NIEUWS- EN AIWEI1TENTIE-BLW VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. la J f K; 1852. No. 32. WOENSDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 22 APRIL 1852, des voormiddags ten tien uur. I- l- s 4 et SNEEKER BINNENLAND. s. d u e Ir E 4. t>p HARLINGEN15 April. Met den scheeps- lie Sa den den :C lr U 1- k d i- t 'j 11 <r II PÜ op lijst der stelling van ?n dl li te ui lZ )V Ie n Pi e- e- ie e- s- ii Z- r* d: dl 4 4 4 h voor boerenwagens om 2 trap- oni te mogen her en Comp.tot her- Een zeldzaam voorval heeft hier plaats gehad, r en kreeg eene de keel die door zijne sterke aanzet- binnen gaat. De ongelukkige waant gered doch de graat gaat in de maag zweren met dat noodlottig gevolg is overleden. Het nog ver- Weststellingwerfte Wolvega, die 413 S. A. Verwey, lid van de provinciale van den gemeente-raad te Sneek en pro- bij de arrondissemenls-regtbank aldaar stemmen verkreeg. Het getal der gel- van bet grasgewas. Niel om benoemd van Sneek op Kam en brief betrekke!ijk de Gemeenle- voor 1852. De heer Heynen de dank bat e erkentenis digden en van hel bestuur verwon en. SCIl EVENING EN, 14 April, lingeti en voorstel daartoe Aan de leer- der koninklijke naaischool viel dingsdag wederom liet geluk ten deel Hare Majesteit de koningin-moeder in baar midden te zien. De booge belangstelling, waarmede H. M. de in- rigting der school onder directie van mevrouw D. Maas, en de werkzaamheden der leerlingen lot in de minste bijzonderheden gadesloeg, zijn zoo vele bewijzen, dat bij Hare Majesteit het weldoen steeds op den voorgrond slaat. De minzaamheid waarmede Hare Majesteit zich met alle aanwezigen onderhield, verdubbelt de waarde der belangrijke ondersteuning, die door deze edelmoedige vorstin reeds sedert 1831 aan de behoeftige» van Scheveningen verschaft wordt. LEEUWARDEN, 15 April. De verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten- gencraai in het boofd-kiesdistrict Leeuwarden in plaats van den heer mr. A. Ypey die door de aanneming der betrekking van advocaat-ge- neraal bij liet provinciaal geregtshof in Fries land opgehouden heeft lid der kamer te zijn heeft geen bepaald resultaat opgeleverd. Er zal eene herstemming moeten plaats hebben over de heeren mr. J. Bieruma Oosting burgemees ter van en mr. staten cureur die 409 dige briefjes bedroeg 1013. Een jongeling had visch gegeten graat in iT ling naar zich nu aan het dat bij reeds gisteren daaraan i indrukwekkende van dit voorval werd nog ver hoogd, daar de jongeling juist gisteren op den dag van zijn overlijden ten huwelijk zou wor den ingeschreven, van den alhier gestation- Ueiinel hield gister te i wagen aan en bij was gevuld met vleescli ziek rund en in aantogt was naar -- De eigenaars gaven voor, dal zij het zeer onschuldig voornemen hadden r om er de veldeelen uit te smelten ten einde die aan den looijer te verkoopen. Met genoegen ver melden wij dat de heer burgemeester alhier er anders over dacht en liet zeer subiet liet be graven het was herkomstig van Znidlaren. Arme armen! aan wie zulk voedsel werd ver kocht!” Men meldt uit Hoogeveen dd. 11 April: voor die betrekking. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat na bekomene magtiging van IIII. Gedeputeerde Staten van de provincie Friesland, binnen deze gemeente jaarlijks zullen worden gehouden TWEE PAARDEMARKTEN, dé eene op den 2den donderdag in Mei en de andere op 3den donderdag in September. Wordende alle koopers en verkoopers van paarden bijzonder uitgenoodigd otn deze mark ten waarvan de eerste invalt op donderdag den 13 Mei e. k. met hunne tegenwoordigheid te begunstigen. Sneek den 10 April 1852. Burgemeester en IKethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven 1IACA. PUNTEN TER BEHANDELING: Veemarkt te Baard en Pincjum. Verificatie van de Gemeentekas. Ontslag van den Ontvanger der Plaalselijke Belastingen. Vervulling in de daardoor te ontstane vacature. Verzoek van A. Haagsma om benoemd te worden tot Boekhouder van bet O. B. Wees huis. Aanbevelingslijst Rapporten. Paardenmarktverzoek betrekkelijk. Verzoek van J. Noyon Stelling van eenen opslag. Beurtveer van Bakhuizen. Verzoek van B. Airing Hesselink pens aan het bolwerk. Idem van D. J. Bakker, 11 Stellen een potkas enz. Betrekkelijk de verpachting Verzoek van II. J. van te worden tot beurtschipper pen. Een besluit beg rooting SNEEK, 20 April. Met verzoek, om daar van eenige melding in ons blad te maken is ons toegezonden het programma der zevende algemeene vergadering der Geldersche Maatschap- van Landbouw zullende gehouden worden het Loo den 23 en 4 Junij 1852, en uitgeloofde prijzen voor de tentoon- van werktuigen voor den landbouw en paarden en vee. Deze veelvuldige en veel soortige prijzen zullen toegekend worden voor: Werktuigen voor akker- en weidenbouw Voertuigen en werktuigen voor meslwinning; Werktuigen voor veehouderij enz. (de werk tuigen moeten zaturdag den 29 Mei vrachtvrij ingezonden zijn). Paarden (hengsten en veulens) Rundvee (springstieren niet jonger dan twee jaar; meikkoeijen vaarzen, geboren in 1850; pinken, geboren in 1851); Schapen (rammen van Veluwsch ras ooijen van hetzelfde rasrammen en ooijen van an dere rassen alsmede lammeren) Schepershonden Bokken en geiten Varkens (beeren en zeugen) Bonwpaarden gespannen niet joliger dan drie jaren Trek-ossen niet jonger dan drie jaar, opge tuigd ten loon te stellen. Allen, die paarden en vee wenschen in te zenden, worden verzocht, dat met opgaaf van ras, kleur en ouderdom op te geven, vóór of uiterlijk op dingsdag den 1 Junij e. k. aan den heer Bruno Tideman Jr.te Apeldoorn. Met het Nederlandsche post-stoomschip Java ontvangt men het treurige berigt. dat, terwijl elf der voornaamste Europesche officieren te Palembang op 20 Januarij II. de rivier oversiaken, de boot in den sterken stroom zonk en slechts één hunner, de resident, luit.-ko lonel De Brauw, zijn leven redde; de overigen verdronken. De namen der omgekomenen zijn: de majoor Van Blommestein de kapt. Kiess en Schmidt de luitenant Kress en adjudant Muller, allen tot bet wapen der infanterie beboorende de kap'iein der genie Bisscbof-Heemskerk de ka- pitein-kwartierm. Poelman de gepensionneerde kapitein von Ocbssée, de secretaris der residen tie Bockel en de heer De Groot, handelaar. De beeren Van Blommesiein Bisscliol-lleems- kerk von Ocbssée, Bockel en De Groot waren gehuwd. De beer De Groot was de zoon van een voormalig resident van Palembang. De Muochensche Vereeniging lol bescher ming der dieren lelt reeds 5000 leden. Onder de bemoeiingen der vereeniging behoort ook het bevorderen van hel eten van paardenvleesch waartegen, zoo de vereeniging beweert, nog altijd een ongegrond vooroordeel bestaat. Men geeft het edelste en nuttigste dier liever in. hoogen ouderdom aan de grootste ellende prijs en beioolt zich moedwillig van het voedings middel van bet reinste en reinst gehouden dier. In onderscheidene landen is dat vooroordeel ge weken. Immers bet is officieel gebleken, dat in 4 a 5 jaren 300 millioen pond paarden vleesch is genuitigd. AMSTERDAM, 17 April. Wij ontvangen van goedeihand bet berigt, dat de heer Menger, stempelsnijder aan ’s rijks munt te Utrecht, eene medaille vervaardigt, ter gedachtenis aan de oprigling van het standbeeld van Rembrandt. Deze medaille zal vóór 27 Mei worden uitgege ven, en de vervaardiger beeft geheel belangloos een aanzienlijk gedeelte der opbrengst bestemd, ten voo'dcele van het weduwen- en weezen— fonds der maatschappij: Arii et Aniiciiiae. Reeds meermalen hadden wij het genoegen te beriglen dat de heer J. Heynen gezigtkun- dige hofleverancier te ’s Gravenhagetijdens zijn verblijf alhier, aan onderscheidene behoef- ligen gratis brillen uilreikte; thans wederom in deze stad zich bevindende, gaf deze men- schen vriend van zijne weldadigheid bewijzen, door andermaal aan onderscheidene verpleegden in bel diaconie oude vrouwen- en mannen- en bestedeliogen-huis brillen ter band te stellen. heeft zich alzoo bij vernieuwing van zoo vele bewelda- van genoemd huis De tentoonstelling van hengsten en het zoo mogelijk aankoopeu van springhengsten voor re kening der provincie Gelderland, zal tegelijker tijd met de overige vee-tenloonstelling plaats vinden. Een ieder, waar ook wonende of gevestigd, is geregligd mede te dingen en paarden of vee ter tentoonstelling in te zenden. Sedert onze laatste opgave van den 13 de zer zgh er. in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 17 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het getal thans bedraagt 1011. liet heeft Z. M. behaagd bij besluit van 15 April den gepensioneerden luit.-gener. Wil lem Cornelis de Virieu te Utrechtte benoemen lot kommandeur met de star van de orde van de Eikenkroon als een vereerend aandenken voor den nestor van ’s konings leger, die juist zijn 90sten verjaardag vierde. Met onwankel bare trouw en aanklever van het regerend stamhuis, heelt deze dappere ’s konings over grootvader, Willem den V, zijnen grootvader en vader, allen gedie.nden is met zoo vele anderen zijner wapenbroeders, bij de Fransche overheersebing in deu jare 1795 den prins in Duitschland en Engeland gevolgd. In den avond zijner grijsheid mag hij thans zijne borst ver sierd zien met eene zoo welgevallige gedachte nis van den vierden Willem van Oranje, die Nederland thans regeert, en met wiens huis, Nederland staat en valt. Git een door het departement van finan ciën openbaar gemaaklen staat van de opbrengst der middelen in de eerste drie maanden van 1852, tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van 1851, blijktdat de opbrengst in 1852 ƒ326,259.56 meer was dan in 1851. In den loop van 1851 werden niel minder dan 99 stukken, waarover de uitspraak van het munt-collegie gevraagd was bevonden te zijn valsche muntstukken, vervaardigd in nabootsing van Nederlandsche muntspeciën, benevens 17, vervaardigd in nabootsing van Pruissische. Zij waren verdeeld als volgt: zeven valsche rij-ks- daalders of twee en een halven-guldenstukken eenentwintig guldens, zestien halve guldens, vierenvijftig vijfenlwintig-cents-stukkeii bene vens één valsch tienguldenstuk vooris twaalf Pruissische zesde-thalersstukken en vijf twee en een halve-grossenslukken. Onder al deze val sche stukken bevonden zich echter geenedie met valsche stempels waren vervaardigd het waren alle gegoten stukken voor het grootste gedeelte werden zij bevonden te beslaan uil tin lood en sporen koperterwijl bij eenige ook sporen zink spiesglans en bismuth werden waar genomen. Bij alle was de kleur vrij wel van die der echte stukken te onderscheiden. Slechts weinige waren zoo fraai gegoten dat ze in scherpte van onttrekken de echte stukken nabij kwamen bij de meerderheid moest eene op pervlakkige beschouwing ze reeds van echle doen onderscheiden. Uit Hoogezand den 14 April, meldt men aan de Gron. Cour. De waakzaamheid neerden veldwachter Kropswolde een’ gedekte» onderzoek bleek dat hij van een Marlenshoek. RANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1