- moeder was in allerijl met haren gemaal naar Aranjuez vertrokken, hetgeen nog al opzien had gebaard. Uit goede bronnen wordt medegedeeld, dat de regtstreeksche vaart tusschen Rotterdam en Weenen en dien ten gevolge de regtstreek sche verbinding tusschen de Noordzee en Zwarte zee eerstdaags weder zal geopend worden. We gens de passage over het Lodewijks-kanaal kun nen de schepen evenwel niet meer dan 600 cen tenaars laden. I100GEVEEN, 20 Maart. Naar men ver neemt, is door een’ der heeren doctoren alhier eene klagt ingediend tegen een’ inwoner der ge meente Zweeloo, wegens het onbevoegd uitoe fenen der geneeskunde. Volgens die klagt zou een door de diakonie bedeelde zieke man na het gebruik van eenen door den voorgewenden geneeskundige bereiden drank schielijk zijn over leden, Men verwacht een gestreng onderzoek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1