EN AIIVEIITENTIE-BLAI) TOOK DE STAD EN HET AHIIONDISSEIIENT SNEER. NIEUWS- 1852. No. 26. WOENSDAG BINNENLAND. BUITENLAND. 1 1851 SNEEKER 9 i r 7^ 7 9 1 dat de Noord- maatschappij veningen lage len weten staten, en De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te SNEEK maakt bekend dat van af 1 April eene dageiijksche gelegenheid uitgenomen des dingsdags, is opengesteld voor de verzending der brieven naar Holland via Harlingen waar van de laatste busligting des avonds te vijf ure plaats beeft. Men wordt verzocht de brieven via de Lemmer, tien minuten vroeger ten kan tore te bezorgen hebbende de laatste buslig ting plaats des morgens zes uur vijftig minuten. Sneek den 29 Maart 1852. De Directeur voornoemd ESSER. hebben hunne Geheele dorpen worden door soldaten bezet, de veiligheid der openbare we- Wijders verneemt men dat de vier kom- i van het 5de batt. infanterie, in garni- zoen te Vesting Willem Ionder aanvoering van den luit.-kol. Helbach in de maand Jannarij naar Palembang zijn vertrokken.” ROTTERDAM, 27 Maart. Naar men ver neemt, worden alle toebereidselen gemaakt, om de telegrafenlinie, tusschen deze stad en Ant werpen met spoed tot stand te brengen zoo- dat dezelve reeds met November aanstaande voor het pnbliek zou geopend kunnen worden. In verband met de moeijelijkheden welke het leg gen van den draad aan den Moerdijk zou kun nen opleveren bevinden zich thans de inge nieurs Conrad en Van der Kun te Calais otn den onderzeeschen telegraaf, van daar op Dover bestaande naauwkeurig in oogenschouw te ne men. LEEUWARDEN, 25 Maart, ciëel door burgemeester en handen zijnde komst van stad aan niet bekend April zijn, noi te tol op treurt men Lindeman. pagniëu FRANKFORT, 24 Maart. De landverhuizing uit Keur-Hessen neemt gestadig toe. Volgens berigten uit Karlshavcn zijn er alleen in de maand Maart 8000 landverhuizers uit Keur- Hessen vertrokken. Dagelijks ziet men talrijke scharen zich op weg naar Bremen begeven. Der administratie!! van de spoorwegen is het dikwijls onmogelijk, die landverhuizers te doen vervoeren. Naar men met tamelijke zekerheid berekenen kan, zullen, gedurende dit jaar, 30 a 40,000 personen Keur-Hessen verlaten om zich naar Amerika in te schepen. De staatkundige toe stand des lands draagt ook tot deze verbazende landverhuizing bij. Dat, sedert de gebeurtenis sen der laatste jarende bloei van landbouw, handel en nijverheid in Keur-Hessen zeer is verminderd behoeft wel geen betoog. Velen die gelukkig genoeg waren hunne landerijen te verkoopenzijn vertrokken en huizen in den steek gelaten, zijn verlaten en ten einde voor gen te waken. LONDEN, 20 Maart. Morison is door zijne pillen een schatrijk man geworden. Hij was vroeger fabrijkant in vermicelli en macaroni doch toen deze zaak hem geene winsten op- bragtkwam bij op het denkbeeld om bet eens met pillen te proberen. Dat ging a merveitle Bij het oude en verdroogde vermicelli-deeg t voegde hij thans scammonium elaterium gutn- Heden is offi- wetliouders de op- Z. M. binnen deze gekondigd. Het juiste tijdstip is nog doch zal waarschijnlijk 19 of’20 De ingezetenen zijn tevens uitge-' iodigd tot liet uitsteken van vlaggen tijdens Zr. Ms. verblijf, en tot eene algemeene illumi natie. Men verwacht voorts nog andere festivi teiten te dier gelegenheid. Zoo zal door het harmonie-gezelschap Euphonia Crescendo een concert worden gegeven. In den schouwburg zal eene gala-representatie plaats hebben ter wijl op een der avonden, op het groote plein, voor het nieuwe paleis van justitie, een groot vuurwerk zal worden afgestoken. Nog andere volksvermaken, als mastklimmen kuipjesteken zullen mede plaats hebben. heer C. Becker, mechanicus en instrumentma ker te Arnhem thans eene uitdaging naar de Times heeft ingezonden waarvan vroeger sprake is geweest, waarbij hij eene premie van 500 p. st. (ƒ6000) uitlooft aan den vervaardiger van eene weegschaal, die de zijne evenaart, welke op de groote tentoonstelling niet be kroond werd. De heer Becker heeft de vol gende voorwaarden gesteld De weegschaal moet bestemd zijn voor een gewigt tot een killogramma toe in elke schaal. Zij moet meer dan 18 p. st. kosten. De Fran- sche Académie des Sciences zal als scheidsreg- ter in deze zaak optreden de verliezende partij betaalt aan de overwinnende de som van 500 p. st. uit, en de Academie verkrijgt de bestge- kctirde weegschaal in eigendom.” Te Breinen is als bonds-commissaris aan gekomen generaal Jacobi en hoogstwaarschijn lijk zal hij aldaar, zoo als wij voorspeld heb ben gevolgd worden door een Hannoversch corps, tot bezetting der stad. De aanleiding daartoe zullen wij nog eens kortelijk mededee- len. De senaat te Bremen is behoudend de burgerschap eenigzins democratisch. Natuurlijk dat beide over de erfenis van 1848bestaande in het direct en algemeen stemregten de wij ze, waarop het geschiedt, niet gelijk denken. De senaat nu wilde dat regt in overeenstemming brengen met de algemeene besluiten dienaan gaande door de bonds-vergadering op 23 Au gustus 1851 genomen, en van kracht in alle Duiische staten. Hiertegen verzette zich de burgerschap, en daarop verklaarde de senaat zich als ontbonden. De burgerschap vergat ech ter en staatkundigen van 1848 vergaten zoo veel om de gaping daardoor in de wetge ving ontstaan aan te vullen. Bij wien berust te toen bet gezag, en waar was de kracht, om het uit te oefenen Dat wist te Bremen eigen lijk niemand, en daarom zond de bondsverga dering er eenen commissaris, die het wel weet, en is er een garnizoen te wachten dat het ge zag van senaat en burgerschap op den com missaris overgegaan zal doen gehoorzamen de kosten van een en ander later door de vrije stad Breinen te betalen Men schrijft uit Hannover, 23 dezer, dat 1000 man gereed zijn om naar Breinen te marcheeren. Op de tentoonstelling van schilderijen thans te Bremen geopend hebben Nederland- sche en Belgische schilders veel meer stukken dan op vorige tentoonstellingen, aldaar ingezon den. Een Duitsch blad erkent, dat de Neder- landsche en Belgische schilders in de meeste vakken den palm der overwinning wegdragen en dat de oude Nederlandsche school weder be gint te herleven. De tentoonstelling telt 380 stukken in olie verf, en daaronder 160 landschappen. De Duiische dichter Hoffman von Fallers- leben houdt zich thans, gedurende zijn verblijf bij zijne verwanten in Hannover, met eene nieu we uitgave zijner «geschiedenis van het Kerk gezang lot op Luthers tijd” bezig en zal ook aldaar eenen nieuwen druk zijner gedichten be zorgen. In Göttingen alwaar hij langen tijd de bronnen die de bibliotheek aanbood na spoorde heeft hij een achtste aflevering zijner Horae Belgicaeeene verzameling van oude Ne- derduitsche liederen uitgegeven. Velen daar van vroeger gedrukt, zijn reeds in Vlaamsche en Duitsche liederboeken, echt erkend zijnde, opgenomen. De R. Katholieke gemeente te Berlijn vroeg herhaalde keeren doch te vergeefseene toe lage van de stedelijke regering voor hare scho en wenschte ten gevolge daarvan wel te waarom die vraag afwijzend werd be antwoord. Een der leden van den raad ver klaarde dat hij tegen het geven van zoodanig antwoord was, omdat dit aanleiding kon geven tot meer soortgelijke vragen en een ander vond liet ten eenemale overbodig, dewijl de zittingen van den raad openbaar waren en de besluiten dus gehoord konden worden. Intusschen deed de heer Lehnert in dezen een voorstelluiden de; «Hoewel de gemeente-raad als-een ver tegenwoordigend ligchaam niet verpligt is voor zijne besluiten de redenen op te geven en dus SNEEK30 Maart. Sedert onze laatste op gave van den 23 dezer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 22 runderen we- geüs de longziekte, gestorven of afgemaaktzoo- dat het getal thans bedraagt 966. Men meldt het volgende uit Hellendoorn: Een aclite.nswaardig en welgesteld landman al daar bad een paard, dat aan den droes leed. Terwijl hij het dier behandelde ontving hij met den kop van hetzelve eenen slag tegen het voorhoofd waardoor eene kleine kneuzing bo ven den neus ontstond en zich eenig vocht of schuim aan het voorhoofd mededeelde. Niets kwaads vermoedendeveegde hij met liet dek van het paard zijn aangezigt af. Den volgenden dag gevoelde hij zich ongesteld de zwelling nam schrikbarend toe en de wond werd erger. Onder zinsverbijstering en hevige smarten be zweek hij op den achtsten dag. Geneeskundige hulp bleek vruchteloos te zijn. Moge deze zeld zame doch treffende gebeurtenis allen, die met paarden omgaan tot een waarschuwend voor beeld zijn ten einde bij dergelijke ziekten toch voorzigtig te wezen I Naar men verneemtheeft de heer Maas te Schevenüigen onlangs eene nieuwe soort van reddingboot uitgevonden welke zoo zeer de goedkeuring van deskundigen weggedragen en dermate de aandacht lot zich getrokken heeft en Zuid-Hollandsche redding- voor hare kosten thans te Sche- i eene dusdanige boot laat aanbouwen. De aanbouw geschiedt onder toezigt van den uitvinder. De boot moet zich inzonderheid on derscheiden door snelheid van beweging en de mogelijkheid, haar spoedig in werking te bren gen. In den avond van den 17 Maart verschafte het geneesk. genootschap Disce docendus ad- hue, te Rotterdam, den heer Ilirsch, gewezen directeur van een doofstommen-instituutte Aken, en sedert eenige jaren alhier gevestigd, de gelegenheid om de vorderingen te toonen welke 5 doofstomme kinderen door zijn on derwijsin het spreken inzonderheid maar ook in eenen wetenschappelijken zin hadden ge maakt. Onbeschrijfelijk is de indruk, dien dit treffend onderzoek te weeg bragtroerend klonk het, toen een der kinderen den heer Ilirsch, wiens geduld wij niet beseffen kunnen een cerepalm schonk door het gezegde, dat het nu niet meer stom was. De heer Sijmons lid der provinciale’ geneeskundige commissie, te Dord recht had als lid van D. d. a. eene toepas selijke spreekbeurt op zich genomen. Bij deze gelegenheid heeft hij het plan geopperd, om de pogingen van den heer Ilirsch te schragen en te doen ondersteunen. De provinciale en ste delijke geneesk. commission het collegium der lectoren aan de ciinische school alhier, de af- deeling Rotterdam der maatschappij tot bevor dering der geneeskunstenz. enz. waren ruim vertegenwoordigd. {Geneesk. Ct.') Men meldt van Nieuwesluis, dd. 25 Maart: Hoezeer de aanbrengst van gezouten visch groot is zoo blijft dezelve echter van goeden prijs verleden week gold hij p. m. ƒ15.25 de ton, dus den tijd van het jaar in aanmerking ge nomen willig te noemen. De berigten om trent de vangst luiden gunstig verleden week kwam nog een hoeker in met 64 ton. Met liet oog op de vangst en den prijs, mag men dus in dezen winter de beugvisscherij gezegend heeten. -De Arnhemsche Courant meldt, dat de de vraag van het R. Katholiek school-bestuur niet behoeft te beantwoorden verklaart de ge meente-raad onder uitdrukkelijk protest legen de verpligting die hij daartoe zou hebben dat de regering der stad behoorlijk zorgt voor het onderwijs der kinderen van alle behoefti ge» welke godsdienst deze ook belijden en dus geene bijdragen kan geven aan eenige bij zondere godsdienst school.” Een particulier schrijven uit Indie deelt het volgende mede: «Den 12 Januari) jl. is met het stoomschip Ardjoenokomm. kapt.- luit. Voet, de 1ste kompagnie van liet 7de halt, infanterie van Palembang te Batavia terugge keerd. Deze kompagnie, welke onder de beve len staat van den kapt. Laubersheimerheeft veel door koortsen geleden zoo dat hare sterk- twee derde is verminderd. Ook be llet verlies van den kapt, der inf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1