NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I j 1852. No. 44. den 2 Junij. WOENSDAG 1*1 X 4 i 5 o 1 r r FE COURANT. SNEEKER s 3 BINNENLAND. zich kunnen l l BUITENLAND. I iV J i- 1 1 I 1 l 1 f r t 1 i r i 5 t l 3 3 1 A L’ IT t I l t r IT i» 5 t bij de uitbetaling der omen Oosten rijk- korting van welgevallen, de kapitalis- te Triest 2l{ dus 97} uren. derzelve met niet meer zal verpacht worden heer daarvan worden opgedragen meen armbestuur ten behoeve van bedeelingsfondsdoor welk fonds, onder borg der stad de noodige fondsen zullen den verstrekt. Men is te Bremen eene zamenzwering op liet spoor gekomen door eene huiszoeking bij zekeren Uobelmann huis-onderwijzer bij een democratisch grondeigenaar in het Thuringsche. Deze Uobelmann, uit Bremen geboortig, is een zeer jong mensch die aldaar vroeger een dol rood republikeinsch dagblad uitgaf, ten gevolge daarvan een crimineel onderzoek onderging en op zijne onder eede afgelegde belofte aan reg- terlijke oproeping te zullen gehoorzamen uit de gevangenis ontslagen wasdoch thans daar bij zijne gelofte ontrouw was, vervolgd werd. 40 a 50 personen zijn te Bremen ten gevolge der gedane ontdekking gearresteerd. Eenigen werden echter spoedig weder op vrije voeten gesteld. Bij anderen zijn wapenen en ammuni tie gevonden alsmede de statuten der vereeni- ging Todtenbund'’ genoemd, benevens eene opgave der aristocraten die bij zekere omstan digheden uit den weg geruimd moesten worden. De gearresteerden zijn meestal onbekende lieden en verscheidene waren vroeger leden van demo cratische vereenigingen. Zeker reiziger verliet op 3 December 1851 des namiddags, Bombay, kwam op den 17 dier maand, des namiddags te 5 ure, te Aden aan; vertrok van daar op denzelfden dag des avonds te 7 ure naar Suez bereikte die plaats op den 18den des voormiddags te 6 ure vertrok van daar te 9 ure naar Caïro en kwam er te 10 ure des avonds zette zijne reis op den 19den te 4} ure des namiddags naar Alexandria voort scheepte zich den 20sten Ce Atfe in en stapte :pen. BERLIJN 25 Mei. Zoo men geloof mag slaan aan sommige dagbladen, dan zou door deFran- sche regering aan onderscheidene Duitsche re geringen eene vraag gerigt zijn, die uithoofde van hare zonderlingheid op onderscheidene wijze uitgelegd wordt. De Fransche regering, namelijk zou statistieke opgaven verzoeken betreffende het aantal en de lotgevallen van al zoodanige Gereformeerden, die, ten gevolge van het edict van Nantes, Frankrijk verlaten en zich naar Duilschland begeven hebben. Speciaal wenscht zij te weten of de Fransche afkomst van die familiën door oorkonden kan bewezen worden alsmede welke uitgewekenen zich in de krijgsdienst, in de diplomatie, den handel of de literatuur hebben onderscheiden of de nakomelingen dier Fransche uitgewekenen de Fransche taal behouden hebben, en, zoo niet, wanneer zij opgehouden hebben zich daarvan te bedienen, enz. LONDEN, 23 Mei. Voor eenigen tijd stond voor het strafgeregt te Lancaster een zeer boog bejaard man teregtdie tot 14 jaren deportatie naar Botany-baai werd veroordeeld. Na deze uitspraak te hebben aangehoord boog hij zich diep voor de regters en rigtte vervolgens het woord tot den opperregter om voor de gena dige sententie te danken. Veertien jaren zeide hij, ik had nooit gedacht, nog zoolang te zullen leven ware mij zulks niet verzekerd door de uitspraak van uwe edellieden, welke, zoo als ik hoop de dood evenzeer als ik zelf zal moeten eerbiedigen.” PARIJS, 25 Mei. De meeste volksvertegen woordigers zijn zeer ontevreden over den wei nigen arbeiddien men hou verschaft. Men begint ook de vraag te opperen, of de bij de grondwet bepaalde tijd van drie maanden al wordt hij goed besteed, wel lang genoeg is, in verband met het groot aantal wets-onlwerpen die steeds ter behandeling aanwezig zijn. Aan de andere zijde vraagt men echter, of de volks vertegenwoordigers die geene schadevergoeding ontvangen, wel geneigd zullen zijn, om langer dan drie maanden per jaar binnen Parijs te blij ven. Onder liet koningrijk ontvingen de volks vertegenwoordigers evenmin schadevergoeding, maar toen konden zij ook niet verkozen worden dan wanneer zjj 500 francs of mee;- directe be lastingen opbragtpnwaaruit men met grond het bezit eener onafhankelijke fortuin koude af leiden. Thans echter, iiu er geep eigenlijke census meer bestaat, worden vele volksvertegen woordigers gekozen, die van handel, kunst of nijverheid moeten leven zij offeren nu reeds 3 maanden op maar zullen niet langer zitting kunnen blijven nemen, zonder hunne geldelijke belangen geheel gn al in de waagschaal te leg gen. PARIJS26 Mei. Door den ijver der amb tenaren wordt’ du wet op de voor de gezond heid schadelijke woningen in alle groote ste den volledig toegepast. Blijkens het rapport der commissie belast met hef inspecteren der arrondissementen van Nantes heeft haar onder zoek over twee duizend woningen geloopen en heeft zij in de noodzakelijkheid verkeerd 556 besluiten op even zoovele woningen van toe passing, te nemen. Onder de voor de gezondheid schadelijk ver klaarde woningen, waren dit 74 in dermate, dat er geen herstel mogelijk was, en de com missie dezelve voor onbewoonbaar heeft moeten verklaren. Wat de andere betreft, zoo beston den de voornaamste oorzaken van de ongezond heid in de buitengewone vochtigheid gebrek aan lucht en licht, besmetting, onzindelijk heid blootstelling aan de guurheid des weders waartegen de commissie het nemen van maatre gelen heeft bevolen die baars bedunkens het geschiktst kunnen worden aangewend. Eene belangrijke verklaring die in het rapport voor komtis deze, dat de meeste maatregelen door de commissie aanbevolen geene tegenwerpingen bij de eigenaars hebben ontmoet. daarna te Alexandrie, te 1} ure, aan wal. Op den volgenden dag, des voormiddags te 9} ure, vertrok hij van Alexandrie naar Triestbereikte op den 24sten te IJ- ure, Corfu, en zette te 4} ure des namiddags de reis naar Triest voort. Op den 28sten des namiddags te 4' ure, te Laibach gearriveerd en uit die stad 2} uur la ter vertrokken kwam hij op den 29sten des voormiddags te 5 ure te Weenen aan verliet die stad des namiddags te 7 ure bevond zich op den 3 laten te 11} ure te Keulen en op Nieuwjaarsdag te 11} ure te Ostende; vertrok van laatstgenoemde stad, des namiddags te 7 ure uaar Dover; bereikte die stad te 11| ure des avcinds ei; drie uur later Londen. Alzoo maakte hij de reis van Bombay naar Londen in 29 dagen 9} uren slechts drie der Bombaysche passagiers volbragten die reis in den- zelfden lijd. Zij bereikten Londen over Triest 20 uren eerder dan de post over Marseille. De uren van oponthoud waren te Aden 14, te Suez 3, te Caïro 18}, te Alexandrie 19}, te Weenen 14, te Ostende 7, Trekt men die uren van den tijd der reis af, dan blijven daarvoor over, 25 uren. van Bombay naar Suez 1307 Caï ro tij zal de schuld van dit alles op de conserva- tiven schuiven en de groote massa des volks op hare zijde krijgen dit zal niet alleen ernstige onlusten maar zelfs eene gewapende interven tie der groote mogendheden na sle dagen en 8 De afstand van Bombay naar Aden is 1607 van Aden naar Suez 1307 van Suez naar Caïro 84 van Cairo naar Alexandrie 160 van Alexandrie naar Triest 1240 van Triest naar Londen 1507 te zanten 5968 mijlen. Wil men eene snelle reis maken zegt de bewuste reiziger dan make men gebruik van eene Oostenrijksche Lloyd-stoombootwenscht men eene aangename overvaartmen bediene zich van eene Oostenrijksche Lloyd-stoomboot, en wil men eene belrekkelijk goedkoope reis, dan begeve men zich almede op eene Oosten- ,-ijksche Lloyd-stoomboot. FRANKFORT, 24 Mei. De min gunstige stemming, die men, ten aanzien van hel Oosten- rijksche financiewezen bij de kapitalisten alhier waarneemt, heeft niet enkel hare bron in den verwarden toestand dier financiën maar wordt bij voortduring onderhouden door de verliezen die zij telkens ondergaan intressen en bij die der uitgek sche loten waarbij zij zich eene meer dan 20 pCt. moeten laten Bij deze uitbetalingen worden aan ten bovendien nog andere onkosten afgetrokken. Eene loffelijke uitzondering maken de leenin- gen door den hertog van Saksen-Coburg Co- hary hier genegotieerd van welke de intressen in baar geld en zonder korting regelmatig wor den uitbetaald terwijl de houders van obliga tion ten laste van alle andere Oostenrijksche edellieden mede aan de bovengenoemde verlie zen zijn blootgesteld en te betreuren hebben dat zij een groot gedeelte van hunne kapitalen aan zulke onzekere handen loevertrouwd hebben. FRANKFORT, 26 Mei. Van de zijde der Oostenrijksche regering bemerkt men duidelijk het voornemen om de algemeene Duitsche han delsbelangen zoo veel mogelijk te bevorderen. Zoo heeft zij onder anderen dezer dagen het stellige bevel gegeven dat de verzending der Ilollandsch-lndische post, over het Oostenrijk sche gebied met den meesten spoed en naauw- keurigheid plaats hebbeterwijl levens aan de directie der telegrafen te Triest is aanbevolen aan de telegrafische depeches der overlandpost den voorrang te geven boven de depeches der regering. De per telegraaf hier ontvangene mededee- ling van hette Londen door de vertegen woordigers der groote mogendheden ondertee- kende protocolbetreffende de Zwitsersche aan gelegenheden waarin de regten van Pruissen op het kanton Neufebatel erkend en in stand worden gehouden, heeft in onze politieke krin gen eene onbeschrijfelijke sensatie verwekt. Van de zijde der Zwitsersche kantons wordt een he vige weerstand tegemoet geziendie tot zeer ernstige verwikkelingen aanleiding kan geven. Ten gevolge van de jongste gebeurtenissen te Bern en te Freiburgbestaat aldaar eene groote gisting, De reeds zeer verbitterde radicale par- SNEEK 1 Junij. Z. M. heeft benoemd tot officier bij de arrondissements-regtbank alhier mr. P. S. Noyonthans substituut-officier bij die regtbank. Sedert onze laatste opgave van den 25 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 11 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1063. Men meldt uit Leeuwarden dd. 31 Mei Wij zijn thans in staat met zekerheid te kun nen mededeelen dat het in de volgende week alhier te houden zevende Landhuishoudkundig Congres met de tegenwoordigheid van Z. K. II. prins Uendrik der Nederlanden zal worden ver eerd en dat Z. K. II. bereids vrijdag e. k. over de Lemmer binnen deze stad zal arriveren. Tevens vernemen wij dat het vaandel door Z. M. den koningtijdens Hd. jongst verblijf alhier, aan de stedelijke schutterij toegezegd, op maandag den 7 Junij e. k.namens Z. M. door prins Hendrik, op plegtige wijze, aan de schutterij zal worden uitgereikt. De Kerkelijke Courant van 28 Mei bevat de volgende mededeeling: De secretaris van de algemeene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk gelet hebbende op het berigt in het dagblad de Nederlander, betieffende een plan van nieuwe bijbelvertaling, acht zich ver- pligtte verklaren, dat dit berigt van haar niet is uitgegaan en blijkbaar op eene onvolledige en onzuivere voorstelling van het gedoelde plan en van het daaromtrent vroeger en later verhan delde berust. Te Nijmegen is uit Duitschland en andere landen aangekomen de door zijne oorspronkelijke gezondheids-leer met roem bekende geleerde de heer Ernst Mahner, in den wandel de Ge zondheids-Apostel genoemd die het voornemen heeft, ter verbreiding zijner leer in de Neder landen zich naar de akademiën te Leyden Utrecht en Groningen te begeven maar voor- loopig in Nijmegen eenige voorlezingen te hou den. De gemeenteraad te ’s Hertogenboseb heeft in zijne zitting van den 24 Mei, besloten dat aangezien de bank van leening eene liefdadige stichting is, en dus ook de voordeclen die de zelve oplevert, van minvermogenden verkregen tot de armen moeten terugvloeijen liet houden I Januarij 1853 te beginnen, maar het be- aan het alge- het algemeen waar- wor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1