EN ADVEfflNTIE-BLAD V00I! DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 7de Jaargang. 1852. No. 34. den 28 April. WOENSDAG 1 E.SZ DRANT SNEEKER B I W N E N L A N D. BUITENLAND. 200 i en ?5. «L’r 81» 55 )0 8 i2f 6rv 18 krais met Het goud waardig. Men herinnert zich de van het parlement in de toelating der Israë- De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK verzoekt de Autoriteiten, welke ter gelegenheid van ’s Konings oponthoud te dezer stede op vrijdag aanstaande den 30 dezer, hare opwach ting bij Zijne Majesteit wenschen te maken zich te verzamelen in de voorkamer van den concherge naast het Stadshuis. Sneek den 27 April 1852. De Burgemeester voornoemd S. TEW CATE. wetgevende magt heeft tus- en 3 April 1852, 90 en aangenomen 48 wets-ont- was zij niet talrijk genoeg nemen. van 40,000 handen en van 15 millioen. met een kapitaal dieven, bezigt 10,000 arbeiders, wier loon j SNEEK, 27 April. Sedert onze laatste op save van den 20 dezer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 7 runderen wegens de longziekte afgemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1018, FRANKFORT, 20 April. De katoen-indus- trie in Zwitserland houdt tegenwoordig ca. spinnerijen bezig, met 4000 weefgetouwen 120,000 werklieden die gezamenlijk ruim 17 millioen fr. winnen. Het kapitaal van exploi tatie bedraagt 50 millioen fr. De zijdeweverij, met een soortgelijk kapitaal verschaft arbeid aan 50.000 personen die met 20,000 weefstoe len werken en jaarlijks ongeveer 12 millioen fr. winnen. Het horologiemaken het goudsmeden en het vervaardigen van byouteriën verschaft werk aan 40,000 handen en levert hen een voor deel op van 15 millioen. De exploitatie der mijnen met een kapitaal van 5 millioen ge dreven, bezigt 10,000 arbeiders, wier loon jaar lijks 2 millioen fr. beloopt. In de tabaksfabrie ken werken 4000 personen. In de linnenwe verijen verdienen 1000 werklieden 279,000 fr., in de papierfabrijken 800 werklieden 236,000 fr. Het vlechten van stroo levert aan 64,000 personen zoo meesters als werklieden eene winst van 8 millioen 245,000 francs per jaar. LONDEN, 20 April. Noord-Amerikaansche dagbladen meldendat eenige lieden die bij Buchanan in Bolering-County ,in Virginië bezig waren in kalksteengroeven een hol gevonden hebben met eenen ingang van 6 A 8 voeten hoog en meer dan 100 voeten lengte, waarin twee vertrekken zijn. In het eerste vertrek ofafdee- ling vonden zij eenig aardewerk en een steeneu kruis. Eenige burgers begaven zich daarna met eene lantaarn in de tweede afdeeling en vonden hier een geraamte dat op eene groote ijzeren kist geplaatst was met den rug tegen den wand. Bij het openen der kist vonden zij in dezelve gouden munten die op de eene zijde geheel glad waren en op de andere een kruis met ze kere karakters of teekenen hadden. 1 in de kigt is naar het gewigt 788 doll. LONDEN, 21 April. langdurige beraadslaging zijne vorige zitting over liten. Een Israëliet, de heer Salomons, tot lid van liet lagerhuis verkozen zijnde, legde den voorgeschreven parlemenlseed af, doch met uit- op het -ware geloof van een j aan de eeds-a(legging niet behoorlijk derhalve niet bevoegd was, zil- II ij nam echter plaats onder de deel aan eene stemming, en dit zijne bedoeling, ten gevolge, dal de lating der woorden Christen. Uet buis oordeelde dat hij verpligling tot voldaan had en ting te nemen, leden nam had naar zaak ook bij de regtelijke magt aanhangig werd gemaakt. Eergisteren is daarover bij bet bof der kanselarij alhier uitspraak gedaan een der regters oordeelde, dat elk parlementslid zweren moest in den hem meest verbindenden vorm en dat dus de heer Salomons den eed behoor lijk had afgelegd doch de drie andere regters verklaarden dat welke ook de bedoeling ware der verordeningen op de beëediging der parle mentsleden, en welke verandering van het voor geschreven formulier ook wenschelijk mogt schij nen de regterlijke magt de wet alleen toe te passen en niet te verbeteren bad dat de heer Salomons alzoo schuldig was aan liet misdrijf van onbevoegd zitting nemen in het parlement. Hoogst opmerkelijk is liet verschil in het aantal der priesters en geestelijke gestichten in Engeland Schotland en Wales gedurende de laatste tien jaren blijkende uit den volgenden staat. In BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op de missive van den heer Commissaris des Konings van Friesland van den 16 April 1852, 1ste afdeeling, no. 956, Brengen door deze ter kennisse der Ingeze tenen dat sedert eenigen tijd door sommigen het rattenkruid (arsenicum album) wordt ge bruikt als geneesmiddel tegen de longziekte on der het rundvee; dat middellijk zulks aanlei ding zou kunnen geven tot groote stoornis van de gezondheid der menschen ja tot hunnen dood. Dat, blijkens genomen proeven door deskun digen, dit hevig vergif, zoo wel in- als uit wendig toegediend, in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheidene vochten wordt opge nomen dat het tot dusverre niet met juistheid is te bepalen hoe lang het daarin aanwezig blijftmaar de ondervinding heeft geleerd datsoms drie weken na het laatste gebruik sporen van rattenkruid in het ligchaam der die ren te vinden zijn dat binnen dien termijn dus het vleesch en de melk van zoodanige dieren als voedsel schadelijk zijn en vergiftiging ten gevolge kunnen hebben en de voorzigtigheid eischtdat men nog eenige weken langer zich van het gebruik van het een en ander onthoude. Wordende hierbij herinnerd aan de straf, bij art. 4 der wet van 19 Mei 1829 (Staatsblad no. 45) bedreigd tegen het verkoopen versieren of uitdeden van eet- of drinkwaren vermengd met voor de gezondheid schadelijke stoffen. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 23 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. mollen, in de landen aanwezig; daarom kan het niet onbelangrijk geacht worden den land bouwenden den tijd te herinneren in welken deze schadelijke dieren het best kunnen ver delgd worden. Het is namelijk tnsschen den 1 en 12 Mei dat de mollen jongen hebben wel ke zich hoofdzakelijk bevinden in de groote molshoopen. Door deze in genoemden lijd te slechten, komen de jonge mollen bloot, en is men in slaat in korten tijd eene menigte scha delijke gedierte te vernietigen. Zoo zijn er ver leden jaar door twee personen te Nuis zijnde de zoon van den kastelein en landbouwer A. E. Palsma en een’ arbeider, in een’ dag, den 9 Mei, onder het molshoopen-slechten 196, zegge honderd zesennegentigmollen gedood. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNELK brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat op vrijdag den 30 April eerstkomende omstreeks den middag deze Stad met een bezoek van ZIJNE MAJESTEIT DEN KONING zal worden vereerd wordende mits dien de Ingezetenen in het algemeen maar in het bijzonder de bewoners van den Oostcrdijk de Wijde en Naauwe Burgstraatde Kruisebroe- dersstraat tot de NoorderpoortScliapenmarkt Grootzand Leeuwenburg en Marktstraatuitge- noodigd om te dier gelegenheid door het uit steken van vlaggen als anderzins, aan deze heu gelijke komst allen luister bij te zetten en tevens alles wat lot hinder of ontsiering kan strekken, van de straten weg te nemen terwijl ter voorkoming van ongelukken wordt verbo den het afsteken van voetzoekers of andere vuurwerken het schieten met eenig geweer of dergelijke vuurwapenen. Zullende de overtre ders naar de deswegens bestaande verordening worden vervolgd. En opdat dit kome ter algemeene kennisse zal deze worden gepubliceerd en aangeplakt. Sneek den 10 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven 1IAGA. Uit Weert meldt men, dd. 14 dezer, dat bet kind van den sluiswachter van no. 16 in de Zuid-Willemsvaart viel. Ongetwijfeld zou het kind zijn omgekomen indien niet de hond van den slager Sas uit 's Hertogenbosch uit ei gen beweging in het water ware gesprongen en het kind behouden aan wal bad gebragt. Dit is reeds de tweede maal dat die hond een men- schenleven redt; want voor een paar jaren red de hij op dezelfde wijze eenen grijsaard die in de M aas gestort was. Een zeldzaam en droevig ongeluk bad de zer dagen plaats op den spoorweg tusschen Lehrte en Wolfenbuttel. Een jong man, die route reizende, wilde eene sigaar opsteken ter wijl hij met zijn pennemes de punt er afsneed bekwam zijn vinger eene ligte wonde. Zonder hierop acht te geven, nam hij een lucifer, om zijne sigaar aan testeken. Een klein stukje phos phorus valt van de lucifer af en geraakt bij on geluk in de wond. Na verloop van een kwartier uurs was de vinger zwart geworden een chi rurgijn die zich in denzelfden wagen bevond en getuige van liet ongeval was ried den persoon aan, om zich onmiddelijk den vinger af te doen snijden. De jongman aarzelde maar toen de trein te Schappenstedl was aangekomen was de hand reeds zwart, en de ongelukkige leed schrikkelijk. Toen besloot hij om de hand te doen amputeeren ten einde niet zijnen arm te verliezen. Daar dit het eerste geval schijnt te zijn dat zich van dien aard voordoet, zou het te wen schen zijn dat de mannen der wetenschap een onderzoek deden of phosphorus altoos derge lijke gevallen kan veroorzaken, of wel andere verwekt. De Belgische schen 4 November 1851 zittingen gehouden werpen. Tweemaal om besluiten te kunnen nemen. Zij heeft be langrijke discussiën gevoerd doch daarbij ook onderscheidene keeren hare parlementaire waar digheid niet weten te bewaren. Zij vergat dit vooral als de partijen zich vertoonden niet in politieke, maar in godsdienstige kleur. ROTTERDAM, 22 April. Gisteren werd al-I bier, in hel Hotel des Pays-Bas onder voor zitterschap van Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden eene algemeene vergadering van leden der Koninklijke Nederlandsche Yacht- club gehouden. In deze bijeenkomst werd een aantal van vijf endertig kandidaten tot leden der Koninklijke Nederlandsche Yachl-club voorgesteld en aan genomen. Van liet roeicorps werd door Z. K. H. me degedeeld datsedert de laatste opgave we der elf kweekelingen op de koopvaardijvloot geplaatst en vier bij Z. M. marine waren in dienst getreden. Uet getal geplaatsten bedroeg thans 209 kweekelingen. Onder andere belangrijke mededcclingen be hoorde voornamelijk liet berigt, dat het Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden had behaagd eene niet onaanzienlijke som gelds beschikbaar te stellenom te worden aangewend tot aan moediging van de scheepvaart en liet zeewezen in hel algemeen: dat de raad had vermeend aan de bedoelingen van den hoog geachten gever gcene betere uitvoering te kunnen geven dan door het houden eener tentoonstelling van voor werpen geene uitgezonderd die onder den algemeenen naam van scheepsbehoeften kunnen worden geteldwaarbij ook scheepsmodellen zullen in aanmerking komen. DAMWOUDE14 April. Heden vierde al hier de wed. H. F. van der Meulen haren hon derdsten geboortedag. Zij bevindt zich nog in het volle genot van hare vermogens, en hare acht kinderenvan welke enkelen reeds meer dan tachtig jaren oud zijn, zijn allen nog in leven. Onze waardige en geachte predikant die juist op dien dag de helft van haren leef tijd bereikte, bezocht baar, en zoo vierden zij zamen hunne verjaardagen de eene dien van liet beleven eener geheele de andere van eene halve eeuw. NUIS, 20 April. Wegens den zacliten win ter klaagt men algemeen over de menigvuldige I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1