NIEUWS- EN ADÏEIIÏENTIE-IIL.ID VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 37. ZATURDAG den 8 JMpi. WETHOUDERS der :n" den 13 Mei e. k. alhier te liou- a a r d e n m a r k t de navolgende Regeringswege zullen worden aan- tien guldens aan hem ter verkoop aanbiedt, tien guldens aan SNEEKER BINNENLAND. hem zullen worden uil- r ii a i 9 L. M. de honing, avond omstreeks te 9 Dezen morgen te 7 I. p 1- het Zondagsbl. i kieschheid en moeder van een plaats i> aan de markt een aan vang gemaakt het voorstel tot her- Lwaliteit van regent, beantwoord en weder door den koning gerepliceerd Verrassend BURGEMEESTER en Stad SNEEK maken bekend, dat, ter geiege heid van de op den 13 Mei e. I.. i.„ dene eerste P premiën van I geboden; als: 1. Eene som van die de meeste paarden 2. Eene som van die het grootste getal paarden koopt. 3. Eene gelijke som van tien guldens aan hem die van de verst afgelegene plaats twee of meerdere paarden ter verkoop brengt. 4. Een fraai paardendek aan hem die tot den duursten prijs één paard verkoopt, en ge lijke premie aan den kooper daarvan. 5. Een stel fraaije hoofdstellen aan hem die één span paarden lot den bootsten prijs verkoopt, en eene gelijke premie aan hem die dat span paarden aankoopt. Dat voorts op dien dagvan ’s voor.middags negen tot ’s namiddags vier uur, eene commis sie zitting zal houden ter Ilerberge van W. M. DE Boer buiten de voormalige Noorderpoort alhier, ten einde aangifte te ontvangen van hen, die vermeeiienop gezegde premiën aanspraak te hebben; en dat, eindelijk, na gedaan onder zoek en keuring, déze premiën ten Raadhuize, op nader te bepalen uur, zullen worden uit gereikt. Burgemeester en Wethouders koesteren de hoop datten gevolge de geschikte ligging van de stad hunner inwoning en ter oorzake ge noemde uiiloving, deze Paardenmarkt, die bij (genoemde poort zal worden gehouden alwaar ruimschoots gelegenheid bestaat voor goede stal ling en plaatsing van paarden druk zal wor den bezocht en in ruime mate blijken zal op leveren van algemeene belangstelling. Snerk, 30 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HACtA. haar ongenadig. Voor dood blijft zij op de plek liggen. Naauwelijks had het gerucht zich in Lexington verspreid of de justitie negaf zich naar liet dol’p en op de vraag wat heeft u tot deze barbaarschheid bewogen gaven de edele landbewoners hooghartig ten antwoord vaderlandsliefdeWij weten heel goed wat die luchtschipperij eigenlijk te beduiden heeft! Die satansche Engelschen willen de Vereenigde Staten weer in hunne klaauwen hebben en un zij ons te water noch te land kunnen te pak ken krijgen, proberen zij het uit de lucht, en daarom hebben wij met het begin maar reeds een einde gemaakt!” Uit de Uof-Heraut blijkt, dat de opstand in China in 1850 uitbrak en dat men al spoe dig daarin Giitzlafl’s invloed meende te ontdek ken. De zeeroover Tien te zoo zeide men liet zich te Hongkong door Duilsclie zendelin gen doopen en trok daarvoor uit de zendelings- kasdie vooral uit Wurlemberg en Keur-Hes- sen rijkelijk gevoed werd groote sommen. Mogt de opstand onderdrukt worden dan zou die meening voor de Christenen droevige gevolgen kunnen hebben. De haat der Chinezen rigt zich vooral tegen de Duitsche zendelingen. Een van deze, Lechner, is, volgens de jongste be- rigten uit het land gebannen. Dat overigens de Chinezen zich niet geheel bedriegen aangaande Tienle, blijkt uit eene plaats in een’brief van Gützlalf, kort vóór zijn’ dood geschreven, en in de Jongsteberigtenuit China uitgegeven door de directie der Chi- nesche stichting te Kassel (1 Oct. 1851) te vinden, luidende: de geruchten, dat de zich als keizer opwerpende Tiente de aanbidding Gods voorschrijft worden steeds geloofwaardiger. Men hoort dat heden door eenige mandarijnen ver halen. Hij zou dat gebod zelfs in zijne vaan dels geschreven en overal afgekondigd hebben ja hij eischt zelfs de viering van den zondag. Zijn raadgever in dat opzigt is zekere Tung die vroeger onderwijs ontving in het Evangelie.” De berigten nopens den opstand blijven voor de keizerlijke dynastie zeer ongunstig. Overal lijdt zij verliezen en vele barer soldaten loopen den vijand over. 1851 had de opstand BUITENLAND. WEENEN, 30 April Dezer dagen werd er een kabinetsraad gehouden, door den vrijheer v. Kubeck en den aartshertog Lodewijk bijge woond. Men zegt, dat de Fransche staatkundi ge aangelegenheden het onderwerp der beraadsla ging uitmaakten, en dal er wantrouwen bestond omtrent de opregtheid eener verklaring van den Presidentvervat in eene notakort geleden door den heer de la Cour afgegeven inhouden de dat de President de Keizerskroon niet zou aannemen legen den zin der groote mogendhe den. WEENEN, 2 Mei. De aanstaande reis des hertogs van Leuchtenberg naar Frankrijk geeft nieuwe slof aan de staatkundige gesprekken dewijl men aan het door den keizer hiertoe ge geven verlof eene belangrijke beteekenis hech ten moet, daar, gelijk men weetzelfs de Julij- regering door liet Russische hof als revolutio nair beschouwd werden geen Russische prins sedert 22 jaren den Franschen grond heeft mo gen betreden. Meer en meer wordt er over geldgebrek voor disconto-zaken geklaagd. In tijden van politieke of commerciëele crisis was het nimmer erger. FRANKFORT, 1 Mei. Eene keizerlijk Rus sische ukase regelt de kolonisering van Israëli- ten in de Steppen. Ieder Israëliet, die zich op den landbouw wil toeleggen, bekomt van de regering een geschenk van 150 zil verroebels eenige morgen onbebouwd land benevens het verlof, Christelijke dienstboden te mogen hou den. Bovendien is een zoodanige landbouwer, gedurende twintig jaren, voor zich en zijn gezin van de militaire dienst vrijgesteld. de zorg voor hen, wier verstandelijke vermo gens worden gekrenktdoor die overtuiging ei’ toe mogen worden gebragtom hen zoo spoe dig mogelijk, na het ontstaan dier zoo betreu- renswaardige ziekte in goede gestichten te doen plaatsen opdat liet uitzigt op herstel niet door liet verwijlen daarmede tot blijvend onheil hunner lijdende betrekkingen of geadministreer- den verloren ga.” Het Belgisch gouvernement heeft eene com missie benoemd tot onderzoek van een middel hetwelk ter behoeding van het vee tegen de longziekte, door een’ geneeskundige te Hasselt, den heer Willems, op grond van eene reeks van welgeslaagde proefnemingen aanbevolen wordt: het bestaat in de inenting van liet ge zonde vee met smetstof, van aangetaste runde ren genomen. APELDOORN, 2 Mei. met gevolg, is gisteren ure alhier aangekomen, ure, bezocht Z. M. geheel alléén, de school door Hd. gesticht, waarvan de eerste steen den 26 April a. p. gelegd is en nu geheel voltooid zijnde, morgen zal ingewijd worden. APELDOORN, 3 Mei. De inwijding der school van koning Willem III heeft op gepaste en treffende wijze plaats gehad. Ten twaalf uur verliet de doorluchtige stichter het paleis en ging, van af den tol lot aan liet gebouw door eene zeer eenvoudige maar smaakvolle allée van aangebragt groen en vlaggen. In het schoolge bouw hadden de genoodigden en kinderen zich bereids verzameld. Z. M. deed eene harte lijke aanspraak, welke door professor Muller, in zijne waarop werd. Verrassend en indrukwekkend was de uit- deeling, door den vorst, van een net ingebon den boekjeinhoudende de kinder-gedichten van Van Alphen met fraaije plaatjes aan ieder der aanwezige leerlingen, waarop eene uitdee- ling volgde van chocolade broodjes en beschuit. Wel uitgevoerde tnuzijk luisterde het feest op. Wij mogen niet verzuimen melding temaken van de vruchtdragende oranjeboomendie in groot aantal vóór liet gebouw gerangschikt wa ren en die een uitstekend effect teweeg bragten. Eene groote menigte was getuige van ’s ko- nings minzaamheid en verhief gaarne met de dankbare oudersbij Z. M. vertrekeen luid hoezee aan. SNEEK, 7 Mei. Wij vernemen, dat ook de lieer mr. S. van Welderen baron Rengers, bur gemeester van Wijmbritseradeel te IJsbrechtum door Z. M. tot kommandeur van de orde der Eikenkroon is benoemd. Men meldt uit Luik aan I de volgende schoone trek van eerlijkheid eener arme vrouw talrijk huisgezin, uit de wijk Overmaas te Luik. Deze vrouw, dezer dagen in hare armoedige woning terugkomende, vond, onder de vodden door haar op de straat bijeengeraapt, verschei dene coupons van Fransche schuldbrieven, ter gezamenlijke waarde van 1275 fr. zonder een oogenblik te dralen liet zij eene oproeping in de dagbladen doen met oogmerk om den ei genaar van die coupons te ontdekken met dat .gevolg, dat eenige dagen daarna zekere heer De Brocherieuit Parijs zich als zoodanig op deed en volledige bewijzen van eigendom lever de. Hij heeft de eerlijke vindster 200 fr. doen ter hand stellen waarmede zij een winkeltje heeft kunnen oprigten. Het is te hopen dat ten de heeren C. J. Fcith deze schoone daad voor de brave vrouw de bron zal worden van voorspoed en de edelmoedig heid van den Franschman een ongelukkig huis gezin voor altijd van gebrek zal hebben gered. AMSTERDAM, 3 Mei. De luchtscheepvaart moge in Europa met vele moeijelijkheden te kampen hebben in Amerika komt de politiek nog bovendien tegen haar in het spel. Mile Teronct, een allerliefste Francaise volgens bet oordeel der dagbladen is dezer dagen te Lexing ton in Kentueki opgestegen. Alles ging uit muntend maar de laatste loodjes wogen het zwaarst. De ballon kwam in het gezigt van een der dorpen in den omtrek. De boeren ijlen daarop gewapend naar het veld, en naauwelijks is het gevaarte ónder sthot of een hagelbui van kogels doorboort de dunne sloffe, en de ballon daalt pijlsnel neder. De verwoede hoeren ran-, den daarop Mile Pcronet aan en nopens den opstand blij lijdt zij verliezen, met pak en zak naar Op het einde van 11551 had de opstand aan de schatkist reeds 12 millioen gulden gekost. AMSTERDAM, 5 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren hare werkzaam heden hervat. Bij de kamer zijn de volgende wets-ontwerpen ingekomen als: een wets-ont- werphoudende regeling van het regtsgebied en de aanwijzing der zetels van de verschillende regtscollegiën enz. een wets-ontwerp tot het verleenen van subsidie voor den Rijn-spoor- wegeen wets-ontwerp omtrent de slrafwetge- vende magt van waterschaps-besturenenz. en een wets-ontwerp tot lijdelijke instandhou ding van wetten en verordeningen van vreem den oorsprong in Limburg. De vergadering heeft met de beraadslaging over ziening van het reglement van orde, welke be raadslaging heden wordt voorlgezet. Van regeringswege is in het licht versche nen liet verslag over den staat der gestichten voor krankzinnigen, over de jaren 1849 en 1850, aan den minister van binnenlandsche za ken ingediend, door de inspecteurs dier gestich- 'i en J. Li C. Schroe der van der Kolk. Van dit verslag is een groot deel van de inleiding gewijd aan het gesticht Meerenberg. Vooral wordt de wijze waarop het vervoer derwaarts plaats had van de lijders, die uit de buiten-gasthuizen alhier en te Haarlem werden overgeplaatstgeroemd. Overigens be vat dit belangrijke stuk de bevinding der ver slaggevers bij hunne inspectiën in genoemde ja ren. Het eindigt met deze woorden: »Wij eindigen dit ons verslag in het blijmoe dig vertrouwen dat de inhoud voldoende stof oplevert tot het wekken der overtuiging, dat de gewigtige zaak der verbetering van de ge stichten voor krankzinnigen in Nederland en der wijze van verplegen en behandelen dier onge- lukkigen ook weder in de jaren 1849 en 1850 merkbaar is vooruitgegaan en herhalen daarbij den weusch in onze vroegere verslagen geuit, mishandelen.Ij^t de fgmiliën en besturen, die belast zijn met COURANT. r v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1