EN AIIIERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1852. No. 63. ZATURDAG den 7 Augustus. Hie Jaargang* T Of® -iiiiifiiiiiffliimiiwiiiHiiiiiiiii V TE COUR SNEEKER BINNENLAND. had alhier BUITENLAND. del tien mengt. we- Men een Nederlander Wij vernemen dat ook vragen van prof. Ritter, te een land Bélgie on- regeling der feesten op 15 Augustus e. k. Bij wil, dat ieder zich vevtnake zal en over al. Elk arrondissement zal bijzondere amuse menten aanbieden. Hier een bal daar een feest op het water; hier pene revue daar een vuurwerk hier electriesche verlichting daar uitdeeling van lekkernijen. Besproken en bijzondere plaatsen zullen nergens te vinden zijn overal zal de toegang vrij blijven voor kracht in de armen en geduld. Van het bal kon der Tuilerien zal de prins-president de vreug de zijns volks besschowen. De heer Guizot geeft uit: Hisloire de la Republique d' Anglelerre. Een fragment daar van staat reeds in de Revue Contemporaine van 31 Julij, ouder den titel: zal Cromwell Ro wing zijn PARIJS1 Augustus. De Moniteur behelst heden een artikel dat als eene indirecte logen straffing kan beschouwd worden van het gerucht betreffende de uitsluiting van niet-Katlioliekc leeraars bij de Normale school. Er blijkt na- moeten geen kruistogten behoeven te prediken ie van andere mogen sympathie hebben voor Hongarije maar meer hebben aan te bieden. Geen een een ministerie ondersten van andere rijken FRANKFORT, 30 Julij. Eergisteren is de ge malin van dom Miguel van Braganza van eenen prins bevallen. Daar dom Miguel zijnen zoon als den wettigen troonopvolger in Portugal be schouwt, heeft hij zich gehaast om diens geboor te van Langenselbold, zijne tegenwoordige ver blijfplaats, door koeriers aan alle vreemde ho ven mede te deelen. In onze politieke kringen is men zeer begeerig te weten of en in hoe verre deze pretendent tot den Portugeeschen troon door de Europeesche mogendheden zal erkend worden. De bekende sekte der Mormonen is voor nemens zich in de naburige stad Offenbach te vestigen en aldaar eene kerk te bouwen. Daar bij deze sekte de veelwijverij in zwang is, twij felt men of de regering ze op haar grondge bied wel zal toelaten. Te Hamburg, waar zij geduld worden, hebben zij reeds vele proselie ten gemaakt. BERLIJN1 Augustus. Een der dagbladen betwijfelt het gerucht, dal graaf Nesselrode door baron v. Megendorff, als staats-kanselier van Rusland, vervangen zou worden, en zegt, dat men te Petersburg den tegenwoordigen toestand van Europa nog ernstiger beschouwt dan dien van 1848. Ook de keizer is bepaald van dit gevoelen, en men leidt daaruit af, dat hij zich dan juist in dit oogenblik lol geenen prijs ont slaan zal van zijnen getrouwsten en in politiek zoo diep ingewijden staatsman. In de helft de zer maand keert graaf Nesselrode naar Peters burg terug. De Deensch-Duitsche aangelegenheden zijn nog bij lange na niet tot eindregeling gebragt. De hertog van Saksen-Coburg-Golha heeft dezer dagen aan de Duitsche regering eene memorie iugediend waarin hij als hoofd van bet Ernes- tinische huis zijne aanspraak op het hertogdom Lauenburg uileenzet en betoogt, en protesteert tegen de inlijving van gezegd hertogdom bij den Deenschen slaat. Men bewondert den moed waarmede een klein Duilsch vorst zich tegen de bekende bedoelingen der kabinetten van Pa rijs Weenen, Berlijn en Petersburg overslelt en gist, dat bij welligt in Londen steun en deelneming zal vinden, wanneer het ministerie AMSTERDAM, 4 Augustus. In de wekelijk- sche vergadering van het collegie Zeemanskoop werd op gisteren avond aan kapt. H. C. Wri bo rgdie in den vroegen ochtend van den 10 April 1852 op de hoogte van 2 gr. 20 min. N. B. en 19 gr. W. L. (van Greenwich) met zijn onderbebbend schip Mathildade equipage van het in brand geraakt en in staat van zinken zich bevindend Neder). schip Koning Willem II, met groote zelfopoffering heeft gered, op verzoek van de ZuidTllollandsclie Maatschappij tot het redden van Schipbreukelingen te Rot terdam eene groote zilveren medaille en ge tuigschrift uitgereikthem door die Maatschap-, pij, ter herinnering aan dat feit, toegekend. Het bestuur van Zeemanskoop voegde hierbij eene door de heeren Beulen en Zonen, alhier, keurig bewerkte zilveren beker, voorzien van eene toepasselijke inscriptie. De waarnemende voorzitter van het collegie, de beer C. Koert, sprak bij die gelegenheid kapt. Wriborg harte lijk toe hetgeen door dezen werd beantwoord. Dingsdag 3 dezer, des namiddags te 1 ure zou de tweede kamer der staten-generaal verga deren. Gelijk bekend is, is zij bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen over het tractaat met Frankrijk lot wering van den nadruk van tenschappelijke en letterkundige werken, weet, dat liet eindverslag over dat wets-ont- werp in gereedheid is en alsdan zou worden uitgebragt. Men verwacht, dat de beraadslagin gen over dat ontwerp spoedig zullen worden gehouden. Na behandeling van het wels-ont- werpzal de kamer, naar het zich laat aan zien uiteengaan. Geene andere wets-ontwerpen schijnen te zullen worden behandeld. De bij eenkomst der kamer zal alzoo van korten duur zijn. Men houdt liet daarvoor, dat de leden der kamer heden of morgen wel in genoegza- men getale aanwezig zullen zijn, om te kunnen vergaderen. Daartoe wordt het getal van 35 leden gevorderd. Reeds zijn er eenige leden in de residentie aangekomen. Behalve den oproe- pings-brief van den voorzitter, hebben de le den, naar men verzekert, eene nitnoodiging namens het gelicele ministerie ontvangen, om wel herwaarts te willen komen tot afdoening van bovengemeld wets-ontwerp. Zoodra de twee de kamer dat ontwerp zal hebben tbeliandeld zal de eerste kamer worden bijeengeroepen die alsdan de door de tweede kamer bereids aange nomen wets-ontwerpen in overweging zal ne men waartoe belmoren de voordragten betrek kelijk de voldoening der Russische schuld en nopens den waarborg van gouden en zilveren werken. Indien de tweede kamer bet ontwerp nopens den nadruk mogt aannemen dan zal de eerste kamer het onmiddellijk behandelen en dan bestaat er allezins mogelijkheid, dat de ra- lificaliën nog den 27 dezer zullen kunnen wor den uitgewisseld. Wij vernemen, dat de heer C. W. M. van der Velde van zijne reis naar Syrië en Palestina teruggekeerd is. Zeven maanden wijdde hij toe aan de naauwkeurigste opmetingen die in het midden van opstand, willekeur der volken on gezondheid van liet klimaat en velerlei ontberin gen konden geschieden. Het is nu mogelijk ge worden eene geographische kaart van dit land te geven naar de behoefte des tijds en der we tenschap. De heer Van der Velde trof op zijne reis den beroemden lioogleeraar Robinson uit Noord-Amerika met wien hij menigen dag te zamen reisde. Zij zijn te zamen leruggekeerd beide naauwelijks aan de Syrische koorts ontko men. Uit Noord-Amerika zijn den heer Van der Velde de rijkste aanbiedingen gedaan voor zijne kaarten en teekeningen. Doch wij verne men dat hij voor als nog zich slechts bezig wil houden met het voltooijen zijner kaarten en teekeningen en het gereed maken van eene uitvoerige beschrijving zijner reis, om daarna te beslissen, in welk land en taal hij de beschrij ving zijner pittoreske en geographische reis het eerst zal uitgeven. Een verblijf van zeven maanden in niet veel grooter dan Nederland en len kunnen niet anders dan hoogst belangrijk zijn. Wij verheugen ons, dat deze reis volbragt. vele der belangrijke Berlijn door den heer Van der Velde zullen kunnen beantwoord worden. De Landbouw. Courant meldt ook, dat uit nagenoeg alle oorden van ons land zich de tijding bevestigt, dat sedert de ingevallen droog te de aardappelziekte verminderd is, zoo zelfs, dat op vele plaatsen bij de latere soorten geene sporen daarvan aan het loof merkbaar zijn. HELDER, 30 Julij. Eergisteren de volgende plegtigheid plaats: Het weeshuis, thans voltooid zijnde, begaven zich op dien dag de kinderen welke aldaar verpleegd zullen wor den met bunnen vader aan het hoofd naar het nieuw gebouwde gesticht alwaar inmiddels een aantal regeringsleden, regenten regentessen en verdere genoodigden verzameld waren. Hier op hieven de kinderen een feestlied aan en werd het geslicht, bij monde van den heer Schoon notaris alhier door liet gemeente-be- stuur aan de beheerders van het weeshuis over gegeven waarna de plegtigheid geëindigd was. De kinderen en verdere aanwezigen werden daarna op eenige ververschingen onthaald. Ee nige dagen voor de inwijding had men het ge slicht, tegen een geringen ent i ée-prijs ter alge- meene bezigtiging opengesteld bij welke gele genheid niet slechts de schoone inrigting van het gebouw bestemd voor weezen van alle ge zindheden ten hoogste geroemd, maar ook eene niet onaanzienlijke som gelds ontvangen werd. Het ontwerp, tegelijk met eenige andere ingekomen en als het beste gekeurd zijnde is vervaardigd door den architect A. J. Sevenliuy- sen te Amsterdam. een lievigen aardschok gevoeld, die de huizen op hunne grondvesten schudden de muren cu balken kraken en alle vensters springen deed. LONDEN, 29 Julij. Men verhaalt de vol gende anecdote aangaande lord Derby. Voor 27 jaren geleden was hij nog slechts lord Stan ley en, als lid eener commissie uit het huis der gemeenten met het onderzoek naar de stoom- scheepvaart belast. Een ingenieur Stephenson die de beraadslagingen bijwoonde, opperde het denkbeeld, om den Atlaulisclien oceaan met sioombooten over te steken. Dit kwam lord Stan ley zoo ongehoord voor, dat hij van zijnen zetel opsprong en uilriep: Wat raaskalt ge daar Als ooit eene stoomboot den oceaan oversteekt, neem ik aan, den ketel op te slokken!” Het eerste is geschied, men wacht thans het laatste. LONDEN, 31 Julij. De lieer Osborne voor Middlesex in het parlement gekozen, zeide in eene dankrede tot de kiezers: wat onze buiten- landsche politiek betreft, zoo dunkt mij, dat wij met andere natiën in vriendschap leven en g noch geld uilgeven lot emancipatie volkeren. Wij Polen of voor wij die landen niet pa riemen ts-1 id moest dat zich in do zaken Ik zal ondersteunen wat goed - af keuren wat kwaad is, hetzelfde of het komt va it Derby of van Disraeli. De val van het vorig ministerie betreur ik niet. Thans hebben wij nog iets door te staan en dat noetn ik de Der- by-ziekte. Deze grijpt echter niemand politisch aan en zal ons sterker maken ten einde andere aanvallen met kracht af te weren. PARIJS, 31 Julij. Eenige dagen geleden, gebruikte een koopman in lakens, te Elbetif, zijn middagmaal in een hotel alhier, en maakte bij die gelegenheid kennis met twee vreemde lingen die zich mede voor kooplieden uitga ven met welke beide heeren bij verder een koffijhuis ging bezoeken. Onderwijl zij van hun ne zaken spraken komt er een derde persoon bij die zich in het gesprek mengt en van wien men weldra verneemt, dat bij een Griek whs, dat hij 8000 fr. in goud ontvangen bad en dat bij daarvoor gaarne bankpapier wilde hebben. De koopman uit Elbeuf was vriéndelijk genoeg den man deze kleine dienst te bewijzen, doch bad gelukkig slechts twee banknoten, elk van 1000 fr. bij zjch, voor welke bij even zoo ve le rolletjes goud ontving. Bij zijne tehuiskomst vond hij zich bedrogen; de rolletjes bevatten voor het grootste gedeelte koper- en slechts aan de beide einden waren een paar 20 fr. stukken aangebragt. In de veeartsenijschool van Alfort heeft men thans 12 dolle honden weten bijeen te brengen die met de meeste zorg worden be handeld en aan de meest verschillende genees wijzen worden onderworpen, lén einde een mid del van genezing te ontdekken zoowel voor het dier zelf, als voor ieder levend schepsel dat door eenen dollen hond gebeten wordt. De prins-president houdt zich druk bezig met de U - 5 X concours zijn toegelatenvier Protestanten cu :roy aanmijit. BERLIJN, 2. Augustus. In Lindau heeft men afgebrokene opmetingen en' reistogten onder de grootste ontbeeringen en de vreemdste lotgeval^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1852 | | pagina 1