EN AIIVERTENT1E-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1852. No. 59. den 24 Julij. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER r Meppel. Lijst nen de L SNEEKER i 22 ik thans als BINNENLAND. den daarop volgenden leges ter der Heij betrekkelijk W. G. Visser. 1 i t F' I, r l L 8 7 was voor het leggen telegraaf worden van de Plaatselijke varkensvleesch. de harddraverij. COURANT ZATURDAG DEN 24 JULIJ 1852, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Missive, besluit en voorstel betrekkelijk de nog verschuldigde kosten over 1851 van bede laars enz. in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid. Besluit betrekkelijk het heffen van Secretary. Verzoek van P. van een stek bij zijn huis. Besluit betrekkelijk de inzending der gemeen- te-rekening over 1851. Verzoek van N. Wagenaar tot het daarstellen van een beurtveer tusschen Sneek en Verslag van de Latijnsche school. Veemarkt te Grijpskerk. Reglement van Orde voor Proces-verbaal te-kas. Besluit over liet presentie-geld voor den Raad. Rapport betrekkelijk de Stads boterwaag. Voorstel tot overdraft van vlaggedoek. Benoeming van eenen turfmeter en dragers. Verordening betrekkelijk de aftreding van de leden van (feu Raad. Loting van aftreding. Besluit over de afschaffing Belasting op het schapen- en Verzoek van de Directie van Het maken van een’ put op de Koemarkt. Lijst van nalatige debiteuren: G. llobma J. G. de Vries, G. Velthuis, J. van der Plaats, IJ. Sevensma J. van Dijk, Bote Faber, M. Ho ven weduwe J. II.de Jong, F. A. Potma De Provincie, D. Tjalsmaweduwe F. Veltman en M. E.I. C. C. Erbé en W. G. Visser. SNEEK, 23 Julij. Verleden dingsdag ’s na middags ongeveer 6 ure is hier een ontzettend ongeluk gebeurd dat de ingezetenen alge met schrik en vei huis, namelijk, van koopman Achterom dat tijdstip, eensklaps in, besluit zijn gekomen, en cenigen uitgezonderd allen de stad Meppel hebben verlaten om el ders werk te zoeken. Men schrijft uit Meppel, dat den 17 de zer, 9 poldergasten, ten gevolge der buitenge wone hitte huu werk niet konden voorlzclten en allen meer of min ongesteld zijn geworden. Eén er van is reeds denzelfden avond overle den. Nog is op denzelfden dag een arbeider aldaar door de ongewone weersgesteldheid plot seling ziek geworden en nacht reeds bezweken. De werkzaamheden voor liet leggen van den Nederl. Belgischen telegraaf worden met ijver voortgezet. Op het Nederlandscb gebied zijn de palen reeds tot de grenzen gezet. rnieen rslagenheid vervulde, liet pak- den heer F. II. Pijttersen in ijzerwaren enz. staande op het aan de algenieene straatstortte op met een allerontzettendst geraas en was in een oogenblik tijds in een’ puinhoop veranderd in deszelfs val twee vrij zware er voor staande hoornen omverwerpende. In het pakhuis was niemand aanwezigzoodal daarin evenmin als op straat iemand gewond of gedood werd maar het aan den zuid kant belendende huis, bewoond door den kleer maker J. Haarsma die op dat oogenblik ziek en bedlegerig was stortte mede gedeeltelijk in en hierin beeft men den goeden man dood en de vrouw in eenen toestand gevonden dat zij nog heden onder geneeskundige behandeling is. Ook het daaraan grenzende huis, bewoond door P. Kappcnburg, heeft door den val geleden. Algemeen was men voor grootere onheilen beducht, daar liet bekend was, dat zich inliet ingestortte gebouw eene hoeveelheid buskruid bevond; hetwelk echter spoedig, door de zorg van den commissaris van policie onder het puin werd wcggehaald en op veiliger plaats gebragt zijnde de plaats des onheils door policie en schutterij dadelijk afgezet, en wordende dezelve tot op dit oogenblik aanhoudend door de eerste bewaakt. Men schrijft, uit ’s Hage 19 Julij, aan de Amst. Cour.: liet is bekend, dat de tegenwoordige minister van oorlog, voor het aanvaarden van die waar digheid, chef was van het topographisch bureau. Men wil, dat als'zijn opvolger in die betrek king de luitenant-kolonel Van Panhuis in aan merking zal komen. Men schrijft uit ’s Hage 20 Julij, aan Amst. Cour. Het vroeger als gerucht medegedeelde berigt helrekkelijk het voorgenomen huwelijk tusschen Z. K. U. prins Hendrik der Nederlanden en de dochter van den hertog van Saksen Weimar, Orde voor den Raad, van verificatie van de gemeen- zijn de palen reeds tot de grenzen gezet. De Belgische ingenieurs hebben den 17 dezer den weg van Antwerpen naar Breda opgenomen om de noodige maatregelen van uitvoering te bepalen. De lijn zal met den 1 October in wer king worden gesteld. De vierde luchtreis, den 11 dezer door den lieer Godard te Brussel ondernomen is zeer merkwaardig geweest. De luchtreizigers zijn om 7 ure des avonds opgegaan. De heer Godard was vergezeld van den heer Delcutre terwijl de jonge heer Godard op een schaap on der liet schuitje was gezeten. De luchtbal dreef de geheele stad over, en volgde de linie der Zuider-spoorbaan. Te Ruysbroek in eene weide gedaald zijnde, werden het schaap en de jonge heer Godard afgezet, en de ballon van dit dub- bel gewigt ontlast voer met de twee reizigers weder op. Om tien ure ’s avonds was hij tus schen Bergen en Jurbise; doch de heer Godard de plaats voor eene afdaling ongeschikt vinden de voer weder op, tot 4500 ellen hoogte. Daar vond hij eenen snellen luchtstroom, in tegenstrijdige rigting welke den ballon naar Brussel terugvoerde. Tusschen Casteau en Brai- ne-le-Comte hadden de luchtreizigers het schouw spel van een onweder onder hunne voeten ter wijl de hemel boven hunne hoofden helder was. Om elf uur waren zij te Tubize waar de bal lon is neder gekomen. De in menigte toege snelde boeren hebben de behulpzame hand ge boden. De reizigers zijn den volgenden mor gen met den eersten spoortrein te Brussel aan gekomen. ’s GRAVENIIAGE 19 Julij. De liooge raad kamer van vacantie, heeft, bij arrest van he den, verworpen het beroep in cassatie, inge steld door den proc.-generaal bij liet bof in Zuid—Holland tegen een arrest van dat bof van 13 April jl. Bij dat arrest is J. C. Sterren burg, burgemeester en ambtenaar van den bur gerlijken stand van de gemeente Berkel en Roo- denrijsontslagen van alle reglsvervolging en tevens beslist, dat art. 197 der wel op de na tionale milicie van 8 Jan. 1817 {Slaalsbl. no. 1) noch eenige andere wettoepasselijk is op liet verzuim van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, om in de lin welijks-registers ten opzigte van bruidegoms beneden de 40 ja- ren oud te vermelden of daarbij over te leggen de bewijzen dat deze aan de nationale milicie hebben voldaan. IÏAARLEM, 17 Julij. Heden werd alhier door den heer John Aird (aannemer voor het leggen der buizen voor de Duin-waterleiding) in het Spaarnebuiten de Schalkwykerpoort gelegd de ijzeren verbindingsbuiswelke een deel uitmaakt van de groote geleibuisdoor welke het Duinwater naar Amsterdam zal wor den heengevoerd. De beste uitslag kroonde deze hoogstbelangrijke werkzaamheid, welke door een aanzienlijk getal toeschouwers waaronder de heer commissaris des konings in dit gewest, vele leden der provinciale staten, de beer bur gemeester dezer stad enz. enz.werd bijge woond en welke volvoering, zoowel den heer Aird als den ingenieur der Duin-Water-Maat schappij den lieer Bland W. Croker, die er het plan van had ontworpen tot groote eer verstrekt. Met levendig genoegen berigten wij tevens, dat de werkzaamheden aan het reservoirde stoommachinehet leggen der buizen op ver schillende plaatsen enz. enz. met den ineesten ijver worden voortgezet en voortdurend bezocht door een groot aantal belangstellende nieuwsgie- meen ik thans als eene zekere tijding te kunnen mededeelen. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft in liet begin barer zitting reeds besloten oin hare handelingen openbaar te maken door middel van de Kerkelijke Courant zoodat er nq we kelijks een verslag deswege te wachten is. Ook is besloten om de handelingen der synodale commissiein zoo ver die geheel of gedeelte lijk naar builen werken bekend te maken door haar orgaan. Het Waldensche kerkbestuur meldt in des zelfs officieel rapport van dit jaar het volgende: Valschelijk in omloop gebragte geruchten hebben openlijk verspreid dat vijandig gezinde lieden hadden getracht de opbouwingswerken der Protestantsche kerk te Turyn te storen doch er is nooit iets dergelijks geschied. Inte gendeel zijn er openlijk blijken betoond van deelneming en aanmoediging in liet bijzonder op den 9 Mei II. de verjaardag der invoering van de constitutie. Des avonds tusschen 9 en 10 ure, heeft eene talrijke processie, uit werk lieden en studenten zamengesteld in zeer goede orde de Waldensche kapel omgewaudeld en toen dezelve onder de ramen voorbij trok van de heeren Meille en Bertpredikanten en Ma- lan Protestantsch lid van het parlement wer den er op een’ loon van overtuiging kreten aan geheven alsLeve de Waldenzen Leve de Waldensche Kerk! Leve de Godsdiensl-vrij- heid Volgens het voorleden jaar ingediend rapport is de benoodigde som voor den opbouw der Protestantsche kerk te Turijn der school der pastorij en van het Refuge geschat op bijna 120,000 gulden. De opbrengst der tot nu toe in Nederland en elders gedane inzamelingen bedraagt voor zoover het den ondergeteekenden bekend is nog naauwelijks het derde dier som. De kassier, die te Turyn belast is met het ontvangen der ingezamelde gelden heeft in een’ brief, in antwoord op eenen hem laatstelijk toe gezonden wissel van ruim 6000 guldenge meld dat deze som ter juister tijd was aange komen daar de geldmiddelen bijna waren uit geput. De opbouwingswerken worden met ijver voort gezeten men hoopt voor den winter het kerk gebouw onder dak te hebben en de buitenwer ken te voltooijen. In het belang der collecte, waar zij nog in de Vaderlandsche gemeenten moet gehouden worden heeft de ondergeteekende tot boven staande mededeelingen zich verpligt gezien. ’s Gravenhage 5 Junij 1852. J. D. Revel Secretaris van het IKaalsch Komi- té voor de zaken der IKalden- sche kerk in Piemont. Door de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij zijn bevracht geworden, 27 schepen, als: Voor Amsterdam 13; voor Rotterdam 11; voor Middelburg 2 voor Schiedam 1. Men meldt uit Leeuwarden, 15 Julij: In de zitting der prov. staten van gisteren zijn gedep. staten op het daartoe door hen gedaan voorstel gemagtigd tot het doen aankoopen van een lOtal gezonde runderen om ingeënt en later met longziek vee vermengd te worden en alzoo de waarde der inenting als voorbe hoedmiddel tegen de longziekte te beproeven. Eene vreesselijke misdaad schijnt in de on middellijke nabijheid der stad Kampen gepleegd te zijn. Dezer dagen kwam de hond van eenen visscher B. L. het huis van zijnen meester bin- stuiven met eene zoo het scheen afgesne- dene menschenliand in den bek. Voor zoo verre men kon nagaan, moet hij die op den wal, of even buiten de stad uit de aarde opgewroet heb ben. De eigenaar van den hond gaf hiervan on middel 1 ijk kennis aan de policie. Bij nader onderzoek bleek liet gevondene voorwerp eene vrouwenhand te zijn. Tot nog toe blijft de zaak achter den sluijer des geheims. Een 150tal arbeiders hebben hun werk aan het Drentsche kanaal plotseling gestaakt. Zij vroegen hooger loonhetwelk hun door den aannemer geweigerd werd, waarop zij tot het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1