NIEUWS- EN ADTEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1852. No. 47. 7de Jaargang^ ZATURDAG den 12 Junij. ESf 4 1- d u 1 k i- r COURANT. SNEEKER t II BINNENLAND. 11 1 e de afgcvaar- 1 BUITENLAND. id. Q- n- e: e 1 'J '5 I 5 I. t van ge- den l I* e e s 1 c ii 1^ II s II s 1 II 1’ L- Q S genomen zijn en aldus liet bewijs hebben ge leverd dat ook in dit vak de Nederlandsche nijverheid niet voor vreemde behoeft achter te slaan. AMSTERDAM, 8 Junij. Als eene bijzonder heid deelen wij mede dat de verbazend groote diamant, de Kohinoordie ten vorigen ja re op de Londensche tentoonstelling te bezigtigen was eu 1861 karaat weegt thans te Londen zal worden herslepen. De ondernemer van dien belangrijken arbeid is de heer M. E. Coster, juwelier alhier, voor wien heden twee der meest van zijne werklieden een dianiant- een diamantsmjderderwaarts zijn FRANKFORT, 4 Junij. Volgens bijzondere berigten uit Weenenheeft de Spaansche ge zant de la Torre d’Ayllon met den minister van buitenl. zaken aldaar, eene lange conferen tie gehoudenover den tegenwoordigen staat van zaken in Spanje. In eene uit Madrid on langs ontvangene depêche, wordt stellig het ge rucht tegengesproken volgens hetwelk de rege ring voornemens zoude zijn op eigen gezag de constitutie van 1844 op te heffen of te wijzigen. Overeenkomstig de door den heer de la Torre gegeven verzekeringen zoude eene herziening der constitutie slechts onder de medewerking SNEEK, 9 Junij. In dit lioofd-kiesdistrict is tot lid van de 2de kamer der staten-generaal herkozen de heer mr. II. U. Huguenin die van de 1221 gave stemmen 706 heeft beko men voorts zijn op de heeren 1’. J. Costerus 240, I. F. baron van Beede van Oudtshoorn 187 S. A. Verweij 25 Groen van Prinsterer 20, en C. van Eijsiriga 12 stemmen uitgebragt, terwijl de overigen onder verschillende andere personen waren verdeeld. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin der Nederlanden die invalt op donderdag den 17 Junij 1852, is het ge- nieente-bestuur van ’s Gravenhage voornemens op dien dag in de maliebaan eene harddraverij van paarden te doen plaats hebben en wel door diegenen welke van zessen klaar zijn tot prijs zal alsdan worden uitgeloofd een stuk zilver, ter waarde van tweehonderd en vijftig gulden en tot premie twee ha rd dra vers-hoofd stellen en eene met zilver gemonteerde zweep. De eigenaren van zoodanige paarden worden uitgenoodigd deze harddraverij met hunne te genwoordigheid te vereeren. Men meldt uit Giethoorn, dd. 2 Junij: Op Pinkster-maandag omstreeks 6 ure des namiddags zag men boven deze plaats iets vreemds hoog in de lucht zweven. Lager ge komen meende men eenen levenden olifant te zien want het verschijnsel liad dezelfde ge daante en bewoog zich heen en weder. De een versterkte den ander in dit gevoelen en daar men merkte, dat. het schip der zandwoestijn weldra den grond zou bereiken begaf men zich., met spaden en vorken gewapendin grooten getale naar de plaats, waar het neer zou ko men. Reeds stonden gewapende» in slagorde geschaard, om het gevreesde dier met algemeene krachten aan te vallen toen men tot niet ge ringe verwondering, ontwaarde, dat liet een luchtbol wasdie den vorm had van eenen olifant en blijkens bet briefje aan denzelven vastgemaaktte Amsterdam was opgelaten. Op 4 Junij legde de commissaris des ko- nings in Overijsselte Nijverdal in Twenthe den eersten steen eener stoom-weef-fabrijk der heeren G. II. Salomonson. In de nabijheid dier fabrijk zullen ook ruim 80 woonhuizen Voor arbeiders worden gebouwd. Vrijdag avond hield de gezondheidsleeraar Ernst Maliner, te Utrecht, eene eerste lezing. Hij gaf eene korte schets van hetgeen hij in den loop van 6 voorlezingen van maandag tot za- turdag aldaar te houden zijne hoorders zal ver klaren nopens de middelen, die hij geschikt oordeelt tot herstelling van den oorspronkelijke» gezondheidstoestand van den mensch. Het heer leger ziekten dat over hel menschdom is ver spreid wil hij bestrijden, niet door de artse nijen, door de medicijnmeesters voorgeschreven maar door eenen omkeer in de levenswijs van den mensch vooral door terugkeer tot meer na tuurlijke voedingsmiddelen dan de mode thans overal in gebruik heeft gebragt. Meer op prac- likaal gebied wijdde hij uit over de dranken die door de natuur bestemd waren, om onzen dorst te lesschen en trok daarbij ijverig te velde tegen de warme en sterke dranken. De verkiezings-koorls heeft thans vooral Engeland en Belgie aangegrepen. In eerstge noemd rijk heeft een candidaat voor het parle ment, tot den aankoop van stemmen reeds meer dan 48,000 gulden besteed en menig ander die niet veel geld en ook geene vrienden heeft, die rijk zijn laat door zijne aanhangers op de kiezers-vergaderingen als gevoelige bewijzen voor zijne bekwaamheid tot parlementslid, schoppen en klappen uitdeden met steenen en flesschen smijten, enz. enz. Onlangs werd er zelfs ka- valerie geroepen om zulk eene kiezers-verga- dcring in toom te houden. In Belgie beeft de verkiezingsdrukle haar hoogste toppunt bereikt. Al de rijtuigen wagens en karren zijn door de leiders der verkiezingen gehuurd ten einde de stemgeregtigden gemakkelijk en pleizierig naar de stembus te brengenterwijl deze kleine le gers eenen goeden voorraad van vivres en versna peringen medevoeren. Vele goede en mondige staatsburgers hebben ook het oog meer op de eva renen slijper en vertrokken. GRONINGEN, 10 Junij. Gisteren morgen werd in het akademie-gaslhuis alhier, door den beer dr. VV. Verschtiir, op den persoon van II. A. van dor Kuip, oud 26 jaar, wonende te Draglen die sedert zijne jeugd lijdende en on der geneeskundige behandeling was, eene be langrijke operatie verrigtnamelijk liet snijden vau den steen. De operatie is goed gelukt. De steen woog ongeveer ééne Ned. once en was lang 5 breed 4 en dik 3 Ned. duimen. REILEN, 2 Junij. Gisteren is alhier door een’ arbeider, II. de Wilde genaamd werkende in het land digt bij deze plaats, gevonden een stuk goud van eenen zeldzamen vorm alles doet denken dat het zeer oud ishoewel het er gaaf en mooi uitziet. Het schijnt eene soort van halsband te zijn langwerpig of eirond onder breeder en van boven met een knoop en oog gesloten wordende. Hetzelve weegt ruim 6 Ned. looden. Volgens zeer oude overlevering zoude in den omtrek, waar dit gevonden is, een groote schat verborgen zijn ook zijn vroe ger daar oude munten en aarden potten gevon den en men zegtdat daar ter plaatse een klooster heeft gestaan. MAASTRICHT, 1 Junij. Onlangs is een jong man van onzen onttrek het slagtoffer geworden van de overdreven zucht tot het spel. IIij had kort geleden het diploma van onderwijzer van den 4den rang bekomen. In afwachting van eene plaats had hij bezigheid gevonden op liet bureau van eenen notaris. Gedurende de eerste maanden gaf bij blijken van ijver en goeden wil, doch na dien tijd ontdekte de notaris dat hij nalatig werd in de hem opgedragen werk zaamheden zoodat hij genoodzaakt was, hem zijn ontslag te geven. Iels later stelde de dame bij wie hij was blijven wonen hem eene geld som van 3000 fr. ter band met verzoek om die af te geven aan het hoofd eener naburige congregatie. In stede van aan dit verzoek te voldoen, vertrekt hij naar Aken, om aldaar met dat geld de fortuin te beproeven. Hij verliest nagenoeg alles. Met het kleine overschietende gedeelte begeeft hij zich naar Homburg, om te zien of hij daar gelukkiger zoude wezen. De fortuin is hem gunstig; hij wint 26,000 frs. Door de policie nagespoord wordende, keert hij naar Limburg terug en stelt de 3000 fr. weder aan de eigenares ter hand. Ongelukkiglijk drijft zijne hartslogtelijke zucht tot hel spel hem an dermaal naar Homburg, maar ditmaal was het lot hem vijandig. Hij verloor alles, wat hij be zat. Door wanhoop voortgezweept, keert hij naar zijne provincie terug, doch in het Aken- sche bosch gekomen maakt hij daar, door zelf moord een einde aan zijn leven. Ziedaar het einde van een ongelukkig jongelingdie door de verschrikkelijke zucht tot het spel in het verderf is gestort. proviand dan op de stembus, en dit is zeker, dat er menigeen mee rijdtdie zijne slem an ders uitbrengt dan hij beloofde, en op wiens maag dus meer te rekenen was dan op zijn woord. Zoo was er een die niets wilde beloven doch er zeer naif bijvoegde: ik zal lock altijd ko men eten'' In het Belgisch dagblad de Koerier der Schelde leest men bet volgende Zaterdag avond jl. werd mevr, de Bocarmé wier naam op zoo droevige wijze vermaard is geworden en die zich thans voor eenige dagen te Doornik ophoudtdoor de straatjongens die haar in eene vigilante, nabij de brug Notre- Dame, opmerkten, uitgejouwd. Ten gevolge daarvan schoolden eenigen dreigend zamen werd het rijtuig tegengehouden en riep men luidkeels om het in liet water te storten. De ruwslen en doldrifligslen onder de menigte maakten zich reeds gereed om hunne bedreigingen ten uitvoer te brengen toen de policie tusschen beide kwam. Het rijtuig had daardoor gelegen heid om te ontsnappen, doch enkelen bleven zich ook tegen de policie-dienaren verzeilen. Men verzekert zelfs, dat een van deze op den grond is geworpen en eenige wonden dien ten gevolge bekomen heeii.” Een geestelijke .3 Paros, de abt Scböler heeft in de Uniuers medegedeeld, dat hij, tij dens zijn verblijf in Noord-Amerika en Enge land verscheidene gevallen heeft bijgewoond waarin de watervrees door aanwending van chlo roform werd genezen, ofschoon het tijdperk der ziekte zelfs reeds ver gevorderd was. Op een diner, dezer dagen door Lodewijk Napoleon te St. Cloud gegeven merkte men op, dat liet zilverwerk met de lelien prijkte, dat het tafelgoed het merk van koning Lodewijk Philips droeg en dat verschillende voorwerpen met den keizerlijken adelaar pronkten een ge trouw beeld van den zonderlingen toestand des tegenwoordigen tijds. Een geschil lusseben den maire van Rijssel en den prefect van het departement nopens het houden eener processie, trekt nog al aan dacht en is ook niet onbelangrijk. Eerstgenoem de meende dat de processie binnen de kerk moest blijven en deed in dien zin een besluit het licht zien de prefect begreep dat de pro cessie zich ook op den publieken weg mogt vertoonen. Het geschil werd ter beslissing het ministerie van binnenlandsche zaken bragten dat besliste ten voordeeie van maire. De algemeene bijeenkomst van digden der Duitsche Evangelische landskerken is dezer dagenna eene korte voorbereidende godsdienstoefening op den Wartburg, in de na bijheid van Luther’s woningte Eisenach ge opend in tegenwoordigheid van den door Wei mar afgevaardigden staatsraad von Wijdenburgk. Den 4den zouden de eigenlijke beraadslagingen beginnen. Zij zullen algemeene beschouwingen betreffen, waaromtrent elk staats- en kerkbe stuur in de bijzondere Duitsche staten naar bevind van zaken zal kunnen beslissen. Ook uit Oostenrijk zijn afgevaardigden zoo wel van de Hervormde als van de Luthersche kerkver- eenigingen aangekomen. Uit Stockholm wordt onder dagteekening van 28 Mei gemeld, dat in het begin van Junij een oefenings-kamp te Scanië zou opgerigt wor den werwaarts de koning en de prinsen zich op reis begeven zouden. De kroonprins, die het kommando zou voeren was met de prinses den 19den reeds derwaarts vertrokken. Het bewind aldaar houdt zich thans ijverig bezig met het invoeren van belangrijke verbeteringen waaronder men opmerkt de vereenvoudiging van bet belastingstelsel de oprigting van hulpban ken in de provinciën en den aanleg van ijze ren spoorwegen. ’s GRAVENHAGE 6 Junij. Wij vernemen met genoegen dat op de piano-fabrijk van on zen stadgenoot, den heer Schrimpf, in bewer king zijn eenige stukken bestemd voor de ten toonstelling van kunstvoortbrengselen te Arn hem. Men zal zich herinneren, dat destukken van die fabrijk, welke op de tentoonstelling te Delft waren alle door buitenlandsche koopers

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1