s NIEÜWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 7 7 c 1852. No. 49. den 19 Junij. ZATURDAG I VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 21 JUNIJ 1852, des voormiddags ten tien uur. TE m L El BINNENLAND. BUITENLAND. IMS ■H ALLERLEI. CODRANT. SNEEKER dat deze mani- r hare ver- aanleggen van een pakschui- het keizerrijken enz. Orde voor de vergadering van Wethouders. De boekweit meen voor eerst gezaaid andere jaren. jaar kostelijke product van February lersonen de dwalin- van dit berigtbeeft de ge- van den prefect van bet de- waarscliuwing ontvangen van De wet veroorloofde mij niet. blad te beletten maar zij om de uitgave van bel een middel ik zal Te Sedgefieldnabij Durhamin Engelandis onlangs do koetsier van John Russell overleden, in den ouderdom van 193 jaren van welke hij 72 jaren in dienst der familie Russell had geweest. Een berigt zegt: Harderwijk zond, in 1851 ruim 80,001) Ned. ponden roggebrood naar Amsterdam. De regering van Harderwijk zou geene broodzetting aldaar wensebenals da grint en de zemelen behoorlijk uit de stad bleven verbannen, Onder de O. Indische berigten leest menEen inwoner van Brune werd onlangsbij bet overvaren van eene der rivieren van Laboean, door eenen krokodil weggesleept. In Maart II. werd de stad Gnstavia op het eiland St. Bartholomeusgroo. tendeels door brand vernield. Tweehonderd gebouwen verbrand, den. Eene oude vrouw vond den dood in de vlammen en als eene bijzonderheid meldt mendat een meisjesedert jaren krankzinnig, op den dag van den brand, plotseling het ver» stand terug ontving en ook behield, Een gerucht te Wee- nen zegt, dot de president der Fransche republiek zijne nicht, de dochter des hcrlogs van Leuchtenberg zal huwen j maar dat dit huwelijk eerst na de herstelling van het keizerrijk zal vol- trokken worden. Voor of tegen riep de president eener kamer van afgevaardigden, in het wonderjaar 1848 bijeenge. komen tegen een slapend volksvertegenwoordiger. Deze out, wakendemompeldeik stem net zooals mijn ambtgenoot liën worden geteekend, tot het herstel der in- de landsregter Lichtenberg.” «Maar die is nog niet eeus hier"t vend en dien ten gevolge leverende beschreven. De hooilanden leverden en beloofden vrij al gemeen 1/3 meer dan bet vorige jaar dit ver wachtte grooter gewin en. zou bij de stoute pachtsommen ook zeer van pas komen. Er heeft zich te Parijs eene vereeniging gevormd, welke zich voorstek de viering der zon- en feestdagen door overreding te bevor deren. Ais lid is men verpligt zich te verbin den om op zondag noch te arbeiden noch te laten arbeiden om noch te koopen noch te verkoopen en geen arbeiders te nemendie gewoonlijk des zondags werken en hij de koop lieden die gewoonlijk des zondags hunne win kels geopend hebben niets te koopen. Onlangs is door den lieer A. leFourdrey, Protestantse!} godsdienstleraar te Bresteen ker kelijk weekblad opgerigt, onder den naam van Bulletin évangelique de la Basse-Bretagne. In bet tweede Dommer daarvan stond het vol gende: op den eersten zondag hebben te Edimburg vijf gen van bet Roomsch-Catho icismns afgezworen pn zijn tot de Vrije Schotse re kerk overgegaan.” SNEEK 18 Junij. Uit de verschillende ver slagen, die door eenige leden op hetLandhuishoud- kundig Congres te Leeuwarden zijn uilgebragl, bleek boofdzakelyk dat het koolzaad-gewas in Friesland en Zeeland buitengewoon en in Gro ningerland middelmatig stond. De tarwe en rogge buitengewoon vooral in Overijssel Gel derland en Drenthe. De gersthaver en paar- denboonen overal even gunstig. De peulvruch ten veel belovend. De aardappelen in Gronin gen Friesland en Zuid-lloliand veel minder verbouwd in Overijssel en Gelderland veel meer en algemeen veel belovend. De verslaggever van Drenthe meende in zij nen tuin de ziekte in de aardappelen reeds te hebben waargenomen, bij eene soort, die 15 jaren geleden uit N.-Amerika was aangebragt aan de beschrijving zelve zou men eerder zeg gen dat het niet de ziekte, maar de nachtvorst was. op de zandgronden stond alge- ’s hands goed zij was sedert kort en het uitgezaaide was meer dan In de veenderijen stonden dit ten op de afgeveende of ondergronden. In Overijssel rekende men een entwintig duizend bunders in cultuur, die vóór bet jaar 1810, hei jaar waarin de Dedemsvaart is aangevangen noch woest lagen. Een verslag van den veestapel toonde aan dat daaronder geene andere ziekte dan de long ziekte heerschte en deze laatste hoofdzakelijk in Friesland, Overijssel, Noord-, Zuid-llolland en Gelderland. De provincie Groningen was er geheel van bevrijd. De weiden werden als in overvloed grasge- overvloedig zuivel op- PUNTEN TER BEHANDELING Reglementen voor beurtveeren van Noordwol- de en Bakhuizen. Magliging tot het .tenveer van Assen. Afschaffing van de Broodzetting. Begrooling van de begrinding van den Hemdijk. Voorstel tot wijziging van art. 7 van hel Reglement voor de Latijnsche school. Brief van de directie van de Zeilvereeniging. Idem van de Kamer van Koophandelbetrek kelijk een locaal Reglement van Burgemeester en Verordening in voldoening aan art. 28 der Ge- meente-wet. Verzoek van G. N. Bouma belrekkelijk liet meten der Coaks benoodigd voor zijne fabrijk. Brief over de Regeringsbank. Mededeelingen en rapporten. Naar aanleiding noemde predikant parlement eene dezen inhoud de oprigting van uw geeft mij wel het regt zelve te doen stakenindien liet van rustverstoring rnogt worden; en ik zal van dat regt gebruik makeu zoodra gij mij daartoe gelegenheid geeft. liet boven aangehaalde ar tikel verraadt aan uwe zijde eene strekking iot aanranding eener godsdienst die hier te lande de overgroote meerderheid voor zich heeft en is geschikt, om een twistgeschrijf gaande tema ken, hetwelk ik gevaarlijk acht. Ik waarschuw u dat ik zonder bedenken van de mij toever trouwde magt zal gebruik maken indien gij u niet volstrekt onthoudt van elke toespeling van dien aard.” Te Londen heeft weder een zware brand gewoed. Dij ontstond op 10 Junij des namid dags in de magazijnen der lieeren boekdrukkers William Clowes en Co. en vernielde binnen korten lijd het grootste gedeelte dier gebouwen in welke zich, behalve tusschen de twintig- en dertigduizend riemen wit drukpapier, een aan tal gedrukte werken waaronder eenige zeer kostbare, bevond. Men begroot de schade op honderdduizend ponden sterling. De firma is noglans in slaat hare zaken voort te zetten. APELDOORN, 13 Junij. Dezer dagen gaf II. M. de koningin een treffend blijk van alom bekende zucht, om, zooveel in Hd. mogen is, wel te doen. Eene arme weduwe werd, na lid. hulp ingeroepen te hebben door de koningin bezocht, getroost en geldelijk on dersteund. FRANKFORT, 12 Junij. De consumtie van koffij neemt ziglbaar bijzonder in Zuid-Duilsch- land toe, hetgeen voornamelijk aan het vermin derde gebruik van bier moet worden loege- sch reven. De Zwitsersche regering heeft in het be lang der landverhuizers maatregelen genomen, die algemeene navolging verdienen. De con tracten voor hunnen overvoer zullen voortaan worden gesloten door gevolmagligden van de regering, waarbij echter de buitenlandscbe agen ten borgtogt zullen moeten stellen, voor de siiptelijke vervuiling der door hen aangegane verpiigtingen. By Pillnits (Wurtemberg) heeft 11. zondag avond een onweder zulk eene verschrikkelijke overstrooming aangerigtdat zelfs de koning toesnelde om aan de in nood verkeerende men schel} hulp te verleenen de hoogbejaarde lui- tenanl-generaal v. Cerrini werd, ten gevolge zijner inspanning tot bet redden van have en goed zijner geboren door eene beroerte getrof fen en gaf onder de oogen des konings den geest. Te Bremen hebben dezer dagen weder tal rijke inhechtenisnemingen plaats gehad van deel hebbers aan de voor eenigen tijd aldaar ontdekte zamenzwering. Het getal arreslatiën beloopt thans in het geheel dertig. BEBLIJN12 Junij. De koning van Pruis- sen heeft bevolen dat in die gedeelten zijner staten, waar de meerderheid der bevolking Pro testantse!} is, geene Jezuiten-missien mogen wor den gehouden. De Oostenrijksche minister van onderwijs heeft den keizer voorgesteld om het besluit van 1848 bij hetwelk de orde der Jezuitcn is opgehevenvoor niet meer van algemeene toepassing te verklaren en bij keizerlijke ver ordening de plaatsen aan te wijzen, alwaar deze orde in liet vervolg weder collegiën zal mogen vestigen. BERLIJN, 12 Junij. Alle leuningen door Sleeswijk-lJolstein van 1848 tot 1851 gesloten zijn zoowel de gedwongene als de vrijwillige voor nietig verklaard. PARIJS, 13 Junij. Door sommige bladen wordt gemeld dat in onderscheidene gemeenten van bet departement der Beneden-Alpen peti- stellingen van festalie veel bijval vindt. De regering moet het besluit hebben geno men dat de brieven van de gebannen generaals als niet ontvangen zullen worden beschouwd en dat men alleen zal aannemen dat zij om pen sioen hebben verzocht. Men verzekert, dat de generaal Changar- nier weigert de som aan te nemen welke ten zijnen behoeve, door middel eener inschrijving is bijeengebragt en welke ongeveer 300,000 fr. bedroeg. Bij een besluit van den minister van bin- neulandsche zaken, is aan de in Frankrijk ver- bl.jfhoudende Polen het hun vroeger toegelegde ondcrstandsgeld ontnomen. Bij bet verleenen van onderstand aan al de politieke uitgeweke nen die in hun land vervolging van de over heid hadden te duchten, bad Frankrijk ten doel, ben vooreerst tegen gebrek te beveiligen in afwachting dat zij zich door eigen arbeid bestaanmiddelen zouden verschaffen. De edel- moedigheid onzes lands, nu reeds vijfentwintig jaren lang uilgeoefend behoort dus een eind te nemen en alleen bewaard te worden voor zeldzame en bijzondere gevallen, zoo als: wan neer hooge ouderdom of ligehaamsgebrekcn ie mand beletten eenigen arbeid te verriglen. Dit zijn de gronden van liet minisleriëel besluit, waarvan door lusschenkomst der gemeentelijke overlieden, aan alle in Frankrijk verblijfhou- dende uitgeweken Polen is kennis gegeven, Te Cette en Montpellier is door zware on- weders groote schade aangerigt. In eerstgenoem de plaats werd een tolbeambte en een matroos door den bliksem gedood. De rivieren waren builen bare oevers getreden en overstroomden bet platte land. Men meldt uit Tulledat de hangende brug te Beaulien welke men, bij wijze van proefneming, met eenen zwaren last had bela den den 7 Junij is ingestort. Eene vrouw welke zich onder de brug bevond is hiervan het slagtoffer geworden overigens hebben er geene ongelukken bij plaats gehad. De dagbladen hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden met de wervingendio sedert eenigen lijd plaats hadden tot verster king van liet pauselijke leger. De stand van zaken in Zwitserland had tijdelijk belet dezu wervingen met de noodige kracht voort te zet ten doch de daar bestaande verwikkelingen uit den weg geruimd zijnde, heeft de pauselijke re geringvolgens de Cmslilulionnelreeds be langrijke resultaten verkregen. Detzelfde blad doet dit met de opmerking vergezeld gaan, dat Frankrijk en Oostenrijk het wel onderling eens hadden behooren te zijn wegens de terugroe ping hunner krijgsmagt in Italië, vóór de pan- sclijke regering tot zoo groote uitgaven en kos ten besloot. PARIJS, 14 Junij. Sedert 7 dezer hebben 1200 arbeiders, in de mijnen van bet departe ment der Loire, den arbeid gestaakt. In plaats dat eenige concessiën hen tot de hervatting vau den arbeid zouden genoopt hebben, is hun aan tal nog vermeerderd door de arbeiders uit de naburige mijnen. Men hoopte desniettemin du orde te zullen kunnen handhaven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1