EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- IC 1852. No. 28. den 7 April. WOENSDAG I 7de Jaargang. tt- -----^1, iiMIIIDillilllllliMI sr BINNENLAND. I af l gclds P r- f- n k k n f 1 le a- et ik k- t. :n in t d Het heeft Z. M. van ƒ500 te R. K. oude BUIT E N L A N D. ift SNEEKER it r. goederliand I t 1 rr i) II vrachtwagen aanzien- de Klen- jhr. Van Het gesto- kleederen 4 B r l s r o i n- )e ;e n ■t I. ii- -S ju COURANT. ijderden zich dc rooverszonder nu toe hun spoor heeft kunnen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de stad SNEEK maken bij deze bekenddat door den Raad dezer gemeente, in zijne verga dering van den 29 Maart ji. zijn vastgesteld: 1. Het kohier van omslag voor het jaar 1852 wegens het tweede vijfde gedeelte van een deel de. kosten besteed aan het vervloeren van de zoogenaamde P arkshaven. 2. Het kohier van omslagstrekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van som mige stralen, binnen deze gemeente, over hel jaar 1851. En dat gemelde kohieren ter secretary dezer stad, gedurende acht dagen, voor een’ieder ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt. zoo als gebruikelijk is. Sneek den 7 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CITE, Ter ordonnantie van Dezelven IIA GA. I I TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Avondzilting van vrijdag, 2 April. De discussiën over liet ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op de varkens en schanen hervat zijnde is dit ontwerp met al- gemeene stemmen aangenomen. SNEEK, 6 April. Naar wij van vernemen, zal Z. M. de koning den 30 April e. k. ook deze stad met een bezoek vereeren zullende, op dien dag’s voormiddags omstreeks 10 uur alhier arriveren en, na alvorens audiën tie te hebben verleendten 2 ure des nade- middags naar Bolsward vertrekken om des avonds, ongeveer 6 uur, zich naar IJsbrech- tum te begeven en aldaar op Epema State te overnachten. In den morgen van den daarop volgenden dag, zal Z. M. zijne terugreis, over hier en de Lemmer, naar Holland aannemen. In eene openbare zitting van den gemeen- te-raad alhier, gehouden gisteren voordemid- dag is bij meerderheid van stemmen benoemd tot wethouder dezer stad de heer mr. B. S. Stienstra in plaats van den heer I. Wouters, die deze betrekking had nedergelegd. Sedert onze laatste opgave van den 30 Maart zijn er, in de gemeente Wijmbritsera- deelop nieuw 15 runderen wegens de long ziekte, gestorven of afgemaaktzoodat het ge tal thans bedraagt 981. Den 1 April jl. is, door de floreenpligti- gen van de dorpen Scharnegoutum en Loinga tot leeraar bij de Hervormde gemeente aldaar beroepen de weleerwaarde heer Willem Arnold Becking, predikant te Iloutum en Houtumhuizen. II. M. de koningin-moeder heeft hare edelmoedige jaarlijksche gift bij vernieuwing aan de vereeniging van moederlijke weldadigheid te Bolsward doen toekomen. Naar men verneemt, zijn van het departe ment van oorlog de noodige orders uitgevaar digd tot het oproepen der miliciens, om den 15 Mei in dienst te treden. De artillerie zal minstens drie maanden, de infanterie vier maan den en de kavalerie één jaar in dienst blijven. Te Rijswijk werd op 23 Maart jl. de eer ste steen gelegd aan het armen-gestichthet welk wordt opgebouwd uit het legaatwaarmede wijlen de II.E.Geb. vrouwe douairière mr. B. Onderwater van BrandwijkGijbeland en Put- tershoekin der tijd de Hervormde diakonie dier gemeente heeft begiftigd. Volgens bare ui terste wilsbeschikking werd aan dezelve de som vermaakt van ƒ150,000, met bepaling, dat van deze som ƒ30,000 zoude worden afgezonderd lot den aanbouw van het gesticht, terwijl de overige ƒ120,000, op de best mogelijke wijze belegd tot een fonds zoude strekken uit welks yenten de vereischte middelen tot verpleging der armen en weezen zouden gevonden worden. Te Vlissingen waar de Hervormde ge meente drie kerkgebouwen heeft, was de ruim te daarin, zoo voor de talrijke gemeente in baar geheelals in het bijzonder voor hare behoef tige leden het groote garnizoen en het aantal schepelingen, dat veelal in die stad vertoeft, niet groot genoeg. Men zal er dus nog eene vierde kerk bouwen en heeft daartoe reeds drie huizen, in bet beste gedeelte der stad, voor ƒ5000 gekochtten einde op het daardoor te verkrijgen terrein het nieuwe bedehuis op te rigten. Te Gend werd den 20 Maart een geheel bijzondere regtspraak beslist. Eene moeder wil de de toestemming niet geven tot bet huwelijk harer dochter. De vaderdie er vóór was haalde eene andere vrouw over, om, bij de vol trekking de plaats der moeder te vervullen. Het huwelijk kwam onder deze omstandigheden lot stand. Toen de ware toedragt ontdekt was werden de vaderde bruidegom en de bruid de moeder van den eerste, de voorgewende moe der van de laatste, en de vier getuigen tot zes jaren gevangenis en de proceskosten veroordeeld. De eenige verontschuldiging der beklaagden be stond hierin dat zij niet geweten hadden dat deze daad zoo strafwaardig was. Bij besluit van den president derFransche republiek 26 Maart, is een raad van hoofdbe stuur der Hervormde kerkgemeenten opgerigt en nadere bepalingen betreffende de aangelegen heden van dat kerkgenootschap, vastgesteld. »Deze bepalingen zijn zegt de voordragt des minis ters de toepassing der groote beginselen die in 1789 en 1802 omhelsd zijn ter verzeke ring van de godsdienstvrijheid en tevens van den behoedenden invloed van het staatsgezag. Die beginselen zijn thans wederom bevestigd. De onderscheidene belangen dienen met billijk heid in evenwigt gebragt te worden, ter verze kering van de waardigheid der kerkgenootschap pen en der regelmatigheid der betrekkingen welke de staat met deze dient aan te houden.” De raad zal te Parijs gevestigd zijn en de Her vormde gemeenten bij het gouvernement verte genwoordigen. Hij beslaat uit aanzienlijke Pro testanten wier benoeming voor ditmaal door het gouvernement geschiedt, en uit de beide oudste predikanten te Parijs. De admiraal Bau- din is tot voorzitter van dien raad benoemd. Te Laybach in Oostenrijk, is op den 6 January 11. als Protestantse!» leeraar ingezegend Theodoor Elzevan Anhalt-Zerbsten tevens de nieuwe Protestanlsche kerk ingewijd. Den 12 Augustus 1850 werd de eerste steen voor dit gebouw gelegd, en binnen weinig meer dan twaalf maanden was het gebouw voltooid dat bezwaard is met eene schuld van ƒ5000. Zoo ontving deze gemeente, bestaande uit 250 A 280 personen, haren leeraar, die ingeleid werd door den superintendent Franz van Weenen dr. Er hard Busch beek van Triest, en Gustaaf Stein- acker. Aan deze kerk is een prachtige bijbel geschonken, door Z. II. den prins van Anhalt en zij is vooral tot stand gekomen door den onvermoeiden ijver van den eersten ouderling Gustraf Heinmann en de krachtige hulp van het Gustaaf-Adolfs-Verein. Gaarne wilde deze ge meente thans tot den bouw eener school over gaan maar hare middelen laten haar zulks voor als nog niet toe. ’s GRAVENHAGE 2 April, den koning behaagd eene som schenken voor de stichting van een mannen en vrouwenhuis alhier. II. M. de koningin heeft aan dames be- stuurderessen der verloting ten behoeve der nood lijdende R. K. te Groningen een fraai geschenk voor die verloting doen toekomen. GOUDA 2 April. Behalve de reeds vroeger vermelde inteekening van HH. MM. de koning en de koningin, benevens van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden op de prachtuitgave des Bijbelsmet 70 staalgravuresenz. ver schijnende bij den boekhandelaar G. B. van Goor, alhier, is het ons eene aangename taak hierbij thans nog te voegen dat het H. K. U. mevr, prinses Marianne der Nederlanden dezer dagen behaagd heeft voor drie exemplaren op dat prachtwerk in te teekenen. APELDOORN, 31 Maart. De volgende daad van geweld werd gisteren op den weg tusschen Garderen en Putten gepleegd. Zekere Zagervoerman van een begaf zich met vrachtgoederen en eene lijke som gelds van Harderwijkover deze plaats WEENEN, 31 Maart. In onze politieke krin gen is men van gevoelen datzoo de presi dent der Fransche republiek het keizerrijk pro clameert, de drie groote mogendheden, Oosten rijk Pruissen en Rusland deze gebeurtenis als een fait accompli beschouwen doch den nieu wen Keizer niet bepaaldelijk erkennen zullen. FRANKFORT1 April. In Warschau wordt thans eene nieuwe ligting van rekruten bewerk stelligd. De keizer wordt daar tegen het mid den dezer maand verwachten zal over al da in het koningrijk zich bevindende troepen eenu revue houden. De tegenwoordigheid des kei zers schijnt nog eene andere beweegreden te hebben daar bevel is gegeven het noodige voor de ontvangst van vreemde booge personen voor te bereiden. Het aanzoek van een’ koopman alhier ge vestigd om concessie tot de oprigting van een algemeen agentschap voor het huis Gcilhausen in Koblenz is door de regering van de hand gewezen daar men de landverhuizing over bui- lenlandsche havens vooral Liverpool in gee nen deele wil begunstigen daar de klagte over bedriegerijen tegen de ongelukkige, weerlooza landverhuizers gepleegdiederen dag talrijker worden. In Hamburg begint een menschenhau- del die welligt eerlang de slavenmarkten van Angola overtreffen zal. De Braziliaansche grond bezitters hebben nieuwe bestellingen gedaan op 5000 Duitschers, tot het verrigten van slaven arbeid, en de zielverkoopers die deze bestellin gen ontvingen hebben hunne gewetenlooze agenten reeds naar alle hoeken van Duitscliland uitgezonden om daaraan te kunnen voldoen. Op de markt te Rio-Janeiro betaalt men 400 this, voor een’ slaaf te Hamburg koopt men naar Deventer. Bij het zoogenaamde Gardersche bosch gekomen werd hij overvallen door twee mannen die zich zwart en zoo doende onken baar gemaakt hadden die van hem al het geld dat hij bij zich had vorderden op verbeurte van zijn leven zoo hij hieraan niet voldeed. Aan den braven voerman die hevig ontsteld was werd toen zonder tegenstand te kunnen bieden eene som van circa honderd zeventig gulden ontnomen. Hierop verw dat men tot ontdekken. COEVORDEN, 30 Maart. Heden nacht, is er inbraak en diefstal in een huis op keeen gehucht in eigendom van der Wijk tot de Klenke, gepleegd. 1 lene moet in goud- en zilvergeld en bestaan. De dieven moeten in een vertrek in gebroken zijn, belendende aan een ander, waar het gansche huisgezin sliep. Sedert kort wordt in dien omtrek aanmerkelijk gestolen. KOLONIËN. Met de laatste landmail werd bet berigt aan- gebragtdat het schip Ardjoena, op den 27 December jl.in Nederlandsch Indië, het too- neel geweest is eener vreesselijke gebeurtenis die een nieuw voorbeeld levert tot het wraak zuchtig karakter der inlandsche volken van den Archipel en waarvan een veel belovend jeug dig officier der Nedcrlandsche marine, jlir. Drijfhout van Ilooff, het slagtoffer geweest is. Een Makasser jongen bediende van een offi cierbehoorende bij de troepen, die van Java naar Palembang werden overgebragteene ver meende hem aangedane beleediging willende wre ken heeft gedurende den nacht op het schip de hut van gemelden marine-officier weten bin nen te sluipen hem in zijnen slaap en daarna worstelende met zijn kris verscheidene wonden in de borst en in den rug toegebragtaan da gevolgen van welke verwondingen deze na ver loop van eenige dagen te Muntok op het ei land Banka, waar hij aan land was gezet, is overleden. Eene achtenswaardige familie is door dit treurig voorval in diepen rouw gedom peld. Men verneemt, dat het gelukt is den dader, die reeds in zee was gesprongen, weder in handen te krijgen zoodat deze welligt reeds op dit oogenblik zijne welverdiende straf zal ondergaan hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1