EN ADAERTENTIE-RLAD. VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEWS- l 1852. No. 52. WOENSDAG I BINNENLAND. BUITENLAND. SNEEKER de Drentsche Daarna is de bernad- het wets-ontwerp be- Nederland in de Rus- be- er nan- r v. d. Lith prof. Van wijlen onzen van Berk- Leyden een blijk weldadigheid en de kinde- liunnen stand passende op- nultige leden der maatschappij te WEENEN, 17 Junij. Een correspondentie- arlikel uit Athene behelst het volgende: Wat in de Maina gedurende den jongsten tijd voor viel is ons hier te Athene niet juist bekend. De regering heeft geene officiële berigten ontvan gen of althans niet publiek gemaakt. Intusschen is het eene daadzaak dat te Kalavrila brieven gevonden zijn die het bewijs leveren dat er eene door bet geheelc land uitgebreide zarnen- zwering onder de kloostergeestelijken bestaat van den berg Athos naar Konstantinopel eene orthodoxe zamenzweringdagteekenende van den jare 1846. Ten gevolge dezer brieven en verder onderzoek werden zoowel te Athene SNEEK29 Junij. Sedert onze laatste op gave van den 22 dezer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 8 runderen wegens de longziekte afgemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1104. Dezer dagen is magliging verleend om aan de miliciens der ligting van 1848 die zich daartoe aanbieden de vergunning te verleenen tot de uitoefening van de buitenlandsche zee vaart, ofschoon zij dat bedrijf vóór hunne in lijving niet uitoefenden. Verder zal voortaan die vergunning aan allen, die hun laatste dienst jaar zijn ingetreden kunnen worden verleend, zonder hernieuwde aanschrijving van de hooge' In allen gevalle zal echter bevorens aangezuiverd worden het verschuldigde j en reparatie-fonds of wel een be- onvermogen geleverd. ste beginselen zoo niet het hoofdbeginsel te wij zigen. Die wijziging zoude bestaan in het ont trekken aan liet toezigt en bestuur van den slaat van de niet gesubsidieerde diaconiënzoodat die lioogere controle uit kracht der wet, niet verder zoude gaan, dan tot de gesubsidieerde armbesturen. Werd dit berigt door de uit komst bewaarheid, dan zoude een groot bezwaar zijn opgeheven, en de aanneming mogelijk wor den van een zoo hoogst belangrijk wets-ont werp welks val zonder dien onvermijdelijk is. In de zitting van de tweede kamer der sta- ten-generaal van 24 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken de vragen beantwoord door den heer Schooneveld gedaan betreffende den toestand van het ministerie, ook in verband met de werkzaamheden der kamer. De minis ter gaf te kennen, dat twee der ministers, om redenen geheel onafhankelijk van elkanderhun ontslag hadden aangeboden dat hij het waar schijnlijk achtte, dat spoedig in die vacatures zal worden voorzien, en dat de vraag of de ver dediging van wets-ontwerpen van de aftreden de ministers afkomstig, door andere ministers zou kunnen worden opgenomen, alleen zal kun nen worden beantwoord ten aanzien van elk zoodanig ontwerp afzonderlijk dat de kamer aan de orde mogt stellen. staging aangevangen over treffende liet aandeel van sische schuld in Uolland. Men verneemt, dat het vroeger uitgevaar digde verbod om vreemde arbeiders te bezigen aan publieke werken, door liet departement van binnenlandsclic zaken is opgeheven. -Men schrijft uit Zwolle dd. 24 Junij aan de Amst. Cour. In den verkiezingsstrijd heeft thans even als voor twee jaren de lieer Groen op den heer Van Diggelen gezegevierd. Wij verheugen ons dat voor het oogenblik die zaak is afgeloopen vooral omdat daarbij zoo velerlei driften en langen zijn in het spel gebrngtdat men bijna van walgt. Lasterlijke of ook nietige tijgingen die echter niet nalaten op den een voudige» burger invloed uit te oefenen zijn daarbij niet gespaard geworden. Zulke wapenen passen geenszins een’ edelen strijd zoo als die om het lidmaatschap voor de tweede kamer be hoort te wezen. Briefjes van onderscheiden aard en inhoud, zijn, zoo hier als te Kampen, ten voordeele van den heer Van Diggelen verspreid geworden, ook ter sluiks, zelfs in den nacht, onder de deuren geschoven. liet stukjeuit gegaan van de kiesvereeniging Nederland en Oranje alhier, onder dagteekening van den 21 dezer, ten voordeele van den heer Groen, is, daarentegen in allezins gepaste bewoordingen vervat. Zoodanigcn toon juichen wij toe. Jam mer is liet intusschen dat de kiezersstrijd al hier tot onderlinge hatelijkheden heeft aanlei ding gegeven. Dat is, vooral in eene stad van onze bevolking, waar men veelvuldig met elkan der in aanraking komtzeer te betreuren.” De Leydsche Courant meldt Door eenige hoogschatters van beroemden landgenoot J. Ie Francij heyis in de Ilooglandsche kerk te Leyden nabij ’s mans graf, in den muur een eenvoudige gedenksteen geplaatst, met het opschrift: Hulde aan de wetenschappelijke verdiensten van Jan le Francq van Berkhey med. doet, en lector in de natuurl. historie aan de hoogeschool. Geboren te Leyden den 28 Jan. dl29over leden der J3 Maart d8J2. Aan elk die tot het oprigten hiervan heeft bijgedragen is een gip sen medaillon verstrekt, op de voorzijde voor zien van ’s mans welgelijkend portret, op de keerzijde liet opschrift van den gedenksteen dra gende. De voorzijde van dit medaillon is naar een oud maar eeniq exemplaar afgegoten door den heer Georges, beeldhouwer te Utrecht; de gedenksteen is vervaardigd door den steenhou wer Timmermans te Leyden.” Te Utrecht hebben de meeste der aldaar gevestigde genees- en heelkundigen zich veree- nigd om aan de mingegoede burgerklasse te gen betaling eener geringe wekelijksche bijdrage die op de toonbank was blijven lig- welke voor eene aanzienlijke som aan banknooten en 80 franken aan goud Te vergeefs deed men onderzoek naar de Engelschendie alzoo roekeloos zulk eene aanzienlijke waarde hadden verloren. Een uur daarna kwam schier builen adem de Engelsche dame bij den banketbakker en deed doodelijk ontsteld onderzoek naar hare geldtasch; toen deze haar dadelijk werd ter hand gesteld, nam zij die gretig aan, onderzocht den inhoud, en vertrok, zonder aan de winkeldochter eenig aanbod te doen, zelfs zonder haar voor de goe de bewaring dank te zeggen. VELP, 23 Junij. Als eene zeldzaamheid is van hier te melden dat in een der tuinen al hier zich eene drie Rhijnlandsche voeten hooge maand-roos bevindt, waaraan bij eene naauw- ketirige telling gisteren avond bij de zeven hon derd gave knoppen zijn gevonden. De bloemen van deze maand-roos zijn van eene ligte appelbloesemkleuren de plant is, als in den open grond staande, den gebeden winter buiten ’s huis en ongedekt gebleven. HULST, 23 Junij. In den afgeloopen nacht is de postbode, van Neuzen op deze stad door een’ manspersoon in eenen vrouwenmantel ge kleed aangerand. Door de tegenwoordigheid van geest van den bode is liet hem echter ge lukt dien aanvaller van zich af te weren vu in allerijl zijnen weg te vervolgen. regering. moeten op kleeding wijs van c liet heeft II. M. de koningin-moeder we derom behaagd, om aan de commissie van wel dadigheid der gemeenten Soest en Baarn de aanzienlijke som vau ƒ4800 te doen uitreiken, voor liet verleenen van onderwijs, geneeskun dige hulp en allerlei onderstanden aan de be- hoefligen dier gemeenten waardoor liet lot dier verarmde naluurgenooten aanzienlijk wordt ge lenigd. 11. M. beeft alzoo wederom gegeven van met onbekrompene de armen te willen ondersteunen ren door eene aan leiding tot doen opvoeden. Men weetdat de minister van koloniën voor het rijk van den baron du Tour van Bel- linchave le Leeuwarden als vader en voogd over zijne minderjarige kinderen erfgenamen in blooten eigendom van de nalatenschap van den beer mr. G. J. Bruce, in leven benoemd gouverneur-generaal van Neêrlands-Indiëen mevrouw de douairière Bruce te Zwolle als die nalatenschap in vruchtgebruik hebbende, terug- eischt de ƒ60,000, aan den heer Bruce voor zijne uitrusting als gouverneur-generaal uilbe- taald met de interessen, volgens de wet, als mede de f 33,333.33} als voorschot op zijn inkomen. De regtbank heeft den gedaagde ver oordeeld tot teruggave van eerstgenoemde som, met bevoegdheid eventuëelom voor het be dragdat uit de ontvangen gelden behoorlijk kan worden aangetoond lot aanschaffing van voor werpen van uitrusting van wijlen den heer Bruce te zijn gebezigd óf af te geven die voorwerpen in natura voor het beloop van den inkoopprijs óf het bedrag van dien inkoopprijs zelf, óf de som waarvoor die voorwerpen mogten blijken aan anderen ter goeder trouw te zijn overgedra gen des dat in het eerste geval geene bijvoe ging van intressen plaats hebbeen 2) de 33,333.331-welke aan den lieer Bruce is toe geleld geworden als voorschot op het aan hem toegelegde inkomen van zijn vertrek uit het moederland af lot aan de aanvaarding zijner ge melde betrekking; doch onder aftrek eener som van ƒ10,000, tot betaling waarvan de eischer in conventie jegens den eischer in reconventie in zijne voormelde betrekking is veroordeeld tot vergoeding van de nadeelen bij den overle dene door het verblijf van twee maanden op de Sumatra geleden. Tevens is de 1ste gedaagde veroordeeld tot de interessen van - het overschot volgens de wet; en de 2de gedaagde, om zulks alles te geheugen en te gedoogen en voorts nog de 1ste gedaagde voor en de 2de gedaagde voor de kosten op beide vorderingen in con ventie gevallen terwijl eindelijk de primitieve eischer in de kosten, op de vordering in recon ventie gevallen is veroordeeld. Men berigt het volgende aan Courant uit ’s Dage Naar men van eene goed onderrigtte zijde verneemt, zouden de menigvuldige bezwaren in de talrijke adressen tegen het thans aanhangig wets-ontwerp op het armbestuuren tevens de overtuiging, dat hetzelve in voege liggende door de tweede kamer der staten-generaal stellig zou de worden verworpen den minister van bin- keus kunnen doen, aan welken geneesheer, heelmeester en apotheker zij zich willen toe vertrouwen. De burgemeester heeft welwil lend liet super-intendentsebap van deze inrig- ting aanvaard, en een raad van administratie, bestaande uit de heeren W. H. de Heus, H. A. Bake, mr. J. L. B. de Muralt, A. II. van Moorsel en mr. J. J. baron van Ittersum heeft de zorg en het beheer der geldmiddelen in het belang der inrigling, op zich genomen. De geneeskundigen, welke hunne medewerking tot de algemeene ziekenbus hebben aangeboden en welke zich bereid verklaard hebben om hunne hulp te verleenen, waar die wordt ingeroepen zijn in consulerende en in praktiserende ver deeld; onder de eersten behooren prof. De Fre- merydr. Van Schermbeek, dr. dr. Van Hasselt, prof. Donders en prof. Van Goudoever. Den 28 Junij zou de algemeene ziekenbus in werking komen. Onlangs meldde de Amst. Cour., dat eene vrouw te Delft van vier kinderen bevallen was. Een dergelijk geval slaat van Kampen aangetee- kend op het jaar 1680. De huisvrouw van eenen kistemaker Morre beviel van drie levende kin deren en een dood kind alle dochters. Ge committeerden uit den magistraat werden peters over de drie kinderen, geboren 14 Maart 1680, met name Eva, Sara en Maria. De magistraat beeft ieder kind tot een peetstuk toegelegd eene jaarlijksche lij freule van 20 goudguldens en ten aanzien van de onkosten bij deze bevalling een jaar lijfrente bij avance. Onze Belgische correspondent vermeldt zegt het Zondagsbladdat II. dingsdag eene Engelsche familie bij den banketbakker F. Mar chand in de Veldstraat, te Gent, eenig banket gekocht en daar circa 5 franken besteed had. Een half uur na het vertrek dezer familie, ontdekt de winkeldochter een zoogenaamde poste- inonnaye gen en Engelsche bevatte. cou van tien cents, genees- en heelkundige hulp, benevens de benoodigde medicijnen te verschaf fen, De contribuerende» zullen zelven eene de monniken en geestelijken in hechtenis geno men. Overal dagen predikers opdie het volk nenlandsche zaken tot de beslissing hebben ge- brngt aan de gewigtige bedenkingen gehoor te geven en het ontwerp in een zijner belangrijk-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1