NIEUWS- EN ADVERTENTIE-lILAU VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. f J ■UJi 1852. No. 42. Jaargang. WOENSDAG den 26 Mei. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 29 MEI 1852, des voormiddags ten tien uur. I ‘i ui 15 1 1 I V0LLENH0VE, 19 Mei. De tegenwoordige CODRANT. SNEEKER '•v Mil SSS 2= BINNENLAND. Oj> Dezelvett i had onder die i lid 1 op L l l 1 L 1 1 i i te vinden. Al- policie geroepen men om- die hel kind den een van TE ZEGELE& gelogeerd de noodige van hier voldaan 1 October tot 1 December vóór zes 1 December tot 1 February vóór 1 February lot I April vóór van steenko- ■A IFetkouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van HACA. he 14 k- 55 P- AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 5 April 1852 is vastgesteld de volgende uitbreiding aan art. 6 van de Verordening no pens het aanleggen van Schepen enz. vastge steld door gezegden Raad den 30 October 1851 als Deze bepaling is echter niet op het ledigen van om de Stad aan E.SH het Engelsch parlement liet aantal slaven die van Afrika zijn Brazilië aan wal ee- O MM twee Leden in het Bureau J van een in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. de Koemarkt. en kanalen te onderzoeken ten einde op eenen gelijkvormigen voet de exploitatie en ontginning der veenen in liet naburig Hannover te begin nen trouwens het wordt iederen weldenkende» Nederlander wel om het hart, als hij ziet, dat voorvaderlijke vlijt en kunde nog op den hul digen dag als model voor vreemden moet die nen om daarnaar hunne werkzaamheden te re gelen. Nadat gemelde commissie welke alhier bij den logementhouder Everts was geweest, van alles wel onderrigt en voorlichtingen had bekomen is zij vertrokken naar de Dedemsvaart, zeer over de bekomene inlichtingen.” In de Belgische gemeenten is het signale ment rondgezonden van een twaalfjarig kind zoon van den heer de Grenus de Sturler, con- sul-generaal van Belgie te Bern hetwelk 2 Mei te Genève is ontvreemd zonder dat men eetiig spoor dier snoode opligters heeft. De ontvreemding is geschied door eenen heer, die men ongeveer 65, en eene dame, die streeks 35 jaren oud dacht te zijn en in eene postchais medevoerden. Op 20 Mei jl. werden te Parijs de verza melingen schilderijen van maarschalk Soult ver kocht. Er waren veel koopers opgekomen. Des namiddags te 4 ure werd de orde van den ver koop afgewisseld, door de veiling van een vier tal schilderstukken van Murillo en een van del Piombo allen uit de gewijde geschiedenis. liet eersteMaria boodschapwerd voor het mu seum der Louvre aangekocht voor 586,000 frs. en deze koop werd door bet publiek levendig toegejuicht. De keizer van Rusland liet bieden tot 585,000 francs. De drie andere stukken bragten 255,000 francs op. De opbrengst van Nadat de Berlijnsche raad van policiedr. Stieberin December van het afgeloopen jaar eene bende vaische munsters in de nabijheid vau Bonn had opgeligterlangde hij van lieverlede de zekerheid dat het kwaad niet was nitge- roeid. Bij zette daarom zijne nasporingen voort en weldra zag hij de noodzakelijkheid in om nog eens weder en wel te gelijker lijd hier en daar eenen kruislogt tegen de geheime fabrij- kanten te ondernemen. De nacht van 3 op 4 Mei 11. werd daartoe bepaald. Commissarissen van policie uit Berlijn Keulen en Dusseldorfl', plaatsten zich aan bet hoofd van eene vrij tal rijke mobile kolonne gendarmen te voet en te paarddedenonder het kommando van dr. Stieber, op 50 plaatsen huisbezoek, en arres teerden over eene uitgestrektheid van meer dan 10 mijlen, 30 personen terwijl onderschei dene instrumenten, tot de munterij noodig, in beslag werden genomen. Zelfs vond meu op eenen bergrug eene inrigting, welke in bet bezit was van een completen fa brij k matigen munt-* toestel. Nadat dr. Stieber de gearresteerden aan verschillende reglbanken had overgeleverd ver trok bij weder naar Berlijn ten einde aldaar zijne bezigheden bij het hoofdbestuur der poli cie te hervatten. NIJMEGEN, 21 Mei. In den afgeloopen nacht is van hier vertrokken een detachement infanterie bestaande uit een Isten luitenant en 19 manschappen, om in het dorp Maasbommel post te vatten. De Hervormde gemeente van Maasbommel wilde dat de betrekking van koster barer kerk en onderwijzer vereenigd zullen blijven. Daar tegenover staat eene partij, die verlangt, dat geen onderwijzer worde toegelaten dan na ver vulling der formaliteiten, bij de algemeene wet voorgeschreven. De bevoegde schoolopziener omstandigheden een ingezetene benoemd tot waarnemend onderwijzer, en deze was tevens lot koster zijner gemeente aangesteld. Dit heeft de wederparty en baren aanhang in den gemeenle-raad gehinderd en het schijnt dat eenige onrustige ingezetenen daarin eene reden hebben gevonden om baldadigheden te plegen. Ten dage, dat de nieuw benoemde onderwij zer zou worden geïnstalleerd, was de sleutel van het schoolgebouw weg en heeft de burge meester zich verpligt gezien dat gebouw door den smid te doen openen. Acht dagen daarna, in den nacht van 15 op 16 Mei 11.werden aan de woning van den predikant der Hervormde gemeente en meer bedoeld schoolgebouwbal dadigheden gepleegd. Eenige dagen te voren hadden de ingezetenen der gemeente ter gelegenheid, dat de burge meester vaceerde tol het doen branden van bet vee hetwelk op gemeentegrond zou weiden en tot het ontvangen der te dier zake verschuldig de gelden zich tamelijk onrustig gedragen in dier voege, dat de burgemeester het noodzake lijk had geoordeeld met zijne veldwachters weg te gaan daarna waren de beesten op den ge meentegrond gejaagd zonder vervulling van eenige formaliteit. Beducht voor verwikkelingen, heeft het ad ministratief gezag het aanwezen van eenige mi litaire magt in de gemeente gewenscht. De ingezetenen schijnen overigens reeds tot meerdere bedaardheid te zijn teruggekomen want zij hebben het weiden van hun vee gemeentegrond reeds in regelmaat gebragt. Heden was de officier' van justitie ter plaatse aanwezig, om onderzoek te doen. Men ver neemt, dat tot dusverre de schuldigen aan de gepleegde huis-schenderijen niet zijn ontdekt. De soldaten zullen vermoedelijk eenige dagen te Maasbommel blijven. T1EL18 Mei. Nasporingen, welke voort durend hebben plaats gehad nopens de oorzaak van den feilen brand, door welken kort gele den de gemeente Driel werd geteisterdhebben liet vermoeden bevestigddat die oorzaak in misdaad moet worden gezocht. De regtbank hier ter stede heeft thans regtsingang tegen een meisje verleend ter zake dat zij aan die mis daad zou schuldig zijn. van toepassing de publieke secreten rond- om de Stad aan de Stadsgracht geplaatst zul- lende deze moeten worden geledigd van 1 April tot 1 October des morgens vóór vijf ure van urevan zeven ure en van zes ure.” Zijnde deze uitbreiding der bedoelde Veror dening aan de Gedeputeerde Staten van Fries land volgens hun berigt van den 10 Mei 1852 no. 20medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Mei 1852. Burgemeester en Het schoonmaken van Rapporten. SNEEK 25 Mei. Sedert onze laatste opgave van den 18 dezer zijn er in de gemeente Wijm- britseradeel op nieuw 11 runderen wegens de longziekte afgemaakt zoodat het getal thans be draagt 1052. Z. M. heeft benoemd tot procureur-gene- raal bij het provinciaal geregtshof, in Fries land mr. A. Ypeythans advocaat generaal bij hetzelfde hof. Op nieuw is aan den heer jhr. mr. M. de Haan Hettema te Leeuwarden eene onder scheiding te beurt gevallen, daar het Z. M. den keizer van Rusland heeft behaagd de gouden medaille met Hd. beekltenis aan genoemden heer toe te wijzen voor de bewerking der oude Friesche wetten waarvan door hem een exem plaar aan de keizerlijke akademie van weten schappen te Petersburg was aangeboden. De collecte ten behoeve van noodlijdende kerken en personen bij de Hervormde gemeen ten in ons rijk gehouden bragt in 1851 op de som van f 31,235.92 eu in het voorgaande jaar ƒ27,461.74. De Hervormde eu Waalsche gemeenten te Am sterdam, gaven tot eerstgenoemde som bijna een vijfde gedeelte. Rotterdam gaf yi795.99J-. Men berigt uit Veendam den 18 Mei: »Voor eenige dagen arriveerde alhier, uit het koningrijk Hannover, eene commissie, van booger band belast, om, zoowel alhier als in liet naburige Wildervank en te Slads-Kauaal de ontginning cn verderen aanleg der veenen PUNTEN TER BEHANDELING Verzoek van G. N. Bouma om vrijdom de Plaatselijke Belasting op de tuif en len voor {jj. Besluit omtrent de Verordening op het aan leggen van Schepen. Rekening van de Schutterij over 1851. Verzoek van T. Joustra P. M. Broekhuizen en G. L. Verwer betrekkelijk de turfmeters. Besluiten betrekkelijk veemarkten te Blesse en Arum. Betaling van eenige pretentiën. De Brug over het Hoogënd. Verbetering van de stads Waag. Benoeming van t- -- van stemopneming, ter verkiezing den eersten verkoopdag bedroeg 982,357 frs. 50 c. Den 21 dezer zou de tweede veiling worden gehouden. Blijkens eenen aan ingedienden staat was van 1842 tot 1851 op de kust ingescheept en te Cuba en zet, als volgt: Op Cuba zijn ontscheept in 18423680 van 1842 tot 185 i was het totaal 47,049. In Brazilië in 1842: 17,435; in 1846: 40,324; in 1847: 56,172; in 1848: 60,000: in 1849: 54,000; in 1850 23,000; in 1851: 3287. Totaal 315,615. ’sGRAVENHAGE, 22 Mei. Men verneemt thens nader dat de tweede kamer der staten- generaal met het aanstaande Pinksterfeest eene vacantie zal houden, doch dat, hoewel er spra ke is geweest van eene schorsing der werkzaam heden gedurende twee of drie maanden dit thans niet meer het geval is. AMSTERDAM, 19 Mei. In de vorige week is te dezer stede eene poging tot brandstichting ontdekt, in eene der verdiepingen van een huis in de Kalverstraaten wel in het achtergedeel te uitkomende in de Voetboogstraatbelen dende aan een pakhuis, dat in gebruik is van eenen persoon wonende in de Begijnbofsteeg. De omstandigheid, dat de poging is gedaan door middel van buskruid waarvan eene niet geringe hoeveelheid in papieren zakjes op den grond was verspreid, en waarbij de tot ontvlamming noodige stoffen waren gelegd, had de schrome- lijkste gevolgen kunnen hebben niet alleen voor de bedoelde perceelen maar tevens voor de vele andere in de nabijheid staande; terwijl men ook een groot aantal menscbenlevens zou hebben te betreuren gehad indien de ramp niet in tijds ware voorkomen, door het ontdek ken der misdadige poging. De vermoedelijke dader, zijnde de bovenbedoelde persoonwoon achtig in de Begijnhofsteeg heeft de vlugt ge nomen doch aan de nasporingen der justitie is het gelukthem te Kampen daar voor den commissaris van zijnde, heeft bij zich, in zijn logementin den hals en -in de polsen gesneden om een einde aan zijn leven te maken. Zijn zelfmoord is evenwel niet gelukt, en hij is, nadat heelkun dige hulp was verleend lot verdere verpleging naar het gasthuis gebragt. Nopens de ontdekking van eene talrijke bende vaische munters in Pruissenvernemen wij hel volgende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1