NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAl) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L 1832. No. 29. ZATURDAG 1 SNEEKER =5 BINNENLAND. f 4 op liet booger, middel- naar den raad van state dat men stellig verwacht dat aan de tweede kamer aangeboden worden. ’s Gravenhage meldt liet klooster Gaesdonck van liet van Chris- is in het dus het oudst tot dus- SNEEK, 9 April. Wij vernemen uit ecne goede bron zegt de N. R. Cour. dat het ontwerp van wet baar en lager onderwijs verzonden is en het nog in deze zitting der staten-generaal zal Het Dagblad van De bibliotheek van bezit een zeer merkwaardig handschrift beroemde werk over de navolging tus. Het bevat de vier boeken en jaar 1427 geschreven en ver bekende daar het afschrift voorbeen in de bibliotheek der Jesuiten te Antwerpen thans te Brussel in de Bourgondische bibliotheek be waard, van het jaar 1440 dagteekent. Hier door is het vraagstuk beslist, of de schrijver (Thomas a Kempis) het vierde boek vóór het jaar 1440 voltooid had, waarover de geleerden liet oneens waren. Bovengemeld handschrift behoorde oorspronkelijk aan het klooster van Bethlehem, bij Doetinchem, nabij Zwolle Door zekeren prior der kruisheeren in Emme rik namens Tauscblifferwerd het aan zekeren Fredelik Kelteler ten geschenke gegeven die PUBLICATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat op vrijdag den 30 April eerstkomende omstreeks den middag deze Stad met een bezoek van Zijne Majesteit den KONING zal worden vereerd wordende mitsdien de In gezetenen in het algemeen maar in het bijzon der de bewoners van den Oosterdijk de Wijde en Naauwe Burgstraatde Kruizebroedcrsstraat tot de Noorderpoort, SchapenmarktGroot- zandLeeuwenburg en Marktstraat, uitgenoo- digd om te dier gelegenheid door het uitste ken van vlaggen als anderzins aan deze heu gelijke komst allen luister bij te zetten en tevens alles wat tot hinder of ontsiering kan strekken, van de straten weg te nemen terwijl ter voorkoming van ongelukken wordt verbo den het afsteken van voetzoekers of andere vuurwerken het schieten met eenig geweer of dergelijke vuurwapenen. Zullende de overtre ders naar de deswegens bestaande verordening worden vervolgd. En opdat dit kome ter algemeene kennisse zal deze worden gepubliceerd en aangeplakt. Sneek den 10 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat door den Gemeente-Raad in zijne vergadering van den 5 dezer maandtot Wethouder is be noemd de lieer mr. Bouwe Sjoerds Stienstra en zulks in plaats van den heer Izaak Wouters die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. En opdat zulks ter algemeene kennisse kome zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 7 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. Er is aan het ministerie Van binncnland- sche zaken de voorslag gedaan om de sollici tanten naar de betrekking van onderwijzer in Neêrlands Indië aan een vergelijkend -examen te onderwerpen en de mededeeling Voor alle Ne- derlandsclie onderwijzers gelijkelijk open lestel len. Met de laatste overlandmail is er weder aanzoek om onderwijzers, door het Indisch be stuur, gedaan. In de munt te Utrecht zijn in het jaar 1851, met inbegrip der bus- en proefpenuin- gen gemunt: in goud 2506 dubbele Willems, 10,016 Willems en 10,006 halve Willems; in zilver 3,649,575 rijksdaalders en 2.126.468 gul dens in koper 2,051,400 halve cents. Buiten de gouden negotie-penningen is derhalve in 1851 voor ecne hoeveelheid van 11,260,662.50 geslagen, Uit de lijst der nieuwe brik-, schooller en kofschepen die gedurende 1851 te Gronin gen zijn binnengebragtom opgetuigd te wor den, blijkt, dat het aantal dier schepen bedroeg 63, waarvan 2 brikken (de Vice-Admiraal Lu cas bouwmeesters K. Kater en A. Meulman te Groningen en Graaf van Limburg Stirum bouwmeester E. II. Meursing aldaar); 1 schoo- nerschip en 3 kofschepen, mede van Gronin gen overigens 2 schepen van Foxhol 18 van Hoogezand 1 van Kiel 4 van Martenshoek 1 van Muntendam 1 van Stadskanaal 5 van Sappemeer, 16 van Veendam1 van Waterhui zen en 8 van Wildervank. Te Groningen bestaat eene Roomsch-Ka- tholieke vereeniging onder de zinspreuk: Lief de tot God en onze evennaasten. Deze is in de laatste twee jaren merkelijk in bloei toegeno men en bestaat thans uit ruim 200 contribue rende leden. Men schrijft uit ’s Bosch aan de Tijd: »Gij herinnert u welligt nog den Udenschen schaapherder, die eenige jaren geleden in de dagbladen is genoemd geworden door den aan leg, dien hij voor de beeldhouwkunst vertoon de, middelerwijl hij, de kudden hoedende, tot tijdverdrijf het zakmes als bijtel gebruikte en in bout verwonderlijke beelden sneed. Die schaap herder F. van der Wijst genaamd, heeft sinds aan de akademie van Antwerpen geregelde stu diën gedaan met aanvankelijk bijzonder gelukkig welslagen. Dezer dagen toch heeft aan voor melde akademie het jaarlijks concours plaats ge had, en de voormalige schaapherder heeft in de hoogste klasse der beeldhouwkunst de eerste plaats bekomen. niet weinig de vrienden en 1 den veelbelovendcn kunstenaar, ijver in zijne studiën volharden hem aangeboren talent al meer wikkelen tot eere en bloei van de en zijn naam geboorteplaats. Deze goede uitslag verheugt begunstigers van Moge hij met moge hij het en meer ont- eere en bloei van de gewijde kunst eenmaal de roem worden zijner Dit wenschen hem zijne vrien den opregtelijk toe.” Men schrijft uit de Hollandsche kolonie Sheboygan 9 Maart. Eenige ingezetenen in Groningen (Michigan), hebben den 17 Februari) een plan gemaakt, en tot de uitvoering daarvan door inteekening van vijftig dollars ieder anderen een krachtig voor beeld gegeven, om ook liet hunne bij te dragen tot het bouwen van een’ plankenweg van Hol land door Zeeland en Friesland naar Grand Rapids. Politiek wordt in het westen hoog opgevoerd. Een kandidaat voor County Klerk biedt aan om huwelijken om niet te registreren. Zijn opponent belooft hetzelfde te zullen doen en wil nog eene wieg op den hoop toe geven. Er gaat toch niets boven concurrentie! Wij zien in de berigten van het algemeen landbureau, dat de publieke landerijen der Ver- eenigde Staten een billiocn vier honderd mil- lioenen akkers land bevatten. Een allerliefst eigendom voor eene familie van omtrent 25 millioen menschen.” ’s GRAVENHAGE 5 April. Zeer overdreven is liet berigtbetrekkelijk de ongeregeldheden, dezer dagen te ’s Hage door een gedeelte van liet garnizoen bedreven door de dagbladen me- wonde manschappen gesproken, van een jager, die het met den dood heeft moeten bekoopen een dragonder, die in levensgevaar verkeert, van twee compagniën die, nadat de troepen in de kaserne geconsigneerd waren hunne on- eenigheden hervat hebbenten gevolge waar van nog Strengere maatregelen Zijn genomen» en eindelijk, dat de dragonders met Mei de residentie verlaten. Van dit alles nu is alleen waarheid, dat er ja, twisten en vechtpartijen tusschen eenige dragonders en jagers ontstaan zijn in zekere buurt zoo als trouwens in gf'oote garnizoensplaatsen meermalen helaas! het getal is. Ten gevolge dezer ongeregeldheden heeft liet geheele garnizoen verleden vrijdag op Imo gen last, in de maliebaan, gedurende vijf uren zoo als men het gewoon is te noemen moeten sfra/’-eXerceren en zijn vervolgens de troepen tot nader order in de kaserne geconsigneerd doch reeds zondag daaraanvolgende is ook deze order opgelieven dooden noch dadelijk, noch aanstaandezijn er geheel niet gevallen, het getal geblesseerden bepaalt zich tot één ligt ge wonde. Dat de dragonders met Mei de residen tie zouden verlaten is geheel en al zonder grond. Overigens zijn de meest gepaste maat regelen genomen ter voorkoming in het ver volg, des noodsvan soortgelijke ongeregeld heden waarvan men niet noodig had gehad buiten af eenig gewag te maken, en die men vooral verkeerd gehandeld heeft, in zoodanige mate te vergrootén. AMSTERDAM, 6 April. Gisteren namiddag hebben de oude lieden en weezen van de ver schillende godshuizen alhier, grootendeels vol doende aan de uitnoodiging van de commissie tot de tentoonstelling van bloemgewassen die tentoonstelling bezocht en aldaar een genoegen gesmaaktdat die verpleegden nog lang dank baar hen zal doen gedenken die de gelegen heid tot dat genot hadden verschaft. De kweekelingen van de Kweekschool voor de Zeevaart bezochten reeds gisteren ochtend te 7|- ure de tentoonstelling, waartoe zij mede welwillend waren uitgenoodigd, GRONINGEN, 5 April. Voor eenige dagen heeft de Akademische Bibliotheek een kostbaar geschenk ontvangen. De heer dr. F. Koppius in leven pred. te Ham was in het bezit van een handschrift uit de 13de eeuw bevattende eene kroniek van de gebeurtenissen beleefd en opgeteekend door Emo en Mencoeersten en derden abt van het klooster Bloemgaard te Wierum. Dit bandschrift, waarvan onze be roemde Ubbo Emmius veel gebruik heeft ge maakt is voor de eerstemaal door den Leyd- schen hoogleeraar A. Matthaeus in zijne analec ta veteris aevi in het licht gegeven, doch op eene wijze, die hier en daar nog al te wen- schen overlaat. Voor 12 jaren deed een Dnitseh geleerde, opzettelijk daarvoor herwaarts geko men, de ijverigste nasporingen naar de gemelde kroniek, die zijns oordeels groote waarde bezat voor de geschiedenis der middeleeuwen en vond bij den eigenaar ruime gelegenheid het geschrift te onderzoeken ten einde daarvan eene nieuwe uitgave te bezorgen. Sedert heeft het buiten lands meer en meer vermaardheid gekregen j zoo zelfs dat de eigenaar uil Frankrijk werd aangezocht, om het voor eenen Imogen prijs af te staan waartoe hij echter niet besluiten kon. Na het overlijden van dezen even letter- als vaderlandslievenden manhebben zijne nabe staanden in gelijken geest gehandeld, door het II. S. edelmoediglijk aan onze akademische bi bliotheek ten geschenke aan te biedenonder geleide van eenen keurig geschreven Latijnschen brief van den vader des overledenen aan den bibliothecaris. Mag men er zich volkomen van verzekerd houden dat dit zeldzaam overblijfsel der middeleeuwen op den hoogsten prijs geschat en met de noodige zorg bewaard zal worden, aan den anderen kant moet men evenzeer roe men de belangstelling der familie Koppius in de akademische boekerij zoowel, als in liet band schrift hetwelk daar, overeenkomstig zijn waar de voor de toekomst eene verzekerde plaats heeft gekregen en voor algemeen gebruik toe- der gevolgen die deze ongeregeldheden zouden hebben gehad. Zoo heeft men van vele ge- dat dit schoone voorbeeld door vele dergelijke, welke tot aanzienlijke verrijking van meergc- als canonicus regulans in het klooster Gaes donck ging, en hel handschrift aldaar schijnt gebragt te hebben.” OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1