NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. w- 1852. No. 43. den 29 Mei. ZATURDAG I *14 W TF C? IMr SNEEKER BINNENLAND. BUITENLAND. lie 9- *r 84 5 00 den- Den hut binnen- COURANT pd. it: ten 108 voorts onverwijld gewapenden bijstand be de eventueele ondersteuning eener Atnerikaansclie oorlogschepen. De en du bemanning bevinden zich als de gezagvoerder van Gibson is op last van lembang) aangehouden een oorlogstoomschip naar De stuurman was over land SNEEK 28 Mei. Men verneemtdat de synodale commissie, tot het vervaardigen van eene nieuwe Bijbelvertaling, uitgenoodigd heeft du hoogleeraren Van Hengel Kist Van Oordt Scholten, Hofstede de Groot, l’areau Muur- lingen de doctoren: H. J. Spijker, J. ab Utrecht Dresselhuis, C. 11. van Herwerden, A. NiermeijerS. J. Prins, A. H. Blom, en bui ten het Hervormd Kerkgenootschap: prof. S. Muller, dr. D. Harting, dr. H. N. van Teutem. In de zitting van de tweede kamer der Staten-generaal maandag jl. gehouden is hut ontwerp van wet tot het verkenen van subsidie aan de Rijnspoorweg-maatscliappij aangenomen. Bij die gelegenheid bragt de heer Van Hall en zeer te regthulde aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. Willem I, die, door persoonlijk zijne fortuin aansprakelijk te stellen den Rijn spoorweg heeft doen ontstaan. De heer Sloet drong er vooral op aan dat men zoo veel mogelijk alle deelen des rijks in het genot der nieuwe middelen van vervoer stellen en de aandacht op nog andere middelen tot bevordering van het algemeen welzijn vesti gen zou. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde daarop, dat de staat in wezenlijk nut tige ondernemingen zou helpen, als het bewe zen was dat particuliere krachten te kort scho ten en dat, als de landelijke provinciën in die opzigten waren verwaarloosddat zou ophou den. Bij het departement van buitenlandsche za ken zijn door tusschenkomst van het Britsclie gezantschap bij het Nederlandsche bof, ontvan gen, ten einde aan de belanghebbenden te wor den uitgereikt, twee gouden medailles en twee kijkers, welke door de Brilsche regering zijn toegekend aan Roelf Remmerls Tunteler, kapi tein van het Nederlandsche kofschip Geertrui- da, en aan Sjoert Pieters Gruppeiaar, kapitein en eigenaar vau liet scboener-kofschip Hilli- chiena ter zake van hun menschlievend gedrag bij gelegenheid van het in zee verbranden van het Engelsche stoomschip Amazon. Den 20 dezer ontstonden in de Haarlem mermeer ter hoogte van Lisse tusschcn den aannemer der werken en de polderwerkerscir ca 400 man sterk moeijelijkheden over de hoe grootheid van het werkloon, welke moeijelijk heden zich daags daarna herhaalden en van zeer ernstigen aard schenen te zullen worden. De tijdige tusschenkomst echter van de mansclia.i- pen der maréchaussee, de gepaste taal van den heer Beijerink die zich daarheen had begeven en de bedreiging van te zuilen vuren zijn ge lukkig in staat geweest de orde te herstellen. Troepen waren te Leyden gekaserneerd om zoo noodig terstond naar de plaats van het geschil te kunnen oprukken. In den nacht van 19 op 20 dezer viel des avonds te Coevorden omstreeks 10* urena dat het een paar uren achtereen hard uit bet noordwesten gewaaid had een plasregen waar van het water eene melkachtige of zeepsopach tige kleur had. Gedurende den gansehen dag was het bloedwarm bij aanhoudenden sterken veendamp. Eenigen meenen dat het witach tige van het water zou zijn ontstaan door van de wind opgenomene ascli der gebrande veenen dit meent men te moeten tegenspreken omdat geenerlei bezinksel op den bodem der vaten ge vonden wordtdat in allen gevalle alsdan de door het water opgenomene loogzouten door het te vermengen met zwavelzuur, moesten ne- derploffen. Anderen meenen dat het eene waterhoos moet zijn geweestdie zeewater had opgenomen. Wij laten dit alles in het midden cn matigen ons geene oordeelvellingen aan. Ge noeg, het is een zeldzaam natuurverschijnsel. Met het ongewapende oog zijn er ook geene in- sekten in te bespeuren. -Een Belgisch blad maakt melding van eene geregtelijke dwaling, die ongeveer negen jaren geleden begaan zou zijn door het hof van assises te Gend. Het geeft daarvan het volgende ver haal Negen jaren geleden werd een man wegens kelen het glas men hoorde een er in eene belstuk werd Naar men woners onzer nomen heden morgen omstreeks 11 zijne kamer zittende hoorde hij plotseling onderaardsch gedruisehterwijl de kopjes schotels op de tafel bewogen werden en zelfs een ander voorwerp dat zich daarop bevond omver viel. (IV. Rott. Cour.) BEILEN, 24 Mei. Waren de korenvelden cn graslanden geene 14 dagen geledennog schraal en achterlijk ten gevolge van het aan houdend koud en vriezend weder, door de ver bazende vruchtbaarheid der laatste dagen is dit omgekeerd zoodanig dat het do oudste men- schen bijna niet heugt, dat in zoo korten tijd alles zoo veranderd is. Heerlijk vertoont zich nu het te veld staande koren er is goede weide voor het vee en ook de hooilanden beginnen er En nu dat koude en schrale voorjaar, heeft liet nadeel aangebragt? Wij gelooven het niet. Zouden de landerijen daardoor niet gezond en zuiver zijn geworden Zeker was dit Weder gunstig voor de boekweitveenen die men op tijd heeft kunnen branden. Zoo is, in de hand van den Heer der natuurniet Zelden voor den rnensc.li tot zegen en voordeel, wat aanvankelijk kwaad of nadeelig scheen te zijn. VENLO, 20 Mei. In het onder de gemeente Bergen gelegen beideboscli Hommelberg ge naamd ter grootte van p. m. 80 bunders heeft den 18 II., in den namiddag, een hevige brand gewoed, die, naar men wil ƒ2300 a f 2400 schade zou hebben berokkend. Men schijnt niet vreemd van het denkbeeld dat kwaadwilligheid de oorzaak van dien brand geweest is. KOLONIËN. De Straits Times verhaalt volgenderwijze liet gebeurde met den gezagvoerder van de Ameri* kaansche schoener Flirt, te I’alembang De Atnerikaansclie schoener Flirt, zoowel dien bodem de heer den resident (van Pa- en onder geleide van Batavia overgebragt. van Palembang naar Jambi vertrokken, doch spoedig, nadat bij het schip had verlaten in hechtenis genomen. Er werd, in eene zijner kousen een in de Maleisclie taal geschreven brief gevonden door den heer Gibson onderteekend en gerigt aan den sultan van Jambi, waarin die vorst werd aangezocht, liet juk der Nederlanders af te werpen werd hem loofd en vloot van beer Gibson thans te Batavia in hechtenis, in afwachting der behandeling hunner zaak voor de regtbank. De lieer Gibson heeft verklaard dat hij den brief, zonder dat hij met den inhoud van zei ven bekend was, onderteekend heeft, stuurman was verlof gegeven om land te bezoeken en de heer Gibson had zijn Maleischen schrijver belast eenige regelen te schrijven waaruit zijn doel en vriendschappe lijke bedoelingen zouden blijken. De brief werd den heer Gibson ter onderteekening aangeboden des middernaclits toen hij van eene bruiloft terug kwam. Het is tamelijk duidelijk dal de Maleijer de Nederlandsche autoriteiten van het bestaan en den inhoud des briefs kennis heeft gegeven doch het is niet te gelooven dat de brief op hunnen aandrang werd geschreven ten einde zoodoende den stuurman den weg naar bet binnenland te kunnen afsnijden. Wan neer men aan de verklaring van den lieer Gib son geloof mag slaan dan zou de stuurman de eenige bedrijver van bet ongeval zijn.” FRANKFORT21 Mei. Van personen die toegang hebben tot liet paleis van den land graaf van Hessen-Kassel cn met zijne familie betrekkingen meer van nabij bekend zijn ver neemt men dat de ontworpene eehtverbindte- nis van diens eenigen zoon prins Frederik met eene Pruissische prinses dochter van prins Karei thans beslist is en dat de verloving in de eerstvolgende dagen te Berlijn zal plaats heb ben. Deze echtverbindtenis wordt als zeer- ge- wigtig beschouwd voor het toekomstige lot van Keurhessen. Na het overlijden van den tegen- woordigen keurvorst Frederik Willem 1 heeft de vader van prins Frederik de naaste aanspraak op de troonopvolging aldaar, en prins Frederik kan alzoo thans reeds als de vermoedelijke troon opvolger van Keurhessen beschouwd worden. Het is derhalve zeer natuurlijk dat hij zijn ver blijf te Kassei zal nemen, daar het hem als erf prins niet onverschillig kan zijn hoe dit land bestuurd wordten het reeds voor hem van bet uiterste belang is, eenigen invloed uit te oefur nen op den gang der staatsa^ngelegenheden al daar. Als aanstaande regent zal bij dadelijk na zijne vestiging in Kasseideel nemen aan de zittingen van den geheimen raad ten einde langs dien weg met de behoeften des lands van nabij bekend te worden en tot het noodige inziet te hof van assises te Gend. Hij bevond zich in een’ beschonken toestand in eene herberg nabij die stad. Daar men weigerde licm meer drank te schenken verliet hij de herberg onder vloe ken en dreigen. Den daaropvolgende!! nacht geraakte de herberg in brand. Ilij werd des anderen daags in hechtenis genomen de zaak werd onderzochten hij werd ter dood veroor deeld die straf werd echter veranderd in le venslangen dwangarbeid. Eene enkele getuigenis was hem gunstig maar de regters sloegen er geen acht op: het was, namelijk, dat van eene vrouw, die eene herberg hield op een halfuur afstands van de afgebrande. Deze vrouw ver klaarde, dat de beschuldigde reeds een uur bij haar was, toen de brand begon. Volgens ge loofwaardige ingewonnen berigten is de onge lukkige veroordeelde, die zich thans nog inliet huis van arrest te Brussel bevindt onschuldig. Juist denzelfden namiddag, waarop de veroor deelde in de genoemde herberg buiten de deur werd gezelkwamen er vier kinderen van 9 of 10 jareu die ook buiten gezet werden. De knapen besloten zich te wreken over hetgeen zij eene beleediging noemden. Toegevende aan eene slechte gedachte die zij hadden opgevat wierpen zij, zoodra de avond was gevallen, eene aangestoken pijp of sigaar in het rieten dak der herberg dit geraakte spoedig in brand. Deze kleine boosdoeners hebben al dien tijd het stilzwijgen in acht genomen maar dezer dagen heeft één hunner vol berouw het feit aan zijn’ biechtvader bekend. De priester beval hem terstond deze treurige zaak aan de justitie be kend te maken. Dat heeft de jongeling dan ook, naar het schijnt, gedaan. Wat het ge beurde nog pijnlijke!’ maakt, is, dat de on schuldig veroordeelde thans in een’ staat van waanzin verkeert.” Een Duitsch blad gaf onlangs belangrijke mededeelingen aangaande de aardwerk-nijver- lieid in het Nassauseh kannenbakkers-land. Daar uit blijkt, dat het vervaardigen van kruiken de hoofdtak dier nijverheid uitmaakt. Alleen de Sellser-bronnen hebben jaarlijks ruim 2 mil- lioen kruiken noodig, die grootendeels naar de Nederlanden worden verzonden. In den laat- sten tijd zijn in het bakken van kruiken groote vorderingen aangebragt. Te Baumberg legt men er zich thans bijzonder op toe om aarden bui zen voor waterleidingen te bakken. Deze zou den nog duurzamer zijn dan ijzeren. Ook is men bezig aarden wijnvaten te bakken cn Rijnsche wijnhandelaars vóórspellen zich daar van veel voordeel. AMSTERDAM 26 Mei. Wij vernemen dat overeenkomstig het vroeger medegedeelde berigt Z. M. de koning, vergezeld van Hd. broeder, Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden mor gen ochtend alhier zal aankomen om de ont hulling van het standbeeld voor Rembrandt met Hd. tegenwoordigheid te vereeren. HAARLEM, 24 Mei. Wederom heeft men hier en in de omstreken dezer stadin meer dere of mindere mate, eene aardbeving waar genomen. Vooral was dit het geval te Bennen broek in eene der woningen aldaar hoorde men des voormiddags ten 1IJ- ure de glasruiten rill en aardewerk werd bewogen geluid en daarna een slag alsof belendende kamer een zwaar meu- omvergeworpen. verneemt, heeft ook een der in- stad dergelijke teeltenen waarge- ure op een en - jG* tdö Jaargang»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1