NIEUWS- EN .llHEIITEATIE-IIL.il) TOOK DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1.1 I 1852. No. 45. ZATURDAG den 5 Junij. I I i - 1 'aimiiniiiM i f t? COURANT. nabijheid BINNENLAND. r van A BUITENLAND. daar i I I i I 5 van I Amsterdam snelt de juist openslaan- Hier is •A '1 'i Zlj eu ve e: <1. Ir en w. id dat de stoombootdienst Lemmer, wat het uur van wijziging heeft ondergaan de laatste busligting ten 9 voormiddags zal plaats hebben. Ten einde echter in spoed vereischende ge vallen meerdere zekerheid te hebben dal de brie ven des avonds nog besteld worden wordt men verzocht, hiervan eenige aanduiding op het adres te doendoor de woorden heden avond te bestellen. Sneek1 Junij 1852. De Directeur voornoetnd ESSER. E.Sd WEENEN, 31 Mei. Uit Rome wordt ge meld dat de paus zich voor onbepaalde» tijd naar het kasteel Gandolfo zal begeven daar i lijfarts hem verandering van lucht heeft aangeraden. De reis is door het ongunstigeLjiat- te weder verschoven. De paus wandelt hage lt o- aan voor eene waar- blijft nog een f 1,700,000 in het gemeen en on- om de interessen daarvan te doen voor de uitbetaling van dpor BIJ. MM. en II besproken jaargelden. Dit ka pitaal werpt eene jaarlijksche rente af ƒ80,000. SNEEK 4 Junij. Heden avond precies 8 uur, is Z. K. II. prins Hendrik der Nederlan den alhier aangekomen op Hd. reis van Lem mer naar Leeuwarden in gezelschap van den heer commissaris des konings in deze provincie die Z. K. II. tot aan Lemmer was tegemoet ge reisd. Hd. stapte af aan het huis van den heer burgemeester dezer stad toefde aldaar ongeveer een kwart uur, en vervolgde toen zijne reis naar Leeuwarden. Gerben Bakker, een man van ruim ze ventig jaren vroeger matroos en dus aan vele levensgevaren blootgesteld geweest zijnde, doch thans al langen tijd vaste arbeider bij de stad had gisteren morgen het ongeluk terwijl hij van den zolder van het stads magazijn eene kleine ladder door liet zolderluik zou naar beneden laten voorover uit dit luik op den grond te Storten en oogenblikkelijk te sterven. Dezer dagen beeft de scheiding en verdee- ling plaats gehad van de nalatenschap van ning Willem II. Naar men verneemtis elk der erfgenamen eene som of de van ƒ742,000 toebedeeld en kapitaal van verdeeld strekken Willem I De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te SNEEK brengt ter kennis van het publiek op Amsterdam via de afvaart betrefteene en dien ten gevolge uur 45 minuten des Naar men wil, zoude de minister van bin- nenlandsche zaken dezer dagen het gevoelen van de commissarissen des konings hebben ge vraagd, nopens de te bepalen onderscheidings- teekenen voor de burgemeesters naar aanleiding van art. 76 der gemeentewet. Degenen, die verlangen op de Technische School te Utrecht tegen den aanstaanden cursus in Augustus te worden opgenomen worden uit- genoodigd zich, vóór den 15 Julij aan te mel den bij den directeur, den heer Grothe, op de Ganzenmarkt. Aan die jongeliedenwelke dit verlangen zal gelegenheid tot inwoning worden gegeven. Men meldt uit Vlaardingen, dat de ha ringvloot dit jaar zal bestaan uit 94 schepen als: uit Vlaardingen 59, Zwartewaal 7, Maas sluis 7, Enkhuizen 7, Amsterdam 4, Middel- harnis 4, de Rijp 4, Delfshaven 1, Wormer- veer 1 in het vorige jaar bestond zij uit 98 schepen dus thans 4 minder. Dezer dagen is door den opperstrandvon- der van het eiland Voorne, van wegedenFran- schen minister van marine, ontvangen de som van 300 franken om te worden verdeeld onder de personen van W. Hagers, D. KruyneW. de Neef, L. Borstlap Az.J. Borstlap, J. van dej- Heyden, II. Witte, P. den Harder en KI. Tormynuitmakende de bemanning der boot, welke onder aanvoering van A. Borstlap Lz. op den 4 November 11. met levensgevaar de equipage heeft gered van de Fransche sloep Alida, welke op de Westplaat was gestrand. Genoemde A. Borstlap Lz. beeft bereids te de zer zake eene zilveren medaille van wege den prins-voorzitter der Fransche republiek ont vangen. Een kluchtig maar tevens schadelijk schouw spel bad er dezer dagen plaats ten huize van den landman Koert Rook, te Ambt Vollenhove. Terwijl de pas ontstalde koeijen op diens erve in de onmiddellijke nabijheid van bet huis, weelderig rondhuppeldentrachtte men eene daarvan in handen te krijgen en haar het ge reed hebbende touw om de hoornen te slinge ren. Dit ging echter bij bet dartele dier niet zoo gemakkelijk en eer men het gewenscbie doel bereikt bad ontsnapt het rund bij herha ling zijnen vangers en s de deur van liet woonvertrek binnen. de vreemde gast meer nog dan anders onwel kom, daar juist het jaarlijkse!) schoonmaken” is aangevangen, en de tafel geheel bezet is met dat kostbare porselein waarmede anders de gla zenkast prijkende was; en eer men het kon ver hinderen springt het woeste dier met de voor- pooten op de tafel die onder dien zwaren last ineenzakt terwijl alles wat zich daarop be vindt totaal wordt verbrijzeld. Van de alsnu onder de huisgenooten ontstane verwarring schijnt het wilde beest gebruik te maken om bij ver nieuwing nog meer verwoesting aan te riglen en sen slotte neemt bet door een vervaarlijken sprong de wijk door het raam naar buiten waardoor niet slechts de ruiten maar geheel bet raam vernield werd. Dadelijk na dit too- neel zag men de koezonder eenig letsel be komen te hebben weer rustig grazen minder kalm en meer ontsteld waren haar meester en diens gezin, bij de nog al belangrijke schade, door het redelooze rund teweeggebragt. De predikant Roussel verzoekt, om aan de Christenen in Holland zijnen warmen dank te betuigen voor de 4744 francs die hij voor de kerk te Angoulême van hen ontving. AMSTERDAM, 1 Junij. Ook dê buitenland- sche bladen beginnen candidaten-lijslen op te maken voor een gedeeltelijk nieuw ministerie hier te lande. Aan liet Frankfurter Journal onder anderen wordt uit ’s Gravenhage dd. 23 Mei geschreven: Men verzekert heden, dat al de ministers den koning hun ontslag hebben overgereikt hetwelk bereids is aangenomen. De koning zou de portefeuille van binnenlandsche zaken aan den beer Floet, die van buitenland- sche zaken aan den heer Lichtenvald die van oorlog aan den heer Stoom van ’s Gravelande en die van justitie aan den voormaligen minister van financiën den heer Van Huil aangeboden hebben.” AMSTERDAM, 3 Junij. De afgeloopen Mei maand heeft zich bijzonder door koude onder scheiden. Wanneer men den gemiddelden warm tegraad van eiken dag (uit drie waarnemingen daags, te 8 2 en 10 ure opgemaakt) vergelijkt met die, welke op die dagen gewoonlijk heerscht, dan blijkt liet, dat er slechts op zeven dagen eene temperatuur heeft geheerschtdie booger dan gewoonlijk was terwijl het op de overige 24 dagen steeds te koud was. Onder de koud ste dagen behooren de vijf eerste dagen der maand, de 16de, 17de en 18de, alsmede de drie laatste dagen. Den 30sten was de tempe ratuur zelfs 14,6 graden Fahrenheit lager dan gewoonlijk dat is dan men volgens eene 86ja- rige reeks van waarnemingen gemiddeld op dien dag te verwachten heeft. Ook de regen viel zeer ongelijk in de ver schillende gedeelten der maand. Behalve op den Islen en 2den viel er tot den llden geen re gen. Den 12den en 14den en vooral den 20sten en 30slen was de regen zeer overvloedig. De gezamenlijke hoeveelheid regen, in deze maand gevallen zou den grond ter hoogte van 77,7 Ned. strepen kunnen bedekken. Volgens eene 99jarige reeks van waarnemingen bedraagt die hoeveelheid in Mei naauwelijks de helft dat is 39,6 strepen. ARNHEM, 30 Mei. Gisteren morgen werd gevankelijk per spoortrein herwaarts uit Amster dam overgebragt een vreemdeling, die langs de Duitsche grenzen uit het rijk moest worden ver wijderd. Nabij het landgoed Dtariendaalee nige minuten nog voor dat de trein te Arnhem en terwijl dezelve nog in vollen gang was wist de gearresteerde zijne geleiders te verschalken en sprong onverwachts van den waggon op den weg neder. Elk verwachttedat hij een lijk zou zijn doch met evenveel genoegen als be- vreemding vernam men toen enkele oogenblik- zijn ken daarna de locomotief terugkeerdedat de vlugteling niet op den weg lag. Nadat men hem allerwege had nagespoord is hij onder liet na burig dorp Oosterbeek aangehouden en onge deerd in bet huis van burgerlijke en militaire verzekering hier ter stede overgebragt. Men vooronderstelt te regtdat de man die zoo roekeloos zijn leven waagde, redenen beeftom tegen zijne terugkomst in zijn vaderland op te zien. DRUTEN, 30 Mei. Omtrent den staat der veldgewassen, in Maas en Waal, kunnen wij liet volgende mededeelen. De rogge en tarwe slaan over het algemeen zeer goed en beloven eenen ruimen oogst; ook haver gerst en andere graansoorten groeijen zeer welig. Het koolzaad dat door de nog al strenge nachtvorsten en later door aanhoudende droogte eenigzins ge leden bad en niet zwaar van stam was, is, door bet gunstige weder der laatste dagen aan merkelijk bijgekomen, zoodat men verwacht, dat het nog een tamelijk goed product zal op leveren. Het gras is thans overvloedig. Er zijn dit jaar bijzonder veel aardappelen gepoot, die sterk groeijen; van ziekte i» nog geen spoor te ontdekken. De fijne vruchtboomen zullen zeer weinig op leveren daar de meestel) door de vorst bedor ven zijn. Andere boomvruchten, voornamelijk appelen, peren en kersen zullen er in over vloed zijn daar deze reeds allen gezet en de boomen sterk beladen zijn. GRONINGEN, 31 Mei. Zondag namiddag omstreeks half vierwerd er zeer voorz.igtig gebeld aan een huis aan den Heereweg alhier, vroeger in eigendom bewoond geweest door den heer die tegenwoordig als krankzinnig onder curatele staat. Bij bet openen der deur trad de man, die aangebeld had, onverwijld binnen en vroeg naar de jufvrouw en niet vindende, wat hij zocht, liep hij van kamer lot kamer en sloot de eene kast na de andere open; terwijl hij bij elke deur, die bijgesloten vond, eene beweging maakte, als wilde hij die met een’ sleutel openen. De bewoonster haar man en oudste kind waren niet te huis vroeg hem, wat hij wil de, en verzocht hem te vertrekken; doch kreeg slechts eenig gemompel of je woont hier goedtot antwoord. Toen liet haar eindelijk te erg verveelde, en zij beangst werd over de gevolgen voor haren zuigeling, zond om hulp. Dadelijk waren de heeren D. J. die daar met hunne dames langs wan delden bereidvaardig om den rustverstoorder te bewaken en de bevende bewoonster te be schermen. Kwaad heeft de krankzinnige want elk zal dadelijk begrepen hebben, dat het de vroegere bewoner was niet uitgevoerdbehalve den schrik, dien bij zeker zonder het te willen ver oorzaakte. Toen er eindelijk twee agenten van policie verschenen ging bij zonder veel omhaal mede. LI. zalurdag brak boven de vesting Bour- tange een verschrikkelijk on weder ]os vergezeld met hagelsteenen en zwaren regen. Twee men schel) N. A. ter Horst en J. J. Velema van Stakenborg naar de Bourtange gaande, zagen onder het ratelen van den donder een stuk vuur van omtrent 0.5 el in diameter met een ver blindend licht uit de lucht vallen zich met eene draaijende en kronkelende beweging over den grond wentelen en eindelijk op een’ af stand van ten naasten bij vijf schreden van ben ontploffen terwijl hetzelve daarna zulk een’ sterken zwavelreuk verspreidde, dat beiden het ademhalen moeijelijk werd. Zij zijn evenwel met den schrik vrijgekomen. Het vee dat in de gemeenschappelijke weide graasde, ging van angst aan het brullen, loopen en stooten zoodat de koe van G. Diepenbroek door eenige anderen op de plaats werd doodgeslooten zon der dat de herder die het trachtte te beletten het verhinderen koude.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1