NIEUWS- EN AOVERTENTIE-BLAR VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Ai 1852. No. 40. WOENSDAG den 19 Mei. ’i es} i"W iiiilllllE i.IiRImWiiibbt t SHEERER BINNENLAND. van van 787,605.50 i paar 4J “P. dllllliilllllllllM^ J I il au k- lei ad en waarom de lieeren Dullert Van Vau Voorst, waarom zij te- 65,631.50 liet land weder tot het tooneel 30jarigen strijd waarin het en waaruit het verdeeld te voorschijn kwamals het was verneemtzou de heer Koning zijne ken-1 toen hij werd aangevangeu. 13,288.00 ,2441, Volgens vriendelijke mededeeling, zijn wij in staat te berigten, dat de, in de gemeente Wijmbritseradeelten gevolge de wet van den 7 Maart 1852 (Staatsblad no. 49) plaats gehad hebbende waardering van de runderen voor de belasting op het rundveehet navolgende be langrijk resultaat heeft opgeleverd Runderen ben. 3 maanden 3301 getauxeerde waarde 3 maanden totéénjaar getauxeeide waarde 1 tot 2 jaren getauxeerde waarde van 2 jaren en daarboven 10779, getauxeerde waarde namiddags, behoorde plaats dus met het kennelijk doel pin zoo weinig mogelijk gewigt bij te llet ministerie maakte daarop bekend dat de regering zulk eene kerkelijke plegligbeid niet als zoodanig wilde erkend hebben en plaat ste in de Karlsruher Zeitung een artikelwaar in het zegt wel te weten dat het in de R. Ka tholieke kerk is aangenomen om voor niel-Ka- tholieken geene lijkdienst te houden maar ook dat daaromtrent geen stellig verbod bestaat dat dan ook bij de drie voorgaande sterfgeval len die eene verwisseling van lands-regenlen ten gevolge hadden zulke diensten in de R. Katholieke kerken zijn gehouden en dat alzoo èn de Evangelischen èn de Roomsch-Katholie- ken liet regt hebben om te vragenwaarom men den jongst overleden groot-hertog onthoudt, wat men zijnen voorgangeren bewees of het in waarheid een Christelijk gebod mag heeten dat een gebed voor de ziel van den gestorven regent verbiedtvoor wiens geluk men bij zijn leven bad en op wiens graf men een geloofs- gerigt houdt, omdat bij eene andere hoewel er kende godsdienst beleed. Het ministerie eindigt met de partij die des aartsbisschops voorschriften uillokte of goedkeur de onbewimpeld te beschuldigen van den toe leg om oude geloofstwisten op te wekken en te voedenen l._ te maken van een zijne beste krachten verspilde I even i 2124, 123,457.50 nis er van hebben gekregen van een’ Amerikaan en zou ook hij bereid zijn hun die het ver langen daarin onderrigt te geven. Het is verbazend, zegt het Zondagsblad indien men het aantal zoogenaamde meikevers gadeslaat welke zich op sommige plaatsen langs den IJssel in Gelderland dit jaar vertoonen. Het drooge weder is voor dit schadelijk insect uiterst voordeelig geweest ter zijner ontwikke ling zoodat sommige hoornen er als bet ware mede overdekt zijn, en men aldaar met het val len van den avond een gestadig gegons als vau eenen bijenzwerm hoort. Meer landwaarts in ontdekt men dezelve uiterst zeldzaam. Aanvan kelijk bespeurt men dezelve langs de genoemde rivier aan het twijg, daarna vertoonen zij zich aan de boomen voornamelijk aan de beuken welk hun geliefkoosd voedsel door hunne sap- perige bladen schijnen uit te maken en einde lijk aan de vruchtbooinen terwijl zij in dit geval dezelve niet geheel en al van Jdoesem be- rooven. Valt er gedurende eenige dagen regen dan vertrekken zij spoedig weder doch in het tegenovergestelde geval, verdwijnen zij niet voor omstreeks St. Jan (24 Junij) en kruipen dan op zekere plaatsen (bij voorkeur in lage klei gronden) in den grond om er hunne eijeren te leggen waaruit de maskers ontstaan die na nogmaals eene gedaante-verwisseling onder gaan te hebben, in een tijdsbestek van vijfja ren weder als meikevers te voorschijn komen. Zij behooren als kever tot de' eerste orde (cc- leoptera) hebben hoornachtige dekschilden over de beide doorzigtige vleugels, en eene grootte van ruim 3 Ned. duim. Het ware te wcnschen dat dit zoo lastig als schadelijk ongedierte spoe dig weder verdween. Het dagblad Overijssel meldt: De zucht tot bezuiniging omtrent eene zaak, die tot de gewigtigste en tederste belangen der ingezetenen behoort, het onderwijs der jeugd schijnt aan stekelijk te worden, daar men ons berigt, dat ook door den gemeenteraad te Weerselo (in Over ijssel) aan de onderwijzers dier gemeentede gemeente-toelagen onttrokken zijnwaarop zij beroepen waren. Volgens eene aanschrijving van het minis terie van Baden, zou op 10 Mei jl.in alle Evangelische en Roomsch-Kalholieke kerken eene godsdienstige lijkplegtigheid plaats hebben voor den onlangs overleden groot-hertog. De aartsbisschop schreef echter der geestelijkheid voor, dat zij eene lijkrede had te houden en kerkelijke gezangen te zingen, maar geene eigen lijke pleglige lijkdienst moest vieren. Later be paalde hij nog, dat de voórgesclirévene lijkrede enz.niet op Maandag den 10, maar daags te voren en wel des te vinden en de plegligbeid zetten. 1’ Totaal 18645,/989,982.50 onze laatste opgave van den II de er, in de gemeente Wijmbritseradeel, 7 runderen wegens de longziekte af- TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van vrijdag 14 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen voort gezet over het ontwerp van wet wegens de za- menstelling der regt. magt eu het beleid der justitie. De minister van justitie heeft in eene zeer uitgebreide rede liet door hem voorgedragen stelsel verdedigd en de bedenkingen beantwoord die gedurende de gehouden diseussiën daartegen zijn ingebragt. Daarna hebben nog het woord gevoerd de lieeren Groen en Van Eek, mede tegen de aan neming der wet. De algemeene beraadslagingen zijn daarop ge sloten' en die over art. 1 geopend. Bij die gelegenheid hebben de lieeren SloetDirks Meeussen kortelijk te kennen gegeven zij voor art. 1 en Nispen Kluit en gen dat artikel zouden stemmen. Daarna wordt art. 1 in stemming gebragt en verworpen met 44 tegen 15 stemmen. Koor, de lieeren: Taets van Amerongen De Limpens, Zijlker, Oosting, Bots, De Poorter, Hoffman Meeussen, DirksSloet, Anemaet, Gouverneur, Reinders, Schiffer en Vau Wijlick. Tegen, de heeren: Van Goltstein Huguenin Van Heiden ReinesteinVan Walchren VVes- terlioff, Luyben Van Nispen, Mackay, Van Eek, Van der Heyden Groen van Prinsterer Van Voorst, Ten Cate. Van NieropVan der Veen, De Lom de Berg, Van Akerlaken, Hengst, Blussé Van Lijnden, Godefroi Provó KluitHugenhollz BorrelSchooneveld Winl- gens Dullert, MetmanDommer van Polders- veldtVan Hall, De Fremery, Van Zuylen van NyeveltDe Man Van Doorn Baud Gevers Bachiene, Slolle, Engelen, Heemskerk, De Moraaz Jongstra Van Hoëvell en Boreel. Hierop heeft de minister verklaard, namens den koning gemagtigd te zijn het tegenwoor dige ontwerp zoowel als dat tot regeling van het reglsgebied in te trekken. SNEEK, 18 Mei. Met een paar woorden terugkomende op deverleden donderdag al hier gehoudene eerste paardenmarktkunnen wij dienaangaande nog berigten, dat de plaats, daartoe gekozen bij en buiten de voormalige Noorderpoort zoowel als de inrigting op de zelve zeer doelmatig zijn bevonden. Het getal ter verkoop aangeboden paarden wasvooreene beginnende markt betrekkelijk veel er waren toch meer dan honderd paarden waaronder zelfs schoone dieren die hooge prijzen konden gelden zoo alsb. v.eene öjarige bruine merrie van Thomas Klaversma, te Gaauw eene zwart bles dito van Jelle Ofringa, te Deerzum een zwarte ruin van Anne Wietsma te Goën- ga en meer anderen. De uitgeloofde premiën hebben allen hunnen man gevonden en de belangstelling, aan deze onze eerste paarden markt te deel gevallen geeft gegronde hoop dat deze onderneming van bet gemeente-be- stuur, ten voordeele der stad, in het lijdver- volg goeden opgang zal maken. In het Handelsblad van den 15 dezer komt een berigt voor uit Frankfort van den 12 Mei II. waarbij wordt medegedeeld dat men aldaar den vorigen avond omstreeks 9 uur, van den zuidelijken horizont een helder stralend luchlverschijnsel heeft ontwaardhetwelk minuut zigtbaar bleef en eenen langen staart had. Op dit berigt heeft men ons het volgende medegedeelddat op den zelfden avond (dings- dag 11 Mei) ongeveer half negen uur, door twee huiswaarts keerende personen uit deze stad, en in derzelver nabijheid, een gelijksoor tig verschijnsel is waargenomen, met dit onder scheid dat hetzelve noch stralen van zich gaf noch eenen staart vertoonde. Het was een vurige bol, op het oog af van omvang ongeveer als een biljard—bal 5 omstreeks het zuidoosten zich verloonende daalde dezelve in eene sta tige beweging in de rigling naar het westen werd slechts eenige seconden waargenomen en liet, zich eensklaps oplossende, een flaauw en kortstondig schijnsel na. De lucht wasna den stormachligen daggeheel helder. Sedert zer zijn op nieuw gemaakt, zoodat het getal thans bedraagt 1041. Men verneemt, dat het Z. M. den koning behaagd heefthet beschermheerschap te aan vaarden der maatschappij van landbouw en vee teelt in Friesland. Men leest in de Staats-Courant Krachtens koninklijk besluit van den 10 de zer, is door den minister van binnenlandsche zaken op den llden aan den heer A. Ruysse- nacrs concessie verleend tot het aanleggen en in werking brengen van eenen onderzeeschcn elec- tro-magnelischen telegraaf, tusschen Nederland en Engeland. De ondernemers leggen eene telegrafische ver binding aan tusschen de Engelsclie kust en ee- nig punt op de Nederlandsche kust, door de Nederlandsche regering aan te wijzen. Binnen negen maanden na dagteekening der acte van concessie moet de onderzeesche tele graaf gereed zijn. Alle berigten, ook die in geheime cijfers, worden onvertaald en in liet oorsponkelijke overgebragt. Het tarief, voor liet overbrengen van tijdingen van de Nederlandsche kust tot Londen heeft geenen hoogeren grondslag dan vijf gulden voor een berigt van twintig woorden. De bijzonder heden van het tarief worden aan de goedkeu ring der Nederlandsche regering onderworpen. Men schrijft uil ’s Gravcnhage Ofschoon de dagbladen dezer dagen gemeld hebben dat de minister van marine zijne bij zondere tevredenheid betuigd heeftover het aan de adelborsten gegeven onderwijs, hunne verplegingtenue enz. bij gelegenheid van Z. Exc. onverwacht bezoek te Breda zoo is alhier een gerucht in omloop, daarmede geheel in strijd. Althans de.commissie moet van ge voelen wezen dat de adelborsten te Breda niet blijven kunnen, en dat, hoe korter hun ver blijf aldaar nog duurt, hoe beter het voor die aanstaande zee-officieren zijn zal. Men verhaalt verder, dat de leden der commissie het even wel geenszins eens zijn over de plaats die ge kozen behoort te worden. Eenstemmig zouden die leden van oordeel wezen dat het instituut van marine, op een zooveel mogelijk centraal punt behoort le worden gevestigd waarmede de communicatie te allen tijde gemakkelijk is en aan eene rivier in de nabijheid der zee of aan zee gelegen. De kosten, welke die nieuwe vestiging zou na zich slepen moeten het be zwaar wezen waarvoor de commissie tot nog is blijven staan.” Men meldt uit Leyden dd. 11 Mei: Gisteren gaf de heer Koning uit Dordrecht in onze stad ten aanschouwe van een zeer tal rijk publiek uit professoren studenten en an deren bestaandede sterkste proeven van de uitwerking van het magnetisme óp wakende menschen. De proeven betroffen voornamelijk de beweging en den smaak en hel strekte tot niet weinig genoegen van bet publiek te zien hoe eenige studenten daartoe verzochtal hun ne krachten inspanden om den magnetiseur te slaan en te stompen maar daarin niet konden slagen en slechts bewegingen konden maken langs dien kantwaar hij het verlangde. Naar men COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1