NIEUWS- EN ADVEKTENTIE-BLA1) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1852. No. 30. WOENSDAG den 14 April. 7de Jaargang. BINNENLAND. I BUITENLAND. 7 u FRANKFORT, 5 April. Men waarschijnlijk te Parijs, van ringen horologiekcltingen O O Hr--sgl lliiiiiihiiiniiiiwiiliM SNEEKER t verlies door aanzienlijken en geringen Ij 55 S .00. raai leid men 50J nder Mei lOJ .9 'ii 5 r COURANT. i(!^ en de hoogachting van vervaardigt thans, eene compositie en een aantal andere telingen volhouden. P drag verwierf hij weldra den’graad en en ten aan in 1802 den rang van officier van SNEEK, 12 April. De heer J. R. van der Plaats, te Goënga (gemeente Wijmbritseradeel), deed onlangs, bij de bevalling zijner echtge noot, aangifte der geboorte van het kind bij een nabij hem wonend lid van het gemeente bestuur, ambtenaar van den burgerlijken stand in plaats van op het gemeentehuis. Daar deze aangifte niet aangenomen werd en Van der Plaats dezelve vervolgens ook niet deed ter ge bruikelijke plaats, heeft hij. ter dezer zaak, voor de arrond. regtbank alhier teregt gestaan en is hij, donderdag jl. bij vonnis dier regl- bank veroordeeld tot 6 dagen gevangenis en f 8 boeteop grond dataangezien de registers van geboorten op het gemeentehuis worden bewaard ook daar alleen de aangiften behooren te ge schieden. De collecte, op jl. zondag gedaan ten be hoeve der Hervormde noodlijdende kerken heeft te dezer stede opgebragt de som van f 206.17*- en in het naburig dorp Oosthem f 100.85. Sedert onze laatste opgave van den 7 April zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel, op nieuw 13 runderen wegens de longziekte afge maakt zoodat het getal thans bedraagt 994. Het doet ons genoegen dat wij bij deze on ze wekelijksche opgave telkens een verminderd BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat na bekomene magtigihg van Hfl. Gedeputeerde Staten van de provincie Friesland, binnen deze gemeente jaarlijks zullen worden gehouden TWEE PAARDEMARKTEN, de eene op den 2den donderdag in Mei en de andere op den 3den donderdag in September. Wordende alle koopers en verkoopers van paarden bijzonder uitgenoodigd om deze mark ten waarvan de eerste invalt op donderdag d en 13 Mei e. k.met hunne tegenwoordigheid te begunstigen. Sneek den 10 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TO CATE. Ter ordonnantie van Dezelven IIA4.A. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat op vrijdag den 30 April eerstkomende omstreeks den middag deze Stad met een bezoek van Zijne Majesteit den KONING zal worden vereerd wordende mitsdien de In gezetenen in het algemeen maar in het bijzon der de bewoners van den Oosterdijk de Wijde en Naauwe Burgstraatde Kruizebroedersstraat tot de NoorderpoortSchapenmarktGrool- zandLeeuwenburg en Marktstraat, uitgenoo digd, om te dier gelegenheid, door het uitste ken van vlaggen als anderzins aan deze heu gelijke komst allen luister bij te zetten en tevens alles wat tot hinder of ontsiering kan strekken, van de straten weg te nemen terwijl ter voorkoming van ongelukken wordt verbo den het afsteken van voetzoekers of andere vuurwerken het schieten met eenig geweer of dergelijke vuurwapenen. Zullende de overtre ders naar de deswegens bestaande verordening worden vervolgd. En opdat dit kome ter algemeene kennisse zal deze worden gepubliceerd en aangeplakt. Sneek den 10 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CITE. Ter ordonnantie van Dezelven HACA. zienlijkste ingezetenen allen. Den 17 Maart II. is door den sterrekundi- ge De Gasparis, te Napels, in liet sterrebeeld de Leeuw, nabij Regulus, eene nieuwe planeet ontdekt. ’sGRAVENIJAGE, 7 Maart. II. K. II. prin ses Frederik der Nederlanden heeft aan de ver- eeniging lot bevordering van kennis en zede- leer” alhier, voor de op 20 April e. k. te hou- dene verloting een prachtig geschenk doen toe komen. AMSTERDAM, 8 April. Wij vermelden al weder met genoegen dat onzen stadgenoot den hoogleeraar J. Bosscha, op nieuw eene eer volle onderscheiding te beurt viel. Als blijk van tevredenheid over zijn Leven van Wil lem II werd hem, door Zijne Hoogheid den groot - hertog van Saxen - Weimar - Eisenach de ridderorde van den WUlen Valk vereerd. Ongetwijfeld heeft de erf-groot-hertogin doch ter van wijlen Z. M. Willem II, met genoegen gelezen boe prof. Bosscha Hd. vader in zijn leven en werken beschreef, en ook dus haar aandeel gebragt in de hulde, door haren ge maal bewezen aan de talenten van onzen be roemden geschiedschrijver. In 1851 zijn uit Nederland als landverhui zers over zee vertrokken 1196 personen, waar onder 178 vrouwen en 599 kinderen. Uit Zee land vertrokken 108, uit Noprd-Braband 84, uit Gelderland 72, uit Zuid-Holland 40, uit Overijssel 34, uit Friesland 5 uit Groningen 8, uit Limburg 7, uit Utrecht 3, en uit Drenthe geen één. Noord-Holland verloor slechts 30 personen waarvan maar één in de hoofdelijke omslagen was beschreven. Van straks genoemd getal behoorden 177 tot de Hervormde, 163 tot de Roomsch-Kalholijke 6 tot de Israëlitische godsdienst, en 32 tot die der Afgescheidenen. Onder de vertrekkenden waren 81 landbouwers, 73 arbeiders, 28 zon der beroep, 27 boerenknechts, 13 daglooners 11 schoenmakers, 10 timmerlieden, 10 dienst meisjes, 9 metselaars, 8 arbeidsters, 8 dienst knechten, 7 broodbakkers, 7 kleêrmakers6 smids 5 kooplieden, 5 wevers, 5 werklieden, 4 missionarissen 1 leeraar bij de Christelijk— Afgescheidene gemeente, 2 veldwachters, 1 in genieur, 1 barbier, 2 naaisters, 1 advocaat, 1 diamantslijper, 1 student, 1 student in de godgeleerdheid, 1 theologant1 spinster I leer aar, 1 tapper, 1 machinist, 1 ondermeester, 1 toonkunstenaar, 1 huishoudster, enz. enz. Verder telde men onder hen zeventien per sonen die lusschen de 60 en 75 jaren oud. waren. Een Pruissisch schip nam in de afgeloope- ne maand in Schotland eene lading koren in en zette daarmede koers naar Stettin. In ge wone jaren brengt Pruissen zeer veel koren naar Schotland. Te Praag werd op 24 Maart de Protestant- sche leeraar F. WKossuth in hechtenis geno men omdat men bij hem vond verscheidene duizenden exemplaren van geschriften die de leeringen van llus behelsden. APELDOORN 7 April. Naar men verneemt zal de landhuishoudkundige school opgerigt door Z. M. Willem III, op den 3 Mei ingewijd worden. Onderscheidene autoriteiten zullen daartoe uitgenoodigd, het feest bijwonen; ook zal Z. M. persoonlijk tegenwoordig zijn. D« werkzaamheden moeten den 20 dezer afgeloopen wezen ook van het plantsoen welks aanleg aanvankelijk door den kundigen hovenier van het park Broekhoven wordt bewerkstelligd die aan den pas aangelegden tuin het voorko men heeft gegeven als had hij twintig jaren bestaan. Vóór het gebouw waar sierlijke bloem bedden geplaatst zijn prijken twee tulpenboo- men welke gemelde hovenier in 1817 door zaad in potten gewonnen heeften die thans een heerlijk effect zullen teweegbrengen. getal kunnen plaatsen als zijnde dit een zeker bewijs dat de longziekte ten minste in deze gemeente, eerder af- dan toeneemt. In eene door de Friescbe politieke veree- niging [Eooruil'gang gevestigd te Leeuwarden, belegde vergadering, zoo van hare leden als van onderscheidene liberale kiezers uit verschil lende deelen van het hoofd-kiesdistrict Leeu warden is met algemeene stemmen tot kandi daat voor het lidmaatschap van de tweede ka mer der staten-generaal benoemd de heer mr. S. A. Verweij procureur, lid van de provin ciale staten en van den gemeenteraad alhier. Men verneemt, dat het aan den koning heeft behaagd dezer dagen aan de onderschei dene korpsen van het leger ten geschenke te zenden een pracht-exemplaar van de levensbe schrijving van wijlen Hd. vader Willem IIdoor prof. Bosscha te Amsterdam, om in de boek verzameling van elk regement geplaatst te wor den. Te Leeuwarden is eene belangrijke proce dure voor de arrond.-regtbank aanhangig tus- schen den minister van koloniën voor het rijk als eischeren de minderjarige kinderen van mr. G. M. baron du Tour van Bellinchave al daar, in hoedanigheid van erfgenamen in den blooten eigendom van hunnen oom wijlen mr. G. J. Bruce benoemd gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiebenevens mevr, de douai rière Bruce, te Zwolle, als vruchtgebruikster van de nalatenschap des overledene, gedaagden. Het geldt de vordering door het rijk om res titutie te erlangen van 1) eene som van ƒ60,000 in der tijd aan den heer Bruce verstrekt, als kosten van uitrusting voor de voorgenomen reis naar Neder).-Indie en 2) eene som van ƒ33,333,33 als voorschot van reiskosten. De pleidooijen in deze zaak werden jl. dingsdag gevoerd des voor- middags van 11 tot 11. ure en des avonds van 4J- tot 9 ure, en wel voor het rijk, door den heer mr. J. W. Tromp, rijks-advocaatvoor de eerste gedaagden door den heer mr. B.| Al- barda en voor de tweede gedaagde door den hr. mr. J. A. van Roijen van Zwolle. lu eene op den 7 dezer te ’s Gravenbage geboudene vergadering der afdeeling ’s Graven- liage van de maatschappij van landbouw deelde de heer Hoek, geneeskundige aldaar, mede, dat bij een, door proeven in het groot gestaafd op wetenschappelijke gronden rustend middel bad gevonden, om de longziekte onder het rund vee te genezen. Hij berigtte verder, dat hij vóór eene maand van die zaak kennis had ge geven aan den minister van binnen), zaken en dat hij spoedig hoopt over te gaan tot het me dedelen en verspreiden van zijne bevindingen. Op den 27 Maart overleed te Arnhem de verdienstelijke, gepensioneerde kolonel der ka- vallerie Johann Ludwig Benno. Behalve door zijne nagelatenetroostelooze gade, wordt zijn i zeer be treurd. Hij werd den 15 November 1771 te Larsphe in Wittgenstein, geboren; doch nam, nog geene 17 jaren oud hier te lande onder de huzaren van Salm dienst, en bleef daarin gedurende alle .plaats gehad hebbende omwen- Door zijn oppassend ge- 1 van korpo- onderofficieren na bewijzen van be- dapperheid bij onderscheidene gevech- den dag te hebben gelegd bekwam bij en klom vervol gens van rang tot rang op, totdat hij bij ko ninklijk besluit van 22 October 1836 als kolo nel der kavallerie op nou-acliviteit gesteld en vervolgens als zoodanig gepensioneerd werd. In 1793 en 1794 heeft hij den veldtogt in Belgie in 1799 dien in Noord-Hollandin 1800 en vervolgens dien in Duitschlandin 1814 dien in Frankrijk in 1815 dien in Belgie en Frank rijk, en in 1830 tot 1834 dien in Belgie bijge woond. Tweemaal werd bij gevangengenomen, tweemaal is hij gewond, en niet minder dan zes paarden zijn bij onderscheidene affaires onder hem doodgeschoten. De heer Renno was bij zijne minderen geëerbiedigd en bij zijne supe rieuren in hooge achting daar hij aan eene ge strenge krijgstucht eene beminnelijke zachtheid wist te paren. In zijne eervolle rust genoot hij in eene hooge mate de vriendschap van de aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1