EN ADTEIITENTIE-IJLAD TOOI! DE STAD EN DEÏ ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1852. No. 4G. WOENSDAG K. J. Jon- 1 L SNEEKER BINNENLAND. Kunt gij opregt BUITENLAND. deus het verblijf des keizers *c e i aanmerkelijke verbetering waarde dier landerijen i der Bremer policie, dat een plan vermoorden.- gewapend bool’d der Maria Eli- hartelijkheid verpleegd lu de Kaap de Goede Hoop aan namelijk men bezig eerbiedigt 3. Dat gij liet bestuur van het Todlenbund altijd gehoorzamen en onder geen voorwendsel het Verbond verlaten zult? Zult gij de broeders van en gevaar, dat is, in den strijd tegen vijandenmet uw eigen leven beschet en Nooit of nimmer de zaak verraden ook zoo als liet eerste ar- hen achttien dagen aan zabeth met zeemans hebben veilig aan wal heeft gezet. En vijftig gulden aan schipper P. Hordijk en de manschappen van zijn vischschokkerge naamd Stad Brielle, voor het op den 27 April II. redden van drie personen welke zich in doodsgevaar bevonden in den mast van hun nabij het steenen ba|;en tegen de noordergron- den der Maas, gezonken schulpsch uitje of zoo genaamde Thoolsche Bootbelioorende aan schip per Abram van der Sluys,en hen behouden in den Briel aan wal te zetten. Terwijl tevens, uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raalh aan on derscheidene weduwen wier mannen in zee verdronken zijn onderstand is verleend. VVIER1NGEN, 2 Junij. De polder Nieuw- land op dit eiland onlangs voor de vereeni- ging tot hypothecaire geldschieting op die be zitting, in publieke veiling, ingekocht, is gis teren alhier, door den directeur der gemelde vereeniging in verschillende partijen uit de hand, verpacht, voor liet overige van liet loo- pende jaar en nog zes jaren daarna. De be dongen pachtprijzen bedragen te zanten voor gemelde zes jaren ruim f 9500 per jaar en voor de overige maanden van 1852 circa 4700. noch policie-eed De voorwaarden omtrent de aanwending der gron den zijn, op liet advies van deskundigen, zoo danig gesteld, dat daaruit met zekerheid eene en verhooging van de mag worden tegemoet SNEEK8 Junij. Te Scharnegoutum is be roepen ds. Jan Hendrikus Guldenarm predi kant bij de Hervormde gemeente te jEngwierum. Sedert onze laatste opgave van den 1 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 16 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het getal thans bedraagt 1079. Eergisteren hebben Hette Rienks Grijpsma en Antje Eelkes, tot den arbeidersstand behoo rende en wonende in het naburig dorp Hom- mertshunne 73jarige huwelijks-vereeniging naar gelang der omstandigheden, genoegd ijk ge vierd. De man telt 94 en de vrouw 92 jaren. Op last van Z. M. den koning is uit En geland ontboden een volledig stel werktuigen voor timmerlieden, wagenmakers, draaijers en smeden en op de landhuishoudelijke school te Apeldoorn geplaatst, om voor het algemeen ter bezigtiging te dienen. Daar de gereedschappen waarvan men zich in de verschillende ambach ten hier te lande bedient, sinds onheugelijke tijden nagenoeg dezelfde gebleven zijn kan het niet anders dan een gelukkig denkbeeld genoemd worden om op deze wijze de aandacht te ves tigen op de verbeteringen en de uitvinding van gereedschappen in Engeland gemaakt. Baron J. K. van Goltstein te Utrecht, geeft in de Nederlander als zijn gevoelen te kennen over de wet op liet Armbestuur, dat: »wil men de regten der kerk niet miskennen, de vrije werking der kerkelijke armbesturen of diaconiën ongehinderd behoort te blijven en men zich niet veroorloven moet, een algemeen armbestuur te stichten.” Hij zegt verder:» dat de tegenwoordige voordragt onder de honderd tallen van afkeurende adressen is bedolven ge raakt, zoodat zij daaruit niet weder zal kunnen worden te voorschijn gebragt en eene nieuwe voordragt zal moeten te kennen geven of de regering is teruggekomen van liet dwaalbegrip, dat zij het algemeen armbestuur behoort te aan vaarden.” Op de school voor verwaarloosde kinderen te Gorssel in Gelderland, door de onvermoei de pogingen van den heer W. II. Suringar op- gerigtbevinden zich bereids 38 jongens die meerendeels tot bedelaars-gezinnen in de Hol- landsche steden behooren. Tot nog toe heeft men geene straffen behoeven toe te passen en ziet men deze jongens die vroeger aan geenen arbeid hoegenaamd gewend waren reeds in den vroegen morgen, na de godsdienstoefening blij moedig aan den veldarbeid gaan. Onlangs is dit gesticht door den heer Mets directeur en oprigter van Mettray in Frankrijk bezocht, die zijne bijzondere tevredenheid over de doelmatigheid dezer inrigting te kennen gnf. De kosten van verpleging bedragen slechts de som van ƒ60 per hoofd in het jaar. Voor de ruiling van Nederlandsche boek en kunstwerken tegen vreemde door tusschen- komst van den heer A. Vattcniare te Parijs, heeft de minister van binnen), zaken eene com missie benoemd bestaande uit de hoeren L. J. F. Jansen, voorzitter van liet bestuur der Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde te Ley den J. W. Holtrop bibliothecaris der konink lijke bibliotheek te ’s Gravenhage en R. C. Bakhuizen van den Brink beambte bij ’s rijks archief te *s Gravenhage. Bijdragen tot die ruiling kunnen door hen, die daartoe gezind zijn met aanwijzing der be stemming aan de commissie worden ingezonden onder het adres van liet ministerie van binnen- landsche zaken te ’s Gravenhage. Onlangs hebben wij zegt de Provinciale Groninger Courant eene korte mededeeling gedaan van liet door den heer Willems dr. te Hasselt, in Belgie uitgevonden voorbehoedmid del tegen de longziekte van hel vee, namelijk door inenting. Wij lezen thans in de Genees kundige Courant, dat hetzelfde denkbeeld, reeds in liet laatst van het vorige jaar, ook is opgekomen bij onzen landgenoot dr. N. B. Don kerslootdie zulks aan vele veehouders, onder anderen aan een lid van de Utreclitste commis sie van landbouw heeft bekend gemaakten vele vergeefsche pogingen heeft in het werk gesteld om lot de bedoelde inoculatie geschikte voor werpen te vinden. Zulks is hem intusschen eerst dezer dagen gelukt, en ontniddellijk is hij zonder bet rapport der uitgezondene com missie af te wachten tot de inenting van een gezond beest overgegaan en wel door het be vestigen van een stukje der meest aangetaste plaats eener long van eene pas gestorvene koe onder de huid van den staart. Met belangstel ling gewis mogen de resultaten dezer proefne mingen worden tegemoet gezien. Het blijkt nu, volgens officiële mededeeling t er werkelijk te Bremen complot bestond dat het verschrikkelijk had om ter gelegener tijd de regering te Dat goed georganiseerd en goed complot droeg den naam van Tod lenbund, en het eerste artikel zijner statuien was: de behulpzame hand te leenen aan de te wachten revolutie. Het motto der zamen- zweering luidde: duld eiken smaad duld zelfs den dood, maar wees nimmer verra der. Onder eerewoord en handslag verklaarden de leden de volgende vragen met ja te beant woorden 1. Kunt gij zwijgen, ook als de justitie u ondervraagt of u in ketens of banden achter de traliën zet, ten einde u eene bekentenis af te persen 2. Kunt gij opregt en trouw verklaren dat gij in deze zaak policie-wet i FRANKFORT, 29 Mei. Te Triest is dezer dagen een schip uit Noorwegen aangekomen met eene lading van 2529 kisten Zweedsch staal. Het heeft nog meerdere ladingen van denzelfden aard aangekondigd. Men vindt het zeer opmer kelijk dat de producenten van staal in Zweden met voordeel kunnen concurreren met die uit Stiermarken en andere Oostenrijksche erflanden. Uit Triest wordt het Zweedsche staal voorname lijk naar Sicilië uitgevoerd. FRANKFORT, 3 Junij. Koning Lodewijk van Beijeren heeft, op zijne kosten, aan den beroemden geschiedschrijver J. v. Müller, op diens grafstede te Kassei een prachtig monu ment doen oprigten voorzien van ’s mans borst beeld met het opschrift: Grafstede van Jo hannes v. Mullergeboren te Schaff hausen MDCCLII, overleden te Kassel MDCCCIX. IP at Thucydides voor GriekenlandTacitus voor Rome was was hij voor zijn vaderland. Dit monument werd hem opgerigt door den bewonderaar zijner geschiedkundige werken koning Bodewijk I van Beijeren. BERLIJN, 2 Junij. Men verneemt, dattjj- dens het verblijf des keizers van Rusland al- 4. in nood onze men 5. als gij ondervraagd wordt tikel voorstelt Bekrachtig dan door eerewoord en handslag die heilige belofte, onder de spreuk: duld ei ken smaad, enz. Deze handeling had gewoonlijk plaats onder den vrijen hemel en meestal in tegenwoordig heid van slechts 4 a 5 personenopdat het nieuwe lid de andere leden niet leerde kennen. De leden wapenden zich in het geheim en had den een ijzeren borstharnas, ten,einde bij voor komenden strijd niet zoo ligt kwetsbaar te zijn. Hunne wapenen bestonden voornamelijk in pis tolen en zeer scherpe dolken van eene bijzon dere constructie. De policie heeft een aantal dier dolken pis tolen borstharnassen en statuten van het Tod lenbund in beslag genomen en van de gear resteerden thans nog 20 in getal zeer gewig- tige mededeelingen ontvangen. Uit hoe vele leden het complot bestond, is nog niet bekend. Het had een president, een secretaris, een kas en een boekhouder. Tot nu toe heeft men slechts personen gearresteerd die niet ten volle ingewijd schijnen in de plannen van het Tod- tenbund. Over het geheel Verbond ligt eene geheimzin nige tint, die gewoonlijk mensclien van gerin gere geestbeschaving aantrektimmers bij de zit tingen van het Verbond lag een doodshoofd tusschen twee dolken op de tafel. ROTTERDAM 6 Junij. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid-Hollandsche Maat schappij lot redding van Schipbreukelingen hebben in hunne vergadering van gisteren be sloten te doen uitreiken De groote zilveren medaille aan kergezagvoerder van het Nederlandsche fre gatschip Maria Elizabeth, als een blijk van erkentelijkheid en tot een blijvend aandenken aan zijne edelmoedige daaddoor op den 22 Januarij 11., zeilende in de Indische Zee, op 27 gr. 51 min. ZBr. en 56 gr. 1 min. OL. te redden en hulp en onderstand te verleenen aan de equipage, bestaande in eenentwintig per sonen welke reeds vier dagen in doodsgevaar, aan alles gebrek hebbende, in hunne booten hadden doorgebragt van het verbrande Engel- sebe barkschip genaamd Hylton Grove gevoerd door kapitein Joseph Taylor komende van New castle beladen met steenkolen (die ontgloeid waren)bestemd naar Adenen die bijna het Todlenbund gezien. TIEL 2 Junij. Het voor de regtbank alhier gevoerde proces tusschen het bestuur der do meinen eenerzijds en den heer Van Randwijck betrekkelijk het beheer der kerkelijke goederen van Rossem ter andere zijdeis thans voor goed ten einde gebragt. De in bel ongelijk ge stelde heer Van Randwijck heeft verklaard in het vonnis der regtbank te berusten en zich gereed getoond het beheer der goederen waar over proces geweest is, over te dragen aan het bestuur der domeinen en van de gevoerde ad ministratie rekening en verantwoording te doen. Men verneemtdat bereids onderscheidene andere aanzienlijke ingezetenen van deze pro vincie, die op gelijken voet, als de heer v. R. beheer over kerkelijke goederen voerenvan wege het bestuur der domeinenzijn aange schreven om dat beheer over te geven. GRONINGEN, 31 Mei. Gisteren middag is alhier eene zekere weduwe overleden die door een ongelukkig toeval den dood beeft gevonden. Zij ging namelijk maandag II. langs een huis, waaraan men bezig was te timmeren toen er juist een steen naar beneden viel en haar deer lijk aan liet hoofd wondde. Zij werd getrepa neerd doch alle middelen der kunst bleven vruchteloos, en zij bezweek na een lijden van 6 dagen. T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1