HET AIIROMIISSEHENT SNEEK. EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR OE STAD EN Nieuws- I 1852. No. 60. den 28 Julij. WOENSDAG Jaargang'. I f J 1 BINNENLAND. de di- BUITENLAND. t ifihiiiB SNEEKER 'M E= =2 1 weerwil COURANT. BERLIJN, 21 Julij. Den 16 Julij is in Wei mar de aanstaande verloving aangekondigd van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden met prinses Amelie Maria-da-Gloria Auguste .jongste dochter van hertog Bernhard van Saksen Wei mar Eisenach. LONDEN, 18 Julij. Men heeft hier te lande het voorbeeld gevolgd van eene eenvoudige, groote verbetering op de spoortreinen ivoor den stoker- is een spiegel gesteld waardoor hij zonder eenige moeite den trein achter zich in het oog houdt, en bij het minste ongeval da delijk kan ophouden. Men heeft die spiegels voorlang op de Oostenrijksche en laatstelijk ook op de Belgische spoorwegen ingevoerd. Het glazen paleis is thans een geraamte gelijk; het transept is nagenoeg weggeruimd; bij het afbreken gaat minder van de bouwstof fen verloren dan men bad durven denken. LONDEN, 20 Julij. De Times behelst een brief, waarin bijzonderheden worden medege deeld nopens de ongeregeldheden waarvan sir Robert Peel bijna het slagtoffer geworden was bij het voorstellen van een kandidaat voor de verkiezingen in North Warwichshiremaandag II. De protectionnisten hadden, als men den briefschrijver gelooven mag, een corps bravo’s georganiseerd om al wie tot de vrije liandels- partij behoorden te lijf te gaan. Sir Robert Peel vervoegde zich aan Sevan Hoteldat ge heel met protectionnisten was opgevuld en werd daar door twee hunner trawanten, met stokken gewapend, aangevallen. Een hunner trof hem terwijl sir Robert zich tegen den andere verde digde. Hij zou wel ligt het onderspit gedolven hebben ware de concierge niet op zijn hulp geroep toegeschoten en tusschen beide gekomen. Sir Robert verliet het gebouw, maar werd toen op nieuw door lieden van hetzelfde slag aange vallen, en werd slechts door de hulp van eenen pachter met groote moeite gered. Hoe onge loofelijk het schijnen moge, verzekert de brief schrijver echter, dat de kiezers, meest allen tot de beschaafde klasse behoorende als onverschil lige toeschouwers deze tooneelen bijwoonden. LONDEN, 22 Julij. Uit Wellingborough, North-Northamptonshire, wordt van den 20 de zer gemeld dat er op dien dag vrij ernstige wan ordelijkheden bij de verkiezingen aldaar hadden plaats gegrepen. Een aantal personen had zich namelijk rondom het gebouw waarin de stem ming plaats vond verzameld toen een van de stemgeregtigden een landbouwer optrad en zei- de voor den lieer Fitzwilliam te zullen stemmen doch bij de stembus gekomen zijnde zeide hij voor den heer Stafford (een aanhanger van het I II BEKENDMAKING. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK maakt bekend dat er van af 1 Au gustus aanstaande eene geregelde verzending der brieven zal plaats hebben naar de dorpen Op penhuizen en Uitwellingerga en wel drie ma len ’s weeksdes maandags woensdags en vrij dags te vijf ure ’s avonds. De Directeur vooruoemd ESSER. uiterlijk voorkomen tarwe verschilden. -Volgens berigten uit Tnrin verzet zich de geestelijkheid met alle magt tegen de nieuwe wet op het huwelijk zoo zelfs dat men voor ernstige gevolgen beducht is. Vijfentwintig bis schoppen hebben bij den senaat een protest in gediend in de scherpste bewoordingen vervat. Intusschen blijft de bevolking tot dusverre kalm en rustig. Zoo als men weet, heeft de senaat reeds eene commissie voor dat ontwerp be noemd die er ’gunstig voor gestemd is hetgeen de gramschap van de kerkelijke partij niet wei nig heeft doen toenemen. De zeven leden waaruit, de commissie is zamengesteld moeten zelfs allen voor het beginsel van eene afschei ding der kerk van den staat wezen. Men ziet dus vooruit, dat de senaat, bij de hervatting zijne werkzaamheden de wet zal goedkeuren. PARIJS, 22 Julij. Gisteren avond heeft te Sevres een belreurenswaardig ongeluk plaats ge had. De maarschalk Excelmansgroot-kanse- lier van het legioen van eer, is van het paard gestort en in weerwil van alle geneeskundige hulp, aan de gevolgen van dien val overleden. Het dagblad van Verona wil weten dat on der de personen die onlangs in het Lombar- dijsch-Venetiaansch koningrijk gearresteerd zijn zich slechts een enkele edelman bevind. De Opinione vraagt, met het oog op deze mede- deeling of daaruit moet worden opgemaakt dat de Italiaansche adel, welke men beschuldigd heeft van allen tegenstand van 1848tot onder werping aan het Oostenrijks bewind is terugge keerd en voegt er bij dat die gevolgtrekking valsch zou wezen. De Italiaansche adel zegt dit dagblad, namelijk de klasse der groote land bezitters, zonder previlegiën of monopoliën, zal altijd in oppositie blijven. Alleen verzet hij' zich tegen de bedreigingen van de partij van Mazzini welke de laatste arrestatiëu heeft veroorzaakt en die slechts nadeelig voor het land kunnen werken die adel ziet geen heil als in een nationaal bewind en nationale instellingen die sterk genoeg zijn, om het land te bevrijden van het vreemde juk. En dit is de eenige re den waarom geen adelijken deel nemen aan de zamenz weringen van onzinnigen. De heer Jaquemartprofessor in de in- als een gewoon brandglas, te gevaarlijker wijl veelal ligt ontvlambare stoffen als turf, op de bovenverdiepingen der huizen worden gebor gen. Door die glazen van binnen met dun papier te beplakken of met kalkwater te be strijken is het gevaar weggenomen terwijl zij aan het oogmerk der daarstellinghet geven van licht, blijven beantwoorden. H00GEVEEN, 20 Julij. Gepassecrden za- turdag, voormiddag ongeveer om elf uur, vond een boer van Nieuw-Leusen welke hooi bin nenhaalde, op den nes een persoon’, welke in zwijm lag. Hij nam den lijder op plaatste hem op zijnen wagen en reed er mede naar huis. Vervolgens zich naar De Wijk spoe dende, om den doctor te halen, koude deze niet medegaan hij begaf zich toen naar den doctor te Dedemsvaart, en met dezen bij den zieke komende, was de lijder reeds bezweken. Men wist niet welke persoon het was uit de kleeding te oprdeelen scheen hij tot den fat soenlijken stand te belmoren. Uit het papiertje hetwelk in het horologie lag, dat bij het lijk gevonden werd bleek dat hetzelve laatstelijk was gerepareerd door den horologiemaker Jakobs te Meppel tot wien men zich om inlichtingen wendde, en zoo bleek het te zijn de heer Prins zeer geacht schoolonderwijzer te Meppel die op dien dag naar Nieuw-Leusen gaandein stede van den wagenweg te volgen, het voet pad over den nes was ingeslagen en aldaar ten gevolge der drukkende hitte bezweken. SNEEK, 27 Julij. Men verneemt, dat de directie der Harddraverij alhier, daartoe gehol pen door geldelijke tegemoetkoming van wege het Bestuur dezer stad en eenige barer ingeze tenen het plan heeft beraamd, ten einde de Harddraverij over dit jaar ter dezer plaatse luis terrijk te doen zijn als prijs voor den winnaar uit te loven EENE EXTRA FRAAIJE ZILVE REN KOFFIJVAAS, en dat zij heeft besloten, tot dinging naar dien prijs toe te laten zooda nige paarden die geenen prijs hebben gewon nen van Koningswege aangeboden. Wij hopen dat de verwachting van rectie niet zal worden teleurgesteld en dat de Harddraverij even als de Hardzeilpartij te Sncck naam zal mogen maken. Sedert onze laatste opgave van den 20 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 7 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1136. Men verneemt thans, dat dc concessie voor eene onderzeesche telegraaf, tusschen Scbeve- ningen en Harwich verleend zou zijn aan den heer Ruyssenaers te Fijnaart en dat deze te legraaf binnen twee maanden gereed zal moe ten zijn. ’s GRAVENHAGE22 Julij. Men verneemt, dat de tweede kamer der staten-generaal eerlang weder zal worden bijeengeroepen ter behande ling van het wets-ontwerp tot goedkeuring van de artikelen der overeenkomst, in Mei jl. tus schen Nederland en Frankrijk gesloten, totte ring van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundige werken. Reeds is het verslag der commissie van rapporteurs over dat ontwerp op gemaakt. De regering heeft bereids op dat ver slag geantwoord. Het eindverslag kan alzoo on verwijld ter tafel komen, zoodat men verwacht dat de beraadslagingen over dat ontwerp spoe dig zullen worden gehouden. AMSTERDAM 24 Julij. De marktprijs van de aardappelen was in de vorige week als volgt Van maandag tot donderdag Westlanders ƒ2.20 a /2.70 Rijnsburgers ƒ1.75 a ƒ2.20, Noord- en Katwijkers ƒ2.50 a ƒ3.50, Gelder- sche 2.30. Vrijdag en zaturdag: Westlanders ƒ1.75 a ƒ2.50, Rijnsburgers ƒ1.50 a ƒ1.60, Noord- en Katwijkers ƒ2 a ƒ3, Geldersche ƒ1.80, Kuilenburgers ƒ1.50 A ƒ1.70. De markt blijft steeds dalende, veroorzaakt door den steeds toenemenden aanvoer van onderschei dene plaatsen. De berigten omtrent het gewas luiden over het algemeen gunstig. VOORBURG, 20 Julij. Sedert eenigen tijd liep alhier het gerucht, dat H. K. II. prinses Marianne der Nederlanden weder op Rusthof te wachten zou zijn. Een bezoek incognito, in het begin van de maand Mei door H. K. H. voor weinige uren op Busthofgaf aan dat vermoeden eenige waarschijnlijkheid. De daarop gevolgde verfraaijingen en verbeteringen en meer dan gewone herstellingen aan de buitenplaats en bijbehoorende woning bragten liet vermoe den tot eenige zekerheid. De buitengewone drukte en de herstellingen gedurende de laatste dagen deden allen twijfel wegnemen. Werke lijk is thans II. K. II. heden avond te 6 ure in goeden welstand gearriveerd. ZWOLLE, 20 Julij. Bij de ongewone warm- te-teinperatuur der laatste weken en iii den aan vang der hondsdagen is het welligt niet on doelmatig de opmerkzaamheid te vestigen op het gevaar van brand, door glazen dakpannen, of in zoogenoemde ossenkoppen als anderzins gevat glas, meermalen veroorzaakt. Wanneer deze toch de zonnestralen door buiging in een brandpunt verzamelen doen zij hetzelfde effect tegenwoordige ministerie) alleen stem ik te gelijk keerde hij zich tot de aanwezigen en hief een horïend gelach aan. De omstanders werden daardoor verbitterd tengevolge waarvan een hun ner den landman eenen slag op het hoofd lor. liragtdie, hierdoor vertoornd, met zijn stok dreigde. Alsnu werd van alle kanten met stee nen geworpen en in een oogenblik was het ligte gebouw onder den voet gehaald. Onderscheide ne landlieden waren vervolgens hunnen makker te hulp gesneld zoodat tusschen hen en de menigte een algemeen gevecht volgde. De po- licie, in allertijd toegesneld om de orde te her stellen moest echter liet onderspit delven ter wijl de commissaris van policie voor dood werd weggedragen. De overheid had middelerwijl de stemregisters naar een ander gebouw laten bren gen ten einde de stemming te doen voortzet ten doch de menigte begaf zich er heen en in korten tijd was de geheele voorgevel van liet huis vernield. Daar de policie echter te zwak was en slechts verdedigenderwijs kon handelen zoo bedaarde allengskens de woede van bet volk. Alsnu bleek, dat van beide zijden ongeveer 50 personen gekwetst waren. Door de aankomst van troepen, werd eindelijk de rust hersteld al hoewel er nog eene groote gisting onder de me nigte bleef heerschen. PARIJS 20 Julij. Volgens de Gazelle de Lyon heeft zich te Lyon eene commissie ge vormd tot het beter houden van den zondag. Honderdvijfentwintig van de voornaamste han- delshuizen hebben zich reeds verbonden om volstrekt geenen arbeid des zondags te laten ver- rigten. Men heeft te Algiers in liet belang der wetenschapproeven genomen met de korrels tarwe die men in de kisten der mummiën vindt; van de 24 geplante korrels kwamen slechts 7 op van deze zeven jonge planten stierven daarna vijf, terwijl de overige twee haar vollen wasdom bereikten, maar in alle opzigten in haar uiterlijk voorkomen van onze tegenwoordige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1