E\ ADÏEIITËNTlE-BLAD TOOK Dl! STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEES. NIEUWS- K:- B I l 1852. No. 39. den 15 Mei. ZATURDAG I d zjF~ afkondiging. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK, MAANDAG DEN 17 MEI 1852, des voormiddags ten tien uur. BINNENLAND. 1 i lil 18 po- geld- In een volgend no. komen wij hierop terug. COURANT. SNEEKER L I 1 -4 Sneek den L r i T i i ii 3 4 it eerw. gehouden exemplaren bijbel zeer zorgendat bet bij het nommer steeds met dezelf- en goed zigtbaar is. voeren van een regtsgeding eenige pretentiën. en Ooster wol de. vrijdom voor IJ op den turf en alles beroofd zijn. eene som van 150 geschon- te worden uitgereikt aan de personen van een’ hevigen brand te Fox- hunne woningen en bezit- eene tentoonstelling van Vee BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Sta.d SNEEK doen te wetendat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 5 April 1852, onder no. 9, is vastgesteld de navolgende Verordening VERORDENING op de veran deringen in de woonplaatste Sneek voorvallende. Art. 1. Van iedere verandering van woon plaats in deze gemeente, het zij uit de eene woning binnen deze gemeente naar eene andere het zij bij vestiging binnen deze gemeente uit eene andere zal binnen acht dagen nadat de zelve heeft plaats gehad, bij monde of sclirif- teiijk door den aangever otiderteekend kennis moeten gegeven zijn ter Secretary, waarvoor alsdan recu zal worden afgegeven door eenen ambtenaar ter Secretary door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen, die, ingeval de aan gever niet Onderleekeneri kan zulks namens hem zal bewerkstelligen. Art. 2. Bij vertrek uit deze gemeefite ter vestiging in eene andere, zal de aanvrage om een getuigschrift, ter Secretary, eveneens bij monde of schriflelijk moeten geschieden vóór bet vertrek uit de gemeente, of uiterlijk binnen acht dagen daarna. Art. 3. De in de vorige artikelen vermelde kennisgevingen en aanvragen zullen gedaan wor den door het hoofd van het huisgezin waar mede of waarin zoodanige verandering plaats heeft, en wel van alle hoe ook genaamde ver anderingen, bet zij het geheele gezin van woon plaats verandert, of een lid daarvan hetzelve verlaat of er bij komt, het zij er verandering plaats hebbe omtrent de dienstboden of inwo nende personen. Indien echter dienstboden of inwonende per sonen het huisgezin verlaten zal de kennisge ving zich daarbij bepalen zijnde deze verpligt zelven kennisgeving te doen, werwaarts zij zich ter woon heen begeven. Ingeval van verhinde ring, zal daarvan onmiddellijk kennis gegeven worden aan het bureau van policiehetwelk alsdan die kennisgeving bevordert. Art. 4. Alle woonhuizen in deze gemeente zullen door de zorg van het gemeente-bestuur met het doorloopend verpondingsnommer voor zien worden in zwarte verf. Art. 5. De eigenaren der huizen zullen daar na verpligt zijn te vorige art. bedoelde de kleuren geverfd Art. 6. Bij nalatigheid der kennisgeving en aanvrage, bepaaldelijk binnen den teftnijn in art. 1 en 2 vermeld of in het Hommeren bij het vorig art. gelast, binnen drie dagen na daartoe te zijn üitgenoodigdzal de in gebreke geblevene gestraft worden met eene geldboete van één tot drie guldens. Art. 7. Het in art. 1 bedoelde regu zal zijn van den volgenden inhoud:* Op heden is door mijbelast met de ont vangst der kennisgevingen bij verandering van woonplaats, zoodanige kennisgeving Van (Ilandteekening' van Dit recu zal in den loop van denop eerste aanvrage vertoond worden den commissaris en ieder der agenten van licie der eerste klasse op verbeurte eener boete van één gulden. Art. 8. Alle overtredingen ten deze zullen behoorlijk geconstateerd en vervolgd worden. De commissaris en agenten van policie mits gaders alle gemeenle-ambtenaren en bedienden, worden gelast te waken voor de naleving dezer Verordening. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten vatl Friesland volgens bun berigt van den 3 Mei 1852, no. 31 in afschrift medege deeld. den ambtenaar.) drie maan- aan Bij de verkooping der boekerij van den heer C. Anderson onlangs te Londen hebben eenige oude en zeldzame van den gebeden of gedeeltelijken booge prijzen opgebragt. Een En- gelsch Nieuw Testament, te Antwerpen in 1534 bij Mariyu Emperours gedrukt, maar aan het welk eenige bladzijden ontbreken gold ƒ1391 een ander Engelsch Nieuw Testament, in 18°., ten jare 1548 bij Jugge gedrukt, en insgelijks defect, ƒ264; en een evenzeer defecte Bijbel van C.ranmar, in 1529 gedrukt, ruim ƒ900. De tegenwoordige politiek in Spanje, als mede de taal die de Orden Espagna en Es peranza voeren geven grond tot de vooron derstelling dat een couj) d ètat aldaar ophan den is waarbij het heerschende stelsel van ver tegenwoordiging, in Spanje, zal worden afge- scliaft. Men verzekert reeds, dat de beide te genwoordige kamers door twee staalsligchameti zullen worden vervangen, welke op gelijke wijs zullen worden zamengesteld als zulks in Frank rijk plaats bad en die dan ook den titel zullen dra gen van: «wetgevende vergadering” en «senaat.” De opposilie-bladen hebben aangekondigd dat zij niet meer zullen verschijnen. Uit Petersburg schrijft men aan de Neder lander, dd. 28 April: Wij zitten hier nog midden in den winter; zwaar beladen vrachtwagens, acht a tien achter elkander, trekken over de Oostzee. Hét weder is overheerlijk maar het vriest dat het kraakt. Den 4 Mei schrijft men Nog is weder het zelfde; bet ijs een Neder). el dik; nooit be leefden wij zulk eenen aanhoudenden winter. ROTTERDAM, 12 Mei. Volgens eenen brief van kapt. J. D. Noordlohne voerende het Ned. schoonerschip Pio Nonadd. St. Thomas 17 April 1852, blijkt, dat bij, na den 23 Febr. van hier, bestemd naar Havana, vertrokken te zijn, de reis op de gewone wijze heeft volbragt lot óp 17° 19’ NBr. en 26° 20’ WL.dat hij den 23 Maartop eenen korten afstand eene Engclsche brik in eenen zinkenden staat vèr- keerende praaide, welke bleek te zijn de Vic toria, gevoerd door kapitein James Thompson, te huis behoorende te Sunderland en komende van Cardiff, beladen met ijzer en bestemd naar Wilmington, waarvan hij de equipage bestaande uit acht personen, aan boord der Pio-Nono op nam terwijl de Victoria weinige minuten daar na in de diepte verzonken is. Dat sedert den 6 April gemelde kapitein Thompson zijn stuurman en een gedeelte der equipage zich zoo onbehoorlijk en baldadig gedroegen door vechtpartijen én wreedheden aan te riglen dat kapitein Nordlohne hetvoorzijne veiligheid en die der equipage hoogst gevaarlijk achtte, hen langer aan zijn boord te houden, waarop bij van koers veranderde en naar het eiland St. Thomas stevende, waar hij den 13 April binnenliep en Vervolgens de fuwe gasten van de Victoria heeft aan land gezet en hen daarna behoorlijk aaif den regter beeft aange klaagd hebbende hij een omslhgtijj protest en solemnele verklaring van het gebeurde voor de bevoegde aülhoriteit afgelegd en daarna zijne reis naar Havana vervolgd. APELDOORN8 Mei. Het leggen van den eersten steen aan de pastorij vóór eenen tweeden predikant alhier, door dbn héér D. Bas Backer, burgemeester dezer gemeente in betrekking van president kerkvoogd, heeft heden in tegenwoor digheid van heeren kerkvoogden den kerken raad enz., plaats gehad. De burgemeester sprak ten slotte dezer plegtigheid eene korte doeltref fende rede uit',, waarbij liet doel en de strek king van dit gebouw werd uiteengezet, met het oog tevens op de vele zwarighedenwelke het had gekostom tot dit doel te geraken en waarbij hulde werd gedaan aan Z. M. den ko- ning voor de zoo aanzienlijke jaarlijksche bij drage tot het tractement voor den leeraarenz. MEPPEL, 6 Mei. Twee rijks-ambtenaren meldt het Zondbl. traden onlangs aan de Hoogeveensche vaart, alwaar thans bijna aller- wege aan het nieuwe kanaal gearbeid wordt, eene woning binnen welks bewoner steeds aan het aldaar in vrij grooten getale bezig zijnde werkvolk jenever tapte, zonder gepatenteerd te zijn de ambtenaren nu aan de vrouw des hui- PUNTEN TER BEHANDELING Adres idl behoud van de Regtbank. Besluiten beirekkelijk veemarkten té Grijps- kerk Baard en Arum. Rekwest van J. Hagatot het oprigten van eene broodbakkerij. Idem van Fokke Steenstraom een’ uitgang op den stadswal. Opgave van de in 1851 afgekondigde Veror deningen. Brief van S. Esveld betrekkelijk het Regle ment op den invoer tot doorvoer. Idem van II. van der Feer, over zijne be noeming tot voogd van het 0. B. Weeshuis. Besluit beirekkelijk de Verordening op de registers van bevolking. Besluiten betrekkelijk de intrekking der Ver ordeningen op de invordering der plaatselijke belastingen. Verzoek tot Boter en Kaas. Voorstel tot betaling van Bcurtveeren van Noordwolde Verzoek van J. Noyon om van de plaatselijke belasting steenkolen. Rapport omtrent het onderzoeken van som mige rekeningen. Magtiging tot het i tegen I. C. C. Erbé. Voorstel van den heer II. Joustra betrekke lijk de plaatselijke belastingen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven II1GA. SNEEK, 13 Mei. Heden had alhier plaats de eerste geannonceerde Paardenmarkt. Hoe wel het weder stellig velen had afgesebrikt om herwaarts te komen waartoe evenzeer aanlei ding gaf, dat juist ten gevolge verandering van de J’ouster veemarkt velen verhinderd werden deze markt bij te wonen was liet bezoek vrij druk en heeft het de verwachting verre weg overtroffen. Wij twijfelen niet, of de poging, om alhier eene druk bezochte Paardenmarkt lot stand te brengen zal gelukken en in het ver volg vele bezoekers tot zich trekken. Het beeft Z. M. behaagd, eene gift van ƒ600 te schenken ten behoeve der ongelukki- gen die door den brand te Herwynen den 23 April j I.van Nog heeft Z. M. ken om die, ten gevolge bol, bij Groningen, tingen verloren hebben. Professor Slieffel profeet te Karlsruhe, wiens weer- en wind-voorspellingen door de jongste Aprilmaand zoo beschaamd zijn gemaakt verzekert nudatdaar de wezenlijke weers gesteldheid in April jl. niet gelijk was aan de door hem voorspelde waarschijnlijke die we zenlijke ook niet waarschijnlijk en dus niet te voorspellen was, doch verheugt zich tevens, dat de wezenlijke waarschijnlijkheid zoo na grensde aan de wezenlijke onwaarschijnlijkheid. Men merkt op de redenering des professors, die in de klem zit, aan, dat het niet moeijelijk is die waarschijnlijke weersgesteldheid te voor spellen wijl het waarschijnlijk is dat het b. v. in Mei geen ijs zal vriezen somtijds wel zal regenen en ook wel eens waaijen de zon op bet grootste gedeelte van den dag zal schijnen, nu en dan koud of heet zal zijn en ook wel ecus onweeren kan. Als dit nu wezenlijk niet geschiedt, dan is het natuurlijk, van achteren beschouwd, niet waarsch ijnlijk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1