NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. -1 1 I 1852. No. 55. den 10 Julij. ZATURDAG 4 Jaargang* r lc is l ÜllttlDID H.?Z een -r COURANT. SNEEKER BINNENLAND. ii s t BUITENLAND. eene zeer 3 de wijze, waarop de t □- e- e- e i t s 'e u 11 11 e s a e- a- u Eenige personen van daar, waar dien dag hard draverij was gehouden met hunne rijtuigen terugkomende, schijnen ook op den weg eene i en wel van een stelsel dat 1 zaamsteu invloed op nen. GRONINGEN, 3 Julij. Naar men verneemt, heeft donderdag avond in de nabijheid van AMSTERDAM, 5 Julij. De Friesche stoom- bootreederij heeft, voor hare dienst, eene der de stoomboot doen hou wen. Deze bootgenaamd Flevo en bestemd voor de vaart van hier op Harlingen werd heden met plegtigheid in bij zijn van directie der reederij, te water gelaten van de werf van den heer Ceuvel op de hoogte van den Kadijk. Naar men verneemt, zal deze hoot onmiddellijk haar stoomwerktuig erlangen, en eerlang in dienst worden gesteld. Men schrijft uit ’s Giavenliage dd. 4 Julij aan de Amsl. Cour.: De ministeriële crisis is steeds in statu quo, en de waarschijnlijkheid bestaat, dat zulks nog wel eenigen lijd het geval zal zijn. Dit is ook van toepassing op den geheel eigenaardigen toe stand van liet ministerie vai^ oorlog. Ook te dezen opzigte behoef ik niets te voegen bij het geen ik reeds vroeger schreef. Alleen dit kan ik er nog bijvoegen dat ik gegronde redenen heb om bet berigtals zou de generaal Spengler bij het met verlof vertrekken naar zijne goe deren van den ambtenaar vau het ministerie af scheid hebben genomen tegen te spreken. De minister van binnenlandsche zaken, die op 2 Julij ’s Gravenliage verliet, is op den volgenden dag aldaar terug gekeeld. Niemand schijnt te weten, waarheen Z. Exc. de reis leidde. De Kerkelijke Courant meldt: Eenige leden van de onderafdeeling Edinburg der Evangelical Alliance, zijn bezig met het vervaardigen van eene nieuwe uitgave der Hei lige Sclnift, met verbeterden tekst en nieuwe verzameling van kantteekeningen. Men schrijft uit Osnabruck dd. 1 Julij: Wie ooit deze booge streken bezochttrof ge wis nimmer een gezigt aan gelijk het tegen woordige de natuur heeft aldaar op veld en akker, hare zegeningen als het ware met milde hand uitgestrooid, en men kan zelfs zeggen, dat geheel Hannover en West-Duitscbland over al bedekt zijn met de heerlijkste vruchten en na 1834 althans zulk een gezigt niet opleverden. Wordt het weder geheel droogwaartoe de lucht zich reeds zetdan zal het koolzaad in gezameld kunnen worden en 30 tot 36 mud grof zaad per Ned. bunder opleveren. Tarwe, rogge, haver, gerst, boonen en aard appelen zijn boven alle verwachting; er is nog geenc ziekte in te bespeuren. Koeijen en varkens zijn er zeer duur. De veredeling van het veeras wordt vrij algemeen beoefend, vooral sedert het A kkerbau-herein in Hannover, hare weldadige bemoeijingen over ons koningrijk uitstrekt en overal een nieuw le ven schept. Voor eenigen tijd aldus verhaalt een Fransch dagblad was een regement lansiers op marsch toen een zwaar weder zamentrok en de drukking in den dampkring, die buiten gewoon sterk met electriciteit bezwangerd was voor mannen en paarden bijna ondragelijk werd zonder dat het onweder zich ontlastte. Hoe groot was de verwondering van den overste die voor het regement reed toen hij omzag en ontwaarde, dat op iederen lans van zijne rui ters eene blaauwe vlam speelde. Hij geloofde zijn geheel regement verloren, iederen lans voor eenen bliksemafleider houdende waarop de blik sem zich nu zou ontladen. Hij beval de lan- zen om te keeren en naar den grond te bren gen waarop het electrische vuur verdween, hetwelk natuurlijk het Elms- of Helena’s-vuur was, dat men soms ontwaart op de masten der schepen of op de torens, als de dampkring sterk met electriciteit bezwangerd is. In N. Amerika worden proeven genomen, om de walvissclien dooreene electrogalvanische batterij te doodenwaardoor veel gevaar voor de matrozen en tevens bet ontsnappen der ge troffene walvissclien wordt voorgekomen daar deze, zijn ze geraakt, onmiddellijk dood zijn. Aanvankelijk zijn deze proeven goed gelukt. In Algiers telt men 6000 Protestanten. Onlangs heeft ook de Société Evangélitjuete Genève, eenen verkondiger des Evangelies der waarts afgevaardigd, namelijk den beer Curie, die op kosten van eenen rijken Amerikaan daar werkzaam is. ROTTERDAM, 7 Julij. Gisteren avond om streeks zeven ure gebeurde bier ter stede weder een ongeluk dat wij vermelden opdat het tot meerder voorzigtigheid moge aansporen. Een knaap van 13 jaren zoon van den heer R. reed zonder eenig geleide gezeten in een bok kenwagentje langs den smallen Boerensteiger, en stortte al spoedig van den hoogen wal in het water. Door de spoedige hulp van eenige daar bezig zijnde werklieden werd het kind gelukkig, ofschoon dan toch bewusteloosgered. UTRECHT, 6 Julij. De minister van binnen landsche zaken heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragtdat met den aan vang van een nieuw leerjaar op 1 October dezes jaars in ’s rijks Veeartsenijschool te Utrecht als kwee- kelingen kunnen worden opgenomen tegen be taling van ƒ350 per jaar, zij die hun zestiende jaar hebben bereiktdoch niet ouder zijn dan vierentwintig jaren en bij examen doen blijken kennis te bezitten van: de rekenkunstde gron den van de spraakkunst der Nederduitsche taal de gronden der algemeene en vaderlandsche ge schiedenis de beginselen der aardrijkskunde dat aan hetzelfde examen zijn onderworpen doch den leeftijd van achttien jaren behooren te hebben bereikt, zij, die, tegen betaling van ƒ100 per jaar, in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wen- schen te ontvangen; dat de adspiranten zich vóór 15 Augustus e. k. in persoon of Schrif telijk mits portvrij, bij den directeur der school moeten aanmelden onder overlegging van een extract uit het geboorle-register een bewijs van goed gedrag en een bewijs van te zijn gevacci neerd. TIEL 7 Julij. Ziehier eenige nadere bijzon derheden over de belangrijke ontdekking door den heer L. Willems gedaan, om bet vee tegen de longziekte te behoeden. De proefnemingen met de inenting worden op eene breede schaal voortgezet en leveren al- lerwege de heilzaamste vruchten op. Een aan tal daadzaken hebben op nieuw al de doelma tigheid bewezen van het door den heer Willems gebezigde middel, om de verwoestingen, door die ziekte in onze stallen aangerigt, tegen te gaan. Sedert den 22 Maart van dit jaar, zijn onge veer 700 stuks hoornvee te Hasselt ingeënt en van al die beesten is geen enkel door de long ziekte aangetast geworden althans na den veer tienden dag op de inenting volgende; sedert drie weken telt Hasselt, dat nooit vrij van de plaag was geen enkel geval van longziekte. Den 29 April rigtte de longziekte vreesselijke verwoestingen aan in de stallen der distelateurs Vincdenbosch Croenenberg en Ponet. De lieer Willems bewerkstelligde er een aantal inëntin- gen acht of tien dagen daarna waren de stal len gezuiverd alle spoor van ziekte was ver dwenen en men bemerkt, dat niet alleen dein- geënte beesten niet meer door de longziekte aan getast worden maar dat zij vetter worden dan vóór de inënling. Wij zouden nog meer voorbeelden kunnen aanhalen en daadzaken opsommen die even be slissend zijn als de voorgaande; allerwege werkt de inënling als het ware wonderen uit. Wij moeten evenwel de aandacht vestigen op een zeer belangrijk punt, namelijk, dat de veeart sen of geneesheeren die proeven willen nemen met liet door den heer Willems uitgevonden middel zich eerst naauwkeurig op de hoogte behooren te brengen van uitvinder te werk gaat. Naar luid van sommige bij ons ingekomen be- rigten zouden eenige proefnemingen met over haasting gedaan zijn, bij de eerste tijding der uitvinding van den heer Willems. Niet op de behoorlijke wijze uitgevoerd zouden zij geene voldoende uitkomsten opgeleverd hebben. Zij die aldus handelen, brengen niet alleen de bees ten op welke zij werken in gevaarmaar slellen vrijwillig hinderpalen tegen de invoering voor de toekomst den heil- i de veeteelt moet uiloefe- FRANKFORT 4 Julij. Naar verzekerd wordt heeft de Nederlandsche gezant dezer dagen der bondsvergadering de medcdeeling gedaan dat zijne regering geneigd is de kolonisatie van Su riname te bevorderen door de toelating van Duitsche landverhuizers. LONDEN, 3 Julij. Eergisteren namiddag heeft op den Teems, op de hoogte van North- fleel-Point, een vrecsselijk voorval plaatsgehad. Terwijl namelijk de van Ramsgate komende stoom boot Duchess of Kent in vollen gang was werd zij aangevaren door het naar Antwerpen bestem de stoomschip Ravensbournemet het onge lukkig gevolg dat eerstgenoemd vaartuig waar op ongeveer 100 passagiers warenspoedig in de diepte wegzonk en het vrij wat inspanning kostte, om de in doodsangst verkeerendc per sonen te redden. LONDEN, 5 Julij. Gisteren heeft in deze hoofdstad eene buitengewone warmte geheerscht des middags waren de zonnestralen zoo krach tig dat de glazen pannen op een bouten ge bouwaan den lieer Jones, van Albany Road, toebehoorende dit gebouw deden vuur vatten, ten gevolge waarvan het geheel is afgebrand. Te Manchester heeft het gëruclit geloopen dat een klooster daar ter stede door Protestan ten zou aangevallen worden doch dit is zeer overdreven. Sedert eenigen tijd hebben eenige kinderen de gewoonteom op eene plaatsnabij het klooster, te spelen en steenen tegen de deur te werpen. De kloosterlingen hebben zich daar over bij de policie beklaagd ten gevolge waar van eenige policie-agenten bij het klooster heb ben post gevat om dit te voorkomen. PARIJS, 4 Julij. De maire van Nortron heeft een besluit genomen, houdende: dat ieder, die in de gemeente in staat van dronkenschap ge vonden zal worden en tevens de herbergiers logement-, koffijhuis- en kroeghouders en slij ters van sterke dranken bij welke dronken personen aangetroffen worden strengelijk zullen worden gestraft, terwijl de huizen van de laatst- gemelden gesloten zullen worden. PARIJS, 5 Julij. Men hoort thans niets meer van het komplotdat in de straat Reine Blan che ontdekt werd. Uet blijkt, dat de Patrie uiterst slecht ingelicht was toen hij beweerde, dat dit komplot eene zamenzwering was welke zeer uilgebreide vertakkingen had. De Consti- tulionnel toont heden daarvan meêdoogenloos de dwaasheid aan en zegt, dat de Patrie niets als bespotting ten deze zal inoogsten. harddraverij te hebben willen houden met dat gevolg, dat eed man, die, naar men ons mededeelt, aan den weg lag te slapen, door een der rijtuigen overreden en doodelijk gewond werd. GRONINGEN, 4 Julij. Gisteren morgen in het stads ziekenhuis alhier overleden een persoon die daar den 26 Junij 11. op bevel van den commissaris van policie was opgeno men. Deze persoon is ter dezer stede gekomen zonder dat men weet, wie en van waar hij is; hij zal omstreeks 30 jaren oud zijn geweest, was zonder spraak- of verstandsvermogens en naar zijne Deeding te oordeelen zou men hem voor eenen Frieschen veenarbeider mogen hou den. Men is niet vreemd aan het denkbeeld dat hij voorheen in liet bezit van spraak en verstand, nu door eene beroerte liet een en an der bad verloren. Op den 3 Junij is in de bus van bet post kantoor le Groningen door den horologiema- ker M. Sleutelaargestoken een brief, bevatten de: 2 bankbiljetten ieder groot ƒ25, no. 46 en 60, en 1 muntbiljet van ƒ10, no. 262205, geadresseerd aan F. Sleutelaar, schrijn werker te Krimpen aan den JJssel deze bi ief met deszelfs inhoud is niet aan den geadresseerde geworden en de recherches, aan het postkantoor en aan bet hulpkantoor te Krimpen, zijn vruchteloos ge- geweest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1