NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD V0011 DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 27. den 3 April. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK BB f ll'.. e-., over tien aard van de verschillende godsdiensten. k’--va SNEEKER BINNENLAND. i t deur in I BUITENLAND. i I t r i s t e r e s den Protestantschen leeraar, den heer King personen bijeen en luisterden verhandeling van genoemden leeraar, derzoek de volgende zoekt den kiezer op COURANT. dezer dagen in het licht gegeven eene vertaling van liet Evangelie van Mattheus in de Alifoer- sche taal bewerkt door den zendeling K. T. Hermann ten behoeve der inlandsche Christen gemeenten in de Minahassa van Celebes. Dit is de eerste proeve van bijbelvertaling in het nog ter naauwernood bekende Alifoersche dia- lekt. Z. M. de terugreis een ander gedeelte hebben.’’ De Leeuwarder Courant meldtdat er ook reeds eene eerewacht te paard is opgerigt. Tot kommandaut is benoemd de heer mr. P. Herin ga Catstot onder-kommandantde heer F. D. R. baron van Asbeck tot vaandrig jhr. H. de Haan Hettema en tot ordonnans, de heer nir, C. S. Sixma baron van Heemstra, Men schrijft uit Nijmegen dd. 28 Maart aan het Handelsblad Onlangs werd alhier in hechtenis gesteld en zal op den 1 April aanstaande voor het provin ciaal geregtshof van Gelderland teregt staan zekere Hermanus Vos kleedermaker te dezer stede ter zake van kerkroof. De meditatiën in de R. C. kerk der eerw. Paters predikheeren getrouw bijwonende had ’s mans voorbeeldige devotie, sedert eenen geruimen tijd, de stille aandacht en Christelijken naijver van velen tot zich getrokken en opgewekt, terwijl hij, wan neer de schare het tempelgebouw verlietveelal nog in de diepte des gebeds verzonken achter bleef. Intusschen was het ook hier: schijn be driegt. Onophoudelijk toch werd er een defi cit in de stoeien opgemerkt, en bleek het wel dra, dat een aantal van die transportabele, ge ëclipseerde zitplaatsen successi vel ijk door onzen vromen kerkganger waren verkocht. Onder voorgeven dat die verkoop geschiedde ten be hoeve van eenen herbergier, die op dejlesch'” was geraakt, had deze persoon, naar men ver neemt, alzoo bereids ongeveer drie dozijn stoe len te gelde gemaakt, toen bij eindelijk door apprehensie in zijne anti-godvruclitige oecono- mie werd gestuit. AMSTERDAM, 31 Maart. Gisteren avond ongeveer 8 ure had er eene gaz-ontploffing plaats, onder den grond, voor eene der wonin gen belendende aan de N. Z. Kapel op het Rokin. In deze kerk werd op dat oogenblik godsdienst-oefening gehouden, die echter, hoe zeer de slag bij de losbarsting van geschut was te vergelijken niet gestoord werd daar men zich al spoedig had overtuigd dat aan de kerk geene schade was toegebragt. De schade heeft zich slechts bepaald tot de vernieling van de stoep i eene tapperij uil en geen gaz gebrand wordt. De oor- ontploffing ligt vermoedelijk in een der hoofdpijpen onder de straat, in aanraking moet zijn geko- met de stikstof van het daarnaast loopen- Een der toehoorders van de Grieksche godsdienst viel den spreker met zoo groot gedruisch in de rede dat deze zijn leven in gevaar achtende vlugtte en, protesteerende tegen de beleedigin- gen waaraan hij ten doel stond zich als Ame- rikaansch onderdaan onder bescherming stelde van de vlag dier natie. Daar de Grieksche constitutie alle godsdien sten duldt, doch het proselieten-maken stren- gclijk verbiedt, werd de heer King, als be schuldigd van ondermijning van de Grieksche kerkonlangs veroordeeld tot 15 dagen gevan genisstraf en verbanning. ASSEN 30 Maart. In de Prov. Gron. Cour. komt een artikel voor over de afschaffing der broodzetting te Assen daarin wordt o. a. ge zegd: Reeds dadelijk na de afschaffing begint zich het nadeelige daarvan voor Assen’s ingeze tenen te doen gevoelen. Nu liet gemeente-be- stuur geene zelling meer doet, wordt die ge daan door de bakkers onderlingwelke zich zeer goed verstaan en de prijzen der onderschei dene broodsoorten zoo hoog opdrijven als zij zelve goedvinden. Bij gedrukte en ingevulde biljetten doelen zij elkander die prijzen mede, terwijl er eene overeenkomst tusschen hen schijnt tc bestaan om beneden die prijzen niet te ver- koopen. Voor dit geval vereenigen wij ons ge heel met de door den schrijver geuite hoop dat er bakkers te Assen zullen komen wonen die zonder zich aan anderen of aan de door :n en gemaakte overeenkom- klanten te trekken beneden en concurrentie zal ontstaan voordeelig zal zijn. KOLONIËN. Men leest in de Indiër: Door het Nederlandsche Bijbelgenootschap is BERLIJN, 29 Maart. De hecren von Bismark Schonhausen en von Bincke hebben, ten gevol ge van hunnen twist in de kamergeduëlleerd. De voorwaarden waren pistool en twaalf passen distantie men verwachtte derhalve eenen treu- rigen uitslag. De zaak is echter met een sisser afgeloopen beide hecren schoten tegelijk en scho ten mis. Toen was er voor de eer genoeg gedaan meende men er werden handjes ge geven en men ging zamen dineeren waarna beide kampvechters en partijhoofden bij hunne terugkomst, welverdiend, op straat werden be spot en uitgelagchen. Het gevreesde treurspel is eene klucht geworden. LONDEN, 28 Maart. Het nieuws, per Frank lin uit Amerika (New-York 13 Maart) ontvan gen is niet zeer belangrijk tenzij men als zoo danig aanneemt, dat de debatten van het congres 'in Olympische spelen schijnen te veranderen, door de driftige geaardheid der leden. De hee ren Brown en Willcox zijn handgemeen gewor den alvorens hadden de respective vertegen woordigers elkander oorvijgen uitgedeeld. Na dat men te vergeefs den deurwaarder gezocht had herstelde de voorzitter met moeite de or deen de beide kampvechters vroegen nederig aan het congres en aan de natie verschooning voor hun onbetamelijk gedrag. De eenigste aan leiding daartoe was dat de een den ander be schuldigde van onwaarheid te spreken betref fende het al of niet plaats hebben eener verga dering in Missisippi. Men spreekt van de aanstaande verovering van Japan (ten minste het plan daartoe) door een Amerikaansch eskader, bestaande uit de stoom- booten Susquehanna (commodore Ferry)de Missisippi, en de Princesa, een fregat, een oorlogsloep en een proviandsebip. Het oogmerk is volgens de New-York Courier and Enqui rer om zeer vredelievend en door overre- deze gedane zettinge sten te storen om I die zettingen hun brood zullen verkoopen dat daardoor eene die voor de burgerij der bedoelde woning, waarin geoefend zaak der lek in eene waardoor liet gaz men de riool. Het onderzoek, onlangs van regeringswege ingesteld naar de kuiperijen bij de verkiezingen in Engeland, vooral te St. Albans gepleegd, heeft wonderlijke zaken aan het licht gebragt. Ten gevolge daarvan is aan St. Albans liet regt van vertegenwoordiging ontnomen. Deze om standigheid en de wet tegen de kuiperijen zul len het kwaad echter niet uitrooijen maar de plegers slechts voorzigtiger maken. De kandi daat zorge alleen, dat men hem niet wettig be wijzen kan aan den kiezer geld te hebben ge boden of overhandigden deze behoeft slechts op te passen, dat hij onder eede verklaren kan geen geld uit de handen van den kandidaat tc hebben ontvangen. De zaak door den heer Sibthorp dezer dagen onder de liefdedaden ge rangschiktmoet geklonken worden onder quasi onwetendheid van gever en nemer. Ais daartoe strekkendevermeldt het boven aangehaald on- manoeuvre: de kandidaat en steekt hem groetende twee vingers toe, dat is een bod van twee guin- jes tevens vragende hoe hij vaart. Bevalt het bod den kiezer niet, dan antwoordt hij, niet bijzonder wel. Er scheelt veel (of weinig) aan al naarmate hij over het bod denkt. Nu ver hoogt de kandidaat hetdoor met zoo veel vin gers als hem billijk dunkt naar een of ander te wijzenen gaat voort zich naar de gezond heid des kiezers te informeeren totdat deze eindelijk zijn gegronde hoop op spoedige beter schap betuigt, en zich naar het venster begeeft om lucht te scheppen welk oogenblik de kan didaat waarneemt, om de geconditionneerde som op tafel te leggen waarna hij opstaat en zich ook aan het venster plaatstdat alsdan onmid dellijk door den kiezer verlaten wordt, om het geld op te strijken. Op die wijze is er van geen betaling of stemming gesproken en de door de wet gevorderde bewijzen van omkooping ontbreken geheel. In Maart 1851 waren te Atheneten huize van eenige aanzienlijke naar eene MAANDAG DEN 5 APRIL 1852, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Benoeming van eenen Wethouder. Verzoek van Sjoerd Jaasma om eene een stek naar het Bolwerk. Verzoek van A. Veen omtrent het plaatsen Van een gebouw even voorbij de Hospitalerbrug. Verzoek van J. Noyon om wijziging in dc Verordening op het aan leggen van schepen. Brief van kerkeraad der Hervormde gemeente over de Regeringsbank. Voorstel van I. C. C. Erbé omtrent de ont binding van het contract der marktgelden. Brief van P. M. Broekhuizen zich beklagende over slechte bejegening van de turfmeters en den kominandeur. Rapporten. SNEEK2 April. Jongstleden woensdag avond had alhier in de Stads-Armenschool een examen plaats van die kinderen welkedoor de welwillendheid en onder de leiding van den vooral in dit vak verdienstelijken onderwijzer Koster, sedert eenigen tijd gratis privaat les in de edele zangkunst hadden ontvangen. Al lerliefst waren de stukjes, zoowel in woorden als in melodij welke bij deze gelegenheid door een betrekkehjk groot aantal jongens en meisjes werden gezongen. Daaronder muntten naar het oordeel van sommigen, inzonderheid uit: Jezus is een kindervriend; Piel-Hein; en: Gij die behagen schept in bloemen. En wat de uitvoering van die stukjes aanbelangt, deze overtrof zeker over het geheel veler verwach ting. Tevens was het regt aangenaam de vro lijke aangezigten der kinderen te zien en deed het daarbij ongetwijfeld veler ouderhart waarlijk goed, toen eerstgenoemden als een bewijs van goedkeuring op koek cn chocolaad werden ont haald. Tegen den afloop van het examen werd door den weleerw. heer ds. De Groot eene toepasselijke en hartelijke toespraak gehouden waarbij zijn weleerw. vooral niet vergat, aan gemelden onderwijzer eene regtmatige hulde toe te brengen. Ook wij kunnen niet nalaten, om bij deze gelegenheid den onderwijzer Koster onzen wel- meenenden dank te betuigen dat hij zijnen tijd en zijne bekwaamheid wel ten beste heeft wil len geven om aan zoo vele behoeftige kinderen een onberekenbaar nut en streelend genoegen te verschaffen en eindigen met den wensch dat het hem nimmer aan gelegenheid of lust moge ontbreken om op dezen door hem inge- slagenen weg steeds voort te gaan. Men schrijft uit Leeuwarden dd. 29 Maart De komst van Z. M. den koning in dit ge west is thans met zekerheid bekend. Z. M. zal zondag den 18 April, ’s avondsper stoom boot, van Amsterdam naar Harlingen vertrek ken daar den volgenden morgen te 8 ure ont schepen en na audiëntie gegeven te hebben over Franeker, de reis naar deze stad aanne men om er tusschen 2 en 3 uur ’s namiddags te arriveren. Den volgenden dag zal de au diëntie op het stadshuis plaats hebben en ’sa- vonds allerwaarschijnlijkst, de gala-voorstelling in den schouwburg. Den 21 zal Z. M. een uitstapje naar het Bildt en omstreken doen. Den 22 zal Z. M. naar de provincie Groningen vertrekken om woensdag den 28 binnen deze stad terug te zijn als wanneer de reeds vroe ger vermelde festiviteiten van stadswege zullen plaats vinden. Den volgenden dag eindelijk zal Z. M. de terugreis naar ’s Ilage aanvaardenna van dit gewest bezocht te AU* '■■X'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1