J NIEUWS- E.\ ARRONDISSEMENT SNEER. i ADVEI1TEATIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET I I 1 1 1852. No. 51. ZATURDAG den 26 Junij. y III vfefc e Jaargang. 1 BINNENLAND. BUITENLAND. V Men klaagt thans van verschillende kanten SNEEKER als <1 Zeeland doorreizen I 'll",Ipry "IMlb IMIIIIIIIIIIIIIIIIH zetten die zij zich J boekweit staan gunstig, dan kunnen wij een’ COURANT. mededat weder 13 jongelingen op de koop vaardijvloot of in stooinbootdienst waren ge plaatst en bet getal geplaatsten tbans 222 be draagt. De wedstrijd te Rotterdam te houden is op den 30 dezer bepaald. Uit Utrecht meldt men i I i i aan bet hoofd gewond dadelijk onder genees kundige behandeling is gesteld en van Zijne wonden misschien zal herstellen. Zonderman laat eene vrouw en 5 kinderen na. .ASSEN, 22 Junij. Het doet ons bijzonder genoegen op nieuw een’ fabrijkant uit deze pro vincie te kunnen vermelden die voornemens is voorwerpen naar de tentoonstelling te Arnhem te zenden; het is de ijverige glasfabrikant Thöne van Nieuw-Buinen deze voorwerpen bestaan in geslepen glas met geslepcne opschriften en tce- keningen wijnroemers, karaffen, bierglazen, apothekers-spiritus-" en poeder-flesschen lam* pe—ballons, klok-lantarenswit en groen me- dicijnglas etc. Wij zijn in de gelegenheid ge weest, deze voorwerpen te bezigtigen en ge- looven dat dezelve, om hunne fraage en doel matige bewerking, eene waardige plaats op de gezegde tentoonstelling zullen innemen, en zul len loonen dat dit inlandscbe fabrijkaat voor dat van hel buitenland niet behoeft onder te doen. BREDA 21 Junij. Gisteren en eergisteren avond hebben alhier ernstige vecht partijen plaats gehad tusschen de manschappen van het 5de regement infanterie en die der vesting-artillcrie. De spoedig aangcrukte patrouilles, onder kom mando van den Isten luitenant Joosten mogt het aanvankelijk niet gelukken de vechtenden uiteen te drijven; later echter gelukte liet haar verscheidene der belhamels te arresteren. Het gevecht was hevig, velen van den kant der ar tillerie zijn gewond; de woede ging zoo ver, dat de vechtenden elkander in bet water wier pen. Talrijke patrouilles doorkruisen de stad en heden zal er vroeger dan gewoonlijk taptoe geslagen worden. over de veelvuldigheid van den dezer dagen gevallen regen. Wel is er veel water gevallen, en toch is het in deze omstreken niet merkbaar. Althans te veel hebben wij nog niet. Alles staat in deze streken voortreffelijk, het graan kan niet schooner staan en nergens is het door de stortregens neergeslagen. Aan de aardappe len is nog geen kwaad te bespeuren, de tabaks bouw en boekweit staan gunstig. Gaat alles zoo voort, dan kunnen wij een’ hoogst geze- genden oogst tegemoet zien. Men leest in de Prov. Utrechts. Cour. dd. 22 Junij Onder de vele Amsterdammers, die te Utrecht den Zondag kwamen doorbrengen waren er eergisteren een paar, die geheel onschuldig eeni- ge opschudding verwekten, terwijl zij zelf wei nig genoegen schenen te smaken in den vei lie ven kerker, waarin ze gedurende eenige uren opgesloten waren. Zij waren namelijk ter be- zigtiging den Domstoren opgeklommen terwijl zij zich verlustigden in bet grootsche panorama dat zich voor hen opdeed, ging echter de toren bewaarder uit, en sloot de getraliede deur ach ter hen digt. Toen ze nu weder hunne wande lingen door de straten of wegen wilden voort- ze pas hadden opgenomen vonden van de benedenwereld afgesloten. Na lang wuiven werd eindelijk de aandacht van voorbijgangers door de torengevangenen gel lok ken er verzamelde zich eene groole menigte rondom den toren, tot dat de policie, van liet ongeval kennis bekomen hebbende, de getoren- SNEEK25 Junij. De minister van finan ciën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat gedurende de maanden Julij Au gustus en September aanstaande, en niet lan ger, ten kantore van de betaalmeesters in de verschillende arrondissementende voldoening zal plaats hebben der pensioenen ten laste van den slaat, loopende over de 2de drie maanden dezes jaars zullende gezegde betaling aanvang nemen op donderdag den eersten Julij eerstko mende, en voorts over opgemeld tijdvak,-be taalbaar zijn dagelijks, zon- en feestdagen uit gezonderd. De minister van binncnl. zaken beeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de Pharmacopoea Neerlandica en de Nederland- sche Apotheekwaarvan de exemplaren van zijnentwege weiden gewaarmerkt, op den J Julij dezes jaars verkrijgbaar zijn aan de rijks-post- kantoren legen den prijs van ƒ3 voor elk exemplaar, en dat derhalve de Pharmacopoea Belgica op den 1 Januarij 1853 zal zijn afge schaft. Aan het slot van liet verslag der commis sie van rapporteurs der tweede kamer (bestaande uit de hceren Van Gohslein, Huguenin Dul- lertVan Hall en Godefroi) over het ontwerp van wet strekkende lot verhooging der staats- begrootiug voor het achterstallige aandeel van Nederland in de Piussische schuld in Bolland, wordt verklaard dat de groote meerderheid van die commissie, met het oog op de verschillende bezwaren die zich tegen de aanneming van dit wels-voorstel verzetten, en welke door het re- gerings-antwoord niet zijn weggenomen geene vrijheid vindt, om der kamer de aanneming van liet wets-voorstel aan te raden. De verleden dingsdag te Leeuwarden plaats gehad hebbende herstemming tot het lidmaat schap der tweede kamer, tusschen de heeren mrs. Verwey en Bieruma Oosting heeft tot die uitkomst geleid dat eerstgenoemde 927 en laalslgemelde 866 stemmen op zich vereenigde, zoodat mr. S. A. Verwey, procureur bij de arrond.-regtbank en lid van den gemeente-raad alhier, alsmede lid der provinciale staten van Friesland tot lid van de tweede kamer is ge kozen. Er zijn in ons rijk omstreeks 73,000 kie zers voor leden der tweede kamer van de sla- ten-gencraal. Dat is ongeveer 2| ten honderd van de geheele bevolking. Er hebben echter in 6 enkele districten, te welen in Groningen, Steenwijk, Deventer, Gorcum Goes en Box meer, ditmaal geene verkiezingen plaats gehad. Te zamen tellen deze 6 districten 8324 kiezers; zoodat in het geheel omstreeks 65,000 kiezers geroepen zijn om hunne stemmen uit te bren gen. Van dit aantal hebben er 35,705 geldige stembriefjes geleverd. -Ten bewijze, hoezeer het aan het gouver nement ernst is, om het lager onderwijs in Nederlandsch Indië te bevorderen en uit te brei den strekt het berigt dat er in deze week zes personen als gou vernemen ts-onder wijzers in Indië door Z. M. den koning zijn benoemd. In vroegere jaren werden er om de twee jaren gewoonlijk twee onderwijzers benoemd. Nu se dert eenigen tijd alle jaren twee ook wel drie of vier, maar van eene gelijktijdige benoeming van zes personen bestond er in de laatste 30 jaren geen voorbeeld. Z, K. II. dé prins van Oranje zal geduren de den vacantie-tijd vergezeld van Hd. gouver neur, de provinciën Zuid-Holland Noord-Bra- band en Zeeland doorreizen en daarbij inge volge Zr. Ms. verlangen het incognito in acht nemen. Den 19 dezer werd te Rotterdam eene al- gemeene vergadering van de leden der Konink lijk Nederlandsche Yacht-club gehouden. Om trent het roei-corps deelde de vice-president FRANKFORT, 19 Junij. In liet Wurtem* bergsebe heerseht thans in den houthandelbij zonder met de Nederlanden, eene levendigheid zoo als men die sedert jaren niet heeft waarge nomen. In de eerstvolgende dagen zullen ont zaggelijke vlotten derwaarts bestemd den Nec- kar en Rijn afzakken. Van daar, zoo als mede uit andere deelen van Zuid-Duitschland ontvangt men de meest gunstige berigten nopens bet uitzigt op eenen overvloediger oogst. De akademisebe bibliotheek te Tubingen is dezer dagen verrijkt met een aantal kostbare en deels geheel onbekende Oosterscbe handschrif ten door den zendeling Mühletsen uit Klein- Azië Syrië, Perzië enz. onlangs inedegebragt en aan deze universiteit afgestaan. Ten behoeve der geleerde wereld zal eerlang eene berede neerde naamlijst derzelve verschijnen. LONDEN, 19 Junij. Donderdag avond jl. even na 9 ure, barstte er brand uit in het uit gestrekte pakhuis en de magazijnen van de hee ren Hubbuck en zoon handelaars in touwwerk en andere scheepsbehoeften in olie en verw- warenwelke panden digt bij de London- en St. Katharine’s Dokken waren gelegen waar door de brand veel ongerustheid veroorzaakte. De panden besloegen eene aanmerkelijke opper vlakte, waren vier verdiepingen hoog en zeer lang, hetwelk daaruit blijkt, dat er zich stoom- molens voor het malen van verw en ruime ma gazijnen van allerlei aard in bevonden. Het pak huis werd des avonds op den gewonen tijd ge sloten en alstoen was er nog geen onraad te bespeuren. De brand werd ondekt door eenige personen wier aandacht werd getrokken door een fel licht op een’ der bovenzolders. Weldra kwamen van alle wijken der hoofdstad brand spuiten opdagen doch bevorens had de brand reeds een verschrikkelijk aanzien verkregen. Er bevonden zich eenige duizende tonnen olie in verschillende gedeelten van het gebouw buiten dien een zeer groote voorraad pik, teer, harst, terpentijn en andere brandbare waren. Gelijk men zich kan verbeelden bragten deze waren toen zij in brand geraakten, een versclirikkehj- ken vlam te weeg welke zoo hoog boven de nabijzijnde gebouwen uit sloeg dat de dokken en het geheele oosteinde der hoofdstad verlicht werden. De brand bleef met onverminderd ge weld voortwoeden en niettegenstaande voortdu rend eene menigte brandspuiten in werking wa ren was men deuzelven niet voor 12 nre mees den bevrijdde. Van goederhand is aan de Gron. Cour, te kennen gegeven dat het aanbieden van het present (de grondwet in eeneu gouden koker) aan den minister van bitiiienlandsche zaken waarvan onlangs melding is gemaakt vooreerst geen voortgang zal hebben. Uit Brussel schrijft men, dat de velden in die omstreken het schoonste gezigt opleveren. Over het algemeen belooft de oogstin weer wil van den veelvuldig gevallen regen zeer voordeelig te zullen uitvallen. De aardappelen staan even als het graan zeer schoon en leve ren niet het minste spoor van ziekte op. De keizer van Rusland heeft' onlangstij dens zijn verblijf te Warschau, benoemd lot ridder van de Stanislaus-orde onzen landgenoot den heer J. C. Singels, als ingenieur langen lijd belast met liet opzigt over verschillende groote waterwerken in Polen en thans weder voor korten tijd derwaarts vertrokken om eenige groole werken te regelen. ’s GRAVENIIAGE 20 Junij. In den loop der volgende week, zullen de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal aanvangen met het onderzoeken van het ontwerp van wet nopens het armbestuur. Men verzekertdat het voornemen bestaatdit ontwerp nog in den loop der tegenwoordige zitting van de staten- generaal ten einde te brengen. ’sGRAVENBAGE, 22 Junij. Nopens de mi nisteriële verandering is nog niets nader met zekerheid bekend. Van goederhand wil men echter weten, dat het uitzigt, dat in de laatste dagen bestond, als zoude de opengevallen be trekking van minister van justitie spoedig wor den vervuld zeer is verminderd en dat de on- derhandelingen deswege voortgezet zullen moeten worden. GRONINGEN, 21 Junij. In den avond van den 17 dezer barstte een geweldig on weder los boven de gemeente Hoogezand met het onge lukkig gevolg, dat de bliksem is geslagen in den Kropswolder watermolen staande ten zui den van het Winschoterdiep tusschen Marlens hoek en Foxliol die geheel is afgebrand en waardoor eene schade van ruim ƒ4000 is ver oorzaakt zijnde de molen niet tegen brand schade verzekerd. Even voor het opkomen van het on weder had den zich twee personen in dien molen begeven om tegen den regen te schuilen zijnde Reine- rus Zonderman, visscherwonende te Foxbol en Hermannus Homan voor liet oogenblik bij Zonderman in dienstdie beide door den blik sem zijn getroffen, ten gevolge waarvan de eerst genoemde aan het hoofd geheel misvormd dood uil den molen is gehaald en de andermede

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1