EN ADVEBTEXTIE-IJLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- w l’ 1852. No. 62. WOENSDAG den 4 Augustus. Cf-: WllillIllIlllllllB 4$ 1 G 'UV' De eerste snede van den hooibouw is afge- loopen en de uitkomst was zee^goed. De twee de snede staat niet zoo, gunstig en dit zal vrij zeker op de prijzen van het hooi van invloed zijn. I 9 Is Dy Morning Chronicle heeft een tractaat SNEEKER BINNENLAND. aan BUITENLAND. de hen we- beken- geval zij hervatten tijdens de afwezigheid der stoomboot, die tot bescherming der aangevalle- .E.Sj O duëlleeerd genpartij was slagene een de Schelde hoed en 1 uitgerukte hoofdharen. Omtrent de oorzaak de medepligtigheid is niets met zekerheid bekend. Het lijk is ge vonden liggende op den rug de armen over de borst gekruist en de handen stuipachtig toe geklemd. De policie doet ijverige nasporingen. Een der Parijsche correspondenten van de Belgische Indépendance klaagt over de weinig doeltreffende maatregelen, die de policie in Frankrijks hoofdstad neemt, in het belang van vreemdelingen die zich op markten en straten de vreemdeling in geschil met een’koetsier over de vracht, dan heeft hij dien police-man slechts te roepen. Deze berekent den prijs de koet sier durft zich tegen die uitspraak niet te ver- i en de zaak is in orde. Hier kan men den koetsier de kwestie bepraten zich t en dikwijls eindigen man der zweep eischt. de stations-gebouwen te Parijs heerscht eene voorbeeldelooze wanorde vooral n. Menigeen houdt daarvan eene her- eenen gescheurden jas of japon SNEEK3 Augustus. Sedert onze laatste opgave van den 27 Julij zijn er, in de gemeen te Wijmbritseradeel op nieuw 4 runderen we gens de longziekte afgemaaktzoodat het getal thans bedraagt 1140. Op den 28 Julij had te Groningen weder om het jaarlijksch examen der kweekelingen van het Instituut voor Doofstommen, in de Noorder- kerkplaats. Het getal kweekelingen aan het Instituut be draagt thans 150, van welke 90 jongens en 60 meisjes, en wel in het jongens-kosthuis 78 in het meisjes-kosihuis 55 in het Israël, kost huis 12 jongens en 5 meisjes. Van dezen zijn Gereformeerd 109 R. Calh. 13 Doopsgezind 5 Afgescheidene-Geref. 3 Evang. Lutii. 3, Hoogd.»Israëlitisch 15 Portug. Israelii. 2. Uit Noord-Holland zijn 42 leerlingen afkom stig, Zuid-Holland 25, Groningen 21, Gelder land 14, Friesland 12, Overijssel 12, Utrecht 11, Zeeland 6, Noord-Braband 3, Drenthe 2 benevens uit de W. Indiën 1 en 0. Indiën 1. Van de jongens leeren aan het Instituut bet kleermaken 19, schoenmaken 13, kuipen 6, schrijnwerkers 5, pettenmaken 2, timmeren 1; buiten hel Inslistuut het letterzetten 6, koper- slaan 3, zeilmaken 3, kuipen 2 kleêrmaken 2, hlikslaan 2 zadelmakën 2, stoeldraaijen 1, bor- stelmakcn 1boekbinden 1 nog op geen am bacht zijn 21. Van de meisjes leeren het naai- jen borduren enz. 48 liet breiden 12. Voor rekening van het Instituut zijn 126, ƒ12 toelage wordt betaald door 1 20 door 4, ƒ25 door 8, ƒ30 door 3 50 door 2, ƒ100 door 3, ƒ125 door 1 150 door 1 en op eigen kosten 1. Volgens ontvangen berigt is de Harlingcr Groeulandsvaarder Dirkje Adama kommandeur O. Mehlen donderdag jl. met één visch en 200 robben hl het Vlie binnengekomen terwijl vrij dag mede aldaar is binnengekomen de Groen- FRANKFORT, 28 Julij. Ten gevolge van den overvloedige!) aardappelenoogst, wordt thans, in de meeste Zuid-Duitsche staten het verbod opgeheven om aardappelen tot het fabriceren van sterke dranken te bezigen. LONDEN, 28 Julij. Op twee a drie mijlen afstands van Sheerness waar gewoonlijk zes of acht van Hr. Ms. oorlogschepen, liggen is eer gisteren morgen ten 11^ ure, de Brilscheschoe ner Renown gestrand. Ommiddel ijk daarna be gaven zich een aantal personen van Southend, met bijlen gewapend naar genoemd vaartuig. De ze lieden verdreven de bemanning van het vaar tuig en namen al wat onder hun bereik kwam in beslag. Zoodra deze omstandigheid ter ken- nisse van den admiraal te Sheerness kwam zond hij een der oorlogschepen met eene afdeeling mariniers af, om de schipbreukelingen te be schermen de aanvallers werden natuurlijk ver dreven en trokken naar Southend terug en hier werden twee hunner vaartuigen genomen. Men zou hebben mogen veronderstellen dat dit vol doende was om hun van eiken verderen aan slag af te houden doch dit was geenszins het zetten met i duchtig laten uitschelden met te betalen wat de Ook aan dikwijls op feestdage innering door of door een’ trap op de teenen die zich langer laat voelen dan één dag. Ook te Londen ble ven vroeger de stations-gebouwen buiten de gewone zorg van de policie. Sir Robert PeeT maakte hierin het eerst eene gunstige verande ring, doch er bleven nog vele ongeregeldheden op die druk bezochte plaatsen bestaan. Om er voor goed in te voorzien stelde hij surveillan- ce-posten op bepaalde punten in verdeelde Londen in zeer veel zoodanige policie-arrondis- sementen en aan de agenten dier arrondissemen ten werd in last gegeven om al de inwoners daarvan bij naam en uiterlijk te leeren kennen. Zulk een arrondissement was in een half uur te doorkruisen. Deze maatregel had veel goeds en werd in vele andere Engelsche steden ge volgd. Als een voorbeeld van de oplettendheid en veelwetendbeid der Londensche policie verhaalt genoemde correspondent het volgende: In Au gustus van 1851 begaf ik mij naar Cremonrs- garden er was feest en dus een talrijk publiek. Met mij stapte ook een zeer elegant gekleed heer binnen. De policie-agent die dienstdeed bij het bureau voor de entrée, klopte mijn’ nevenman op den schouder en zeideKarei, gij weet immers wel dat gij hier niet komen moogtDe alzoo aangesprokene bief eerst verwonderd het hoofd op, doch antwoordde onmiddellijk inderdaad, dat is ook waar.” den policie- af, stak baard ging heen. COURANT. landsvaarder Spitsbergenkomm. Stockfleth met 1000 robben. Men schrijft uit Zwolle, dd. 30 Julij de Amsterdamsche Courant: Van alle kanten komen gunstige berigten no pens den oogst tot ons. Rogge, garst en haver zijn goed geladen. De korrel hoewel klein en dus voor den landman niet zoo voordeelig in het schepelenis zeer droog en heeft vooral de eigenschap die speculanten wenschen. He den was er nieuwe rogge aan de marktzij woog 70 a 74 pond het mud. De zandboekweit laat niets te wenschen over, doch de veenboekweit heeft door de droogte veel geleden Onze Belgische correspondent zegt het Zondagsblad berigt ons het volgende: Op een roggeveld bij Schaerbeek (Brussel) is het lijk van zekere D. B. gevonden reeds in staal van ontbinding. Naast hetzelve lag een afgeschoten pistooleen lonteen hoorn met buskruid enz. Groote roode vlekken, blijkbaar sporen van bloed, waren op den grond ziglbaar, en in den omtreek vertrapte roggehalmen, aan duidende, dat twee personen aldaar hadden ge en dat een van hen door zijne te- gedood. Men meent in den ver- agent van de assurantie-compagnie van Antwerpen, te herkennen. Zijn bril lagen iets verder, als ook eenige "t en I van dit geheimzinnig drama is niets met zekerheid bekend. medegedeeld, dat tusschen Rusland, Oostenrijk en Pruissen zou gesloten en op 20 Mei II. ge- teekend zijn in het vooruitzigt eener eventu- ëele herstelling van het keizerschap van Louis Napoleon voor levenslang als feit te erken nen wanneer Frankrijk hem daartoe bij meer derheid van stemmem verhief, maar hebben vast besloten er zich krachtdadig tegen te ver zetten wanneer men het erfelijk, keizerrijk we der wilde invoeren. De Times neemt het stuk over, maar maakt er geen enkele aanmerking bij. De Assemblee Nationale loochent het be staan van dit document ten eenenmale. Girar- din daarentegen beschouwt het in de Presse als authentiek, belooft bet uitvoerig te onder zoeken en te bewijzen, dat het betoogde geen steek houdt. Binnen weinige dagen zal liet met dit artikel welligt gaan als met zoo menige nota enz.door de Engelsche bladen te dezer- zake medegedeeld. De Times heeftdunkt ons de wijste partij gekozen. Londen heeft 8 groote bruggen over den Theems doch deze zijn niet in staatom de rustelooze menigte, die zich in de straten be weegt, te laten passeren. Tot het verplaatsen dier verbazende massa menschenheeft men daarom nog 60 kleine stoombooten in dienst gesteld, die allen in de fabrijk van den bekwa men machinist Joseph Penn zijn vervaardigd. Zij hebben van 24 tot 36 paardenkrachtde bouwmeester heeft bare machines in een ver wonderlijk klein bestek geplaatst en daar zij alleen dienen tot overvaart, legde men zich bij haren bouw meer toe op snelheid dan op net heid. Zij zijn rank en glijden met zoo weinig beweging over den waterspiegel dat de overal in hare nabijheid liggende koopvaardijschepen, bijna niets van hare vaart merken. Het zijn als bet ware de omnibussen van den Theems. Sommigen beweren, dat de verbouw van koflij geen gelijken tred houdt, met het ver bruik. In 1851 zou de hoeveelheid koffij die in den handel werd gebragt hebben bedragen 525 millioen ponden, en voor het verbruik in Europa en Noord-Amerika geëischt worden 625 millioen ponden. Er was alzoo een tekort van 100 millioen ponden. Zonder nu dat cijfer als juist aan te nemen wordt toch vrij algemeen aangenomen dat het verbruik meer vraagt dan de voorraad kan aanbiedenen dat er nieuwe koffij-plantingen behooren aangelegd te worden. Men wijst de Sandwich’s eilanden aan, als voor die plantingen zeer geschikt. AMSTERDAM, 31 Julij. De berigten om trent de aardappelen deze week alhier uit het Westland en Gelderland aan de markt gebragt, luiden zeer gunstig. De prijzen waren als volgt: Westlanders ƒ1.25 a 2.20, ƒ2.50; Rijnburgers ƒ1.50 a ƒ2.25; Noord-en Katwijkers 1.20 A ƒ1.40; Kamper IJsselsche 1.65 Daarop ontving hij een’ weidt van man, zette zijn zwart pruikje en knevels in den zak en Het scheen toen een geheel ander man doch voor het oog der policie bleef bij altijd de Karei die niet veel deugde.” In Engeland acht men de policie en daarin heeft deze haar grootste kracht. Welk land heeft verstands genoegom in dat opzigt En geland na te volgen Aan de Augsburger Allgemeine Ztg. wordt uit Rome geschreven Gelijk men weet hebben de Vereenigde Sta ten, in plaats van den vroegeren consul, thans eenen diplomatieken vertegenwoordiger naar Ro me gezonden, die in zijn liótel eene Protestant- sche kapel geopend heeft. Deze nieuwe statie van het Protestantismus in Rome is vooral merk waardig door de vrijheid en onafhankelijkheid die zij reeds heeft verworven. Terwijl de Pruis- sische regering genoodzaakt werd baar onder Frederik Wilhelm aangekocht gezantscliaps-hótel weder te verkoopen en den gezant eene andere meer verwijderde woning aan te wijzen, omdat hel gezang en orgelspel van hare Protestantsche kapel in het nabijgelegen apostolisch paleis van het Quirinaal te hoorbaar was terwijl zelfs de Engelschen hunne godsdienstoefeniitg nog altijd slechts buiten de poorten der stad mogen hou den heeft niemand gewaagd van den Ameri- kaanschen gezant te vergen dat bij zijne kapel in een’'verborgen hoek zoude plaatsen. Veeleer wordt de Amerikaansche godsdienstoefening in het paleis Lovati in liet aanzienlijkste kwartier van Rome, gehouden, en wel met veel uiterlijke vertooning en onder den toevloed van talrijke elegante equipages der menigvuldige Amerikaan sche familiën die zich in Rome ophouden. Opmerkelijk is ook de ijver, waarmede de Ame rikaansche geestelijken welke zich sedert de opening dier kagel hier ophouden, zich in on derscheiden rigtingen werkzaam betoonen. De tegenwoordige godsdienstige beweging onder de Waldensen in Piemont is hoofdzakelijk van uitgegaan en eerst zeer onlangs heeft de geus zijnen Evangelischen zendelingsijver de heer Hastings zich van bier tot hen bege- uen was aigezouuennun snoou ueunjltot dat eindelijk nog eene stoomboot werd afgezou- beviuden. In Engeland zegt hij staat op eiken hoek der straat een police-man. Geraakt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1