EN HET AIIIIOMHSSE1IENT SNEEK. MEEIVS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD W i E'S/ I I 1 JL woensdag; 1852. No. 58. den 21 Juiij. I «le .Jaargang. Millie i 7 SNEEKER 7k I I z= BINNENLAND. de Iwee 13 lot t spijs vloed a> 'lilllUHhlllllM I mensch eeni- naar mate den waarop cn bron- De Rijn werd de gc- van buitengewone en In 1615 rijk Italië In 1646 had een In 1678 was de hitte COURANT. van Belastierven groot aantal soldaten door de hitte. en 1277, had Frankrijk volslagen levensmiddelen door de warmte. en 1304 liep men droogvoets door i en den Donau. en 1394 vielen de dieren overal dood de ingezamelde vruchten verzengden. Gedurende vier op I Julij, aan het Handelsblad: Het laat zich aanzien, dat dit jaar de Synode der Nederlandsche Hervormde kerk weder eene vrij langdurige zitting hebben zal. Waarschijn lijk is het, dat genoemd kerkelijk collegie spoe dig haar gevoelen zal laten hooren over de wijzewaarop door de regering het algemeen kerkelijk reglement is gesanctioneerd eene wij ze die, naar veler oerdeel geheel in strijd is met die zelfstandigheid waarin de kerk zich thans verheugen mag. Uit de jongste nommers van het Kaapsche dagblad, de Zuid-Afrikaan, blijkt, dat in de Kaapkolonie, onder de bevolking van Holland- sche afkomst, het tweede eeuwgetijde van de stichting der kolonie door Ilollandsche volk planters en van de daarmede zamengaande in voering des Christendoms it: Zuid-Afrika op zettelijk herdacht cn openlijk gevierd is. Den 6 April 1652 landden de eerste Hollanderson der aanvoering van v. Riebeek aan Afrika’s zuidelijken uithoek, en in 1685 werd hunne kleine Hervormde kerkgemeente vermeerderd door de aankomst van Fransche Hervormden die om den gcloove uit hun land waren gewe- STATEN-GENERAAl. In de bijeenkomst der tweede kamer van 15 dezer heeft de commissie van rapporteurs haar algemeen verslag uitgebragt over het ontwerp tot regeling der strafwetgevende magt der wa- terschaps-besturen enz. Op voorstel van den heer Storm van ’s Gravesande is, na eene korte woordenwisseling, met 24 tegen 17 stemmen be sloten de beraadslaging over dat ontwerp te houden op aanstaanden zaturdag. Heden zou worden beraadslaagd over de ont werpen: 1) wegens de onteigening voor de ha ven van Groningen 2) tot ondersteuning van behoeftige gemeenten. Na afloop der beraad slaging over de voordragt wegens de waterschaps besturen zullen een aantal ontwerpen tot het verleenen van naturalisatie in behandeling ko men. De beraadslaging over het ontwerp van wet op den waarborg en belasting der gouden en zilveren werken wordt voortgezet. Dat ontwerp bestaat uit 109 artikelen waarvan de meeste zonder discussie en zonder stemming zijn aan genomen. De commissie van rapporteurs heeft ten gevolge van de stemming, gisteren over art. 4 gehouden waarbij haar amendement werd verworpen al de overige door haar voorgedra gen amendementen ingetrokken met uitzonde ring van een op art. 101. Bij art. 10 is een door den lieer Jongstra voorgesteld amendement, waarmede de commis sie zich vereenigde doch hetwelk den bijval des ministers niet verwierf, met algemeene stemmen aangenomen. In art. 14 is op voorstel van den heer De Fl’emcrycn met toestemming der commissie en des ministers, de aanhef veran derd. In art. 34 zijn op voorstel van den heer De Poorter, waarmede de commissie en de minister zich vereenigden met 38 tegen 6 stemmen de geldboeten tot de helft vermin derd. In art. 78, 80, 101 zijn mede eenige veranderingen gemaakt. Art. 105, bepalende: dat een vierde van de zuivere opbrengst der verbeurd verklaarde werken gelijk mede van liet zuivere bedrag der boeten uitgekeerd wordt aan de ambtenaren die de bekeuring gedaan hebben is verworpen met 32 tegen 13 stem men. De minister heeft daarbij aangemerkt dat het zeer wenschelijk was, dat dergelijke be palingen in onze belastingwetten niet noodig warenmaar dat ze nog niet gemist konden worden. Indien dergelijke bepalingen uit de wetten weggenomen werden zou op de begroo- ting een post gebragt moeten worden voor pre- miën aan ambtenaren tot vergoeding voor dik werf zeer onaangename bekeuringen. Na de behandeling van al de artikelen is het ontwerp in zijn geheel in omvraag gebragt en aangenomen met 34 tegen 13 stemmen. Tegen: de heeren Van Hall, De Moraaz Luy- ben Metman Van Zuylcn TaetsJespers Mackay, BachieneGroen, Storm, Meeussen en Van der Linden. SNEEK.20 Julij. Sedert onze laatste opgave van den 13 dezer zijn er in de gemeente Wijin- britseradeel op nieuw 6 runderen wegens de longziekte afgemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1129. De volgende merkwaardige opgave nemen wij uit de Amst. Cour, over: De buitengewone weersgesteldheid in onze da gen geeft ons-aanleiding tot de mededeeling van bet volgende lijstje van die jaren welke over een tijdsverloop van elf eeuwen in de geschie denis staan opgeteekend als merkwaardig door de buitengewone warmte. In het jaar 738 was de zomer, zoowel in Frankrijk als Europa, zoo warm, dat de meeste bionnen uitdroogden en duizende personen stier ven door kwelling van dorst. In 879 vielen de maaijers, die het waagden op bet midden van den dag uit te gaan dood op het veld. In 990 en 994 was de oogst geheel verbrand. Eene vreesselijke hongersnood volgde daarop. In 1000, een zeer gedenkwaardig jaar waren al de rivieren en de bronnen in Duitschland opgedroogd. De viscli bezweek, bed’erf en ver en 1616 drukkende warmte in Frank en de'Nederlanden. men achtenvijftig dagen achter- buitengewone warmte. zeer sterk. Het eerste jaar der 18de eeuw en volgende waren buitengemeen heet. In 1718 regende het geen enkele maal van April lot October. De veldvruchten waren ver brand de rivieren droogden op en de schouw burgen werden op hoog bevel gesloten. De thermometer teekende 36 gr. Reaumur. In de boomgaarden waar men water kon aan bren genbloeiden de vruchtboomen tweemaal. In 1723 en 1724 was de warmte buitenge meen groot. In 1746 viel er bij een zeer liceten cn droo- gen zomer, die de veldvruchten verzengde ge durende verscheiden maanden geen water. In 1748, 1754, 1760, 1767, 1774 en 1778 was de warmte niet minder groot. In 1811, het jaar van den vermaarden ko meet, was de zomer zeer heet en de wijn, zelfs te Suresnes uitmuntend. In 1818 bleven de schouwburgen gedurende bijna een maand gesloten. Het maximum der warmte was 35 graden. In 1830 teekende de thermometer op denkwaardige Julijdagcn 36 centigr. In 1832, bij tien strijd van 3 en 6 Junij, stond de thermometer op 35 graden. In 1835 was de Seine bijna droog, en teekende de ther mometer 34 centigr. In 1850, in de maand Junij, tijdens de tweede verschijning der cho lera, rees de thermometer tot op 34 centigr. De grootste temperatuur, die een gen tijd kan verdragen varieert het gestel tusschen 40 en 45 graden. De matigheid in het gebruik van spijs en drank is het zekerste preservatief tegen den in- langdurige warmte. Men schrijft uit 's Gravenhege dd. 14 wekte eene epidemie. Volgens de begrippen dier tijden was men van gevoelen dat de we reld door vuur zou worden verwoest. In 1022 stierven een onberekenbaar getal men- schen ten gevolge der warmte. In 1132 spleet de aarde; de rivieren nen in den Elzas verdwenen, droog. In 1152 werden onderscheiden eijeren in het zand gekookt. In 1260, bij den veldslag een In' 1276 gebrek aan In 1303 de Seine, de Loire, den Rijn In 1393 neder en In 1440 grootc warmte. elkander volgende jaren, 1538, 1539. 1540 en 1541 heerschte eene buitengewone warmte die bijna al de rivieren in Frankrijk deed opdroo- gen. In 1556 groote droogte in geheel Europa. ken. Aan de Kaapstad werd op den 6 April jl. t in de Nederdüitscbe Hervormde kerk door den eerw. heer Faure eene feestrede gehouden welke, later met bijvoegsels in druk uitgege ven een overzigt van de geschiedenis der Hol- landsclie Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika geeft. Zelfs te Pietermaritzburgde hoofdstad der jeugdige volkplanting in Natal is den 6 April 1652 openlijk herdacht dien eigen dag kwamen de Gereformeerde en andere ingezete nen aldaar in liet Hervormde kerkgebouw za- men bij gebrek van een eigen godsdienstlceranr (zijnde eerst later de beroepen leeraar dier ge meente, een jeugdig kweekeling der Utrechtsclie hoogescbool aan de Kaapstad aangekomen) tra den eenige aanzienlijke gemeente-leden op cn herinnerden hunne hoorders den dag waarop beschaving en Christendom onder Neêrlands vlag voet op Zuid-Afrika’s strand zulteden cn ■p de grondslag gelegd werd der Zuid- Afrikaansche Hervormde kerk die in 1665 uit slechts ééne gemeente van 14 leden met één leeraar bestaande, tegenwoordig 50 kerken en 25 tot 30,000 leden met 39 leeraren telde. Deze cijfers gaven dan den sprekers aanleiding om overeenkomstig liet verzoek van liet hoogc kerkbestuur, hunne hoorders aan te sporen, middellijk bij te dragen tot het fonds ter op- rigting eencr theologische kweekschool ten ein de voortaan ruimer en zonder van Europa af hankelijk te zijn in de behoefte aan godsdienst- leeraren zou kunnen worden voorzien. De Surinaamsche dagblajden van 31 Mei behelzen weinig belangrijks. Wij doe len er het volgende uit mede: Op zondag 2 Mei jl. werd te Nieuw Rotter dam (district Nickerie) het hernieuwde kerkge bouw der Hervormde gemeente plegtig ingewijd. Met liet subsidie door ’s konings goedgunstige beschikking tot de reparatiën van dat gebouw verleend cn de waarlijk ruime bijdragen der kleine-gemeente zag men zich in staat gesteld om het kerkje uit zijn vroeger vervallen toe stand op te heffen. In de openingsrede door den leeraar uitge sproken werd onze geëerbiedigde koning, be nevens de milde gevers cn allen welke het hnn- ne hebben bijgedragen tot daarsteiling van het tegenwoordige godshuis, dankbaar herdacht, terwijl ’s Hemels zegen op de verdere uitbrei ding dezer gemeente werd afgesmeekt. Op 14 Mei jl. had er een vreesselijk too- neel plaats aan boord van de schoener Henriet te Elisabeth gevoerd door kapt. J. F. Meijer van Nickerie naar Paramaribo. Dien avond stak een lievige wind op en liet was stikdonker. De kapitein cn stuurman stonden omstreeks 11 ure ter regterzijde op het verdek toen zij op eens eenen zwaren schok voelden. Tegelijkertijd werd er ter linkerzijde een vaartuig bemerkt zijnde, zoo als later bleek, de schoener Cura- eaonaargevoerd door kapt. H. A. Hot, het welk de Henriette Elisabeth reeds zoo nabij was genaderd dat de boom van de fokkemast der laatste in drie stukken gebroken werd. Een der stukken trof den man die aan het roer stond op de borst terwijl de kapitein aan bet hoofd gekwetst en de stuurman doodelijk ge wond werd, zoodanig, dat bij, ondanks alle aangebragle hulp spoedig daarna den geest gaf. De man aan het roer leefde nog tot den vol genden morgen omstreeks 8 ure als wanneer hij ook den laalsten adem uitblies. De kapitein die na het bekomen van de hoofdwond bewus teloos op het dek was nedergezegen werd ge lukkig behouden. Nadat bet ongeluk gebeurd was en het vaartuig zware averij bekomen had besloot de kapitein weder naar Nickerie terug te keeren. Den volgenden dag werden de twee lijken aldaar aan wal gebragt en met de meeste deelneming ter aarde besteld. DVVINGELO14 Julij. Het onweder, dat II. Zondag tusschen hier cn Hoogcrsmilde heeft gewoed is allerverschrikkelijkst geweest. Dc oud ste menseben heugt bet niet zulk een weer be leefd te hebben. De slagen volgden elkander zonder tusschenpozen op en deden de menschen onwillekeurig ineenkrimpen. Te Leggelo en Lheebroek heeft het verbazend gehageld ter wijl de hagclslcenen zoo groot waren knikkers. In sommige huizen zijn tien, in andere zes rui-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1