EN AIHEHTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEWS- I I I BI t r i 1852. No. 50. den 23 Jiinij. WOENSDAG erang. T, w, iï Biig I I il r*< AF f COURANT. SNEEKER BINNENLAND. BUITENLAND. aansluiting j I r<i i ,l"lPil'llHUU''' 1 'MIWIIIII 1 5 J zijne reeds op weder’ afgela- der te Utrecht onze laatste op- in de gemeente 12 runderen verjaardag te k - aardige gift van aldaar. vrij goed doch laat op het lage veel te wen- schen oven De aardappelen staan over het al gemeen zeer schoon en er is hier nog geen zweem aanwezig van de aardappelenziekte. HEUSDEN, 17 Junij. De overvloedige regen die in de laatste dagen gevallen is, heeft in deze omstreken tot heden slechts weinig of geen schade aan de veldvruchten toegebragtdie over al welig groeijen en eenen rijken oogst beloven. Gisteren avond bad bij hier op Emme- Een der rei- groote pakkaadje naar Emmerik wilde eene plaats besteld en den wagen geplaatste pakkaadje den. Het bleek, dat hij was een studerende Duitsche studenten die zijn ontslag had ontvangen maar voor zijn vertrek zich door laarzenmaker, kleederniaker enz.eenc vrij aanzienlijke garderobe had laten maken doch vergelen had, deze leveranciers, even als zijn huisheer, waschvronw en andere scbuldeischers te betalen. Om daarvan niet herinnerd te wor den had hij zich met een rijtuig naar Drieber gen laten brengen daar plaats op de spoortrein genomen en was juist voornemens onzen vader- landschen bodem te verlaten toen de schuld- eischers die wantrouwen hadden begonnen te koesteren met denzelfden trein herwaarts kwa men zich dadelijk bij de policie vervoegden, welke den vluggen en memorieloozen reiziger, op grond, dat bij geen pas had, het voortzet ten van zijne reis belette en zijn persoon en wel voorziene koffers en nachtzakken in bewa ring nam. De teleurstelling van onzen Duit- sclien reiziger was groot, terwijl hij volstrekt niet begrijpen kon hoe zijne Hollandsche cre diteuren te gelijk met hem te Arnhem waren, liet strekke echter ter waarschuwing van velen om niet te ligtvaardig vreemden een te groot crediet te verleenen. HOOGEVEEN, 16 Junij. Dingsdag jl. heb ben eenige arbeiders tusschen sluis 5 en 6, die ontevreden waren over het te geringe daggeld hunnen arbeid gestaakt en ook de overige ar beiders onder groot geschreeuw en liet blazen op den hoorn genoodzaakt zich aan hen aan te sluiten en den aannemer te dwingen hun boo ger loon te geven. Door de standvastigheid van den aannemer en de aanwezigheid van de dra gonders hebben echter den volgenden dag de meesten voor zoo ver het water zulks vergun debun werk hervat. PEIZE 18 Junij. Gepasseerde jaar bragt een paard toebehoorende aan Willem Struik te Winde gem. Vries twee liengste-veulens ter wereld heden morgen werd hetzelve door den veearts Tietema zeer voorspoedig verlost van twee merrie-veulens allen bevinden zich in den besten welstand. OOSTERH0UT, 16 Junij. In weerwil van de menigvuldig gevallene regens in deze omstre ken ziet men met verwondering, dat de te veld staande granen zoo als tarwe rogge gerst haver, enz. dagelijks in groei aanmerkelijk voor uitgaan de boekweit staat op het hooge land WEENEN, 14 Junij. Men meldt uit Wee nen dat het politieke belang dat men aan de reis des keizers naar Hongarije meende te moe ten toekennen tot nog toe niet aan de alge- meene verwachting heeft beantwoord. Er wor den alom feesten gegeven waaraan de eigen lijke leiders des Hongaarschen volks, de hooge adel niet in gebreke blijven deel te nemen zonder dat de keizer zich bij die gelegenheid iets uitlaat nopens bet toekomstige lot van Hon garije. De omstandigheid dat de keizer zich derwaarts heeft begeven zonder van den minis ter van binnenlandsche zaken of van den voor zitter van den ministerraad vergezeld te zijn levert het bewijs op, dat de tegenwoordigheid des keizers ten deze zonder wezenlijk gevolg zal blijven. FR ANK FORT, 11 Junij. De bekende reizi ger Fr. Gerstacker, is den 4 dezer, na eene afwezigheid van bijna vier jaren te Bremen te ruggekeerd. De Yliegende Dldlter gaven onlangs eene aar dige parodie ten beste op dezen reiziger, die de Ally. Ztq. gedurig met het verhaal zijner reis-avonluren vultwaarvan men nog niet weet of er wel ééne waar is, hetwelk intusschen niet verhindert, dat men ze in alle tijdschriften ver taalt. In gemelde parodie wordt Friedrich Ger stacker voorgesteld staande in heldhaftige hou ding, te midden van een Amerikaanse!) woud; eenc wildernis, om van te griezelen. Hij wordt aangevallen door eenen woesten Indiaan ter ee- nerdoor een dito buffel ter andere zijde. Eene geweldige slang kronkelt zich om zijne lendenen een legertje van schorpioenen- vult de open plekjes aan. Friedrich Gerstacker zwaait met klassieke bedaardheid eh moed zijn rotting tegen zijne aanvallers, en roept, met eenen glimlach om de lippen: Hoezee! dat geeft weer een krachtig artikeltje voor de All- gemeine Zeiluncj en het lezend Europa 1” BERLIJN15 Junij. De hertog Bernhard van Saksen-Weimar is te Manheim aangekomen van waar hij zich naar Heidelberg zal begeven ten einde den beroemden professor Chelius te raadplegen over zijne gezondheid die gedurende zijn verblijf op Java zeer geleden heeft. LONDEN, 17 Junij. II. M. de koningin heeft, na ingewonnen advies van den geheimen raad in eene proolamatie gedagteekend 15 Junij alle openbare processiën van de R. K. geestelijkheid verboden, als strijdig met de wet en gevaarlijk voor de rust en veiligheid van den staat. Men leest in het Athenaeum: Het zal waarschijnlijk niet lang duren of wij zullen we der van nieuwe goudmijnen hooren want dr. Barth schrijft uit de binnenlanden van Afrika dat er goudkorrelen gevonden zijn in de twee rivieren, die zich in liet meer Schad ontlasten en ook dat de bergen der omstreken er rijk van voorzien zijn. Wordt deze eerste ontdek king bewaarheid door nieuwe proeven dan wordt Afrika welligt de rijkste goudmijn. Ten opzigte van dit werelddeel valt nog mede te deelen dat een Fransch reiziger eerlang hoopt te kunnen bewijzen uit de resultaten eencr reis van de Kaap tot aan de evenachtslijn dat de Carthaagsche ontdekkingen zich veel verder naar liet Zuiden hebben uitgestrekt dan men al gemeen gelooft.” NOORD-AMERIKA. Hollandsclie Kolonie Sheboygan 18 Mei. Sedert de opening der scheepvaartnu een paar weken geleden heerscht in ons aangenaam gelegen stadje eene groote bedrijvigheid. Elke stoomboot brengt ons eeni ge landverhuizers, die zich in deze omstreken land aankoopen en door hunne aanzienlijke uit gaven den handel leven bijzetten. Wij geloo- 22 Januarij goedkeurde, familie van Orleans hadden niet talrijke minderheid gerekend. ARNHEM 16 Junij. het vertrek der diligence van rik het volgend voorval plaats, zigers die met veel haast en alhier was gearriveerd en vertrekken waarvoor hij had, werd op het. oogenblik van zijn vertrek door de policie aangehouden SNEEK, 22 Junij. Sedert gave van den 15 dezer zijn er, Wijmbritseradeel op nieuw 12 runderen we gens de longziekte afgemaakt, zoodat het getal thans bedraagt 1096. Door de Nederlandsche Handel-Maatscliap- pij zijn bevracht geworden 30 schepenals voor Amsterdam 15 voor Rotterdam 9 voor Dordrecht 1 voor Middelburg 1 voor Schie dam 4. De ’s Gravenhaagsche Nieuwsb. meldt Wij vernemen, dat thans de portefeuille van bet departement van justitie is aangeboden aan het lid der tweede kamer, den heer mr. M. II. Godefroi raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noord-Holland en dat zoo de lieer Godefroi tot de aanneming daarvan beslui ten mogtde minister van financiën eicli met de portefeuille van het departement voor de Hervormde eeredienstdie thans door den mi nister van justitie wordt waargenomen zou be lasten.” Wij vernemendat dezer dagen de heer II. A. de Hart, generaal-majoor in het Prov. Commandement van Gelderland, Utrecht en Overijssel en adjudant in buitengewone dienst van Z. M. den koning zijne 50jarige militaire loopbaan (als officier) heeft herdacht iets het welk slechts aan weinigen te beurt valt, lij is den 17 Junij op het Loo genoodigd. Door het onweder van den 17 dezer werd de toren der groote kerk te ’s Ilage getroffen zonder echter brand te veroorzaken. De daar op geplaatste afleider heeft zijne gelukkige wer king uitgeoefend. Geene andere schade werd aangerigt dan het maken van eenige gaten in de pijp die het water naar den regenbak voert. De Delftsche Courant meldt, dat op 16 dezer te Delft van vier kinderen is bevallen de huisvrouw van Cornells Christiaan Spaans schuitenjager. Van dit viertal 3 jongens en 1 meisje zijn de eerste levend het meisje kwam dood ter wereld. Deze bevalling is wel belangrijk zegt de Delftsche Courant als men nagaatdat op 448,998 verlossingen slechts 77 drieling-geboorten dat is: 1 op de 5831, voorkomen. Men schrijft uit Zaandam 16 Junij. Heden ongeveer te 1 ure arriveerden alhier HII. KK. UIL de grootvorsten Nicolaas en Michael van Rusland met de stoomboot Mercuriuskomende van Amsterdam. Na het nederig verblijf van hunnen doorluchligen voorzaat czaar Peter de Groote, een bezoek te hebben gegeven, ver trokken HII. KK. IIH. weder per stoomboot naar Amsterdam. Vooraf echter werd in hun nen naam den voorzitter van het plaatselijk bestuur ter hand gesteld eene som van ƒ500, ten behoeve van de armen dezer gemeente. Ver- eerend voor Zaandam’s ingezetenen was dit be zoek en dankbaar voorzeker zullen de bewel- dadigden het korte verblijf der grootvorsten zegenen. De Groninger Courant meldt: Van eene vertrouwde zijde wordt ons mede gedeeld dat Z. M. de koning, bij zijn laatste verblijf in Groningen, zijn stellig voornemen zou hebben te kennen gegeven om van de studenten die eene der door Z. M. aan onze hoogescholen uitgeloofde medailles zouden heb ben gewonnen de namen en woonplaatsen in een daartoe aangelegd boek te doen opteekenen ten einde op deze lijst ook in liet vervolg gere geld acht te kunnen slaan. Wij rekenden de inededeeling van deze bijzonderheid voor onze hoogescholen van wezenlijk belang en verheugen ons daarom vergunning verkregen te hebben daaraan bij deze bekendheid te geven.” Door de weezen en armen in het Roomsch- Katholieke armenhuis, te Groningen, werd de j van II. M. de koningin op 17 dezer gelijk met die des konings op eene eigen wijze gevierd als een gevolg van de Z. M. den koning tijdens Hd. verblijf Na te 9 ure de H. dienst te hebben bijgewoond zijn zij ten getale van ruim 180 personenonthaald op koffij met koekdes middags op een’bijzonderen maaltijd. Des avonds te 6 ure zijn door den pastoor F. W. II. Jan- sen onder het houden eencr gepaste aanspraak aan vijf ouden en vijftien jonge lieden eeteprij* zen voor vlijt en goed gedrag uitgereikten zouden de gezamenlijke armen en weezen dien avond nog worden onthaald op eenige verVer- schingen. ’s GRAVENIIAGE18 Junij. (Extract uit eenen particulieren brief.') Ofschoon de heer Van der Kun zich nog te Brussel bevindt en men uit dat langer verwijl soms nadeelige ge volgen betrekkelijk de aldaar door hem gevoerde onderhandelingen zou kunnen trekken zoo meen ik evenwel grond te hebben om u de aangename tijding mede te deelen, dat de eer lang en zelfs zeer spoedige daarstelling der con ventie tusschen den Nederlandscben en Belgi schen spoorweg tot verbinding geenen twijfel meer oplevert. Over het punt van aansluiting, en of Breda al dan niet in de lijn zal vallen is mede veel en niet zelden juist geschreven. Ik meen u ten deze als zeker te kunnen zeggen dat de lijn zal loopen van Antwerpen naar den Moerdijk over Rozendaalmet een zijtak naar Breda. AMSTERDAM, 18 Junij. De eenigste be langrijke tijding, die wij heden morgen uit Pa rijs ontvangen, is, dat de staatsraad met negen tegen achl stemmen de verkoop-decrele.n van De vrienden van de op zulk eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1