NIEUWS- EN AOVERTBNTIE-BLAD ¥0011 DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. il 1852. No. 48. WOENSDAG den 16 Junij. 11 ra 7 de Jaargang. ■B 1 1 °I> >A De minister van binnenlandsche zaken brengtin de Staats-Courant van den 10 de zer en namens den koningter kennis van de belanghebbenden dat het exameningesteld door de kon. besluiten van 23 Mei 1845 en 1 July 1850 (Staalsbl. no. 25 en 36) dit jaar geen plaats zal hebben en de wijze van toela ting tot de Hoogescholen en Atlienaea nader zal worden geregeld. COURANT. SNEEKER BINNENLAND. I 1 L BUITENLAND. i A i i i i de den geschikt alzoo in verwen. Courant Ier op 9} J een jaar over een de Jangr Nijmeegsche de vergadering der Geldersche landbouw op het Loo spre- i van Z. M. den koning G. A. de Raadt De minister van de herstemming ter benoeming daats bestaat in het getrouw In den nacht tusschen woensdag II. hebt gij u uwe sabels Ik stel u dezelve door tus- van uwen commissaris ter hand i steeds uwe weder een doorslaand bewijs van zijne popula riteit en meer nog van zijne hooge belangstel ling in al wat nuttig is en goed? Ja waarlijk men wist niet wat meer in den Vorst te moeten bewonderen, zijne zucht, om algemeen welzijn te verspreiden of de ongekunstelde wijze op welke Hij dit deed.” Uit Dendermonde meldt men aan het Zon dagsblad het volgende: Sedert het beheerder policie alhier in handen is van onzen ijvcrigen burgemeester, heeft men de ongeregeldheden en diefstallen niet meer te betreuren, welke vroe ger in deze stad meermalen plaats hadden. Ech ter was in den nacht van den 25 op 26 Mei een diefstal gepleegd tot hiertoe ongehoord. Te drie ure des morgens sloop iemand in de stads- policiewacht. De agentenvermoeid van het nachtwaken en van de tourneeswelke zij had- Sen verrigt bespeurden niets zoodanig dat men hun hunne sabels, die nevens hen lagen, ontnam en de dief er mede heenging. Men kan zich de ontsteltenis van deze agenten ver beelden toen zij, wakker geworden hunne wa pens misten. Dadelijk werd een onderzoek in verdachte huizen en bij kwalijk befaamde per sonen gedaan maar niets werd ontdekt. Eindelijk na twee dagen ontvingen de policie- agenten den navolgenden brief: Aan de policie-agenten dezer stad. De eer eens so bewaren zijner wapens, dingsdag en i laten ontnemen, schenkomst van uwen commissaris ter hand en opdat gij u steeds uwe verregaande achteloos heid zoudt kunnen herinneren, z ij t gij voor acht dagen in uwe function geschorst. Deze brief was geteekend door den heer bur gemeester, die zelf de wapens had weggehaald en alzoo de waakzaamheid der policie had wil len beproeven. veroorzaakt door de vrijwillige aftreding van mr. J. S. Lotsy. De twee nieuw benoemde le den een voor Rotterdam en een voor Maas tricht zijn jhr. mr. W. T. Gevers Deijnoot en rnr. E. van Wintershovcn en herstemd zal worden tusschen: mr. S. A. Verwey en J. Bie- ruma Oosting (oud lid) voor Leeuwarden mr. G. Groen van Prinsterer (oud lid) en T. B. G. van Diggelen, voor Zwolle; II. Stolte (oud lid) en J. J. Rochussen voor Amsterdam mr. M. G. v. d. Linden (oud lid) en G. Groen van Prin sterer, voor Gouda; mr. P. Gouverneur (oud lid) en C. C. A. Beens, voor Tilburg; en voor Dordrecht buitengewone vacature tusschen mr. G. A. de Raadt en A. Vogelsang. binnenlandsche zaken heeft j van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in de kies districten Leeuwarden, Zwolle, Amsterdam, Gouda Dordrecht en Tilburg bepaald op dings dag 22 Junij aanstaande. Sedert onze laatste opgave van den 8 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 5 runderen wegens de longziekte af gemaakt, zoodat bet getal thans bedraagt 1084. Den 9 dezer is te ’s Gravenhage in bijna 84jarigen ouderdom overleden Maria Welhelmina gravin Rhede Ginckel vrouwe van Amerongen oud hofdame van Z. K. II. prins Willem V. Zij was de oudste dochter van graaf Alblone en de eenig overgeblevene dezer familie. Om bare deugden en vooral om hare onbekrompene milddadigheid was zij algemeen geacht en be mind en baar verlies is voor velen treffend. De lieer J. Rensburg stoffenverwer op de Stille Veerkade te Rotterdam beeft eene nieuwe uitvinding gedaan om namelijk een en hetzelfde stuk damast met verschillende kleuren te verwen. Wij hebben zegt de Rolterd. daarvan zeer fraaije stalen gezien die door den uitvinder voor de tentoonstelling bestemd zijn als daar zijn tafelkleeden drie- kleur-vlaggen enz. Door het diakonie-armbestuur der Her vormde gemeente te Schiedam, zullen op een gedeelte van den grond van het Oude Kerkhof hetgeen bereids tot dat doel is afgestaan36 woningen bestemd voor vastbedeelde lidmaten dier gemeente worden gesticht. Deze woningen zullen op eene zeer doelma tige wijze ingerigt en van de noodige ruimte omgeven worden opdat zij aan de oude en gebrekkige bewoners een geschikt en gezond verblijf opleveren, en alzoo in eene sterk ge voelde behoeftedie zich thans meer dan im mer openbaartvoorzien zullen. De Provinciale Geldersche en Courant van Maatschappij van J kendezegt ten aanzien het volgende: «Onbeschrijfelijk was daarbij de geestdrift van alle aanwezigen die later onuitputtelijk waren in loftuitingen omtrent datgene, wat zij dezer dagen van Z. M. gezien en bewonderd hadden. Immers waar elders dan in Nederland zal men den koning kunnen zien gaande als eenvoudig burger onder de menigte, zoo veilig als dit hier plaats vond? Zag men den koning niet in bur- gerkleeding, 11. dingsdag van des morgens 8 tot des namiddags half 4 ureaan de beproeving der werktuigen onafgebroken het werkdadigste deel nemen Zag men Hem niet in de verga dering verschijnen om die met eene hartelijke toespraak te openen. Was Hij niet, op eiken stond, op de tentoonstelling van werktuigen en van vee, midden onder zijn volk en ieder toe sprekende over het een en ander wat ten toon was gesteld? Achtte Hij het wel beneden zich in persoon aan de bekroonden eenige land bouwkundige werktuigen als prijs, door Hem geschonken uit te reiken 11 ad men nu niet BERLIJN, 8 Junij. De akademie dei’ We tenschappen te Stockholm heeft sedert dagelijksche waarnemingen laten doen bijzonder verschijnsel, namelijk over zame verheffing der Zweedscbe kust boven de oppervlakte der zee. Van Soelvitsburg in Scho nen tot Abo in Finnland is de kust in den tijd van eene eeuw meer dan drie voeten booger geworden. Om ten aanzien van dit merkwaar dig verschijnsel tot zekerheid te komen, heeft de akademie tusschen Ilaparanda en Stromstadt twaalf stations opgerigtwaar dagelijks waarne mingen zullen gedaan worden. Dergelijke ver heffingen beeft men ook op andere punten der aarde opgemerkt, terwijl andere streken, b. v. de westelijke kusten van Groenland in hoogte verliezen. BERLIJN, 11 Junij. Men verneemt, dat de Belgische regering in twee gelijkluidende nota’s de interventie van Pruissen en Rusland heeft ingeroepen bij de gedurig ernstiger wordende lariefverwikkelingen met Frankrijk. De Vereeniging tot verspreiding van het Christendom onder de Joden zegt, dat zij in de laatste twintig jareu ruim 80,000 Israëliteu tot het Christendom heeft gebragt. LONDEN, 9 Junij. De zitting van het la gerhuis op heden leverde weinig belangrijks op. Op voorstel van lord Grosvenor besloot bet huis over te gaan in comité ^ot behandeling van het wets-ontwerp op de verkiezingen in de graaf schappen. Toen het huis daartoe was overge gaan werd liet wederom gestoord door de on- bescheidene handelingen van den heer Feargus O’Conner jegens zijne medeleden de heeren Denison en Fitzroy, welke door den vertegen woordiger van Nottingham wederom met slagen gedreigd werden ten gevolge waarvan op voor stel van den secretaris van staat voor binnen landsche zaken, besloten is, tot de inhechtenis neming van den heer O’Conner. De Chartisti- sche afgevaardigde trachtte zijn vonnis te ont gaan en nam de vlugtdoch bij werd gegrepen i alvorens hij zich uit het lagerhuis verwijderd had. Heden morgen werd hier ter stede en in de omstreken duidelijk de schok eener aardbe- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de Ingezete nen: dat de alphabetische Naamlijst van de per sonen die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op de Secretary van de Stad Sueek van Maandag den 14 tot Zaturdag den 19 Junij 1852, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn, om ingeval hem eenige personen of omstandig heden mogten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten daarvan aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven Dat de loting zal plaats hebben op het Stads huis Woensdag den 23 Junij 1852 des voor- middags te elf ure voor diegenen welke gebo ren zijn in 1827, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de na loting der inge schrevenen van de jaren 18181826. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroe pen om daarbij tegenwoordig te zijn en re denen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een ie der, die het aangaat, zal deze worden afgekon- digd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 Junij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN GATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de Inge zetenen dat de Gemeente-Raad bij besluit van 19 January 1852 heeft geresolveerd de Brood zetting onder magtiging van Heeren Gedepu teerde Staten van Friesland in deze Gemeente af te schaffen dat die magtiging bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten voornoemd van 2 Junij 11., no. 33, is verleend, en dat alzoo voor het vervolg in deze Gemeente de Broodzetting is afgeschaft. En opdat zulks kome ter algemeene kennisse zal deze worden afgekondigd aangeplakt en ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 12 Junij 1852. Burgemeester en IK et houders voornoemd S. TEN GATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Stad SNEEK, gelet op de missive van Heer Commissaris d^'S Konings dezer Provincie van den 29 Mei 1852Isle afd. no. 1270 betrekkelijk de uitvoering der wet op de Jagt en Visscherij. Brengen door deze ter kennisse van de hier bij belanghebbenden dat de blanco verzoekbil- jetten ter bekoming van acten voor de Jagt en Visscherij ter Secretary der Gemeente ver krijgbaar zijn en dat de ingevulde en onder- teekende verzoekschriften bij den Burgemeester van de Gemeente moeten worden ingediend. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 12 Junij 1852. Burgemeester en JEet houders voornoemd, S. TEN GATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. SNEEK, 15 Junij. Er moesten, in ditjaar, 34 leden van de tweede kamer der staten-ge- neraal aftreden; en nu zijn, van deze 34, in de respective kies-districten27 leden herko zen terwijl door de kies-districten Rotterdam en Maastricht, in plaats van de afgelredene nieuwe leden zijn benoemd. Voor de kies-dis tricten Leeuwarden Zwolle Amsterdam Gouda en Tilburg moet eene herstemming geschieden dat mede het geval is met liet kies-district Dordrechtzijnde eene buitengewone vacature

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1