NIELWS- EN ADFEIITENTIE-lilAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1852. No. 36. WOENSDAG den 5 Mei. BINNENLAND. hum 1 Hl plakt rf. ’A 'A 14 Mi Ter ordonnantie van Deielven HAGA, SNEEKER 1 hem verkoop zullen worden uit- geplaatst in talrijk gejubel r iel. 55 i; n tien, guldens aan ter verkoop aanbiedt. tien guldens aan hern tot den hoogsten prijs aan hem die BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad SNEEK maken bekend datter gelegen heid van de op den 13 Mei e. k. alhier te hou- dene eerste Paardenmarkt, de navolgende premiën van Regeringswege zullen worden aan geboden als: 1. Eene som van die de meeste paarden 2. Eene soih van die het grootste getal paarden koopt. 3. Eene gelijke som van tien guldens aan hem die van de verst afgelegene plaats twee of meerdere paarden ter verkoop aan de markt brengt. 4. Een fraai paardendek aan hem die tot den duursten prijs één paard verkoopt, en ge lijke premie aan den kooper daarvan. 5. Een stel fraaije hoofdstellen aan die één span paarden verkoopt, en eene gelijke premie dat span paarden aankoopt. Dat voorts op dien dagvan ’s voormiddags negen tot ’s namiddags vier uur, eene commis sie zitting zal houden ter Herberge van W. M. DE Boer buiten de voormalige Noorderpoort alhier, ten einde aangifte te ontvangen van hen, die verineenen op gezegde premiën aanspraak te hebben; en dat, eindelijk, na gedaan onder zoek en keuring, deZe premiën ten Raadhuize, op nader te bepalen uur, zullen worden uit gereikt. Burgemeester en Wethouders koesteren de hoop, dat, ten gevolge de geschikte ligging van de stad hunner inwoning en ter oorzake ge noemde uitloving, deze Paardenmarkt, die bij genoemde poort zal worden gehouden, alwaar ruimschoots gelegenheid bestaat voor goede stal ling en plaatsing van paarden druk zal wor den bezocht en in ruime mate blijken zal op leveren van algemeene belangstelling. Snëek30 April 1852. Burgemeester en IVethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A kant Z. M. binnenkwam, prijkte met het Ne- derlandsche wapenschild, van boven gedekt door een ornamentversierd met oranje-appelen enz. die op het einde van den Oosterdijk droeg bet wapen van Sneek en dat van Friesland en die op de Marktstraat, nabij het stadshuis, welke van allen de grootste was, vertoonde, heel bo ven, eene reusachtig groote vergulden W, ge dekt door eene gouden kroon en een weinig lager, aan beide zijden, twee schilden, waarin meer dan levensgroote beelden, voorstellendc de godin der Geregtigheid met weegschalen en zwaard, benevens de Voorzigligheid houdende in de regterhand het hoofd van Janus, als be- teekenende dat de voorzigtigheid in het bestu ren en regeren van landen bestaat in eene naauw- keurige beschouwing en vergelijking van hetgeen gebeurd is, van hetgeen gebeurt en van hetgeen vermoedelijk gebeuren zal; terwijl helm, kuras en schild, als oorlogs-attribulen de voorzigtig heid in krijgszaken aanduidden, gelijk het, aan de linkerzijde geplaatste scheepsroer de voorzig tigheid in het algemeen bestuur aantoonde. Alle deze ecrebogen bestonden uit twee p'laren met boogwerk de eersten omwonden met het drie kleurig vlaggendoek het laatste versierd met draperiën en vlaggen van dezelfde stof, het welk eene zeer fraaije uitwerking deed. Naar wij vernemen, heeft Z. M. den bur gemeester- dezer stad den heer S. ten Ca te benoemd tot kommandeur vau de orde der Eikenkroon. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Sneek zijn benoemd de hecren Roelof Gorter, Antoni Veen, Dominions de Jong, Sjoerd ten Cate Bz. en Gosse J. Gorter. Bet getal gedoode runderen bedraagt, se dert onze laatste opgave van den 27 April, 7, zoodat het getal thans 1025 beloopt. Naar wij vernemen, heeft ds. Becking voor het beroep van Scharnegoutum bedankt. Volgens een schrijven uit Breda zoo zegt de Prov. Ulr. Cour. van 26 April, was Z. Exc. de minister van marine, bij zijn bezoek aldaar, zeer ingenomen met liet onder ligt en de vorderingen der adelborsten. Z. Exc. gaf te kennen dat er een dek van eene oor- logskorvet zou geplaatst worden beter geschikt \oor de adelborsten om zich te oefenen dan de thans bestaande mast. Dit doet vooronderstel len gelijk Z. Exc. dan ook schijnt te hebben te kennen gegeven, dat het instituut der marine te Breda zal blijven. LEYDEN, 27 April. De Ilollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem zal den 21 Mei honderd jaren bestaal! hebben. Wij vernemen, dat, bij gelegenheid van dit eerste eeuwfeest, directeuren hebben besloten de jaar- lijksche, nu honderste algemeene vergade ring te houden op vrijdag den 21 Mei den verjaardag der maatschappij in de vergader zaal van de stalen der provincie aldaar en dat in deze vergadering zal geraadpleegd worden over de ingekomen prijsverhandelingen over nieuwe voor te stellen vragen. Dat op den daaraanvolgenden dag, zijnde za terdag den 22 Meidpor den Hoogl. Mr. D. J. van Lennep die alsdan gedurende eene hal ve eeuw het lidmaatschap zal bekleed hebben eene plegtige redevoering zal uitgesproken en daarna een feestmaal gehouden worden. Tot de bijwoning dezer feestviering, op den 22 Mei zullen de protector der maatschappij Z. M. de koning en verschillende autoriteiten worden nitgenoodigd. GORINCIIEM30 April. De visscherij op elft, die sedert eenige-dagen veel bedrijvigheid gaf aan de visschers is heden bijzonder gunstig geweest, daar er, naar de getuigenis van de oud ste visschers nog nooit zoo veel elft gevangen is als lieden. Niet minder dan 13,000 stuks kwamen er heden aan wal, die naar onderschei dene plaatsen verzonden werden. In één trek had men 3600 stuks, en sommige schuitjes wa ren zoo zwaar geladen, dal men ze met behulp van groolere vaartuigen aan wal moest brengen. ZALT-BOMMEL, 26 April. Het is een droe vig tafereel de mare te schetsen welke de dorpen Herwijnen en Orthenop den 23 dezer, trof fen. De tooneelen van jammer en armoede schade cn ongeluk zijn ondenkbaar. Door ee. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK betuigen door deze hunnen dank aan de Ingezetenen dezer Stad dat zij zoo be reidvaardig hebben medegewerkt en zich be ijverd om het zoo vereerend bezoek van Z. M. onzen geëerbiedigde!! Koning in deze Stad op vrijdag den 30 April jl.allen luister bij te zetten en de ondubbelzinnigste bewijzen aan den dag te leggen dat zij dat bezoek op Imogen prijs hebben gesteld maar ook strekt liet ons tot waar genoegen U allen Ingezetenen van Sneek 1 namens Zijne MajesteitHoogstdeszelfs tevredenheid over de ontvangst ter dezer Stede te kunnen kenbaar maken. En opdat zulks koine ter algemeene kennis zal deze worden gepubliceerd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 3 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A ""BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de heer Jan Foppes Bakker op zijn verzoek is ontslagen als Ontvanger van de Plaatselijke Belastingen ter dezer Stede en dat in diens plaats is benoemd ëti op den 1 dezer maand in functie getreden de heer Kasper de Joiig Roelofszoon. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 3 Mei 1852; Burgemeester Én Wethouders voornoemd S. TEN CATE. SNEEK 4 Mei. Betrekkelijk het vereerend bezoek van Z. M. den koning ter dezer stede deelen wij nog het volgende mede: Toen ,’s konijigs rijtuig, dat door eene ontel bare jubelende menigte, door de straten, die het passeerde, voorafgegaan, omringd en ge volgd was,, voor liet stadshuis stil .hield en Z. M. zich na afgestapf te zijn op bet para dis in zijne manhafte eu vorstelijke gestalte aan den volke vertoonde, bewees een daverend en herhaald gejuich, hoe verheugd men was over zijn bezoek, en hoe men ook hier den koning, den vorst uit het huis van Oranje vereert en zoo als weerkeerig de vriendelijke de dankbetuigende bewegingen van gaven hoezeer begroeten en verwel- ijii bezoek, hoogschat; blikken en den vorst duidelijk te kennen hij deze hulde, dit warm komen op prijs stelde. Binnengetreden zijnde, werd terstond gevolg gegeven aan de aangekondigde audiëntie waar aan deputation uit alle de hier bestaande, gees telijke en wereldlijke autoriteiten hebben deel genomen. Particulieren zijn niet toegelalen uit hoofde van den korten tijd welken Z. M. hier kon vertoeven volgens het vastgestelde reis plan maar deze en gene heeft toch het genoe gen gehad dat zijne schriftelijke begeerte bij Z. M. is ingediend gewórden. Vervolgens nam Z. M. deel aan een hem, op het stadshuis aan geboden dejunêonderhield zich minzaam met de aanwezigen en vertrok te half 4 ure naar Bolsward. En nu eenige bijzonderheden van dezen dag: Na het afloopen der audiëntie, vertoonde de heer burgemeester een paar der stad toebehoorende antiquiteiten die mede uit oorzaak van hare afkomst, met zeer veel be langstelling door Z. M. werden bezigtigd na melijk: eenen zilveren beker, melde inscriptie Hare Hooghei! Henriette Catharinegeboren prineesse van 0rangen FurstinneDouariere van Anhaltheeft deze aan de Magistraal van Sneek vereertanno 3696en eene zil veren schenkkan, voorzien van dezelfde inscrip tie met het jaartal 1697. Het korps muzijkanlen der stedelijke schutte rij alhier, dat op lofwaardige wijze, gedurende Z. M. aanwezigheid ter dezer stede het zijne had toegebragtom het feest van den dag luis ter bij te zetten vereenigde zich met de heeren officieren en de onderofficieren van die schutte rij om ook nog buiten de kom der gemeente den beminden vorst hunne hulde aan te bie- dbti ten einde des avonds aan Z. M. eene se renade bij fakkellicht te brengen te IJsbrechtum waar Z. M. benevens onderscheidene notabelen zoo van hier als uit de gemeente Wijmbritsera- deel ten huize van jhr. mr. S. van Welderen baron Rengers op feestelijken maaltijd onthaald werden. Een achttal ambachtsgezellen van hier had zich in stilte verinnigd om elk voor zien van eenen fakkelook des avonds Epema State te bezoeken zij bragten zulks ten uit voer en vergrootten zoo de hulde, die inert Z. M. te IJsbrechtum bewees. Algemeen meen de men nu bij het eindigen van dezen dag dat Z. M. den volgenden dag hier slechts zoude doorrijden op zijne reis naar de Lemmer. Het was derhalve eene aangename verrassing, toen zich des morgens van den 1 dezer het gerucht verspreidde en naderhand bevestigde dat Z. M. hier nogmaals zoude afstappen ten einde liet huis van justitie en dat van arrest te bezigti- gen en alzoobij herhalingblijken zoude geven van belangstelling in onze stad. Om tien ure kwam Z. M. hier aan, tot aan deze stad geëscorteerd door eenige jongelingen te paard als eerewachtin gewone kleeding maar allen omhangen met eene oranjesjerponder kom mando van den jonkheer Rengerswelke Z. M. mede den vorigen dag van deze stad had den afgeliaald en naar Bolsward begeleid werd hier weder door eene talrijke menigte volks begroet met gejuich en gejubel en verliet ons ongeveer half elf ure, een aangenaam aan denken achterlatende bij elk, die het wel meent met vorst en vaderland. En nu willen w(j dit ons verslag eindigen met een paar woorden over de 3 eerebogen te zeggenwelke onzen stadgenoot Jacob Hofstra als eenen fikschen decorateur doen kennen Die bij de voormalige Oosterpoortaan welken fe COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1