NIEUWS- EN ADIEIITENTIE-IILAD VOOIS DE STAD EN HET AIIII0NDISSE1IENT SNEEK. 1832. No. 56. WOENSDAG Jaargang. ui BINNENLAND. BUITENLAND. wiiii>iiwi«iniiiïÉM I 'K SNEEKER den Hol- 1 op en hetgeen heil- tevens de ge- 1 ’li >1 5J 5?. o. itO he he id. en ld i.S/ 11 n L- II 11 L- n n -t u e d >t •j e- n- b- ■11 id Ie lit :n ni i it. t id lil it at a- ii a ii» ii e- :u Ji’ id >k ïl- St ie le e- it si te ie if 11 J weg en den stoomboo- den Moerdijk Reizigers en aan wel zijnen geneesheer, beslo- zoo kort tnoge- en den meesten de hitte veel minder Met het stoomschip Bosphorus, gisteren te Plymouth gearriveerd zijn beriglen ontvan gen van de Kaap de Goede Hoop loopende tot BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van Maten en Gewigten binnen deze Gemeente dat door den Arrondissements-IJker alhier, ten zijnen huize, voor den Herijk zal worden geva ceerd, op Zaturdagen, Maandagen, Woensda gen, Donderdagen en. Vrijdagen den 17, 19, 21 2223 24262829 30 en 31 Julij eerstkomende, telkens des morgens van zes lot des aionds zes uur. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge zal deze worden afgekondigd en aange plaktzoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 Julij 1852. Burgentender en IFelhouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. BERLIJN, 5 Juiij. Volgens eene onlangs al hier openbaar gemaakte officiële opgave telde men op bet einde van het vorige jaar in Pillis sen 24,201 volksscholen met 30,865 onderwij zers en 2.453,062 leerlingen 505 burgerscho len met 2269 onderwijzers en 69,302 leerlin gen 385 meisjesscholen met 1908 onderwijzen den én 23,570 leerlingen; 117 gymnasien met 1664 onderwijzers en 29,474 leerlingen. De 46 seminarie!) voor de opleiding van schoolonder wijzers lelden 2411 kweekelingen aan de 7 hoogescliolen bevonden zich 4306 en aan de 6 geestelijke seminarien 240 studenten. LONDEN, 5 Julij. Ce dagbladen van New- Yotk behelzen de voor het behoud van den we reldvrede en de zekerheid der communicatie:! welke Engeland en de V. Stalen tusschen beide Oceanen wenschen daar te stellen gewiglige tij ding, dat de beide mogendheden zijn overeen gekomen, om de onafhankelijkheid en Onzijdig heid van St. Jean de Nicaragua, den sleutel, zoo als men weet, van een der wegen van den golf van Mexico naar de Stille Zuidzee, te er kennen en te handhaven. Een stoomschip van de Engelsche oorlogenia ri nede Albion, heeft daarvan de officiële tijding naar St. Jean over- gebragtwaar zij met groote plegtigheid is af gekondigd. LONDEN, 6 Julij. De kiezers der City heb ben een adres aan baron Rothschild gezonden, waarin zij verklaren dat zij ophouden zijne candidaluur te ondersteunen omdat hij op de zijde van den president der Fransche republiek is. Zij verwijten hem ook, dat bij consul-ge- neraal van Oostenrijk is, en het voorziet van de noodige fondsen om Hongarije en Italië te verdrukken. De kiezers eindigen met de ver zekering, dat geene godsdienstige beschouwingen bun gedrag ten deze hebben geregeld; dat zij integendeel slechts stemmen willen voor hem, die de regten der Joden zal verdedigen en daar om ook tegen den baron Rothschild zijn die de vriend en steun geworden is van de vervol gers zijner geloofsgenooten. LONDEN 7 Julij. De dagbladen deelen het volgende voorbeeld van buitengewone wending der fortuin mede: Eenige jaren geleden had eene dienstbode hier ter stede hare meesteres bestolen, en werd diensvolgens tot transportalie naar Sydney Veroordeeld. Sedert de goudonl- dekking in de vlakten van Bathurstheeft zij aan bare vorige meesteres geschreven dat de kolo nie eene goede plaats isdat zij thans rijtuig hield, en zich zeer gelukkig zou gevoelen haar het gestolene met de interest te kunnen over maken. Zij noodigde hare meesteres ook uit om naar Australië over te steken alsdan zou zij op hare bescherming kunnen rekenen. Uil Rome wordt gemeld, dat Ed ward Mur ray, gedurende zijne gevangenschap, namelijk sedert drie jaren tot op den oogenblik zijner onlangs uitgesprokene ter dood veroordeeling door de regtbank der sacra consulta, nog op dezelfde wijze schijnt behandeld te worden niettegenstaande de dringende vertoogen van het Britsche gouvernement. Hij bevindt zich nog immer in eene ongezonde gevangenis eu de over heden weigeren hem naar het hospitaal te «en den hoewel de staat zijner gezondheid die ver andering gebiedend cischt. bij, op aanraden van ten hebben om zich voortaan lijk te Batavia op te houden tijd te Buitenzorg, waar 1. drukkend is, te verblijven. De Drentsche Courant meldt uit De Wijk 5 Julij, hel volgende: Gepasseerden zondag avond bad er eene erge opschudding in eene herberg bij de Ossesluis aan de Hoogeveensche vaart plaats. Er kwamen nl. 10 poldergasten van de Smildedie werk bij bet kanaal zochten en eischten van den herbergier E. Donker sterken drank. Deze daar het reeds over tien uur was weigerde hun zulks de poldergasten drongen nu den her bergier hiertoe en dreigden hem bij weigering te zullen worgen terwijl zij de huisvrouw mis handelden. Dit alles liep zoo hoog, dat de herbergier genoodzaakt was, de hulp van de alhier gestationneerde dragonders in te roepen er werd dadelijk iemand te paard naar hen ge zonden de dragonders begaven zich onmiddeL lijk op weg; bij hunne komst werden twee van de poldergasten welke nog in de gelagkamer waren, gearresteerd; hebbende zich de overigen reeds uit de voeten gemaakt; na onderzoek wer den nog drie onder het hooi gevonden en ook gearresteerd, de overige 5 waren niet te vinden. De vijf gearresteerden zijn goed geboeid hier been -gevoerd terwijl zij beden avond of mor gen vroeg naar Assen zullen gebragt worden. Naar men verneemt zijn deze gearresteerden le Smilde woonachtig. (Ten aanzien dezer zaak vernemen wij nog dat een der vijf gearresteerdenzekere F. P. van Smildeeen dragonder verzocht hem de strikwaarmede hij was gebonden wat los ser te maken en dat hij van deze gelegen heid gebruik maakte, om den dragonder den schop, dien hij in de hand had, op de leenen stoelen en eene wonde te veroorzakendie eene aanmerkelijke bloedstorting te weeg bragt. De vyf poldergasten zijn vaar Assen overge- bragl doch daar onmiddellijk ontslagen be halve F. P.die gevangen is gehouden. Redactie der Dr. Cl.) Uit een van Brussel ontvangen berigt ver neemt men, dat bet verdrag omtrent eene spoor wegverbinding tusschen Nederland en Belgie is geteekend of op bet punt is van geteekend te worden. De verbinding zal, volgens dat be rigt, plaats hebben van Antwerpen in eene regie lijn tot onze grenzen omstreeks Esschen en van daar over Nispen en Roozendaal, Stand daar builen lot de Roodevaart in de nabijheid van den Moerdijk. Van Roozendaal zal een zijtak worden gelegd tot Breda. Aan de con cessie, die voor het leggen van den zijtak zal worden verleend zal eene tendienst worden verbonden van langs Dordrecht tot Rollerdam. goederen zullen door de onderneming ke de concessie zal worden verleend worden overgebragt tot aan het station van landschen spoorweg ;e Rotterdam. De beide gouvernementen hebben zich over het vei leenen der concessie en de voorwaarden waarop die zal worden ingewilligd, met elkan der verslaan. Eene onderneming, die reeds de vereisebte fondsen voor den aanleg des wegs en voor de stoombootendienst beeft bijeengebragt wil, naar men zegt, zich op de gestelde voor waarden met de uitvoering van het werk belas ten. Is derhalve het verdrag tusschen de beide rijken geteekend dan kan het verleenen van concessie van de zijde der beide regeringen spoe dig worden tegemoet gezien. GOUDA 6 Julij. Door den tegenwoordigen hoofd-ingenieur van den waterstaat in de pro vincie Zuid-Hollandden heer A. Greve, is het middel gevonden om op eene zeer eenvou dige en tot geene noemenswaardige kosten leiden de wijze defecte puntstukken van sluizen waar door deze aan belangrijke lekkingen onderhevig zijn, weg te nemen of onsebadclijk te maken, zonder de sluizen af te dammen en wel met de doorvaart daarvan slechts voor weinige uren te verhinderen welk middel door hem aan de Mallegat en Donkere Sluizen alhier, met bel beste gevolg is aangebragt. SNEEK, 13 Julij. Verleden zaturdag namid dag te 2 ure begaf zich in liet naburig dorp Tirnseen boerekmclitmet het overig werk volk gezond en wel naar het veld om le hooi- jen. De warmte van dien dag bij onvoorzigtig drinken misschien schijnt intusseben geweldig op hem gewerkt te hebben, want 3 uren later te 5 ure namelijk, gaf bij, onder hevigen strijd den geest. Een soortgelijk geval beeft naar wij verne men donderdag bevorens te Oudega plaats gehad. Sedert onze laatste opgave van den 7 Julij zijn er, in de gemeente WijmbrilSeradeel op nieuw 8 runderen wegens de longziekte afge maakt, zoodat bet getal thans bedraagt 1123. Men schrijft uit de Lemmer, dd. 3 Julij: In den namiddag van zaturdag jl. verliet een schip, met ongebluschte kalk geladen, on ze haven doch keerde al spoedig daarin terug wijl de schipper, nog niet ver in zee zijnde, ontdekte, een lek in zijn schip te hebben ge kregen. Dal ongebluschte kalk wanneer ze met water in aanraking komt, schielijk brand kan veroorzaken bleek ook nu want niet lan gen tijd lag het schip in de haven of het stond in vlammen, zoodat de gebeide lading is verlo ren geraakt, en het schip totaal is uitgebrand. Het werken van de brandspuiten begunstigd door windstilte is oorzaak geweest dat de brand zich niet aan liet havenhoofd noch aan andere in de haven liggende schepen beeft me degedeeld.” Onlangs beeft zich le Amsterdam eene Fer- eeniging gevormd ten behoeve der arbeiders klasse eene Fereenigingdie zich ten doel Steld 1) Het doen bouwen van model-woningen voor gezinnen uit den arbeiders-stand en wel op ledige erven en in zoodanige gedeelten der stad, welke daaraan de meeste behoefte heb ben. 2) Hel aankoopen van bouwvallige percee- len ten einde die af te breken en daarvoor doelmatige gebouwen voor straks genoemde klasse onzer bevolking op te rigten. Het groote doeldat de Fereeniging zich in dezen voorstelt, is alzoo woningen le bouwen die ruim en luchtig zijn- die de voor de ar beidende klasse noodige gemakken hebben dus in alle opziglen voldoen aan I zaam is voor de gezondheid en noegens van het huisselijk leven vermeerdert. Hel bestuur, door de leden der Fereeniging ten behoeve der arbeidende klasse uil haar midden gekozen bestaat uit de heeren J. van Eik, voorzitter; grave S. J. van Limburg Sti- 1'umC. P. van Eeglien bouwheeren; H. Wil link penningmeester, en dr. E. C. Heinsius secretaris. De Indiër deelt mede dat door den gou- verncur-generaal Van Twist, aan den heer dr. S. A. Buddingb eene reis over Java en naai de buiten-bezillingen is opgedragen in het be lang van de Protestantsche kerken en liet school wezen. Nog leest Nog leest men In hetzelfde blad De gortverneur-generaal Van Twist is onlangs ongesteld geweest. Hij was bij het vertrek der laatste mail weder hersteld. Desniettemin moet ve 'S de hoogst kostbare afdamming en her stelling van die sluizen waartoe reeds besloten was geheel voorgekomen en onnoodig gewor den vermist de vroegere hoogst belangrijke be staan hebbende lekkingen zijn weggenomen. Wij vernemen thans dat de regering dezer stad bij een raadsbesluit bare dank-erkentenis beeft te kennen gegeven aan dezen hoogst be kwamen hoofd-ingenieur, voor de groote wel daad door hem aan deze stad bewezen en dit besluit heeft doen vergezeld gaan van een ge schenk in zilverbestaande in een keurig be werkt presenteerblad prijkende met het wapen der stad en twee zoodanige trommels. TE COUR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1