ADVERTENTIIi-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 31 JULIJ 1852, des voormiddags ten tien uur. 1852. No. 61. VERGADERING BINNENLAND. 4'y I i&VEGt. SNEEKER restitutie art. 2 schurken zijn I zal de i worden afhankelijk. I het ministerie - de Ra cen rgeefs bleef, voorteeken bet. uur aan ten die seerd waren, de America na volslagen medc-zeilers ren gaan verder t van Fabrijken om schip,toebeboorende en geladen met waren van lie- Er waren ruim boord die echter nog in konden verlaten en aan Men heeft reeds de goederen Onder de gemeente Denekatnp (Overijssel) is iemand overleden, na het herhaald innemen van een huismiddeltje tegen de jicht. Hij gaf den geest onder hevige pijnen en benaauwd- en van daar, dat de justitie onderzoek naar de bestanddeelen waaruit bet liuis- door iemand te Oldenzaal gemaakt name en kwaliteit den buik open snijden, dat hem de op de straat achterna sleepten. De van policic namen hem gevangen. Nu AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secre tary dezer Stad van af lieden lot en met den 16 Augustus e. k. voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de Bekening van den Gemeente-Ontvanger dezer Stad van de inkomsten en uitgaven dezer Ge meente over bet dienstjaar 1851. Sneek den 31 Julij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Bedelven IIA GA. >cn te Goes speelden in eenen De een had eene pistool met kruid om de musschen en spreeuwen te ver- H ij stopt eenige kersenpitten op de la- proponeert zijn kameraad op hem te Deze stemt toe en zet bet op een bet schot valt en de arme knaap wordt doodelijk in den slaap van PUNTEN TER BEHANDELING: Stads Boterwaag. Request van Ids van der Weij, om Van Plaatselijke Belastingen. Voorstel tot wijziging van art. 2 van bet Reglement voor het beurtveer tusschen Sneek en de Lemmer. Rapport betrekkelijk het verzoek nier van Koophandel en F j' Lokaal enz. Ontslag van J. F. Bakker als Ontvanger der Plaatselijke Belastingen. Gemeente-rekening over 1851. SNEEK. 29 Julij. Eergisteren nademiddag ongeveer 3 uur, zijn een kwartier uur van hier, in de trekvaart naar Leeuwarden, twee te tegen ming worden onderleekend bet stuk terug ontvangt en audiëntie het toezigt houdt over het al of niet verschijnen. Wee den afwezendeGeene ver ontschuldiging wordt aangenomen, ziekte zelfs verschoont niet gelijk nog onlangs in Vesz- prim bleek, alwaar zelfs de arts, die het de claratoir gegeven had, onmiddellijk van zijne praktijk werd ontzet. Met de geringere adelij- ken wordt nog hardhandiger omgesprongen men legt hun zware geldboeten op die zij niet betalen kunnen waarop dan terstond pand ne men volgt. Men meldtdat de brief des keizers van Oostenrijk aan den minister van policiewaar bij de baron von Pillersdorf als geheimraad en ridder van de II. Sleplianusorde afgezet wordt, reeds onderteekend en afgezonden is. Om zijne 46 dienstjaren en bet aanzien van zijn geslacht maatregel niet officieel bekend gemaakt en ook aan al de dagbladen alhier is het stilzwijgen opgelegd. Men verzekert, dat de heer von Pillersdorf zich niet vrijwillig zal onderwerpen, maar eene geregtelijke beslissing en de bijeenroeping van het kapittel der orde zal verlangen. Mogt hem dat geweigerd wor den dan staat zijn besluit vast, met zijne fa milie voor altijd Oostenrijk te verlaten zijne financiële omstandigheden maken hem geheel on afhankelijk. Ook zijn* voormaligen collega in heid doet middel bestaat. In den vroegen ochtend van den 21 dezer barstte boven de gemeente Middelie en omstre ken een hevig onweder los. De bliksem sloeg bij die gelegenheid in eene boerenwoning te Axwijk, en rigtle daar, zonder evenwel bepaal delijk brand te veroorzaken, de vreesse lijkste verwoesting aan. De vrouw van een der bewo ners die onder den schoorsteen bezig was wer den de kleederen aanmerkelijk beschadigd zij werd tegen den grond geworpen, en bleef daar eenigen tijd bewusteloos liggen; bijna al de meu belen werden vernield de glazen verbrijzeld de schoorsteen ter neer geworpen en deuren en kozijnen uit derzelver verband gerukt. Men mag het bijna als een wonder beschouwen, dat het gebouw^ waarin ook eene aanzienlijke hoe veelheid hooi aanwezig was, niet is afgebrand, te meer, daar de zuilen rook, die uit het dak opgingen duidelijk bewezen dat er sporen van brand aanwezig waren. Men meldt uit Coevorden dd. 24 Julij aan het Handelsblad Zekere W. B. sedert 1^- jaar alhier met der woon gevestigd, was vroeger te Zwolle als schoenmaker gefailleerd. Een uit de dienst ont slagen officier maakt hem diets, dat hij door den regter oneerlijk is behandeld. Diensvolgens levert hij eene aanklagt bij den procureur-ge- neraal in. Die heer antwoordt hem niet. Hij beschuldigt nu ook dezen heer bij den minister van justitie noemt ook hem een’ schurk een’ meineedige. De minister, in den waan dat dit het werk van eenen krankzinnige is, vermaant hem zich stil te houden. Dit is liet vuur nog meer aanblazen hij adresseert zich aan den koning, plaatst op den omslag den korten in houd en doet dit opnemen in een publiek blad. De minister doet nu den gewaanden ongeluk kige geneeskundig onderzoeken. De uitspraak is: niet krankzinnig. Hoe langer hoe meer zich getergd achtende, begeeft hij zich woensdag naar Zwolle en plakt daar op de hoeken der straten op helder lichten dag aan: dat eenige heeren schurken zijn, en wanneer deze niet vervolgd worden, dan wilde hij eeli’ anderen heer, dien hij, gelijk den eersten, bij noemt darmen agenten wordt hij andermaal geneeskundig onderzocht, en de uitspraak der geneeskundigen is weder dat hij niet krankzinnig is. Een ijverig werk man is alzoo door verkeerde raadgevingen aan zijn talrijk gezin ontrukt, hetwelk thans aan de uiterste armoede is blootgesteld. Eene gebeurtenis, die in Engeland thans druk besproken wordt in de nederlaag door het jagt Amerika hetwelk in liet afgeloopen jaar al zijne mededingers zoo totaal versloeg geleden. Het eigendom geworden van lord Blaquière, bragt het den winter door in de Middellandsche zee, en werd liet bij zijne te rugkomst geheel herbouwd ten einde zijnen roem in de wedstrijden van dit jaar te kunnen hand haven. Nu liep er sinls eenige dagen het ge rucht dal ten gevolge van de aangebragte ver anderingen de loop van het vaartuig vertraagd was, en alle moeite om het dien terug te geven vergeefs bleef. Dat merkte men als een slecht aan, en de ondervinding bevestigde De America kwam, in eene vaart, die 6 59 minuten aanhieldtwee minuten later dan de Arrow en de Musquilo twee jag- zoo als men liet noemt geamericani- Velen beweren echter, dat als eene ligte koelte, in plaats van bij stil te had genoten zij op hare zou hebben getriomfeerd. Ande- en verzekeren dat de Arrow dag ten 1 uur te Brussel a^ngebragtmeldde dat de pakketboot van Douvres op Ostende al daar 4 uren later dan gewoonlijk aankwam en de tijding bragt, dat op den spoorweg tusschen Londen en Douvres, maandag avond een ver schrikkelijk ongeluk plaats greep. De bijzonder heden daar van worden nog niet medegedeeld en alleen gezegd dat een groot aantal passa giers ernstig gewond doch voor zoo verre toen bekend was, niemand het leven had verloren. ’sGRAVENIlAGE, 26 Julij. Z. M. de ko ning heeft aan den heer mr. Nedermeijer ridder van Rosenthal, oud minister van justitie, een bewijs van bijzondere onderscheiding gegeven door hem te benoemen tot grootkruis der orde van den Eikenkroon. GRONINGEN, 26 Julij. Naar men ons be- rigtzoude onlangs te Ter Haar, onder de ge meente Vlaglwedde, bet volgende voorval heb ben plaats gehad: Zekere landbouwer zich des morgens ongeveer te zes ure naar zijn land be gevende, hoorde gejammer in eene op het land staande slroobulteven alsof hij een pas gebo ren kind boorde schreijen. IIij bad zich al aanstonds derwaarts begeven en tot zijne groote verbazing aldaar gevonden eene moeder, welke eenige oogenblikken voor zijne komst van een. welgeschapen kind was bevallen nu bezig zijnde hetzelve van een kleed te voorzien. Op de vraag van den landman had zij bem te kennen ge geven dat zij des avonds bevorens zich niet wel bevindende en als vreemde vrouw aldaar geen onderdak hebbende, zich naar het land had begeven en in diezelfde nacht of morgen ongeveer te 4 ure onder den bloolen hemel was bevallen. De landbouwer met haar lot bewogen, bad haar van de nood wendigsle le vensbehoeften vier dagen lang voorzien, terwijl zij toen reeds, met de jonggeborene op den rug, was vertrokken, den landbouwer dankende voor de genotene weldaden. B U 1 T E N L A N D~ FRANKFORT, 20 Julij. De keerzijde der medaille, ten opzigte van ’s keizers reis door Hongarije, begint reeds voor den dag te komen. In tegenoverstelling van de opgewonden berig- ten der dagbladen verneemt men thans het volgende: de kommanderende generaal vaardigt eene circulaire uit aan alle adelijke landheeren en grondeigenaren der districten die de keizer op zijne reis aandoet waarbij zij worden opge roepen om zich in een voorgeschreven klee- derdragt en met aangeduid gevolg naar de hoofd plaats te begeven. Deze circulaire moet door iederen geadresseerde ten bewijze van kennisne- waarna de generaal op den dag der over ongeveer 3 uur, zijn, hier, in de trekvaart elkander ontmoetende schepen derwijze elkander aangevaren, dat liet een onmiddellijk gezonken is. Dit was een i aan schipper Pier van der Veen kramen en allerlei goederen en den die op kermissen reizen. 20 zulke lieden aan I tijds het zinkende schip land komen. T* zooveel mogelijk, uit het gezonken schip gelost en hier aangebragten bij onderzoek is geble ken dat vele derzelver geheel bedorven en weg zijn terwijl vele zoodanig zijn beschadigd dat ze altijd met groot nadeel moeten afgezet wor den. Alle deze lieden lijden dus een groot verlies, en sommigen, zegt men, zijn er geheel door gA'uïneerd. Het andere schip, zijnde het boterschip van den beer II. Ilalbertsma te Grouw schijnt weinig of geen letsel bekomen te heb ben het heeft, ten minste, zijne reis onver wijld voortgezet. Naar wij vernemen heeft men heden aanstalten gemaakt om het gezon ken schip boven water te brengen en weder vaarbaar te maken. 11. K. H. prinses Marianne der Nederlan den heeft Voorburg reeds weder verlaten en is den 22sten des morgens te 4 ure, vandaar naar Rotterdam en verder per stoomboot naaf Duitschland vertrokken, reizendevergezeld van haren secretaris den heer Van Rossem onder den naam van Gravin van Sypenburg. Twee kn a pi boomgaard, geladen jagen, ding en a schieten. Deze stemt toe en zet liet loopen het schot valt en de arme 'j' - het getroffen. Eenige oogenblikken later was hij een lijk. De heer mr. C. van Baerle, advocaat te Arnhem, is, ten gevolge van zijne gedragingen in eene zitting der arondissements-regtbank te Assen, en in der tijd door de dagbladen ter al- „nnn.riu' kennis cebraet. door den raad van toe- COURANT. en de Musquito om overtredingen van het wed- strijd-reglementden prijs der overwinning aan de America belmoren af te staan. Eene telegrafisch depêche dingsdag mid- zigt en discipline der orde van advocaten bij het hof van Gelderland voor den tijd van drie maanden geschorst in de uitoefening der regts- pructijk. .r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1