EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAI) VOOR DE I I 1852. No. 41. den 22 Me;. ZATURDAG te r, 'a- I I 1 i Is l- A A i- 3 i. - --W4, IWllllilBIlllllillllliWl *8'1’111 COUR SHEERER dezer stad BINNENLAND. Schreven i'e- 9 A p BUITENLAND. 1 lo de ns n 3- n 5 •e- I* 2 in >k J rn tn ft t» k n i; Ie in 1- le ■N ü- •n e- h r- d .over ren tereiidste licht zenden te leur stelde nog oorlogschip Prins voor hington begeven dent en gelegd. AMSTERDAM, 17 Mei. het Ned. Anapolis Het lagerhuis heeft in gisteren het wets-outwerp van de belasting van één jaar, WEENEN13 Mei. Keizer Nicolaas heeft eene aanzienlijke Somzoo men zegt 6000 du- van de ver- ministerraad SNEEK21 Mei. De eerste kamer der sta- ten-generaal is bijeengeroepen om te vergade ren op woensdag 26 Mei aanstaande. Door de Nederlandsche Handel-Maatscbap- pij zijn bevracht geworden, 32 schepen, als: voor Amsterdam 20; voor Rotterdam 7; voor Dordrecht 2; voor Middelburg 3. Ten behoeve van het Instituut voor Blin den te Amsterdam is gedurende 1851 in Ned. voor de blinden f 1467 en de volwassen blinden ƒ434.60, alsmede voor Doofstommen te Gro- Indië ontvangen: voor Voor het Instituut hingen ƒ1466. Op 17 dezer werd te Zwolle de tijding aangebragtdat de heer D. van Schreven re ferendaris en particulier secretaris van den gou- verneur-generaal van N.-Indië te Batavia, na eene kortstondige ziekte is overleden. Dat is een treilend verlies voor zijne hier te lande ge- blevene echtgenoot, kinderen en betrekkingen, die hem na een 5tal jaren hier hoopten weder te zien. Bijna 40 jaren was de heer Van Schreven aan bet provinciaal gouvernement van Overijssel werkzaam, en hij genoot hel volste vertrouwen van ben, onder wier oog hij werkte. De registers van het policie-kantoor te Londen, van 1851, bewijzen op nieuw, dat Verre de meeste misdadigers menschen zijn wiel- opvoeding verwaarloosd is. Van de 72,397 personen, voor de regtbanken gebragt, konden 13,142 noch lezen noch schrijven 55,733 kon den alleen lezen, maar niet schrijven; 2974 konden lezen en schrijven, doch hunne opvoe ding liet veel te wensclien over. Van de 72,397 personen waren er slechts 548, die eene goede opvoeding hadden genoten en van deze zijn er slechts 25 door het geregtshof veroordeeld. Te Londen is onlangs een werk in het licht gekomen over de thee-culluur. Daarin wordt gezegd dat de poging in Australië en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika om thee te kweeken volkomen moesten misluk ken ook omdat de arbeid aldaar veel duurder is, dan in China. De schrijver prijst de Chi nezen als vriendelijk en beleefd hij houdt er meer van dan van zijne landliedende Engel- schen. Op zijne langdurige reizen door China, vond hij dat dit land beschaafder was dan het vaste land van Europa waar men zoo barbaarsch is, om van de reizigers passen te vragen. Overi gens voorspelt bij dat goede thee-soorten met der tijd wei goedkooper zullen worden. Eene Eitgelsche kolonisatie-maatschappij die over eene sotn van ruim 91 million) gulden kan beschikken heeft van de Spaansche rege ring toestemming erlangd om een aanzienlijk getal Ieren in eenige Spaansche provinciën te vestigen. Het land, dat zij tot bearbeiding noo- dig hadden, werd hun gratis geschonken en de maatschappij stelde voor hen, bij liet Spaansch bewind eenen borgtogt van 2 millioen realen. In de vorige week werd een kruidenier in Londen tot 50 p. st. (600 gulden) boete ver oordeeld, wegens bet in zijn winkel hebben van Vervalschte peper. Mr. Philips, de chimist van den raad der inkomende reglen onderzocht een vat, hetwelk op het gewigt van 100 pond slechts 2 pond peper bevatte; de rest was aangevuld met roode en witte niosterdzaad-pellen enz. AMSTERDAM, 17 Mei. De officieren van van Oranje te anker, hebben zich naar Was- t en een bezoek bij den presi de ministers der Vereenigde Staten af- Zij zijn door deze en door de leden der beide kamers met veel onderscheiding ont vangen. Het vuurwerk dat donderdag jl. het vier tal Parijsche feestdagen zou bekroonen is mis lukt, en dit heeft eenen pijnlijken indruk gemaakt. Het was vooral de beloofde electrische zon wier uitwerking de grootste wonderen wa- voorspelden die geheel Parijs inhelschit- zou plaatsen, die honderddui- en wat die teleurstelling verhoogde was een lievige brand die een «ogenblik later in de voorstad van St. Antoine uitbarstte, die drie personfcn om het leven deed komen en groote schade aanrigtte. Overigens is er beden geen belangrijk nieuws. De wetgevende magt vergadert, doch verrigt weinig. Zij zal spoedig uiteen gaan en goeden noch kwaden reuk achterlaten. AMSTERDAM, 18 Mei. Heden morgen circa 9 ure is alhieV een der pakhuizen op de Kei zersgracht tusschen de Leidscbe en Spiegelstra ten genaamd de Pioode Schulpenin eigendom toebehoorende aan den lieer L. Bieofait, waar op o. a. geborgen was eene groote hoeveelheid meekrap, toebehoorende aan de II II. Goll en Co. met een Vervaarlijk gedruisch iugestoit en vertoonde onrniddellijk daarna slechts eenen onl- zcltenden puinhoop. Doch dubbel treurig is dit ongeval omdat zeven werklieden welke in en aan het perceel bezig waren onder liet puin bedolven werden. Van deze zeven werklieden had één het geluk er bijna ongedeerd uit te komen twee hunner zijn min of meer zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd een vierde een scliildersknechtis er levenloos uitgehaald, terwijl de drie anderen op dit oogenblik nog onder het puin bedolven liggen. De ’s Gravenhaagsche correspondent der Bel gische Indépendance na eerst met veel lof over den minister van justitie, mr. J. T. II Neder- meijer Ridder van Rosenthal gewaagd te heb ben verzekertdat deze staatsman zou verklaard hebben geene wet meer in de tweede kamer te kunnen verdedigen. In die kamer toch had ieder lid zijn eigen stelsel terwijl na de ver werping van een ontwerp, uit de discussion niet was op te maken op welke wijze men de be handelde zaak wensclite geregeld te ziel). Ook zouden, volgens de Indépendance. de overige ministers, vooral de heer Thorbecke, vergeef- sche moeite aangewend hebben om hunnen ambtgenoot van justitie van zijn voornemen om de portefeuille neder te leggen al te brengen. Wij gelooven echter den correspondent der Belgische Indépendance, te ’s Gravenhage niet altijd genoeg op de hoogte van soortgelijke ge- wigtige zaken en onderhandelingen om aan zij ne verzekering onvoorwaardelijk geloof te hech ten. AMSTERDAM, 19 Mei. Onze gewone’s Gra venhaagsche correspondentie bevestigt heden wat onze buitengewone' correspondent aldaar ons gisteren reeds meldde, dat namelijk de mi nister van oorlog ook zijn ontslag aan Z. M. heeft aangeboden, doch dat dit, voor zoo verre bekend is, nog niet aangenomen werd. Zij voegt er bij, dat, als bel ontslag van dien minister, alsmede dat van den minister van justitie werd aangenomen ook de minister van buitenland- sche zaken alsdan wensclit af te treden. Men noemt reeds personen als plaatsvervan gers der genoemde staatslieden. Gisteren werd er, ten gevolge zoeken dei' beide ministerseen gehouden. GRONINGEN, 17 Mei. Ilermanus Veenhuis van beroep verlakkerveroordeeld als mede- pligtig aan het gebeurde op den 28 Junij 1847 alhier, voor den tijd van acht jaar, en tot he den te Leeuwarden gevangen gehouden, is ten gevolge van de audiëntie van zijn zwager, E. Marwits, ter gelegenheid van Z. Maj. bezoek alhier, door den koning begenadigd met kwijt schelding van den nog overblijvenden straftijd. KOLONIËN. Men leest in de Indiër De oud-gouverneurbaron van Raders, is den 3 April jl. met Z. M. brik Sperwer van Paramaribo naar Curacao vertrokken om van daar af te halen zijne dochtermevrouw de douairière Rengers en vervolgens de reis voort te zetten naar Nederland. In het laatst van December van het vori ge jaar ariveerde te Paramaribo uit Curasao ds. Belling beroepen predikant voor de Hervorm de gemeente, en op den 5 April jl. uit Neder land ds. van Schaickmede yoor die gemeente. eaten gegeven om onder de armen en de hofbedienden te verdeden. FRANKFORT, 16 Mei. Alle beriglen uit Weenen stemmen overeen in de verzekering dat de aanspraak der Fransche republiek door den president den 10 dezer te Parijs gehouden in eeistgenoemde hoofdstad eenen ongunstigeu indruk heeft verwekt, LONDEN, 13 Mei. Men leest in onze dag bladen een uitgebreid berigt wegens de oprig- ting van eene naamlooze vennootschap tot land- aanwinst in Nederland met een kapitaal van 6 millioen guldens verdeeld in aandeelen van ƒ120. Onder de directeuren lelt men in Ne derland de IIII. Toe Laerte Amsterdam; Van der Lek de Clerctj, lid der eerste kamer, eu Fransen van de Put, lid der provinciale stalen van Zeeland; secretaris, te Londen, de heer Nicholls. Het ontwerp strekt vooral om de platen cn schorren langs de beide zijden van de Schelde, tusschen Bergen op Zoom en Anl- werpen, in land te herscheppen. De magtiging daartoe is door Z. M. den koning der Neder landen voor 99 jaren verleend het gewigt de zer onderneming is bereids door keizer Napo leon erkend de beroemde ingenieur hier te lande, sir John Rennie, beeft dit plan onder zocht en goedgekeurd, hetwelk ook den bijval heeft verworven van den heer A. Greveinge nieur van den waterstaat in Nederland en andere gezaghebbende mannen der wetenschap aldaar. Men rekent, dat reeds in dit jaar 4000 acres ter bebouwing zullen kunnen worden uitgege ven in 1853 eene dergelijke uitgestrektheid langs Bergen op Zoom en vervolgens 2500 acres ’sjaars, lot de verwezenlijking van het gelieele plan. De compagnie daartoe is bereids in volle werking, en de noodige gelden lot liet bekomen van octrooi zijn aan de Nederlaudschö regering uilbelaald. LONDEN, 15 Mei. zijne zitting van g’ strekkende lot wederinvoering op de inkomsten voor den tijd aangenomen. In het West-End is alles leven, pracht en weelde. Donderdag avond, na de receptie ten hovegaf de gravin van Derby eene officieels soirée, waarheen zich zulk eene menigte adelijke bezoekers begaven, dat de dagbladen de gewone lijst van bezoekers onvoltooid moesten laten en er gedurende twee uren geen uit-of ingang door de opgcvulde zalen mogelijk was. Van 10 tot 1 uur volgde het eene rijtuig het andere, en du hertog van Wellington die de markiezin van Salisbury geleidde, bad een uur iioodig, om van zijn rijtuig naar de receptiezaal te komen. Eene dergelijke soirée cn zoo mogelijk nog luis terrijker had gisteren avond bij den ouden hertog zelven plaats, ter eere van prinses Mary van Cambridge's optreden in den kring der gezelschappen. Gedurende vier uren ’s avonds of ’s nachts drongen de hooge adel en de leden der aristocratie de zalen van Aspley House bin nen. De hertog ontving ongeveer 1200 zijner bezoekers in eene met uitmuntende portretten versierde zaal die bovendien prijkte met eene zeer schoone schilderij van den slag bij Water loo. Dij was vergezeld van de markiezin van Douro en lady Wellesley, en verwelkomde in persoon de hertogin van Cambridge en hare dochter prinses Mary, toen deze aankwamen. Over liet algemeen was deze avond en het sou- per, dat te 1 ure gediend werd, in pracht bijna gelijk aan den avond van den dag der krooning van de koningin. De hertog van Wel. lington scheen zich trots zijne 83 jaren on der dit alles zeer wel te bevinden. Nu de ko ningin de eerste minister en* de hertog van Wellington het voorbeeld gegeven hebben zal de overige adel weldra volgen in het geven van prachtige bijeenkomstenen de bezoekers van Londen vinden gedurende deze en eenige vol gende weken het reusachtige Londen gelooid in al den glans en weelde, die goud en rang slechts scheppen kunnen. Op 16 April schijnt te St, Michaels eene aardbeving plaats gehad te hebben waarbij 7 menschen het leven verloren. Het berigt luidt s dat deze schok voorafgegaan werd door regen en wind. Op den dag zelf was de weersge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1